Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Bez názvu Bez názvu Vladimír Holan

Temné verše vzniklé v temné době.
Čas zuby skřípe
v tvou slzu sype
si na noc prášky dva …

02.06.2021 4 z 5

120 let dolu Mayrau 120 let dolu Mayrau Jan Uváček

Kniha je dobrou upomínkou pro bývalé zaměstnance, badatelé v ní najdou základní faktické údaje. Pro všechny ostatní zvídavce bude přínosnější návštěva hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích.

31.05.2021 3 z 5

Ľudácka prevýchova Ľudácka prevýchova Marína Zavacká

"Ostatně, můžeme být rádi, že dnes nebylo kázání a služebník boží - nebo skoro služebník dnešního politického režimu - spokojil se jen se mší. Nedávno prý, jak jsem se dozvěděla od žen, měl kázání namířené až na dno srdcí politických vězňů. Poukázal jim na to, že zavření v koncentračním táboře je pro něj zvláštní boží milost a projev neskonalého milosrdenství Hospodinova. Neboť takto jim dal Bůh příležitost, aby tady, v tichosti a odloučenosti od zkaženého světa svoje politické poblouznění a své hříchy proti slovenské vlasti zcela pochopili, káli se z nich a z rukou božích tento vysoce zasloužený, přitom ale mírný a laskavý trest pokorně přijali a snášeli."

30.05.2021 5 z 5

Hřebeny Hřebeny Jan Štolba

Z moře naplavených slov, s často nezřetelnou souvislostí, náhle vyvstal slon, pro něj je dobré sbírku čísti. Sbohem a kel:
Slon dosloužil
spustili ho na dvůr a teď se v depozitáři
bude dál potichu rozpadat jak mrakem
vlastní nehybností složitě obklopený oblakem
tak obrozensky rušným až je z toho
krušno v tichu depozitáře nečekaný host
mermomocí chtěl by se dočkat svého vlastního
zániku
Vycpaná
zvířata v sobě mají smutek jenž si nezaslouží
být okukován davy …

25.05.2021 2 z 5

R. A. Dvorský R. A. Dvorský Jan Müller

Interesantního elegána, jehož foto je použito na mimořádně zdařilé obálce, známe hlavně z filmů pro pamětníky. Jak vidno z knihy, jeho značná popularita však byla založena na živé produkci. K úspěchu kromě nadání a štěstí, přispělo i Dvorského značné pracovní nasazení. Tehdejší hudební kritici by patrně byli tuze překvapeni zjištěním, že nenáročné sladkobolné písně z jeho repertoáru se k potěše publika hrají dodnes.

24.05.2021 5 z 5

Zázračný kufr Zázračný kufr Arthur Omre

Dobře vystižená atmosféra prostředí, ve kterých se děje jednotlivých povídek odehrávají. Velmi působivá je Pustá zem.

22.05.2021 5 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Nepřekvapivě drsné líčení ztrácí sílu v místech, kdy se autor snaží reprodukovat dialogy a vyprávění svých spoluvězňů. Některé z těchto částí dokonce působí, jako by je psal někdo jiný, ale možná se jedná jen o literární neobratnost. Přínosné je, že příběh má pokračování po letech u soudu. Dobře je zachyceno psychické trauma člověka, který má znovu pohlédnout do tváří svých někdejších mučitelů.

21.05.2021 4 z 5

Literáti – Příběhy z dvacátého století Literáti – Příběhy z dvacátého století Jiří Rulf

Rozsahem nevelká knížka přibližuje vybrané literáty a jejich tvorbu sice stručně, leč výstižně.

18.05.2021 5 z 5

Masarykovi rodiče a antisemitský mýtus Masarykovi rodiče a antisemitský mýtus Stanislav Polák

Vyvracet mýty je práce vskutku sisyfovská. Zatímco se fámy samy lehce šíří světem, pravdu musí člověk perně hledat.

15.05.2021 5 z 5

Rybí šupiny / Rty a zuby / Had na sněhu Rybí šupiny / Rty a zuby / Had na sněhu Bohuslav Reynek

Značná míra exaltovanosti v osobité interpretaci biblických témat kupodivu nepůsobí nátlakově či hrozivě. Patrně díky nádhernému poetickému jazyku. Nevšední sbírka, která nezve k opětovnému čtení, ale zůstane dlouho v mysli.
Straka na zahradě
Květem holý stromek láká,
ne, to haluz zasněžená,
ne, to usedla tam straka
lesklá, modrá a zelená,
bílá jako moře pěna,
černá jako trpké saze,
barvy neviny a hříchu;
něžně, tajemně a blaze
straka září na haluzi,
ďáblu podobna i mnichu,
radosti květ a květ hrůzy,
hladu píseň, runa dávná,
křovin láska neúnavná;
na mne do okna se dívá
lesklým zrakem zima živá,
tichá úzkost úpěnlivá,
v zasněženém sadě straka;
smrtkou kvete mi na sněti,
miluje mne, neodletí;
oko drahé zřím, ne ptáka.

14.05.2021 5 z 5

Spálov Spálov Tašo Andjelkovski

Letmé náznaky dojmů ze zažitého. Zestručněné na nejvyšší míru. Někdy až za ni.
Vimperský hřbitov
Ticho mezi jmény
Déšť mezi jmény
jejich mráz
Dotek stromů.
Jediné roční období
smrt

06.05.2021 3 z 5

Tak černý kůň tak pozdě v noci Tak černý kůň tak pozdě v noci Tomáš Gabriel

Verše plynou v poklidné rovině, kterou místy rozčeří originální nápad. Vydařený kromě Sledování neosloveného muže je například i Kapitán.
Kapitán brečí v hospůdce na nábřeží
a v jeho srdci noha dřevěná.
Každá bouře na moři je smutná bez vichřice
Fanfáry kouře a v pivu malá kra.
- Tak rád by šel pyšně s lodí ke dnu -

05.05.2021 3 z 5

Kamenný erb: poezie 1940–1969 Kamenný erb: poezie 1940–1969 Zdeněk Rotrekl

Myšlenkový svět Zdeňka Rotrekla chrání kamenná zeď, která je pro mne neproniknutelná. Ani neláká k tomu, spatřit, co je za ní. Spíše odrazuje. Jediným slunečním paprskem je báseň Marii:
Hudbo vzňatá na psím víně
za klášterní zdí
když v soumraku neodbytně
žal se rozední
V soukolí nás cosi vplétá
pohyb ruky tma
jak líbezná prostá věta
nedořečená
Jenom stesk jenž včera zcela
chtivě ovíjel
ruce oči temná včela
na kůň sedl – jel
Kalliopé v rosném šeru
prchá – mizí – je –
Za podnos si měsíc beru
růže vadne v rosném šeru
vadne – mizí – je -

04.05.2021 2 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Dobrý pokus o zbeletrizování rodinné kroniky a její povýšení na čtivou připomínku obecných dějin 20. století. Balancování na přechodech mezi skutečností a fantazií působí zpočátku rušivě, ale postupně si na ně čtenář zvykne, nebo je přestane vnímat pro zaujetí dějem.

02.05.2021 4 z 5

Padli na barikádách Padli na barikádách Ivo Pejčoch

Kdo z titulu a podtitulku "Padlí a zemřelí ve dnech Pražského povstání 5. - 9. května" 1945 očekává pojednání o průběhu povstání či lokalizaci barikád, bude zklamán. Seznam obsahuje jména osob, které zemřely nejen v uvedeném období, ale i v delším časovém horizontu na následky zranění a dokonce i nezvěstných a později úředně prohlášených za mrtvé. Jsou mezi nimi nejen aktivní bojovníci, ale též ti, které smrt dostihla proto, že se náhodně ocitli na špatném místě. Zatímco u příslušníků ozbrojených složek autoři mohou z jiných zdrojů uvést jejich základní osobní údaje a kariérní postupy, u většiny civilistů měli k dispozici jen dobové soupisy, které rozsáhlejší informace neposkytují. Kdo mezi nimi hledá člena rodiny a zná jeho osobní data, může být úspěšný. Při identifikaci lidí ze sousedství a vzdálenějších známých má velmi malou šanci, odchodem pamětníků a při vlastní ztrátě paměti spíše mizivou.

01.05.2021 3 z 5

Trojice Trojice Martin Mojžíš

Netradiční představení Mělníka prostřednictvím tří významných budov. Texty by snesly ještě určité doladění, ale přinášejí řadu detailních informací nejen o stavbách, ale i lidech s nimi spojených. Upoutá i výtvarná stránka knihy - množství fotografií v temných tónech a poněkud pochmurně působící obálka. Doufejme, že tím není naznačována budoucnost města.

29.04.2021 4 z 5

Deník sestry Lídy Baarové Deník sestry Lídy Baarové Adam Georgiev

Proč se kniha nejmenuje Deník Zorky Janů? Domnívá se snad autor, že jméno Lídy Baarové přitáhne více čtenářů? Nevadí mu, že tím přidává další ránu již tak nevelkému Zorčinu sebevědomí? Deník vypovídá o vnitřním trápení dívky toužící po lásce, což je v jejím věku zcela pochopitelné. Neobvyklé není ani to, že se zamilovává do mužů, kteří jsou sice zajímaví a sympatičtí, ale jako případní partneři zcela neperspektivní. Sice si to uvědomuje, ale srdce vítězí nad rozumem. Možná by jí pevná životní opora po boku o pár let později pomohla překonat strázně vedoucí k odchodu ze života. Zorčina vnitřní rozkolísanost však mohla být i zásadní překážkou k nalezení toho pravého, který by ji přesvědčil, že ji miluje stejně hluboce, jako ona jeho.

28.04.2021 3 z 5

Kostnice v českých zemích Kostnice v českých zemích Jan Rendek

Nenápadné drobné stavby, které návštěvníci pohřebišť jdoucí květinami ozdobit rodinné hroby zpravidla minou bez povšimnutí. Přitom také v nich mohly spočívat pozůstatky předků. Velice pěkné fotografie jsou pozváním k zastávce na místech posledního odpočinku při putování českou krajinou. A také k úvaze o přednostech pohřbu žehem a následného rozptylu.

28.04.2021 4 z 5

Alhambra Alhambra Tereza Brdečková

Každý žije ve svém světě se svými tužbami, nesdělitelnými pocity a vidinami. Pak je tu společný svět, viditelný a ovlivnitelný. Individuální světy se zřídka mohou propojit. Je to jediná obrana křehké lidské duše dlící v pochybnostech o sobě samé. Opouštět hrad není bezpečné a může to přinášet nemilá poznání. Baltazar by mohl vyprávět.

27.04.2021 4 z 5

Rukopis Rukopis Bohumila Grögerová

„Skládám účty jen sama sobě.“ Dary, které člověk do života a během něj dostal, si nejvíce uvědomí, až když je začne ztrácet. S obtížným smiřováním se s neodvratitelností osudu pomáhá nezlomná naděje, že ještě někdy alespoň slabý paprsek světla pronikne mlhou.
"znovu sedím před knihovnou
kterou z knížek si vybrat?
váhám
vytáhnu jednu z řady
pohladím jí hřbet
kdo ji napsal a kdy?
jaký má titul?
na žádnou otázku už mi neodpoví
uzavřela se mi
sedím před knihovnou němých knih"

23.04.2021