Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Není to sice žánr pro mě, ale je to docela hezky napsáno. Postavy jsou uvěřitelné, aktivní a hlavně krásně propracované do nejmenších detailů.

26.01.2024 4 z 5

Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Giovanni Boccaccio

Krátké ale zároveň intenzivní navštívení italské renesanční lyrické krásy, co k tomu víc dodat.

Obhajoba zapomenutých myšlenek Obhajoba zapomenutých myšlenek Václav Klaus

Zajímavá kniha Václava Klause o zapomenutých politických myšlenkách, které se potřeba v dnešní době neustále obhajovat.

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karel May

Krásná nostalgie dětství. Knihou Divokým Kurdistánem pokračuje hexalogie Ve stínu pádišáha, která představuje jedno z nejlepších děl Karla Maye. Příběh pokračuje tam, kde skončil první díl. Odehrává se okolo města Mosul a v údolí řeky Velký Záb. A právě v této oblasti mezi sebou bojují východní křesťanská církev (nestoriáni) s muslimskými komunitami. Kara i Hádží se pokoušejí tyto spory zastavit, Kara se u nestoriánů seznamuje s kurdskou princeznou Marah Durimehou, která je ženskou orientální verzí Vinnetoua. Na motivy tohoto románového cyklu vznikly i tři filmy, které sice kvalitou knihám nedosahují, ale mají skvostné herecké obsazení: Lex Barker jako Kara ben Nemsí, Ralf Wolter jako Hádží Halef Omar al Gossarah a Marie Versini coby hlavní ženská hrdinka každého tohoto příběhu.

V Kordillerách V Kordillerách Karel May

Oba dva díly Dobyvatel Gran Chaca patří k těm nadprůměrným románům z jeho tvorby. Přestože na trilogii o Vinnetouovi a hexalogii Ve stínu pádišáha to jistě nemá, tak toto jihoamerické dobrodružství vedle knihy Poklad Inků patří k těm nejlepším, které Karel May ve své tvorba zpracoval. Velice čtivé, velmi dobrý nadstandartní překlad. Ve druhém dílu se náš hlavní hrdina - německý cestovatel, který se nápadné podobá Old Shatterhandovi, a celkově děj přesouvá do sousední Argentiny, přesněji do pouště Gran Chaco a ještě později do And. Zde náš hrdina bojuje s tajemným banditou El Sendadorem a poté pomáhá i skupince místních sběračů a zemědělců s hledáním pokladu Inků. Snad to s naším hrdinou dopadne dobře.

Admirál Canaris a jeho Abwehr Admirál Canaris a jeho Abwehr Jiří Brož

Krásná odborná historická publikace Jiřího Brože, která se zajímá o celkovou personální osobnost admirála a zrádce Adolfa Hitlera Wilhelma Canarise. Je jasné, že se jedná o velice kontroverzní, ale o to zajímavější historickou osobnost.

Věk urozených Věk urozených Václav Bůžek

Krásná historická odborná monografie, která se zaměřuje na komplexní každodenní, ale občas i slavností, život české aristokracie raného novověku. Skvělá kniha, která vznikly díky skvělé týmové práci renomovaných českých historiků.

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Jedná se o velice zajímavou historickou odbornou publikaci, která se věnuje tématu žen české renesance. Autor se věnuje nejen fenoménu ženy v raném novověku, kdy podrobněji zkoumá každodenní život zejména vysoce postavených aristokratických žen, ale též podává k určitých historickým událostem příklady konkrétních osudů šlechtičen dané doby. Velice čtivá knížka. Doporučuji všem k přečtení.

Dějiny křížových výprav Dějiny křížových výprav Hans Eberhard Mayer

Krásná odborná historická publikace, která se věnuje problematice křížových výprav do Svaté země. Je to typická přehledová práce. Je zde věnována pozornost především průběhu jednotlivých křížových výprav a politickým dějinám, které jsou s nimi spojené. Knihy nepopisuje jen oficiální křížové výpravy, ale věnuje se i výpravám neoficiálním či méně známým. Je zde věnována též pozornost mongolskému vpádu na Blízký východ. Knihu doporučuji k přečtení všem.

03.07.2023 5 z 5

Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Věra Hrochová

Krásný český příspěvek odborné publikace, která je souborem středověkých pramenů, nejčastěji zápisů z kronik, vztahující se k problematice křížových výprav z křesťanského úhlu pohledu. Jednotlivé příklady byly vybrány zejména z kronik vztahující se k oblasti Střední Evropy. Z jednotlivých pramenných zápisů můžeme vypozorovat vztah křesťanů jak k Židům, tak Byzantincům či muslimům. Doporučuji k přečtení.

03.07.2023 5 z 5

Křížové výpravy očima arabských kronikářů Křížové výpravy očima arabských kronikářů * antologie

Skvělá antologie středověkých pramenů, pocházejících z dob křížových výprav ze soudobých kronik z per význačných arabských, a často muslimských, kronikářů. Jednotlivé ukázky byly krásně přeloženy a poté vybrány a uspořádány Francescem Gabrielim. Z jednotlivých ukázek můžeme jasně vycítit touho muslimů pomstít se západním křesťanským rytířům za křížové výpravy, které vnesly do prostoru Blízkého východu řadu zmatků. U jednotlivých kronikářů můžeme postřehnout též vztah k Židům či můžeme vycítit animozity mezi jednotlivými větvemi islámu. Zajímá pramen, rozhodně doporučuji k přečtení.

Paměti byzantské princezny Paměti byzantské princezny Anna Komnéna

Jedná se o krásný historický pramen, který nám na základě svých pamětí sepsala byzantská princezna Anna Komnena a do češtiny byl velice podrobně přeložen Růženou Dostálovou. V tomto pramenu můžeme krásně vidět a cítit mezi řádky Anniných slov byzantský pohled na přicházející rytíře ze západní Evropy, přičemž to bylo prolnutí dvou různé hodnotových světů, byť obou křesťanských. To vše a mnohé další lze zde nalézt, a to navíc pod hrdinských eposem Alexias, který dcera věnovala svému otci jakožto text oslavující skvělého a bojovného panovníka.

Svatý Ludvík Svatý Ludvík Jacques Le Goff

Význačný francouzský historik své doby, Jacques Le Goff, se v této své odborné historické publikaci věnuje tématu, které opravdu nelze zařadit jakožto dějiny každodennosti. Nejenže Jacques Le Goff dává velký prostor životopisu Ludvíka IX. a soustřeďuje se na jeho osobnost a vládu z hlediska politických dějin, ale navíc upozaďuje pro něj tak typické hospodářské a sociální dějiny. Což znamená, že je to takové přiznání toho typu, že bez politických dějin to prostě nadosmrti nejde. Na druhou stranu se zde svatému Ludvíkovi věnuje z hlediska problematiky církevních dějin.

Svatý Václav Svatý Václav Vratislav Vaníček

Velice krásná odborná historická publikace, která se věnuje osobě sv. Václava, knížete Českých zemí. Je zde však věnována i velká pozornost osobnosti sv. Václava jakožto prvního světce ve Střední Evropě a patrona Českých zemí. Zajímavá kniha, mohu všem doporučit.

03.07.2023 5 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) II.: Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930–1935) České země v éře první republiky (1918 - 1938) II.: Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930–1935) Zdeněk Kárník

Jedná se o skvělou historickou obdobnou publikaci pojednávající o Českých zemích v době První československé republiky. Typická syntetická práce. Pojednává nejen o politických dějinách, ale je zde věnován i značný prostor hospodářským, sociálním a kulturním aspektům dané historické doby. Tento díl je věnován krizovým letům 1930 - 1935, kdy sudetští Němci vystrkují růžky a v krizovém roku 1935 SdP Konráda Henleina dokonce vyhrává parlamentní volby v ČSR, byť se k vládě nedostanou.

03.07.2023 5 z 5

Věk extrémů: Krátké 20. století 1914–1991 Věk extrémů: Krátké 20. století 1914–1991 Eric Hobsbawm

Je to typická syntetická odborná práce o dějinách 20. století. Ovšem tyto dotyčné dějiny jsou velice ovlivněny samotným autorem. A jelikož je to historik marxistického zaměření, tak je snadné jasně vycítit jeho levicovost. Poznámkového aparátu používá jen pomálu. K určitým dějinným okamžikům jasně přidává své stanovisko. Patrné to je hlavně na vztahu k 90. letům 20. století, kdy místo větší míry svobody cítil pouze pocit zmaru. Ze všech knih autora, které byly přeloženy do češtiny je asi tato nejhorší, ale přesto je to zajímavá příležitost vhlédnutí do mysli marxistického historika. Jeho předcházející knihy, které jsou věnovány 19. století jsou o několik úrovní výše.

03.07.2023 3 z 5

Dvě století střední Evropy Dvě století střední Evropy Jan Křen

Osobně bych řekl, že se jedná asi o nejlepší odbornou práci Jana Křena. Kniha se krásně a zároveň i poutavě věnuje dvě stoletím Střední Evropy, přičemž zde autor zároveň vysvětluje pojem Střední Evropa, který se po skončení 2. světové války začal o hodně méně používat. Křen zde Čechy, český národ a české dějiny nezlehčuje, ale zároveň se také nevyhýbá přímé kritice. Mohu doporučit všem.

Garfield - Pán z Ementálu Garfield - Pán z Ementálu Jim Davis

Ze začátku to tak nevypadalo, ale postupně do nabíralo grády a ke konci se z tohoto čísla stal nadprůměrný díl. Nejlepší stripy:
"(Jon vztekle bouchne dveřmi, jde ke Garfieldovi) - Jon: Hele! - Jon: Paní Fenyklová má fotku, jak jí ničíš zahradu!; Garfield: No dobrá... Podepíšu se jí."
"Veverka: Porazili můj strom! - Veverka: Kde teď budu bydlet? - Jon: Co to je na půdě za rámus?; Garfield: Veverky mají kupodivu spoustu nábytku."
"Jon: Už jsem vám to říkal, kluci... - Jon: Žádné plenění u jídelního stolu. - Garfield: Ale my jsme Vikingové. (spolu s Odiem oblečeni ve vikingském stylu)"
"(Garfield má noční můru, okolo něj pochodují svíčky z narozeninového dortu) - Hlavní svíčka: Jsme tady kvůli tomu večírku tento týden. Kde je dort?; Garfield: Kuchyň je támhle. - Hlavní svíčka: Dobrá, chlapi, ze mnou! - (svíčky pochodují, nemají konce) - (svíčky dál pochodují za vojenského marše, Garfield salutuje) - (svíčky pochodují dál) Garfield: Rozhodně jedna z těch depresivnějších narozeninových nočních můr."
"Jon: Ne, Lízo, v žádném případě. Aha, tak jo. - Jon: Jdu nakupovat - Jon (zuřivěji na Garfielda): Protože chci!; Garfield: Odevzdej průkaz muže."
"(Garfield jde) Cedule: Pozor pes. - Cedule: Který nějakým způsobem... - Cedule: získal zubařské nástroje.; Pes: Další. (Garfield se otáčí)"
"(Jon a Líza na romantické večeři, trapné ticho) - Jon: Kdybychom měli oči v uších, chodili bychom bokem? - Jon: Promiň, chtěl jsem vyplnit trapné ticho.; Líza: Někdy je trapné ticho lepší."
"Cedule: Ozvěna.; Garfield: Kašli. - Ozvěna: Kašli. - Garfield: Jsem nemocnější, než jsem si myslel."
"Jon: Víš, co je dobré? Špenát. - Garfield: Cha cha cha? Jone! - Garfield: Myslím, že to slovo se správně vyslovuje 'kobliha'."
"(Garfield čte malým myším pohádku) Garfield: 'Myšky se se sýrovou vílou srdečně rozloučily.' - Garfield: 'A ta mávla kouzelnou hůlkou a vylétla z myší díry.' - Garfield: 'Rovnou mezi rozevřené čelisti hladové kočky.'; Malý myšky: Béééé!"
"Jon: Dobré časy netrvají věčně. - Garfield: Budu si to pamatovat... - Garfield: Pro případ, že by začaly!"
"Garfield: Na vrcholu této hory sídlí moudrý muž. - Moudrý muž: Áááááá (padá z hory dolů) - Garfield: Dobrá, možná zas tak moudrý není."
"Jon: Nemůžu spát, Garfielde. - Jon: Myslím, že v šatníku je strašidlo. - Jon: Slyšel jsem ho naříkat.; Garfield: Nejspíš vidělo tvoje oblečení."
"Jon: Podívej na tohle, Garfielde. - Jon: Lidský mozek je lepší než všechny ostatní.; Garfield: O tom není pochyb, Jone. - Garfield: Měl by sis jeden takový pořídit."
"Jon: Hele, Garfielde, hodím ti hrášek a ty ho chytíš do tlamy! - (hrášek se odrazí od Garfielda) - Jon: Zapomeň na to.; Garfield: Jaké další číslo je na programu, principále?"
"Líza: Takže ty a Garfield dneska hodujete? - Líza: Jen tak náhodou, nemáte na sobě tógy? - (Jon i Garfield v římských tógách) Jon: Cože?; Garfield: Ještě hrozny."

02.07.2023 5 z 5

Garfield u koryta Garfield u koryta Jim Davis

Další vynikají díl Garfieldových stripů. Byť v tomto díle je trochu méně opravdových pecek. Nejlepší stripy:
"Myš: Jdu ohryzávat trámy. - (Jon je na Garfielda naštvaný) - Garfield: Doufám, že si vrazíš třísku do dásně!"
"(Garfield v převleku za Santu Clause, Jon nadšený) Garfield: Hou, hou hou! - (probíhají myši) - Garfield: Elfové."
"Jon: Myslíš, že mám?; Garfield: Tím nic nepokažíš. - (Jon se podívá a běží si sednou na klín Santa Clause) - Jon: ...a přítelkyni a chlupatou hruď a sebevědomí a... .; Garfield: Ještě nikdy jsem toho tlouštíka neviděl zadržovat slzy."
"Garfield: (k Jonovi) Neotravuj mě. - Garfield: Řekl jsem, neotravuj mě! - Garfield: Ty prostě mermomocí musíš existovat, viď?!"
"(Jon je ve stínu) - (objevuje se jako akční hrdina ve stylu Jamese Bonda) Titulek: Jon Arbukle - Akční hrdina - (Jon se pouští do boje) Titulek: Celosvětový ideál chlapa - (Jon ukazuje svá bojová umění) Titulek: Chodící reklama na testosteron. - (Jon proskakuje okna na laně s krásnou dívkou po boku) Titulek: Krotitel nejdivočejších srdcí! - (Jon se probudil ze snu) Jon: Áááchjóóó - Garfield: Další sen na téma: Kam jsem to proboha dopracoval?"
"Jon: A den je pryč, Garfielde.; Garfield: Bál jsem se, že nikdy neskončí. - Jon: Nemůžeme ho oživit.; Garfield: Oživit nudu? - Jon: Nikdy se nevrátí.; Garfield: Radši zamkni dveře, kdyby se o to pokusil."

18.04.2023 5 z 5

Garfield váží slova Garfield váží slova Jim Davis

Opět výborný Garfield. Lepší než minulé díly, ale ještě tomu kapánek něco chybí. Nějlepší stripy:
"Jon: Kruci, Garfield chce dovnitř. - (Garfield bouchá do dveří, Jon běží otevřít) - (Garfield vyvalil dveře) Garfield: Když chci dovnitř, chci dovnitř hned."
"Garfield: Hele, Nezmare, mohl bys mě naučit být taky roztomilý? - Nezmar: Jasně. Nejdřív otevři oči, jak nejvíc můžeš. - Nezmar: A teď zhubni asi deset kilo.; Garfield: Blbej vtip."
"Lyman: Odie, ke mně! - (Odie rychle běží, srazil Garfielda) - Lyman: Dnes tě budu učit dávat pac.; Garfield: Mrtvého psa novým kouskům nenaučíš!"
"Garfield: Jde sem další malá skautka. Sledujte. - Skautka: Odpal, moure! (kopne a odpálí Garfielda) - Garfield: Kam se poděly ty hodné holky z naší školky?"
"Garfield: Vesnická kočka vyráží na obhlídku svého pozemku. - Garfield: Náhodou objeví záhon čerstvého konopí. - Garfield: A probudí se druhý den ráno v Amsterdamu vedle panenky Barbie."
"Garfield: Tady je! - Garfield: Tvé dny jsou sečteny, bahenní příšero! - Jon: Proč jsi pobodal ty játra, Garfielde?; Garfield: V zájmu národní bezpečnosti, pane!"
"Jon: Vypadáš nějak zesláble, Garfielde. - Jon: Zajdeme spolu zase za paní veterinářkou. - Garfield: Pak spolu zase pozveme veterinářku na rande a pak spolu zase dopadneme jako sedláci u Chlumce."

16.03.2023 4 z 5