Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Opět skvělý román Vladimíra Körnera. Zase v poválečném prostředí. Tentokrát je tu záporná postava v podobě bandy wehrwolfů, kteří odmítají fakt, že hitlerovské Německo bylo poraženo a drží jako rukojmí samotu Berhof.

Lékař umírajícího času Lékař umírajícího času Vladimír Körner

Vynikající román o životě Jana Jessenia. Zajímavě podaná i postava Rudolfa II. Skvělé filmové a seriálové zpracování, kdy doktora Jessenia hrál Petr Čepek.

Matyášův meč Matyášův meč Miloš Václav Kratochvíl

Konečně někdo připomněl i Matyáše Thurna.

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

Jedna z méně oblíbených her, přesto má své klady. Nejlepší hlášky:
"Povolání?" - "Uhlobaron." - "Hm. To musí být zajímavé povolání." - "Mě to baví, mám pět dolů. Tři v Ostravě, dva na Kladně..."
„Já končím. Poslední, co dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A pak jdu na odpočinek a přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové. Ne jako já. Ten se nezakecá…"

17.03.2020 4 z 5

Němý Bobeš aneb Český Tarzan Němý Bobeš aneb Český Tarzan Zdeněk Svěrák

Trošku odlišná cimrmanovka, ale naprosto úžasná. Je to krásná parodie na romány typu "chudý chlapec je synem šlechtice a stane se jím sám." Nejlepší hlášky:
"Kde máš ženu Mikovče?" - "Je na malinách"
"Cos to udělal, Pepiku?" - "Hezký!"
"První kolo, a hned premiér." (Podle prof. Fiedlera vyhrál Bobeš první kolo zemských voleb a stává se předsedou vlády.)
"V Bobšově milostném životě zazáří i perla nevšední krásy, maďarská herečka Elén Horváthová. I tuto soupeřku nakonec vyřizuje Štruncová."
"Je to můj syn!"

17.03.2020 5 z 5

Akt Akt Zdeněk Svěrák

Jedna z mála her Járy Cimrmana, kde dominuje seminář, kde je nádherně vysvětlena filozofie externismu. Nejlepší hlášky:
„Pane doktore, je to možné?“ – „Ano...to je možné...“ - „Pane doktore, víte o čem mluvím?“ - „Ne...“
„Žílo,...“ – „Někdo tě volal, taťko!“

17.03.2020 4 z 5

Kniha, která je synonymem pro salvy smíchu. Úžasný major "Terazky" Haluška a vojín Kefalín. Skvělý je i filmové zpracování s Pavlem Landovským.

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Skvělá kniha, ale film je rozhodně lepší.

16.03.2020 4 z 5

Zlá krev Zlá krev Vladimír Neff

Skvělá je celá série Sňatky z rozumu. Neff umí krásně zachytit historickou atmosféru doby. V příběhu se posunujeme dál. Úžasný je i skvělý stejnojmenný seriál Zlá krev.

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Skvělá je celá série Sňatky z rozumu. Neff umí krásně zachytit historickou atmosféru doby. Úžasný je i skvělý stejnojmenný seriál Sňatky z rozumu.

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Jedna z nejnádhernějších knih pana Hrabala. Roztomilý příběh o myslivcích a všech lidech z Kerska.

16.03.2020 5 z 5

Zatímco většina lidí má tento román rádo, tak já mám k němu určité výhrady. Musím se přiznat, že tady jsem byl rád, že byl Jan Dítě nakonec potrestán Únorem 1948.

16.03.2020 4 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Velice zajímavý psychologický román. Zároveň zobrazující utrpení židovského obyvatelstva za 2. světové války.

15.03.2020 5 z 5

Hirošima Hirošima František Hrubín

Velice pěkná sbírka. Krásný příklad poválečné poezie.

15.03.2020 4 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Zajímavá básnická sbírka.

15.03.2020 4 z 5

Vějíř Boženy Němcové Vějíř Boženy Němcové Jaroslav Seifert

Básnická sbírka, ve které vyjadřuje úctu Boženě Němcové a její tvorbě.

15.03.2020 5 z 5

Rosita de Rodriganda Rosita de Rodriganda Karel May

Je to velice krásná kniha Karla May. Jedná se o kolportážní román a jde to něm vidět. A i přesto, že děj je jednoduchý, tak je i napínavý a zajímavý. Zvláště, když je hrdina románu doktor Karel Sternau.

04.01.2020 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Krásný román z období 2. světové války.

23.11.2019 4 z 5

Audience Audience Václav Havel

Výborná, vtipná a také jediná dobrá hra Václava Havla.

06.11.2019 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Dramatická knížka, ale s humorem.

06.11.2019 5 z 5