ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Pú a starověká mystéria Pú a starověká mystéria John Tyerman Williams

Věřila jsem tomu o něco méně než tvrzením v knize Pú a filosofové. Přesto si myslím, že na tom něco bude.

20.02.2015 4 z 5

Vražda ve Slopákově Vražda ve Slopákově Daniela Kapitáňová

Nápad to byl skvělý s opravdu živnou půdou. Bohužel, neznalost neomlouvá. Autorka zná literární či seriálové postavy jen povrchně, více do hloubky šla jen v případě Hercula Poirota. Není omluvou, že kniha tyto postavy paroduje, výrazných rysů si totiž všímá (a využívá je) satira. Rovněž mi, zejména u Sherlocka Holmese, vadily slovní zásoby postav. Vlastně se od sebe příliš nelišily, což se však o postavách říci nedá.
Opět tedy musím napsat, že z příběhu by šlo vyždímat mnohem víc a že výsledný text je jen pouhý slabý odvar. Přesto dávám víc hvězdiček, a to, jako vždy v takových případech, za námět, který mě prostě dostal.

11.02.2015 4 z 5

Spindrift Spindrift Vona Groarke

Jednoduše podaný ženský pohled na svět kolem ní. Líbil se mi důraz kladený na propojení ženy-člověka-světa s přírodou a uměním. Přesto mám pocit, že k dokonalosti básním něco chybělo. Nebo jim snad něco přebývalo?

11.02.2015 4 z 5

Seatown Seatown Conor O'Callaghan

Krásně jednoduchá reflexe života kolem nás.

11.02.2015 5 z 5

Smrt morčete Smrt morčete Ladislav Fuks

Vydání Euromedia Group k. s. - Odeon, Praha 2005. Za mě: Mí černovlasí bratři 5*, Smrt morčete 2* a Podivné manželství paní Lucy Fehrové 2*. Osobně si po této čtenářské zkušenosti myslím, že Ladislav Fuks byl silnější spíše v románech, delších povídkách či povídkových cyklech (jakým jsou i Mí černovlasí bratři) než v jednotlivých kratších textech. Snad je to i tím, že mnoho povídek ve Smrti morčete chtěl původně ladit humorně, ale pokaždé spadl do šedi a tragičnosti. Co se týče nedokončeného románu Podivné manželství Lucy Fehrové, nejsem si jistá, jestli tak malé torzo nemělo zůstat jen v archivech.

04.02.2015 3 z 5

Stručná historie mého života Stručná historie mého života Stephen William Hawking

Pana Hawkinga obdivuji, jako člověka, jako vědce. Proto bylo hned jasné, že si knihu musím přečíst. Nezklamala.

18.01.2015 5 z 5

Muži: Návod k použití Muži: Návod k použití Kathy Lette

To já jsem se příjemně pobavila, ačkoliv se všemi postřehy nesouhlasím. Knížka se líbila i mé kamarádce, a dokonce jejímu příteli.

12.01.2015 4 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Příběhy, ze kterých se poučí děti i dospělí: tak to má být.

07.01.2015 5 z 5

Pú a filosofové Pú a filosofové John Tyerman Williams

Útlá knížka plná překvapení. Tedy alespoň pro mě. Medvídka Pú jsem četla poprvé na základní škole a už tehdy se mi líbil. Nyní jsem ho četla opět, v rámci povinné četby, a zase nezklamal. Teprve však po přečtení této knížky jsem ho mohla úplně docenit.
P. S. Věděli jste, že "Pú obsahuje celého Platóna, zatímco Platón obsahuje pouze část Púa"?

02.01.2015 5 z 5

Dvojí láska Dvojí láska Aida Brumovská

No... Asi to není na plné hodnocení, ale já jsem musela. Už jen kvůli té vzpomínce na jeden letní tábor, který jsme spolu s kamarádkou strávily tím, že jsme o každé volné chvilce četly tuto knihu a snily o tom, jak jednou taky budeme mít koně a budeme zažívat podobná dobrodružství... :-)

30.12.2014 5 z 5

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Za vysoké hodnocení může hlavně precizně zpracovaná kritická část knihy (vydání Torst, Praha 1995). Co se samotného díla týče, přemýšlím nad tím, jestli není příliš nadhodnocené. Celkem souhlasím s názorem literárního historika Petera Steinera, že Reportáž, psaná na oprátce vznikla proto, že zatčení se Fučíkovi přímo skvěle hodilo do krámu, jelikož to byl dost možná tak trochu cvok milující adrenalin, ze kterého může vytěžit super text.

20.12.2014 4 z 5

Kniha říkadel Kniha říkadel Josef Lada

To je knížka ještě z časů, kdy texty a ilustrace za něco stály. Dnes, aby člověk pěknou knížku pro malé děti s krásnými ilustracemi a textem, který má nějaký smysl, pohledal. Proto je jen škoda, že některé věci z této knížky už zastaraly a mnohá slova jsou pro současné děti, jak jsem si sama ověřila na svém starším synovci, nesrozumitelná (hnětynky, hra špačky, boží dárek).

11.12.2014 4 z 5

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Dlouho jsem rozvažovala, jestli dát 3* nebo 4*. Nakonec jsem se rozhodla přidat.
Postava Karla Hussa mi byla neznámá a ačkoliv se mi některé životopisné fakty příliš nezamlouvají, nelze pochybovat o tom, že to byla velice zajímavá postava. Proto bych uvítala, kdyby byla knížka delší, 200 stránek mi na popis větší části života takového člověka připadá málo. Ostatně, alespoň jedna kapitola navíc o posledních létech Karla, strávených na Kynžvartu, by nebyla od věci, ačkoliv chápu, že Jiří Hanibal chtěl v knize zdůraznit hlavně to, že se nakonec splnil sen Karlových rodičů a on se stal ctěným občanem.
Některé faktické chyby (posunutí smrti Karlovy matky zhruba o jeden rok) mi sice vadily, ale dají se omluvit, přeci jen se nejedná o literaturu faktu, ale o historický román. To s jazykovými chybami to bylo horší. A nakonec... Po těch letech, kdy se autor psaní věnuje, bych očekávala, že jeho styl bude o trošku vytříbenější.
To ale nic nemění na tom, že knížku bych k přečtení doporučila. Vždycky uvítám, když na mě z historie vykoukne nějaká zajímavá postava či událost, která mi potom zůstane zapsaná v paměti.

04.12.2014 4 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Původně jsem tuhle knížku neměla v plánu číst. Ale když už ji spolubydlící měla, tak jsem si řekla, že to přeci jen zkusím. A snad proto, že jsem neměla žádná velká očekávání, byla jsem příjemně překvapena.

26.11.2014 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Nadějná prvotina. Pokud se autorka poučí z chyb, které tady z nezkušenosti udělala, nevidím důvod, proč by si její knihy nemohly najít své čtenáře. Ani vstup do "vysoké" literatury nepovažuji za docela nemožný, vždyť již v této knize se objevily jisté směrové tendence. Autorce moc fandím a těším se na její další knihu.

26.11.2014 4 z 5

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Tak tohle chceme přenechat jako hodnotné dalším generacím?

22.11.2014 odpad!

Rouška Veroničina / La Saletta / Znamení moci Rouška Veroničina / La Saletta / Znamení moci Jan Zahradníček

Jedinečný obraz soudobé situace. Na pochopení možná trochu těžší, ale stojí to za to.

22.11.2014 5 z 5

História História Peter Šulej

Jak se mi Misia líbila, tak História mě zklamala. Tvarově mi připomíná jednotlivé střípky, ale protože na sebe příliš dobře nenavazují, soudím, že autor by se měl držet spíše kratších textů (jako je povídka).
(Zřejmě původní) plán zobrazit část generace, která procházela významnými historickými změnami, je určitě skvělá. Zabývá se tím sice více autorů, ale pokaždé to nutně musí dopadnout jinak. Sci-fi složka na konci však celkový dojem značně pokazila. Prostě se tam nehodila. Kdyby tam nebyla, snad bych se ještě někdy ke knize vrátila - čistě ze zvědavosti, jak na ni budu reagovat po letech -, takhle se k textu nejen nevrátím, ale ani nepředpokládám, že bych si přečetla volné pokračování tohoto románu s názvem "Spolu".

19.11.2014 2 z 5

Misia Misia Peter Šulej

No... Asi to není knížka, která by měla dostat plné hodnocení, ale tak mile a příjemně mě překvapila (po tom, co jsem na ni dva měsíce z neznalosti - moje chyba, já vím - doslova vrčela a proklínala přitom letící čas, který mi sděloval, že je na čase začít se jí a autorem zabývat, pokud chci získat zápočet), že jsem nemohla jinak a tu hvězdičku navíc jsem přidala.
V každé ze tří povídek se najde něco, co čtenář může autorovi vytknout, rovněž tiskařský šotek si tam několikrát zařádil, a o nějaké trvalejší hodnotě textů nemůže být řeč.
Já jsem si ale u této knížky krásně odpočinula a do těch příběhů se tak zakoukala, že bych uvítala, kdyby je autor rozvedl do podoby románů. Ačkoliv... Neztratily by tak své kouzlo...?

15.11.2014 5 z 5

Chladnou zemí Chladnou zemí Jáchym Topol

Moje první knížka od Jáchyma Topola. Zpočátku jsem jásala, jak dobrá knížka Chladnou zemí je. Bylo to předčasné. Střed byl hodně slabý, pak se kvalita na chvíli zase zvedla, ale konec byl dalším zklamáním. Řekla bych, že by stačilo jen málo, jen několik změn a knížka by se ode mě dočkala plného hodnocení. Takhle, bohužel.

11.11.2014 3 z 5