Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Nezbytná, osvobozující, pomlouvaná: O ženské práci Nezbytná, osvobozující, pomlouvaná: O ženské práci Marie Bahenská

Historie zaměstnávání žen v některých oborech je pospána detailně, v jiných jen velmi stručně. Hlavně kapitola o terciální sféře působí z tohoto důvodu poněkud chaoticky a nevyváženě. V detailech kniha přináší zajímavá fakta.

13.05.2018 4 z 5

Kafka, láska a odvaha - Život Mileny Jesenské Kafka, láska a odvaha - Život Mileny Jesenské Mary Hockaday

Některé do očí bijící chyby a omyly v českých reáliích vzbuzují pochybnosti o faktické správnosti díla. Zdá se, že vzhledem k některým neobvykle použitým výrazům či slovním spojením, není příliš kvalitní ani překlad. Název knihy a obálka jsou přímo zavádějící. Franz Kafka sice patřil k řadě významných mužů Milenina života, ale určitě nebyl tím nejdůležitějším. Nakladatel patrně usoudil, že jeho jméno v titulu a fotografie na obálce přitáhnou ke knize více pozornosti. Život Mileny Jesenské je lépe a zajímavěji zpracován v knize Ravensbrück od Steve Sem-Sandberga.

10.05.2018 2 z 5

Miloš Havel - český filmový magnát Miloš Havel - český filmový magnát Krystyna Wanatowiczová

Kniha se velice pěkně čte. Přináší dobrý pohled na způsob života významného podnikatele, jeho vazby s politiky a financování jeho aktivit. Osud Miloše Havla by ve své pestrosti byl jistě dobrým tématem i pro filmové zpracování. U biografií kontroverzních osobností je třeba, aby si jejich autoři zachovali odstup a nestrannost. To se Krystyně Wanatowiczové příliš nezdařilo.

05.05.2018 4 z 5

Života běh Života běh Josef Mach

Vtipný životopis i rýmovánky Haškova kumpána. Zároveň je však ta jarost a bujarost jaksi posmutnělá. Nostalgie: „ Když člověk v cizině čas delší žije, tu zachvátí ho časem nostalgie. Mně stává se to. Za takových chvil na vlast svou myslím v dálce tří set mil. Na osoby, jimž říkal jsem kdys „drazí“, na literaturu a české mrazy, na naši politiku, na přátele, nevěrné lásky, věrné věřitele. …“

24.04.2018 5 z 5

Reinkarnace, úvod do vědy o putování duší Reinkarnace, úvod do vědy o putování duší Ronald Zürrer

Na některé otázky kniha přinese odpovědi, jiné vyvolá. Kladně hodnotím celkem střídmý přístup autora, který se nesnaží nátlakově přesvědčovat a přivádět ke spáse.

15.04.2018 4 z 5

Z deníku po Celanovi Z deníku po Celanovi Jan J. Novák

Novákovy texty připomínají těkání myšlenek, ve kterých se mísí právě viděné se vzpomínkami, náhlé nápady s životními názory. Jejich analýza s ohledem na značnou zkratkovitost však vyžaduje velké úsilí a nejspíš i vede ke zcela odlišným výkladům toho, co chtěl básník vlastně říci.
112 ploché nohy parky, po celanovi:

modlák, klíčí solidní, vřesovec samota, pěšky
funglnová bída s automatikou. mnoho pokácených,
když
vzpomeneme guttusa, proletariát

- že se navrátíme, a s rozdílnými drahami
zpustošení keplerem. ustláno na růžích: zapečené
budou
zvát věčně, statečné pysky na loupačku

čtěte, překážím mezi řádky. na mravnosti
jsou popely, na pravdy šupiny litevské hračky
cvak, vracím se oběť do prahy

12.04.2018 3 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Pěkně spletité vyprávění. Obdivuji pana Vondrušku, že stále nachází další možnosti zločinů.

11.04.2018 4 z 5

Láska a svět Láska a svět Gaius Valerius Catullus

Krásný příklad toho, že se za dva tisíce let nezměnilo nic v lásce, lidských vztazích ani v literatuře. Cattulus se ptá Calva: „Co jsem učinil, čeho jsem se dotkl? Proč, proč špatnými ubíjíš mě verši? … Věční bozi, ta prokletá a strašná kniha, kterou jsi mi poslal – ovšem – svému Catullovi, by zhynul bídně ve dni ze dnů nejlepším, o velikém svátku. Ne, ne, tohle ti, čtveráku, přijde draho. Sotva se rozbřeskne, pospíším si ke knihkupcům a všechny jedy skoupím, škváry nejhorší, které u nich najdu, abych dárečkem tím tvou splatil přízeň. Jděte k čertu a kliďte se zas v temno, odkud stopy své bídné přivlekli jste, hlízy století, břídilové veršů.“

10.04.2018 4 z 5

Kus mne v čítance Kus mne v čítance Pavel Herot

Po počáteční nechuti zjišťuji, že je možné se pročíst textem až k jeho přijetí. Přivyknout osobitému stylu však chvíli trvá a knížka je příliš útlá.

06.04.2018 2 z 5

V zimním slunci V zimním slunci Josef Václav Sládek

Líbivé verše na smutnou notu. Z dnešního pohledu archaická čeština přispívá k jakémusi patosu sdělení, patrně autorem nezamýšlenému. Mrtví nežadoní: „Mrtví nežadoní, mrtví jsou tak přímí; zajdou pro svůj obol s rysy kamennými. Co jsi zůstal dlužen, číms jim dělal muku, přijdou nevoláni, nastavují ruku. Jejich němé rety nepohnou se k díku, chladny jak ta zašlá jména na pomníku.“

05.04.2018 4 z 5

Sigmund Freud a židovská mystická tradice Sigmund Freud a židovská mystická tradice David Bakan

Širší pohled do myšlenkového světa S. Freuda. Polemizovat by se dalo s některými jeho názory, ovšem stejně tak s tím, jak jsou někdy "freudology" interpretovány. Zajímavé čtení.

02.04.2018 4 z 5

O chalupách a lidech: Chalupářství v českých zemích v období tzv. normalizace a transformace O chalupách a lidech: Chalupářství v českých zemích v období tzv. normalizace a transformace Petra Schindler-Wisten

Chalupaření jako hojně rozšířený jev se může zdát výborným tématem, ale při zpracování se náhle ukáže, že není až tak o čem psát. K tomuto zjištění musela dojít i autorka, která patrně ve snaze dosáhnout stanoveného rozsahu, opakuje již dříve řečené a text, který se celkem snadno čte, začíná být v druhé polovině nudný. Studie nepřekvapí novými objevy, shromažďuje obecně známé skutečnosti a jevy.

30.03.2018 2 z 5

Říkají mi poezie Říkají mi poezie Svatava Antošová

Přemírou rychle se střídajících obrazů zidealizované exotiky vzdálené i blízké, kterou symbolizuje cirkusové prostředí, autorka zahlcuje a rozptyluje čtenáře a úspěšně tak skrývá své nitro za lesklým pozlátkem. Kejkle: „Noční hra s rozkrojenými jablky odhaluje mořské hvězdice zapomenuté na dně oceánů, krasotinky umírající v prachu cirkusové manéže, kde si tuberkulózní klauni hrají na mudrce a kde cvičení opičáci vyznávají lásku osamělým slečnám …“

28.03.2018 2 z 5

Prospekt na rozhlednu Prospekt na rozhlednu Jiří Rulf

Rekapitulace jednoho dne
„poezie byla na jihu
poezie byla na severu
poezie byla na západě
a na východě jsem stál já
z lůna poezie
snad dokonce zrozen
přesto se to nějak pokazilo
večer
byla na východě tma
na severu byla tma
na jihu byla tma
a na západě jsem stál já –
osamělé, staré
k smrti pajdající slunce“

Ano, autor se sice s poezií míjí, ale snaha se také hodnotí.

27.03.2018 1 z 5

Cesta do Ruska. Fejetony, reportáže, poznámky v deníku 1919–1930 Cesta do Ruska. Fejetony, reportáže, poznámky v deníku 1919–1930 Joseph Roth

Ani desítky let od doby, kdy byly napsány, články neztratily živost, atmosféru, informační hodnotu a vtip. Některé myšlenky navíc mají aktuálnost i v dnešní době.

25.03.2018 5 z 5

Starodávné bejlí: Obrysy populární a brakové literatury ve starověku a středověku Starodávné bejlí: Obrysy populární a brakové literatury ve starověku a středověku Sylva Fischerová

Zkoumaná díla byla podrobena důkladné vědecké pitvě, čtenářům jsou však předkládány jen drobné ukázky, z nichž si lze těžko udělat vlastní úsudek. Osobně bych dala přednost seznámení s celými původními texty, třebas na úkor jejich odborné interpretace.

23.03.2018 3 z 5

Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře Alexandra Navrátilová

Až neuvěřitelná rozmanitost zvyků v různých oblastech (a to určitě v knize nejsou zachyceny všechny) svědčí o společenském životě našich předků, kteří si prostě také uměli užívat. Nemusíme smutnit, že se většina těchto tradic a rituálů vytratila. Máme jiné. Jen ta touha po lásce je stále stejná.

19.03.2018 4 z 5

Vzpomínky Nikity Sergejeviče Chruščova Vzpomínky Nikity Sergejeviče Chruščova Nikita Sergejevič Chruščov

Ač se jedná o vzpomínky poněkud neuspořádané, obsahově jsou velice hodnotné a vypovídají mnohé o zákulisí vysoké politiky.

07.03.2018 4 z 5

Útisk - charita - vyloučení: Sociální 19. století Útisk - charita - vyloučení: Sociální 19. století Zdeněk Hojda

Příspěvky jsou natolik rozmanité, že si jistě každý čtenář v některém z nich najde pro sebe zajímavou a přínosnou informaci. Vzhledem k omezenému rozsahu příspěvků je forma sborníku vhodná spíše pro publikaci jednotlivých případů, než obecněji pojatých studií.

04.03.2018 3 z 5

Návraty: Poválečná rekonstrukce židovských komunit v zemích středovýchodní, jihovýchodní a východní Evropy Návraty: Poválečná rekonstrukce židovských komunit v zemích středovýchodní, jihovýchodní a východní Evropy Kateřina Králová

Nástin dějin usídlení židovských komunit v jednotlivých evropských státech a fakta o jejich osudech před a v období 2. světové války jsou podány přehledně. Zajímavé je porovnávat zkušenosti přeživších po návratu. Jejich nápadná podobnost téměř ve všech zkoumaných zemích má velkou vypovídací hodnotu. Publikaci lze vytknout snad jen formu příspěvků, kdy každý z nich zatěžuje vlastní úvod a závěr a opakování některých částí historie osídlení u států, které byly součástí Sovětského svazu.

27.02.2018 4 z 5