ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Jak to bylo s panem Vlkem Jak to bylo s panem Vlkem Iva Gecková

Proboha, a toto bylo co? Všechno špatně, příběh i ilustrace. Jestli to má být "moderní pohádka", tak děkuji, ale ne, nechci. Raději se vrátím ke starým osvědčeným titulům.

20.04.2024 odpad!

O létajícím autě O létajícím autě Iva Hoňková

Tak tady už toho bylo tak nějak moc – moc nereálných situací, moc nadávající postava, moc informací, prostě moc moc moc. Souhlasím také s uživatelkou LunaL. pode mnou, že kapitoly byly až moc dlouhé.
Pochválit musím ale ilustrace, tyto od Marie Koželuhové se mi líbí víc než od paní Ivy Hoňkové, která ilustrovala jiné autorčiny knížky.
O létajícím autě mohl být dalším krásným a dojemným příběhem od Ivy Hoňkové (podobně jako Samík a práškovací letadlo nebo Příběh hasičské cisterny), ale tentokrát tu něco selhalo. Došly nápady? Redaktorka dostatečně text nestudovala? Těžko říct.
Velmi mne to mrzí, ale víc, jak 3* dát tentokrát nemůžu.

20.04.2024 3 z 5

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka Dagmar Medzvecová

Další dětská knížka, od které jsem si hodně slibovala, ale dostala jsem jen průměrné čtení. Kromě nevychytaných protimluvů (jednou je Sedmikvítek nejlepší kouzelník, podruhé pěkný matla) mi nejvíc vadilo množství chyb – třeba z hyperkorektního "přeci", navíc nadužívaného, jsem už v první kapitole dostala tik v oku. Ilustrace jsou moc hezké, ty výsledný dojem rozhodně vylepšují. Ale i tak je to pro mě málo. Bohužel.

Mia  a delfín Mia a delfín Zuzana Barilová

Kouzelný příběh na léto, obzvlášť, pokud míříte do Chorvatska. Léto a prázdniny z něj totiž doslova čiší. Mírně kulhala detektivní zápletka a nepřesvědčivě na mě působilo vysvětlení, jak je možné, že má česká holčička dědečka Chorvata, ale budiž. Můj největší obdiv mají realistické ilustrace Martiny Beckové – takové k dětským knížkám patří, ne ty psychedelické, se kterými se poslední dobou tak často setkávám.

20.04.2024 4 z 5

Modrý drak Modrý drak Sandra Dražilová Zlámalová

Pohádky Sandry Dražilové Zlámalové mám moc ráda, ale tady jsem bohužel sáhla trochu vedle. Prvotní nápad byl moc fajn, ale zpracování bylo chabé, takové nedotažené, nedostatečně promyšlené. Nahoru příběh hodně vytahují ilustrace Bibi Hykl. Ale i tak je to málo.

Kouzelný pelíšek Kouzelný pelíšek Zuzana Pospíšilová

Achichouvej, tohle bolelo. Jak já se těšila na pohádkovou knížku, ve které se děti seznámí s léčivými bylinkami, jak mně se líbilo grafické zpracování, které zahrnuje i několik stránek "herbáře" – obrázků rostlin doplněných jejich názvy! No a nakonec z toho byla hotová tragédie. Měl ten příběh vůbec hlavu a patu? Měl, ale jen díky uměle naroubovaným prvkům, které mi vůbec nešly na rozum. Bylo tam nějaké dobrodružství a poučení? Hm... Ne. Jak to celé na mě působilo? Jako ukázková rychlokvaška. A to umí, s prominutím, každý.

20.04.2024 2 z 5

Příběh hasičské cisterny Příběh hasičské cisterny Iva Hoňková

Milý a dojemný příběh, podobně jako v případě Samíka a práškovacího letadla, jen tentokrát bylo nutné přidat trochu magie a trošku přimhouřit oči (ono vysvětlit pak dítěti, že v pohádce sice může chlapeček Jirka z první třídy dělat pomocníka dobrovolných hasičů, ale ve skutečnosti to nejde, to nemusí být pro rodiče nic jednoduchého). Výhradu mám opět k ilustracím postav, paní ilustrátorka Irena Ričlová Lachoutová se drží svého stylu mírně znetvořených postav, který mně prostě nesedí. Škoda.

20.04.2024 4 z 5

Anna a víly uličnice Anna a víly uličnice Zuzana Barilová

Tak jestli chcete knížku, která vašim dětem řekne, že to, že zlobí, je v pořádku, protože za to přece můžou nějaké víly (a i kdyby za to víly nemohly, pořád to nic nemění na tom, že takhle to má být), a že rodiče jsou vlastně hulváti, co na děti umějí jen řvát a ničit jim životy svými naprosto nesmyslnými příkazy a zákazy, tak jste na správné adrese.
Nechápu, jak je možné, že se tenhle paskvil dostal na pulty knihkupectví. A už vůbec mi nejde na rozum, že tuhle věc může někdo chválit. Ale on si to možná časem rozmyslí... Třeba až ho jeho dítko pošle někam a přidá k tomu ještě x dalších nadávek.

19.04.2024 odpad!

Prázdniny s dinosaury Prázdniny s dinosaury Zuzana Suchá

Nalákala mě představa doslova hravého příběhu doplněného krásnými ilustracemi, ale je z toho jedno velké zklamání.
Příběh jako takový nebyl dotažený. Zbytečně dlouhý úvod, dinosauři jen na několika málo stránkách, přeskakování z jedné události na druhou v takřka vražedném tempu, neustálé střídání minulého a přítomného času, ... Prostě ukázka naprosto nesoudržného textu.
Ani dělení na jednotlivé kapitoly nebylo dobře řešené, tak nějak to nutilo přečíst knihu na jeden zátah.
No a jako by tohle nestačilo, najdete tu obrovské množství chyb – překlepů a vynechaných slov a interpunkčních znamének.
Mohla to být naprosto dokonalá knížka. Jenže není.

19.04.2024 3 z 5

Cestování po světě Cestování po světě Ivanka Melounová

1* za snahu a 1* za pěkné ilustrace, ale tím to u mě končí.
Tolik nesmyslů v jedné knížce a na tak malém prostoru jsem už hodně dlouho neviděla. A ne, nemyslím tím ty fantazijní prvky. Myslím tím třeba fakt, že v létě žádný karneval v Benátkách není. Nebo že Island není věčně zasněžená země, kde je minus 30 i uprostřed léta.
A smysl vlastně ani moc nedávají cesty do minulosti a jedna do budoucnosti – proč, proboha?
Za mě tedy rozhodně ne.

11.04.2024 2 z 5

Nelinka - Štěňátko na cvičáku: Povídání o pejskovi a holčičce Nelinka - Štěňátko na cvičáku: Povídání o pejskovi a holčičce Lenka Němcová

Ve druhém díle příhod jezevčice Nely šlo bohužel už všechno tak říkajíc do kopru. Ilustrace zůstávají stejně ošklivé. Příběh pomalu nemá hlavu a patu, spousta věcí se neustále opakuje, je tam i několik faktických chyb. Chybí pořádný nápad. Ne, tuto knihu nebrat, ani v nouzi největší.

10.04.2024 1 z 5

Domácí zvířátka: Čtení s babičkou Domácí zvířátka: Čtení s babičkou Veronika Kubáčová

Nápad to byl naprosto úžasný, nepamatuji si, kdy naposledy jsem četla takto interaktivní knihu. Jenže provedení hodně pokulhává.
Nechápu, proč jsou příběhy nazývány pohádkami – žádný pohádkový motiv tam není. Co by bylo špatného na tom, kdyby třeba holčička poprvé přijela k babičce na její statek a postupně se seznamovala se všemi zvířátky tam?
Na rozum mi také moc nešlo, proč jsou všechny příběhy zakončené poučením, ze kterého téměř pokaždé vyplyne, že zvířátka jsou vlastně nebezpečná – kousají, drápají, dupou na nohy...
Velice mě zamrzelo velké množství faktických chyb (že kočkám nepatří do misky mléko se ví už dávno, podobně kůň nekope člověka, který mu stojí za zády proto, že by se mu to nelíbilo, ale proto, že tam má slepý bod).
Největší problém jsem ale měla s obrázky určenými k tomu, aby děti zkoušely samy číst. Sama jsem měla kolikrát problém uhádnout, jakému slovu obrázek odpovídá. A což teprve dítě...
Alespoň u zajímavostí a úkolů nemám co vytknout a básničky jsou také fajn.
Konečné zhodnocení: promarněný potenciál.

10.04.2024 3 z 5

Samík a práškovací letadlo Samík a práškovací letadlo Iva Hoňková

Krásný a dojemný příběh. Celkový dojem mi ale trochu kazily ilustrace, přesněji ilustrace postav – ty paní ilustrátorka bohužel moc neumí. Škoda.

10.04.2024 4 z 5

Nelinka - Deník štěněte Nelinka - Deník štěněte Lenka Němcová

Příběh jezevčice Nelinky začíná celkem dobře, ale ke konci už hodně ztrácí dech, úplně vidíte, jak autorce docházejí nápady a bere všechno jak z rychlíku, ani nestačíte mrkat. Vadily mi také poněkud hrubé výrazy (na to, že je to dětská kniha), hlavně tatínek se tedy "předváděl". Ilustrace jsou naprosto otřesné, jestli se toto někomu líbí, tak je to hodně smutné. Nemáte-li nic jiného ke čtení, tak si Deník štěněte přečtěte, ale jestli máte jen trochu vybavenou knihovničku, obtěžovat se s touto knihou opravdu nemusíte, o nic moc nepřijdete.

10.04.2024 3 z 5

Liška Šiška ve školce Liška Šiška ve školce Iva Gecková

V tomto případě půjdu proti proudu.
Ano, příběh je celkem fajn, ale jak již tu několik uživatelů přede mnou zmínilo, jsou tam chyby. Na tak málo textu je to opravdu ostuda.
A co se týče tolik vychvalovaných ilustrací? No tak za mě absolutně ne. Jejich až psychedelický styl fakt není něco, co by mělo patřit do rukou dětem. Prosím, vraťme se k těm starým krásným ilustracím Lady a Milera a Zmatlíkové. Děkuji.

05.04.2024 3 z 5

Pohádkový týden Pohádkový týden Lucie Krystlíková

Tahle knížka mě moc mile překvapila. Vůbec jsem nečekala, že ty pohádky budou takové - tradiční a výborně napsané. Navíc jsou dlouhé tak akorát. Doplňují je ilustrace, které jsou ve svém základu moc krásné, ale jednu výtku k nim mám - postavy nejsou úplně silnou stránkou ilustrátorky. Proto také hodnotím "pouze" 4*.

29.03.2024 4 z 5

Co zavinil Kolumbus Co zavinil Kolumbus Lenka Rožnovská

Možná trochu nešťastně vybraný název – tedy vlastně jméno –, ale příběh jako takový je opravdu povedený. Ilustrace však celkový dojem hodně kazí, některé jsou až strašidelné, některé prostě jen divné. Knížka by si zasloužila nové vydání, o trošičku povedenější než toto.

26.03.2024 4 z 5

Hádanky a úkoly pro sportovce šikuly Hádanky a úkoly pro sportovce šikuly Zuzana Pospíšilová

1* za pěkné ilustrace.
Ale jinak mi nezbývá než se zeptat: Co to jako bylo?
Úroveň hádanek, úkolů a otázek oscilovala, něco bylo pro předškoláky, něco ale spíš tak pro 5., 6. třídu.
Prý doplňujte verše. Ehm, v mém pojetí je verš něco kapku jiného. Dobře míněná rada: pokud neumím psát básně, tak je nepíšu.
Smysl mi moc nedávalo hádat pomocí "veršů", co to je, když za a) je ta věc hned na obrázku vedle; a za b) název té věci je jasně řečený v otázkách na téže stránce nahoře. To by muselo být dítě jó pitomé, aby to neuhodlo.
No a konečná... to pro mě byly pohádky. Jedna plná chyb, druhá... jako pardon, ale s nespravedlivými pravidly a vyústěním.
Toto, prosím, opravdu dětem číst nedávejte!

26.03.2024 1 z 5

Mína vyšetřuje – Případ školní jídelny Mína vyšetřuje – Případ školní jídelny Angie Lake

Za mě: neurazí, nenadchne.
Ale! Tahle knížka má svůj, poměrně velký potenciál.
Zaprvé - originální grafické řešení, které mě opravdu bavilo. Bylo to jiné, svěží a hlavně proto jsem se rozhodla si knížku přečíst.
Zadruhé - ačkoliv je knížka poměrně tlustá, je rychle přečtená, protože písmenka jsou velká, text doplňuje spousta ilustrací a protože: bod zaprvé.
Zatřetí - díky předchozím dvěma bodům je to naprosto ideální knížka jednak pro ty, kteří si zatím cestu ke knihám obecně nebo ke knihám tlustým nenašli, jednak pro ty, kteří potřebují nějakou knížku do čtenářského deníku. Tahle se tam bude vyjímat fakt dobře.
Takže na moje hodnocení zas až tak nehleďte (kdo mě zná, ví, že jsem hodně zmlsaný čtenář) a svým ratolestem ji pořiďte.

22.03.2024 3 z 5

Jedeme na výlet do knížky Jedeme na výlet do knížky Marek Hladký

Hodně slabé. Bylo tam pár pěkných míst a většina ilustrací také byla moc hezkých, ale to je opravdu všechno. Přítomnost herce Kopty jako jednoho z hrdinů knihy mi vůbec, ale vůbec nesedla. Celou dobu se mi v hlavě ozývala otázka: Proč proboha? Je mi líto, doporučit tuto knihu nemohu.

22.03.2024 2 z 5