ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Plašmyška Plašmyška Kateřina Kubalová

A mně se to moc líbilo. Takové milé to bylo, hlavně díky krásným ilustracím Zdeňky Študlarové. Jsem zvědavá, jak se na tento příběh budou jednou tvářit moje děti.

21.10.2023 5 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij tak, jak ho neznáte. Ale proto o nic horší!
Citlivý příběh odehrávající se během pár dní vás jistě přenese do období prvních lásek, ať už je tomu jakkoli dávno.
Připomínalo mi to Utrpení mladého Werthera, které mám moc ráda, bavilo mě srovnávat německý a ruský náhled na věc (milostný trojúhelník).
A teď můžu jen doufat, že jsem ty, kteří Utrpení mladého Werthera nesnáší, od Bílých nocí neodradila. Protože by to byla škoda. Fakt.
Jestli se vám nechce číst depresivní Idiot nebo dlouzí Bratři Karamazovi – pokud můžete, sáhněte po této knize. Přečtená je za chvilku, myslet na ni ale jistě budete ještě dlouho. Já si její rereading již plánuji ;-)

21.10.2023 4 z 5

Kouzelný klobouk Kouzelný klobouk Thierry Capezzone

Neurazilo, nenadchlo... Nápad dobrý, ilustrace pěkně provedené... Ale po pár měsících už skoro nevím, o čem to bylo. To asi mluví za vše.

21.10.2023 3 z 5

Po hlavě do oxeru Po hlavě do oxeru Lída Slavíková

Už dva roky se snažím naučit se jezdit na koni, a když jsem zahlédla ukázky z knížky, několik textových úryvků a ilustrací, málem jsem začala nahlas křičet: Ježišmarjá, to jsem já!
Nemohlo to skončit jinak, než že jsem si knížku pořídila. Přečteno za chviličku, ale moc ráda se k oblíbeným epizodám vracím – nejčastěji, když sedím v sedle a snažím se samu sebe uklidnit, že blbej den můžou mít i zkušení jezdci (a taky všichni koně).
Bezpečně vím, že si knížku přečtu v životě ještě několikrát. Protože koně, to je láska na celý život. A protože jízda na koni, to je nikdy nekončící škola.

21.10.2023 5 z 5

Hygge domov Hygge domov Meik Wiking

Největší devízou knížky Hygge domov je její grafické zpracování, které opravdu nemá chybu a je... no prostě hygge :-)
Co se týče textu, je ho tady požehnaně a člověk by si snadno mohl říct: Jéje, to bude inspirace. Jenže víte, co? Ono je to vlastně sotva pár rad zaobalených do spousty a spousty textu.
Ten text se ale čte tak strašně dobře! A ten papír je tak krásný na omak!
A když k tomu přičtu tu úžasnou grafickou stránku věci... No prostě jsem nemohla jinak, než dát 4*.

21.10.2023 4 z 5

Chlapec a vánoční šiška Chlapec a vánoční šiška Katarína Buffová

Příjemné čtení pro celou rodinu. Až dokoukáte vánoční pohádky, přečtěte si před spaním tuto knížku. Jistě se vám budou zdát hezké sny.

06.10.2023 4 z 5

Mazlivý pejsek Mazlivý pejsek Oldřiška Ciprová

No... Tak já zdejší nadšení sdílet nemůžu.
Strašně se mi líbil námět a taky ilustrace, ale provedení je hodně chabé. Předně je kniha pro děti od 6 let - tak co tam dělají slova jako laxní, kanyla, devastační a další? Nemluvě o tom srnečkovi, který přišel o nohu při senosečích - takhle brutální případ je moc i na mě, natož na děti. A proč mi pokaždé, když veterinářka dávala dětem výklad, přišlo, že je to prostě jen odněkud opsané, nevyjádřené slovy autorky? Taky tam bylo několik nelogičností, například, když veterinářka, sestra dvou ze tří malých hrdinů, se od nich distancuje: "... pejska ještě mít nesmíte... Vaši rodiče mi to několikrát připomínali." Jak jako "vaši rodiče"? Snad "naši rodiče", ne? Uf!
Nápad to byl skvělý: poučit děti o tom, jak se mají starat o nejrůznější zvířátka. Ale dopadlo to hodně špatně.
Slabé 3 *. Bohužel doporučit nemůžu.

12.09.2023 3 z 5

Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Alžběta Bavorská

Knížku jsem začala číst s představou, že mi bude krátit večery přicházejícího víkendu. No... nepovedlo se. Přečetla jsem ji na jeden zátah. Jak jsem začala číst, už jsem nedokázala přestat.
Dopisům od Sisi není co vytknout. Je to knížka krásně graficky zpracovaná; oceňuji množství fotografií a ilustrací a hlavně mám radost z několika skenů Sisiných dopisů. Je psána čtivým stylem, není přehlcená informacemi, zároveň ale vždycky naprosto přesně víte, o kom a o čem je řeč. Autorka je opravdu skvělý kormidelník, který s vámi bezpečně přepluje vody spletitých rodinných vztahů. Skoro ani nepotřebujete ten rodokmen na konci ;-)
Velkou pochvalu mají také řádně zpracované citace zdrojů. Mám pocit, že i když tu máme tu super věc jménem Citační norma, většina autorů na to zvesela kašle. A já jim ty jejich řeči pak prostě z principu nevěřím. To se u paní Beňakové stát nemůže.
Ačkoliv knih o Sisi je (nejen na našem) trhu hodně, určitě se nebojte po této knížce sáhnout. Jistě vám i ona prozradí zase něco nového, co jste o císařovně dosud nevěděli.

25.08.2023 5 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Na začátku to bylo moc fajn čtení. Rychle to utíkalo, autorka dává nahlédnout do svého života, což ve vás vyvolává pocit, že v tom nejste sami, rady a tipy, jak na ten životní úklid vlastně jít, byly logické a inspirativní... No jenže pak přišla ta kapitola o domácích mazlíčcích a já si jen říkala: To si .... děláš ...!? V tu ránu spadlo hodnocení knížky z krásných čtyř hvězd na odpad. A tam taky zůstalo. Protože já skousnu hodně. Ale tohle teda ani omylem.

12.08.2023 odpad!

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Na Vlkochodce jsem netrpělivě čekala od první chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že tato komiksová verze mé oblíbené animované pohádky, bude v ČR vydána. A dostala jsem přesně to, o čem jsem snila.
Vlkochodci jsou precizně zpracovanou knihou, od začátku do konce, na první pohled i v detailu. Jsem moc ráda, že odteď si budu moci vychutnávat nezapomenutelný příběh anglické dívky a irské cácorky, která se ve spánku mění ve vlka, i v knižní podobě.
Nakladatelství Bambook za tenhle povedený počin patří obrovský dík!

10.08.2023 5 z 5

Strašidýlko z aktovky Strašidýlko z aktovky Lenka Rožnovská

Toto se moc nepovedlo. Nápad to byl skvělý: strašidýlko, které bude provázet holčičku jejím prvním rokem ve škole. Skvělé také bylo, že se příběhy neodehrávaly jen v té škole, ale i venku. Fajn byla i délka kapitol a uzavřenost jednotlivých příběhů - ideální pro začínající čtenáře. Jenže to je asi tak vše. Nelíbily se mi ilustrace, zvolené barvy mi přišly pochmurné. Kvalita textu hodně oscilovala, nejvíc jsem skřípala zuby nad nejednotností použitého času. No a taky tam bylo dost nesmyslů - holčička po dvou měsících ve škole čte, psi mohou jíst sladké (dokonce čokoládu!!!)... Za mě tahle knížka dětem do rukou nepatří.

28.07.2023 1 z 5

Výlet do Pekla Výlet do Pekla Zuzana Pospíšilová

Za mě trošku slabší 4 *. Příběh má rozhodně dobrý nápad, ale pár věcí je tam nedomyšlených. Ilustrace jsou pěkné, jen mě tedy zarazilo, že téměř všechny děti nosí trička, která jsou jim malá. Ledviny mě bolely celou dobu, co jsem tu knížku četla :-D

28.07.2023 4 z 5

Jak žije hřebčín Jak žije hřebčín Norbert Záliš

Tuto knížku je opravdu hodně obtížné hodnotit. Vyšla brzy po revoluci a každý, kdo hřebčín navštívil nebo si o něm něco zjišťoval, jistě ví, že fakt, že přetrval celá staletí, je vlastně docela zázrak. Stačí zmínit jen dva dějinné zvraty, zánik habsburské monarchie a normalizaci. V obou případech byl hřebčín považován za něco, co by se mělo pohřbít v minulosti.
A tak se musíme smířit s tím, že na fotografiích v této knize prakticky převažují jiná plemena koní než starokladrubáci. Musíme se také smířit s tím, že kvalita rovněž není kdoví co. Člověku je z toho skoro smutno. Když si ale pak uvědomí, že dnes jsou starokladrubáci naším klenotem, který uznávají i ve světě, hnedle se mu nálada zlepší a dokáže se na knihu podívat o něco pozitivnější optikou. Ano, takhle podivně to tam v devadesátých letech vypadalo. Ale hřebčín od té doby ušel velký kus cesty a toto je už jen vzpomínka na horší časy.
Knížku Jak žije hřebčín tak nakonec doporučuju. Všem, co mají rádi koně, všem, co se o starokladrubské koně zajímají. Pro komplexní pohled je to důležitý informační zdroj.

27.07.2023 4 z 5

A bůh se odmlčel A bůh se odmlčel Jacqueline Yallop

Přesně si pamatuju, jak mě anotace knihy A bůh se odmlčel zaujala a jak jsem si nadšeně nesla knížku domů. Víc sáhnout vedle jsem nemohla.
Příběh jako takový by byl fajn, konflikt víry a lásky, konflikt, kdy proti sobě stojí dva nepřátelé, konflikt minulosti a přítomnosti... Jenže tam byly přidány jednak úplně zcestná vložka v podobě de facto duševní choroby hlavní hrdinky, jednak příznaky její až duševní zaostalosti. Nemohlo to dopadnout jinak, než že mě ta bizarní postavička prakticky celou knížku totálně iritovala. Ale ono to nebylo lepší ani v případě dalších postav.
Tohle mi prostě nesedlo. Velké zklamání.

27.07.2023 2 z 5

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

Se Stánkem s polibky jsem se hodně prala. Kvalita byla jak na horské dráze, jednou nahoře, jednou dole, ale ve výsledku to byl slabý průměr. Hlavní hrdinka mi byla po většinu času nepříjemná, ale to vlastně většina postav. Film jsem neviděla, spousta čtenářů tu píše, že je lepší než kniha, tak jej možná někdy zkusím, ale nevím nevím... Do pokračování se každopádně pouštět nebudu. Škoda. Znělo to slibně.

27.07.2023 3 z 5

Prázdniny s drakem Prázdniny s drakem Zuzana Pospíšilová

Uf, já vám nějak nevím. Předně souhlasím s tím, co píše uživatelka gretl74, že je tam zbytečně moc dlouhý úvod a na draka toho moc nezbylo. Obzvlášť ta část, kde je řečeno, co dalšího Vojta a Pavel zažili... To je skoro výsměch dětem, protože to zní lákavě, ale z těch zážitků nemají nic, protože už se do knížky prostě nevešly. No a mně osobně nesedlo ani to, že i když je tam magický prvek, takže bych se neměla ničemu moc divit, není dostatečně dobře propracovaný, takže za mě výlety na drakovi popíraly veškerou logiku. Za mě tedy tato knížka ne-e.

27.07.2023 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ačkoli většina čtenářů tu nešetří superlativy a ačkoliv i mně se novela líbila, musím říci, že se ani zdaleka nevyrovná románu Na východ od ráje. Ten mě zasáhl mnohem, mnohem víc, vlastně to bylo až osudové setkání. Zároveň se mi také mnohem víc líbila novela Čistý plamen.
Nicméně to nic nemění na tom, že O myších a lidech je velmi kvalitní dílo, které rozhodně patří do kánonu povinné četby, a že John Steinbeck je mistr slova a Ameriku své doby a její lidi zachytil naprosto perfektně.

27.07.2023 4 z 5

Plamínek Plamínek Daisy Meadows

První díl nové holčičí série, který mě příjemně překvapil. Příběh, který je doplněný moc krásnými ilustracemi, je opravdu povedený, navíc já jako dospělá jsem se u toho i hezky pobavila třeba představa jednorožce-kuchaře nebo draků klepajících kosu mě fakt dostala. A protože jak známo, já jsem občas trochu divná, tak jsem si zamilovala zápornou postavu netopýra Škodíka a už se těším, co příště hlavním hrdinům provede :-D

27.07.2023 5 z 5

Tajné jezero – Návrat Tajné jezero – Návrat Karen Inglis

Návrat k tajnému jezeru, návrat ke starým přátelům, takový je druhý díl knihy i můj čtenářský dojem.
Přestože bylo Tajné jezero původně koncipováno jako samostatná kniha, pokračování opravdu funguje, a to bez jakéhokoli zádrhelu. Tedy, já se přiznám, celou dobu jsem se bála, že se popřou věci řečené v první díle, ale byla jsem nakonec mile překvapena tím, že k tomu nedošlo. A ani to naroubování nebylo nucené.
Příběh jsem si i tentokrát užila, i když, pravda, chvílemi mi přišlo, že je psán trošku jiným stylem než předchozí. Ale to je dost možná jen můj pocit a hlavně to nemá vliv na mé konečné hodnocení, které je: opět velká spokojenost :-)

26.07.2023 5 z 5

Lesní zvířátka Lesní zvířátka neznámý - neuveden

Další z pokladů z mé dětské knihovničky. Krásné, téměř realistické ilustrace, to je přesně podle mého vkusu. Navíc všechna zvířátka jsou pro naši přírodu, náš les, opravdu typická. Jasný palec nahoru.

11.07.2023 5 z 5