Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Druhý život Protektorátu Čechy a Morava Druhý život Protektorátu Čechy a Morava Petr Koura

Psát o dějinách je velmi obtížné. Obzvláště o nejnovější historii. Máme k dispozici množství dokumentů, žijí mezi námi pamětníci. Který pramen je ale zcela důvěryhodný, pravdivý a nezpochybnitelný? Jeden pamětník líčící událost ze svého subjektivního pohledu je zcela přesvědčen o tom, že tak to bylo, zatímco druhý na základě své životní zkušeností podává svědectví opačné. Historie je mnohovrstevná, stejně jako lidský život. Je zbytečné snažit se o jedinou správnou interpretaci. Důležité je představit a dát prostor celé šíří pohledů a názorů.

12.01.2022 3 z 5

Paměti dobšínské školy Paměti dobšínské školy Lenka Mulačová

Dobšínské kniha jistě potěší, ostatní v ní mohou nalézt inspiraci pro zpracování pamětí vlastní školy. Neobvyklé mi připadá označení žáků 4. třídy „ledajáci“. Patrně jde o krajovou specialitu. V Praze se říkalo „ulejváci“.

10.01.2022 3 z 5

Kronika obce Kačice 1932-1939 Kronika obce Kačice 1932-1939 Lukáš M. Vytlačil

Každoroční meteorologický přehled ani informace o zpěvu vhodných písní při opakujících se slavnostních příležitostech příliš nenadchnou. Zcela originální je však líčení událostí spojených s prezidentem Masarykem.

07.01.2022 3 z 5

Rodinné album Rodinné album Olga Housková

Při pročítání a prohlížení tohoto rodinného alba se návštěvy určitě nudit nebudou.

06.01.2022 5 z 5

Kdo tančí s vodou Kdo tančí s vodou Ta-Nehisi Coates

Snahu představit skutečné osudy lidí si sám autor přivedl vniveč snovými pasážemi a urputně hledaným Vedením. Román tím posunul více od literatury faktu k vybájeným příběhům. Na „černobílý“ svět pohlíží, až na drobné výjimky, také černobíle. S psychologií postav si moc nepohrál, charaktery jednotlivců pevně určuje společenská třída, jejíž jsou součástí. Evidentní je boj s časovou linií děje na různých místech. Některé události postrádají logiku či vysvětlení. Zdá, že byly použity jen pro zvýšení barvitosti a napětí.

05.01.2022 3 z 5

Případ Světlana - Proměny obrazu třetího odboje Případ Světlana - Proměny obrazu třetího odboje kolektiv autorů

Vnitřní pohnutky k tomu, co a proč člověk koná, mnohdy zůstávají skryté. Soudit pak činy může být někdy oprávněné, jindy nespravedlivé. Když se k tomu přidá účelový záměr, mediální nátlak a ideologický boj, jedinec nemá šanci se pravdy dopátrat. Nejednoznačností výkladu historie neutrpí. Naopak, učí přemýšlet a vytvářet si vlastní názor.

04.01.2022 4 z 5

Na obzoru plachta bílá Na obzoru plachta bílá Valentin Petrovič Katajev

Kniha mi připomněla příběhy Toma Saywera. Dětsky ještě trochu naivnímu Péťovi i protřelejšímu dítěti ulice Gavrikovi v klukovských hrách nepřekáží rozdílný sociální původ a navzájem si tak trochu závidí. Některé příhody jsou úsměvné, postupně narůstají dramatické události. Pěkné a poučné čtení pro děti i dospělé.

26.12.2021 4 z 5

Utkáno z dýmu Utkáno z dýmu Karel Vokáč

Básně jsou velmi dobře řemeslně provedeny:
"když naše druhy odváděla
ta šedá paní bez masa,
když mrtvá živé podváděla,
z nuzáka činíc chuďasa"

Jejich sdělení je jasné a přímočaré:
"Po celé zemi chodí jenom žal,
aby jej úsměv krátce vystřídal."

Samotný závěr však skýtá jakousi naději:
"Jak jsme si strašně zcizeni,
jak jsme si neznámí!
Jen mrtví s mrtvím důvěrně
v hrobě se seznámí."

23.12.2021 3 z 5

Otec - drama o třech jednáních Otec - drama o třech jednáních Alois Jirásek

Velmi zdařilá hra. Ač lze trochu vývoj děje předvídat, nesnižuje to jeho vzrůstající dramatičnost. Závěr rozhodně není pohádkový, ale odpovídá tvrdé realitě života.

16.12.2021 5 z 5

Knížka o Babičce a její autorce Knížka o Babičce a její autorce Václav Černý

První část knihy věnovaná pátrání po předcích obsahuje zajímavé údaje. Orientace mezi jednotlivými příslušníky rozvětvené rodiny a příbuzenstva je poněkud obtížnější. Ocenit je třeba autorovo neúnavné bádání a hledání. Škoda, že výsledek své náročné práce nepodal v lépe stylisticky pojatém textu. Hodnocení rozboru Babičky přenechám kompetentnějším osobám a raději si ji znovu přečtu.

16.12.2021 2 z 5

Návratnost nóny Návratnost nóny František Všetička

Verše působí dojmem, že je psal nadšený amatér. Pokud se upřednostňuje forma, a to ještě dnes hodně neobvyklá, ztrácí se intenzita a citovost sdělení. Nicméně si dovedu představit, že si autor práci s nónami hezky užil. Já se k nim navracet nebudu, ale Perníkovou chaloupku si musím zapamatovat.
Babice se rozhodla, že děti
zlikviduje, zabije, upeče.
Na prstech počítá do pěti,
alespoň jí čas rychle uteče.
Střecha holá, perník neviděti,
babizna děti k peci vleče.
Jaká to hrůza a jaký pal,
nikdo nic takového nečekal -
babice se na ohnisku peče.

12.12.2021 2 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Stojí za to překonat bariéru nepříjemného typu písma a povznést se nad neexistenci velkých písmen. Hledat cestu k sobě samému je někdy hodně obtížné a tato kniha je dobrým průvodcem, který ukazuje některé možnosti i jejich úskalí.
"Není žádná smrt, je jenom nový začátek, a ty to někde uvnitř víš. Jen nás tak vychovali. Řekli nám, že smrt je něco strašného, ale není to pravda. Když dojdeš na horizont, otevře se nový horizont."

12.12.2021 5 z 5

Duch a nevěsta Duch a nevěsta Jan Konzal

Církevní a světská moc téměř vždy v dějinách našly nějakou formu vzájemné spolupráce či tolerance, která oběma přinášela užitek. Existence podzemní církve se ukázala být slepou uličkou. Je otázka, kolik věřících by ji v utajovaném režimu dlouhodobě podporovalo. Svůj vliv měla i nesoudržnost a konflikty mezi členy. Nakonec s ní měl problém i Vatikán, neboť její případné včlenění do pevných struktur organizace narazilo na nechuť těch, kteří již byli v pevných strukturách zakotveni. Situace má biologické východisko, jak zmiňuje pan Konzal. Jeho pocit hořkosti je nanejvýš pochopitelný a oprávněný.

10.12.2021 3 z 5

Hana Podolská Hana Podolská Eva Uchalová

Příjemný výlet do prostředí módního salónu. Je dobře, že se některé modely dostaly do muzejních sbírek. Mohou svými zajímavými detaily inspirovat i současné oděvní tvůrce. Celkově působí na stojanech trochu omšele a smutně. Za to může jistě únava materiálu a již navždy chybějící šarm a osobitost jejich původních nositelek.

07.12.2021 5 z 5

Josef  Suk: housle, můj osud / The Violin, My Destiny Josef Suk: housle, můj osud / The Violin, My Destiny Jana Vojtěšková

Síň slávy stručně mapující hudebníkův profesionální život. O jeho osobnosti, názorech a vlastnostech však vypovídá jen maličko.

03.12.2021 3 z 5

Malá noční kasace Malá noční kasace Rostislav Opršal

Verše vzbuzující dobrou náladu. Vhodné pro zamyšlení i pobavení. Rovněž tak ilustrační fotografie Jana Horkého. Lipový kůň se nadmíru povedl.

Nedivte se
Nedivte se, že
vrhám na vás pohledy vilné
Zakřenila jste se
(a křen je afrodisiakum silné)

01.12.2021 4 z 5

Obchod iluzemi Obchod iluzemi Marie Kubátová

"Shromáždění v babském ráju předsedala maminka Gabry a Málinky, štítenská paní nadučitelová. Její dcery předávaly jedna druhé putovní klobouk a příběhy, které vyprávěly pod jeho rajčím pérem, už nebolely. Nebolely, hladily a slévaly se ve společný příběh o mamince."
Poetický návod na přežití nelehkých časů a smysluplné využití berní knihy.

29.11.2021 5 z 5

Místo mezi lidmi Místo mezi lidmi Pavel Bojar (p)

Místo mezi básníky patřící Pavlu Bojarovi se nachází hodně na okraji. Jeho verše jsou ne příliš umně sestavené. Tarzan by se možná lépe vyjímal v prozaickém hávu. Jedinou emocí, kterou dílo vzbuzuje, je zvědavost, jak se doktor postaví k oznámení svých přátel, že jim chybí ve straně.
Trvá to celé deset dvanáct sekund
pro mne však rozumíš byl to nejkratší zkrat
Komu to chybím s životem jaký jsem dodneška
žil jako řeka jako ta voda v ní která se blyští
Mezi tmou stromů kostlivých větví řídkého listí?

24.11.2021 1 z 5

Čekám na tebe Čekám na tebe Eduard Petiška

Takřka domácí idyla s tančícími záclonami na okně. Chybí jen milovaná bytost. Na stole chleba, ranní číslo novin s fotografií cizího vojáka a rozevřená kniha. Idyla mizí pod realitou světa.
Spravedlivý vrah nezabije,
aniž se pokřižoval,
nevinný vrah zabíjí jenom na rozkaz,
ohleduplný zavře oči a svrhne pumu,
omlouvají vrahy,
kdo omluví mrtvé, že se nevracejí domů.
Nevinný vrah zabíjí jenom na rozkaz.
Zeptejte se mrtvých,
z čeho by měli největší radost.

19.11.2021 4 z 5

Plačící satyr Plačící satyr Fráňa Šrámek

Pláče satyr nad pošetilostí starců a věčnými romantickými iluzemi žen, nebo se jim směje?

16.11.2021 4 z 5