Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Zápisky sedláka Josefa Dlaska. Měl jsem nestálé štěstí Zápisky sedláka Josefa Dlaska. Měl jsem nestálé štěstí Alžběta Kulíšková

Své kouzlo mají naučné výpisky i samotné Dlaskovy zápisy o událostech, které v daném roce považoval za nejdůležitější. K nim patří samozřejmě hlavně záznamy o sklizních, překvapivá je částá likvidace úrody hlemýždi. Množství zápisů se týká také požárů či povodní a jejich obětí. Jen o vlastní rodině se hospodář zmiňuje velice sporadicky. Je dobře, že se editorka snažila ponechat zápisům původní jazykovou podobu.

17.10.2016 5 z 5

Ondřej Sekora - Práce všeho druhu Ondřej Sekora - Práce všeho druhu Blanka Stehlíková

Za člověka mluví jeho dílo a to je v knize popsáno a reprodukováno v míře velké. Možná až trochu nadbytečně, neboť kapitola Literární tvorba pro děti stručně opakuje některé informace již dříve uvedené. Také forma této části (s poznámkovým aparátem) mírně narušuje celkový styl publikace. Ocenění si zaslouží reprodukce ilustrací, které zachycují výtvarný vývoj O. Sekory. Porovnání původních verzí kreseb s upravenými v pozdějším období je velice zajímavé. Překvapivé jsou Sekorovy obrázky z cest a hlavně jeho deník z pracovního tábora. Myslím, že pro osobní život spisovatele by se v knize prostor našel, ale těžko najít někoho dalšího (kromě syna, který své vzpomínky sepsal), kdo by o něm mohl vydat svědectví.

14.10.2016 4 z 5

Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Niall Ferguson

Z tematicky poněkud nesourodých čtyř kapitol a jejich koncepce je jejich původní určení jako přednášky velice zřetelné. Z toho vyplývá i náročnost pro čtenáře, který není odborník na finančnictví, ekonomii či právo, a to hlavně v oblasti anglo-americké a čínské, včetně historických souvislostí. Nicméně základní teorie o fungování či nefungování systémů jsou dobře rozpoznatelné. Autor však v zásadě nepředkládá nic nového či překvapivého. Knize by prospěl větší rozsah pro utřídění a a rozpracování textu.

04.10.2016 2 z 5

Zvěsti Zvěsti Petr Pazdera Payne

Dojem z knihy - prázdnota. Hodně povrchní pohled do vlastního uzavřeného světa. Jenže takový pohled nemá sílu někoho oslovit. Nechce se věřit, že by autorův vnitřní život byl tak chudý, spíše si ho chrání před ostatními. Vyvstává otázka, proč ho tedy vůbec čtenáři předkládá. Jedině Mumifikace má v sobě jiskru vřelého citu, která ostatním povídkám chybí.

01.10.2016 1 z 5

Proč zmizely insignie Karlovy Univerzity Proč zmizely insignie Karlovy Univerzity Milan Syruček

Velice slibný název a lákavá obálka knihy. Ovšem pod nimi se skrývá hlavně velice stručná historie univerzity, navíc zpracovaná dost těkavým způsobem. Autoři od tématu často odbíhají, třeba ke smrti Klause Heydricha či identifikaci Mony Lisy. O poválečném pátraní po univerzitním archivu přinášejí jen nemnoho informací, hypotéz a spekulací. (Mimochodem - není pravda, že husitská teologická fakulta nahrazuje při promocích žezlo Biblí a kalichem.)

28.09.2016 2 z 5

Povídky ze života Povídky ze života Petr Bezruč (p)

Bezručova prozaická tvorba nedosahuje úrovně jeho poezie. Úvodní Studie z Café Lustig skoro odradí od další četby. Ani Křivý úsměv ještěrský a Lolo a druhové příliš nezaujmou, leda pro krásu nářečí. Až závěrečný soubor Je nás šest obsahuje povídky, pro které stojí za to si sbírku přečíst. Především je to Mláďátko a Vojenský Zigar. Pokud jsou jednotlivé texty ve sbírce seřazeny chronologicky dle doby vzniku, dobře ukazují autorovo vyzrávání v prozaické oblasti.

25.09.2016 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Úžasný nápad vynikajícím způsobem zpracovaný. Nezáleží na tom, jestli psal autor povídku jen jako absurdní hříčku, nebo do ní vkládal hlubší smysl. Důležitý je prostor, který čtenář dostal pro své vlastní úvahy. V něm pak si každý může najít svůj vlastní hlubší smysl.

23.09.2016 5 z 5

Vyučil jsem se u Kafků Vyučil jsem se u Kafků František Xaver Bašík

Poučné a čtivé přiblížení způsobu života na přelomu 19. a 20. století. Pracovní dobu delší než 12 hodin denně a 6 a půl pracovních dní týdně by dnes akceptovali jen workoholici a majitelé podniků. Co se však za těch více než sto let nezměnilo, jsou mezilidské vztahy.

19.09.2016 4 z 5

Zaslepená generace Zaslepená generace Arnošt Kolman

Cenný pohled na dějiny 20. století, i z filosofického hlediska. Zajímavé je hlavně autorovo poznání a propagace komunistických myšlenek a jeho dlouhá cesta k uvědomění, že strana se vlastní ideologií neřídí. V této souvislosti zaujme zmínka o pozdější cenzuře Leninových výroků. Arnošt Kolman měl velice pestrý a komplikovaný život, o kterém píše zaujatě a srozumitelně. Jen matematické problémy, kterými se jako vědec zabýval, jsou nad mé chápání.

13.09.2016 5 z 5

Kutnohorská pátračka na stopě Kutnohorská pátračka na stopě Michal Dlouhý

Pěkný pohled na podmínky práce i případy, které pátračka řešila. Zajímavé jsou i výňatky z dobových dokumentů. Leč propojení jejich úředního jazyka s literárně zpracovanými případy se příliš nezdařilo. Text působí nesourodě a roztrhaně obzvláště na místech, kdy jsou do líčení zločinů vkládány jiné informace, např. o přemístění četníků. Škoda, že u některých delikventů není uvedeno, jak dopadli u soudu.

09.09.2016 3 z 5

Útěk čarodějky Útěk čarodějky Ellis Peters (p)

Dobrá klasická anglická detektivka po které nehrozí děsivé sny. Menší míra napětí je vyvážena zajímavě se vyvíjejícím dějem. Snad jen líčení psychických stavů hlavních postav je občas dost přepjaté.

03.09.2016 4 z 5

Zajíc v pytli Zajíc v pytli Joanna Chmielewska (p)

Příběhu chybí spád a jiskrný vtip, který očekává asi každý, kdo četl Zprávu od nebožtíka. Ale několik dobrých nápadů a scének se v něm najde.

31.08.2016 3 z 5

Botostroj Botostroj Svatopluk Turek

Nadčasové téma, aktuální i dnes. "Abych člověku prodal levný a dobrý výrobek, ... je patrně zapotřebí druhého zotročit ... Aby jeden měl pár bot za desetikorunu, je zapotřebí druhého honit jako psa." Člověk se nechá zotročit i dobrovolně a má strach se ze systému vymanit. Systém však není sociální ústav. Vše je podřízeno zisku majitele. "Naším úkolem je vyzrát na všechno svým způsobem. K tomu potřebujeme dobrých vojáků. Voják je část rozkazu. Lidi, kteří přemýšlejí o rozkaze, nepatří mezi nás." Myslím, že autor popisuje realitu situace a života ve Zlíně, ostatně i svědecké výpovědi ze soudního procesu to potvrzují.

28.08.2016 5 z 5

Ravensbrück Ravensbrück Steve Sem-Sandberg

Střídání časových rovin působí zpočátku rušivě, ale brzy převládne vnitřní napětí příběhu neobyčejné ženy a atmosféra prostředí, v němž se pohybovala. Autor Milenu líčí bez příkras a proto její postava působí velice životně. Útržkovitá forma vyprávění nechává čtenáři prostor pro zamyšlení nad situacemi, které prožívala. Překvapením pak je třeba zjištění, že přátelství s Franzem Kafkou, jímž je v obecném vědomí především známá, bylo v kontextu celého jejího života jen jednou z kratších epizod.

25.08.2016 4 z 5

Paměti komorníka císaře Františka Josefa I. Paměti komorníka císaře Františka Josefa I. Milan Hodík

Komorník Ketterl si císaře vyžehlil k obrazu svému. Poměry v knize líčené jsou zajímavé a nastolují otázku, kdo na vídeňském dvoře na tom byl hůře - panstvo nebo sloužící? Myslím, že ani jedné skupině nebylo co závidět. Doprovodné slovo pana Hodíka je vedeno ve zlehčujícím tónu. Možná, že vážnější komentář by nechal více vyniknout skutečnosti, že ten "barvotiskový" obrázek císaře má být jen zástěrkou sebeoslavného autoportrétu komorníka, který se však zvrhnul v karikaturu.

23.08.2016 3 z 5

Pomlčka v těle Pomlčka v těle Kristina Láníková

"Zpřítomnění přilehlého" se projevuje především popisováním povrchu vlastního těla a domácího prostředí - se všemi nedokonalostmi i špinavým prádlem. Do hloubky verše nejdou. "Kolážování světa" ani žádné niterné odhalování neumožňuje. Otázkou je, zda je tato výtvarná technika vůbec použitelná pro poezii. Pokus Kristiny Láníkové evidentně nevyšel. Místo pestré koláže dojmů a obrazů nám autorka představuje šedivý svět s nudně těkavou povrchní atmosférou, bez většího zaujetí pro cokoliv. Doufejme, že je sbírka pouze jakousi nacvičenou pózou a vlastní autorčin svět je barevnější a živější.

12.08.2016 1 z 5

Stříbrný poklad Stříbrný poklad Vlastimil Zítek

Nejvýraznější jsou dvě závěrečné povídky Proč? a Stříbrný poklad, ze skupiny historických povídek pak Rozpad. Mají určitý vnitřní náboj, naléhavost a dramatičnost. Ostatní příběhy splývají v jakousi šeď lehce zapomenutelného vyprávění. Odtažité se mi zdají být apokryfní povídky. Možná pro nezvyklost tématu. Příběhy domýšlené k postavám známým z dějin jsou časté a čtenář v případě beletristického zpracování akceptuje autorovu fantazii. V případě rozvíjení biblických dějů nestačí jen základní povědomost o osobách a událostech k jejich pochopení.

08.08.2016 3 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Největším přínosem knihy je přiblížení dění ve farmaceutickém průmyslu a způsobu myšlení představitelů firem v tomto oboru působících. Nedělám si iluze, že by se od napsání díla něco podstatného změnilo. Celý román působí dost pesimisticky a najít v něm nějakou sympatickou osobu je téměř nemožné. Ani hlavní hrdinku nelze označit za ryze kladnou postavu. Škoda, že se autor zabývá povětšinou pouze pracovními záležitostmi postav. Ale možná je to dobře, neboť pokud už k líčení soukromého života dojde, působí dost nepřesvědčivě.

27.07.2016 3 z 5

Pěkné a poučné čtení. Oč méně se bojuje zbraněmi, o to více intrikami. A ve všech vrstvách společnosti.

19.07.2016 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Kniha se dobře čte. Až na doktora Persona jsou postavy vykresleny poměrně šablonovitě. Dá se tedy předvídat, jak se kdo zachová, či jak která událost dopadne. Přesto se autorovi podařilo uchovat určitou míru napětí a předložit i rozuzlení překvapivá.

10.07.2016 4 z 5