Lily101 Lily101 komentáře u knih

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Některé povídky top, některé prvoplánové (už při četbě víte, jak chce autor povídky příběh vést a jak to celé dopadne). Jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a že výtěžek z knihy putuje na dobré účely, avšak vzhledem k tomu, že top povídky a ty “prvoplánové” byly v poměru zhruba 1:1, musím udělit knize zlatý střed v podobě 3 hvězdiček.

11.10.2022 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Tato kniha mě uvrhla do hluboké čtecí krize. Jednou za čas mám tendenci zkusit nějakou romantickou knihu (nejsem zastáncem “prvoplánové” romantiky), ale tato kniha z hodně známé série byla velkou chybou.

Rozhodla jsem se být na sebe milá a nedočíst knihu (nedělám!!). Dostala jsem se na stranu 63 (několik dní jsem s knihou nemohla pohnout a radši dělala vše jiné, než abych s ní musela trávit čas=číst, nikdy předtím jsem takový stav v takové silné podobě nezažila)a pak jsem si přečetla posledního odstavců na poslední straně knihy (nikdy předtím jsem toto neudělala!!) a pochopila, že četbou o nic nepřijdu kromě hoodně mozkových buněk, které při čtení ztratím. Mám své mozkové buňky ráda, rovněž své oči (které čtením knih zatěžujeme) a popularitu těchto knih asi nikdy nepochopím. Nevadí.

06.10.2022

Muž u kormidla Muž u kormidla Nina Stibbe

Velice zajímavé čtení kvůli úhlu pohledu. Hlavní protagonistka je na tom špatně, zatímco kolem ní se točí děti (hl. její dvě dcery) a snaží se jí pomoci.

Vadilo mi, jak se hlavní protagonistka chovala. Nelogicky a nedospěle. Ale to se občas stane, že čtenáři není nějaká knižní postava sympatická. A mi se to stalo po hoodně dlouhé době.

Trochu mi rozum stál i nad výukou. SPOILER: Jedenáctiletá holka neumí abecedu? Ani devítiletá? KONEC SPOILERU.

Možná byla nesympatická hlavní postava záměr a o výuce v zahraničí nic nevím, takže 4,5 hvězdičky zaokrouhluji na výsledných 5.
A děkuji této knize za vytržení ze čtecí krize!

06.10.2022 5 z 5

Za každou lží Za každou lží Christina McDonald

Kniha byla opravdu čtivá a napínavá. Až na to, že mi hlavní “záležitost” knihy nesedí.

SPOILER: Stane se tragédie. V médiích se objeví jméno oběti a pár dní od tragédie se podaří jiné osobě vycestovat ze země na jméno oběti. To to nikomu nepřišlo na letišti zvláštní? Když zprávu o tragédii museli zaznamenat v médiích?KONEC SPOILERU.

V knize se vyskytuje jistý druh trestného činu, o kterém nerada čtu, ale zde to aspoň má smysl v rámci příběhu, což se mnohdy o knihách říct nedá. A další trestný čin (vražda) byl za mě poměrně brutální, tak pokud jste citliví na obojí výše uvedené, tak četbu knihy zvažte.

Suma sumárum recenze: O obsahu knihy rozhoduje výhradně autor/spisovatel, tudí z mé strany není součástí hodnocení. Hvězdičku musím ubrat za jistou praktickou nelogičnost jedné z nejstěžejnějších (ne-li nejstěžejnější) linie příběhu (viz SPOILER výše). Je to za mě zásadní na tolik, že je opravdu potřeba ubrat hvězdičku místo půlhvězdičky (a pak zvažovat zaokrouhlení, neb zde není možné hodnotit i s pomocí půlhvězdiček.

#prvnikniharijen

01.10.2022 4 z 5

Šaty Šaty Megan Hess

První recenze u této knihy s tak malým počtem hvězd. Bohužel.

Kniha za mě má mít hlavně informace, které stojí za to předat dál či poutavý příběh (záleží dle žánru knihy). Tato kniha, místy dost kostrbatě, místy zbytečně (neb je jen popisem toho, co vidíme na ilustraci), nám ty informace nepředá. Ilustrace krásné, avšak:
1) podstatné v knize je obsah (text), který se dá v rámci recenze hodnotit;
2) občas jsem přemýšlela nad tím, jestli by nebylo lepší místo ilustrací rovnou použít fotografie);
3) občas bych ráda viděla i doplněk (např. kabelku/psaníčko) vč. barvy doplňku, který byl k šatům použit, což se zde ale nestane.

Za mě je kniha chaosem. Proč jsou modely seřazeny různě v čase, místo aby šly chronologicky (jednou chyba v roce u “pod/nadpisu”, který se neshoduje s tím uvedeným v textu-str. 124; jen konstatuji s porozuměním, že se to stát může a není to součást hodnocení).

Chápu, že je kreslení šatů autorčinou vášní a chtěla nějak-možná i zpeněžit-čas, který nad kreslením strávila tak, že se rozhodla vydat knihu s ilustracemi. Chápu, kreslení je poměrně časově náročná záliba, byť se ilustracemi autorka vlastně i živila, ale opravdu toto muselo vyjít? Nemohl být aspoň text originální (a ne jen nudným popisem toho, co vidíme + informace, kdo si kdy šaty vzal a jak byl v nich okouzlující/často se poslední bod opakoval, jen se užívaly rozličná synonyma-přitom už z ilustrace vidíte, jak to ženám nesmírně sluší, takže se nic nového nedozvíme)?

Na základě této knihy jsem se ujistila, že módě nerozumím, protože některé autorkou vychvalované modely (autorka vychvalovala všechny modely v knize) nebyly můj šálek čaje a některé mi přišly vcelku nepraktické, že jsem nad nimi místo místo opěvných vzdychů přemýšlela nad tím, zda bych byla schopná v nich udělat krok či spíš, zda bych byla schopná se v nich pohybovat byť i jeden večer. Některé naopak byly dechberoucí. Knihu jsem četla i kvůli inspiraci šatů na mou vlastní svatbu, leč až na pár výjimek mi prostě nebyly po vkusu, což ovšem není chyba autorky, že jsem očekávala inspirativní šaty nad kterými budu sténat, jak jsou úžasné a bohužel si daný model nemohu dovolit pořídit, leč třeba ten styl šatů v nějaké půjčovně svatebních šatů objevím.

Dávám dvě obligatorní hvězdičky za snahu autorky i celému týmu lidí zásluhou které kniha vznikla a tím to končí. Autorka nádherně ilustruje, ale ilustrace nemohou být stěžejním hodnocením knihy. Kniha sama o sobě je s pozlacenými stránkami ikonická. U popisů jednotlivých outfitů jsem zažila nejednu čtecí krizi a knihu dočetla na sílu. Škoda. Od autorky však mohu doporučit knihu: “Coco Chanel” (hl. pokud o Coco Chanel nic nevíte), ta byla nejen ikonická (obdobně jako tato kniha), ale obsahově přínosná.

30.09.2022 2 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Neskutečně čtivá kniha. Helenino chování je zarážející, avšak..no..zjistíte v závěru víc. U této knihy mi chybí zařazení taktéž do žánru detektivních příběhů.

Závěr je pro mě zklamáním. Protože tam jedna skutečnost opravdu nesedí.
SPOILER: S někým se setkáte, poznáte jej a pak o pár cca měsíců jej najednou nepoznáte? A důvodem je to, že jste neznali jeho jméno? KONEC SPOILERU.

Druhé zklamání je pro mě linie příběhu související s jistým druhem trestného činu, o kterém nerada čtu a bohužel se s trestnými činy tohoto druhu setkáváme v detektivních příbězích v dnešní době až příliš často (a to nejen v knihách, ale i ve filmech žánru detektivních příběhů). Jako by samotný příběh (nemohu konkrétněji uvést kvůli spoileru) nebyl až tak strašlivý.

V závěru této recenze musím napsat, že jsem velmi překvapená, že knihu napsala žena-matka. Jsem bezdětná a z knihy mi místy nabíhal mráz po zádech.

Kniha aspirovala na pět hvězdiček a moc ráda bych ji takto zrecenzovala, leč za výše uvedené nemohu.

29.09.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Podle recenzí na straně, kde se nachází i má recenze to vypadá, že jsem četla zcela jinou knihu.

S nadšením mohu oznámit, že tato kniha je, dle mého skromného názoru, skvělá! Nezažila jsem u této knihy, že by byla na sociálních sítích nějak prezentována, ale to neznamená, že tomu tak nebylo. Jen pokud tomu tak skutečně bylo, tak jsem to nezaznamenala. Před touto knihou jsem četla knihu, které se dostalo pozornosti ze strany influencerů a byla jsem zklamaná, tudíž s nadšením mohu napsat, že s touto knihou jsem naopak velmi spokojená.

ZÁVĚR-SPOILER
Negativa: 1) Proč Nora v knihovně tak váhá? Proč neví, co si zvolit? Jistě nejen mě napadaly při čtení životy, které bych si zkusila já a dokázala jsem je vyjmenovat prakticky hned. Poprvé je člověk v šoku, nicméně podruhé, potřetí…Přišlo mi to vcelku neautentické. 2) Chápu, proč byl poslední zvolen jako poslední, ale bylo to předvídatelné. Na tento výběr možnosti čeká většina čtenářů a byť chápu, proč je to uvedené na konci, tak to není příliš uvěřitelné a myslím, že Nora by si takový život vybrala max. jako pátý, šestý v pořadí. 3) Vadilo mi zjednodušení autora v podobě jedné kapitoly, kde jen vyčetl, co Nora zažila. Chápu (i jsem se toho upřímně bála), že vypisovat každou možnost (i ty “nejobyčejnější”) by bylo náročné až zbytečné v rámci čtivosti knihy, ale pořád nevěřím tomu, že poslední možnost Noru napadla až po tolika jiných variantách.

Ke zamyšlení (není součástí hodnocení): Hlavní protagonistka trpí jistou duševní nemocí (depresí),kterou já naštěstí (ťuk ťuk) netrpím. Proč to píši? Protože mi ten nezájem Nory v knihovně přišel místy až nereálný. Není moc času, ale vždy v knihovně musí knihovnice Noru “ukecávat” (asi i poměrně dlouho soudě dle počtu stran se tomu věnujícím, protože samotný čas každé rozpravy autor pochopitelně v knize neuvádí). Ale Nora má duševní nemoc, avšak pořád netuším, proč aspoň jednou nebyla aktivnější než znuděně pasivní. Budu to přikládat její nemoci.

Pozitiva: 1) Zajímavý námět knihy. 2) Propracovanost možností. 3) Kniha je plná mouder, které já v knihách miluji. 4) Kniha obsahuje citáty filosofů, které se sice místy opakují, ale byly dobře zvolené. 5) Kniha je oslavou života a závěr nejvíc! KONEC SPOILERU.

Suma sumárum: Pořídit si knihu nebo čekat 36 měsíců na přečtení knihy ve veřejné knihovně? To je to, oč tu běželo. Nakonec jsem si rozhodla knihu koupit a dobře jsem udělala. Sice není možné zde na Databázi knih psát “re-recenze” (v rámci re-readingů; tedy po druhém přečtení knihy si knihu opět uvést v seznamu přečtených knih u daného roku), avšak tuto knihu si rozhodně přečtu podruhé (byť si ji nebudu moci uvést na seznam přečtených knih zde) a možná i potřetí. Natolik mi “sedla”. Za pár dílčích nedostatků bych dala půl hvězdičky dolů, což zde nejde a tak po úvaze zaokrouhluji na plný počet hvězdiček za téma i jeho zpracování. Pro překladatele: ty dva překlepy se dají prominout (stává se, byť to tedy četlo pár lidí před tiskem, ale dobře, stane se), nicméně doporučuji si nastudovat rozdíl mezi slovy “hrdý” a “pyšný” (je to velký rozdíl), nicméně obojí je malá vada na kráse a doufám, že překlad tak skvělé knihy byl zajímavý a překladatele bavil.

Máte zájem si přečíst knihu, která je oslavou života? Máte dojem, že se Vám hroutí život? Jste v těžké situaci (ztráta zaměstnání, rozchod/rozvod,…)?Pociťujete ztrátu radosti ze života? Přemýšlíte nad tím, zda jste se nerozhodli v minulosti špatně (př. volba povolání, změna zaměstnání, neshoda ze které zaniklo přátelství, rozchod/rozvod,…)? Hledáte smysl života? Pokud je alespoň na jednu jedinou otázku zní Vaše odpověď: “Ano!”, tak si zkuste tuto knihu přečíst. Nemohu zaručit, že z knihy budete nadšeni tak jako já a mnozí jiní, ale za zkoušku nic nedáte. Pozn. Odpověď na jednu otázku v knize přímo nenaleznete. Jedná se o otázku týkající se smyslu života, kterou v knize neobjevíte pouze čtením, ale četba Vás přiměje se zamyslet nad Vaším smyslem života, tudíž i na tuto otázku pravděpodobně dostanete odpověď, byť ze svého nitra, ke kterému Vás kniha navede.

28.09.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Na knihu jsem narazila na sociálních sítích a v první chvíli jsem si myslela, že se jedná o pohádku (na sociální síti o ní psaly a mluvily influencerky-matky). Ale není tomu tak.

Je to má druhá kniha od autorky (čtená hned po dočtení první: “Kroky vraha”) a mám na autorčino psaní stále stejný názor. Škoda. Protože jsem čekala, že u tak-aspoň za mě-známé (na sociálních sítích) knihy možná došlo k napsání čtivé knihy, leč není tomu tak.

Ovšem dle recenzí níže (o hodně níže, musela jsem projet několik stran recenzí, neb tady se to hemží velmi dobrými ohlasy na knihu, až jsem měla dojem, že jsem četla zcela jinou, než recenzenti pode mnou) jsem se rozhodla poslechnout i audiorozhovor v rámci rozhlasového pořadu: “Blízké setkání”, který byl se spisovatelkou veden paní Terezou Kostkovou a trochu jsem na tu čtivost změnila názor. Spisovatelka v rozhovoru uvádí, že její spisovatelský vzor je BJ Jamesová, která hodně vykresluje prostředí i postavy a píše rozvláčněle. A autorce této knihy takové detektivky chyběly ve veřejné knihovně, neb má takový styl psaní ráda a tak jí nezbývalo, než si napsat vlastní detektivku. I přesto mi přišlo, že v této knize moc vyvolán strach či podezíravost mezi obyvateli nebyla (čekala bych větší vzhledem k velikosti “obce”) a asi znám mnohem lepší knihy, co se týče vykreslení atmosféry či psychologické analýzy postav. Ale o tom to není, byť min. pár recenzentů (nečetla jsem všechny u této knihy, jen cca polovinu) knihu i autorku bere na roveň zahraničním autorům detektivek. Četla jsem před dvěmi autorčinými knihami Jo Nesba (konkrétně: “Sněhulák”) a ta mi přišla také rozvleklá, ale na knihy autorky neměla, což je tím, že autorka tento styl (rozvleklý, popisný,…) miluje.

Tato recenze obdobně jako mé všechny recenze není nic osobního vůči autorce, týká se pouze knihy. Za mě jsem se do čtení knihy musela nutit (ale to je tedy tím, že autorka knihy tento styl miluje a já to mám tedy bohužel naopak) a závěr pro mě byl vcelku zklamáním. Nejen pro svůj závěr, ale i tristním vyřešením situace související s obyvateli a nikoliv trestným činem vraždy, konkrétně se to týkalo práva. Chápu, že autorka nemůže znát vše, ale ovlivňuje svým psaním čtenáře, kteří pak “obecné” informace (nesouvisející s místem, postavami a vraždou, ale týkající se “běžných” informací) mohou přijímat za pravdu a přitom stačí si informaci ověřit u kamaráda/známého právníka či přinejhorším aspoň otevřít internet (nebo raději zákon samotný, ačkoliv čtení zákona nemusí být pro laika vždy snadné a mám pro to pochopení. SPOILER: Osvojení (pojem “adopce” český právní řád nezná, tudíž by správně v knize nemělo být slovo “adopce” vůbec použito) neznamená, že sourozenci nejsou sourozenci, neb nemají biologické předky. Právně sourozenci navždy budou a tudíž spolu nesmí udržovat láskyplný vztah založený na lásce lidí, kteří se mají rádi a nejsou důvody, aby tomu tak být nemohlo (nejsou příbuzní). KONEC SPOILERU.

ZÁVĚR
Negativa: Kniha v jistém smyslu zajímavá, prolog vyvolává falešnou naději, že tato kniha bude svižná a velice napínavá, prolog jako jediný psán v “ich formě”(může být trochu matoucí a vlastně netušíme, kdo to pronáší, byť asi víme), detektivní zápletka se objeví až na 92. straně (byť se do té doby aspoň čtenář seznámí s protagonisty a fandí Eli při zjišťování pravdy) , rozvláčněnost (místy jsem se musela do čtení nutit), závěr lehce zklamání (SPOILER: Zklamání ovšem jen částečné, neb vyšetřovatel již byl blízko. KONEC SPOILERU.) a právní “paskvil” na úplný závěr celému dojmu také moc nepřidal.

Pozitiva: zajímavé místo, žádná vražda brutálním způsobem (obdobně jako autorka jsem radši, když nemusím číst něco zvráceného či šíleného; ani to není třeba, neb každá vražda je hrozivá sama o
sobě), dvě linie knihy (vyšetřování vraždy a Elina touha zjistit, co se před 14 lety stalo).

27.09.2022 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Tato kniha je jako makronka (=sladký minipokrm). Krém uprostřed je skvělý, ale “sušenky” na okrajích se nepovedly.

Prostřední část knihy je skvělá; napínavá, zajímavá. Počátek je rozvleklý a závěr také.

I tak zkusím od autorky ještě jednu, “Instagramovou” (=na sociální síti Instagram hodně známou) knihu i jednu nedetektivní knihu (“Čekání na kocoura”). Ostatně mám je obě již vypůjčené z veřejné knihovny ze stejného dne jako knihu: “Kroky vraha” a je to dobře, neb mám možnost si na autorku udělat ještě dva názory. Jedna kniha totiž o autorovi nemusí říct mnoho, protože další knihy jsou třeba čtivější, napínavější a se zajímavějším závěrem + autorka již mezitím získala spoustu cenných zkušeností v psaní, neb do doby vydání knih: “Čekání na kocoura” a “Drak spí” má na kontě nejednu knihu.

25.09.2022 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Čekala jsem, že kniha bude čtivější, ale i přes pozvolnější styl psaní jsem ji přečetla za jeden den. Závěr ohledně Marca (manžel a otec unesené Cory) byl ve své podstatě právní blábol a úplný závěr knihy zbytečný i jaksi zkažený.

23.09.2022 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Třetí kniha od autora (z toho jedna jako audiokniha), ale opět stejný rozvleklejší styl psaní (jako u knihy: “Nemesis”-první čtená kniha od autora), který se rozjíždí postupně. Vždy jsem si myslela, že je autor tak oblíben pro svůj svižný a napínavý styl, avšak opak je pravdou. Knihy jsou rozsahově dlouhé, lehce napínavé, ale čtivost se v průběhu čtení mění.

Tato kniha byla předvídatelná. Resp. vraha jsem odhadla dobře (z počátku byli dva, pak se z toho stal jeden podezřelý). Samotné vraždy jsou brutální, avšak vidět to na filmovém plátně, tak umírám hrůzou. Naštěstí v knize spíše symbolicky napsané (já tedy i části popisů přeskakovala, neb jsem to úplně číst nechtěla x na druhou stranu existují mnohem horší knihy tohoto typu/většinou vydané cca za poslední dva roky-už název mnohdy napovídá/, u kterých se Vám už z anotace dělá silně nevolno).

Recenzenti pode mnou psali, že se následně z knihy báli. Nespala jsem úplně nejlíp v průběhu oné noci mezi dvěmi čtecími dny, ale bylo to spíš tím, že jsem byla výjimečně sama doma a dlouho žádnou detektivku nečetla.

Samotného sněhuláka se nejspíš bát nebudu (ťuk ťuk), neb jsem prostě nebyla “cílovou skupinou”.

22.09.2022 4 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Megan Hess

Už stříbrnými konci stránek ve Vás kniha vzbudí údiv. Coco Chanel byla ikonická a autorka si nejspíš stanovila za cíl vytvořit o významné ženské osobnosti ikonickou knihu. Povedlo se, klobouk dolů!

Přiznávám, že před čtením této knížky jsem o životě Coco Chanel nevěděla nic a hodně jsem se dozvěděla.

16.09.2022 5 z 5

Až na kostní dřeň Až na kostní dřeň Věra Nykodýmová

Kniha se zajímavou tématikou. Kniha, která se nečte úplně lehce, protože jde o život a občas pasáže v knize potřebujete rozdýchat.

Shoduji se s recenzentkami pode mnou, že knize ubírá psaní v er/sie-formě. Působí to opravdu lehce jako příručka a hůře se sžívá s hlavní postavou. Rovněž i psaní muselo být náročnější pro autorku, i když kdo ví?

Nejsem odborník (a nedisponuji zdravotnickým vzděláním), ale v min. jednom případě mi přišlo, že lékařské zprávy nesedí (na str. 118 je domluvena jiná léčba, avšak následující lékařská zpráva obsahuje stejné léky). Další nesrovnalostí je to, že od kadeřnice hlavní protagonistka nechce v žádném případě krátké vlasy a když jí kadeřnice ostříhá na mikádo, tak jí pomalu líbá ruce nadšením (str. 139). Chápu, že taková situace se u kadeřnice může stát, ale pokud miluji své dlouhé vlasy, tak nebudu z velkého rozdílu nadšená (mikádo je prostě sestřih s moc krátkými vlasy a vůči dlouhým vlasům a tedy velkému rozdílu…no, muselo to hlavní protagonistce hodně slušet). A do třetice; na straně 141 je špatně uvedené buď datum kontroly, nebo je text špatně chronologicky zařazen.

Pro mě nové informace, zásluhou knihy získané: Při tomto typu oné zlé nemoci se přibírá. A při tomto typu oné zlé nemoci je asi velmi pravděpodobné, že se nedočkáte svých potomků. Obojí je za mě šok a budu se s tím muset vypořádat v následujících dnech, neb jsem ani o jednom neměla vůbec tušení.

SPOILER: Vadil mi přístup hlavní protagonistky k nesouměrnému hrudníku. Kolik žen to má a musí s tím žít? To mají také podstoupit modelaci, jinak jsou nepěkné? Tím jde kniha trochu proti sobě s tvrzením v knize asi ani přímo nevyřčené, ale mezi řádky pochopitelné: “Mějte rádi své hrudníky, drahé ženy, ať už jsou jakékoliv.” Dále názor, že když si žena obleče šaty a podpatky, tak z ní muži šílí. Opravdu? Jestli to spíš hlavní protagonistka tak nevnímá, ale v obou případech jí to přeji. A od 35 leté ženy bych pochopila jiný přístup, než jaký uplatnila vůči Jiřímu. Chápu, že láska dělá divy, ale ve svém věku by již Klára měla pochopit, že o ni chlap dle jeho chování nejeví zájem a “nenahánět ho” či nepodstupovat nic hlavně pro něj. Nechci, aby to vyznělo jako odsuzování, ale prostě mi to “nesedí”. Ovšem na druhou stranu tleskám autorce,že z knihy neudělala sladkobolnou love story a tím neodsunula hlavní motiv knihy (nemoc) do pozadí. KONEC SPOILERU.

08.09.2022 4 z 5

Úspěch je pro vás Úspěch je pro vás David R. Hawkins

Je na škodu, že většina příkladů se vztahuje restaurací a obchodů (hl. s potravinami či “smíšenými”/tedy, kde koupíte nejen potraviny, ale i oblečení/). Na druhou stranu je to představitelnější, než kdyby žádný příklad uveden nebyl. V knize se objevují i rady ve výše uvedených “odvětvích” podnikání, což, jak píše paní mariva, je škoda pro jiné “odvětví”.

Dále mi přijde, že je kniha místy hooodně americká. Autor se snaží vše doložit tím, že to také dělal a byl v tom úspěšný (např. jsem nepochopila, jak mohl v osobním životě vydělat milióny? a proč jako lékař musel zakusit všechny možné profese, trochu se domnívaje, že jde spíš o zvýšení důvěry čtenáře týkající se obsahu knihy).

S některými skutečnostmi v knize uváděnými nesouhlasím (aspoň v našem prostředí a asi i “mentalitě” neuvěřitelné). Na druhou stranu mi nějaké skutečnosti “otevřely oči” a rozšířily obzory.

Co hodnotím nejhůře je to, že hlavní princip/informace v knize zůstává neobjasněná, jakoby si autor chtěl tu nejstěžejnější skutečnost nechat pro sebe. Za mě ale nejdůležitější. Tato záležitost je krátce “okecána” (“omáčkou”) a nevysvětlena, ba ani nerozebrána. Za to hodně ubírám hodnocení. Tři hvězdičky dávám za to, že nad obligatorně hodnocenou snahu autora i celého týmu za vydáním knihy stojící, jsem se dozvěděla pár skutečností, které mi daly nahlédnout na jinou perspektivu věcí, a to očima úspěšných lidí (kniha není primárně o tomto, ale dozvíte se zajímavé informace). #prvniknihazari

05.09.2022 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Čím je čtenář starší, tím víc ji ocení.

31.08.2022 4 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Prvních cca 100 stran se děj vleče. Pak ale nabere spád. Celou dobu jsem fandila matce a (SPOILER) nechápala jsem, jak z jednoho incidentu, který nikdo neviděl, všichni odsoudí matku, kterou znají dlouho, jen na základě “lži” prakticky cizí holky. Dále nechápu, proč všichni “hrotí” lež od matky jako enormní a zlehčují vše, co udělá přítelkyně (jasně, může být manipulativní, ale osoby min. o polovinu starší než ona by její chování odhalit mohli s ohledem na životní zkušenosti. (KONEC SPOILERU)

Anotace trochu matoucí. SPOILER: Lauřiné nestoudné lži totiž předchází několik lží od Cherry. KONEC SPOILERU.

Rozpory v knize (ne všechny, první neuveden-mám toleranci,že jednou, max. dvakrát /s ohledem na to,že knihu čte před vydáním více lidí, kdyby to bylo míň, tak prostor pro toleranci by byl z mé strany větší, neb stane se/ se něco takového stát může):
- str. 205 (sedí v kavárně s třetím šálkem kávy) x str. 207 (dle popisu je v čekárně v nemocnicis třetím šálkem kávy);
- str. 229 posl. věta “Zítra to udělá.”(záznam z 24.2.) x str. 230 začíná 2.3. (kdy to, co předjímá a strana 229 udělala) : po 24.2. nenásleduje v kalendáři 2.3., takže “zítra” tam uvedeno nejspíš být nemělo.

Na druhou stranu byla kniha čtivá, napínavá a zajímavá. Ženské intriky v praxi, z kterých má asi většina žen strach je zažít na vlastní kůži (vč. mě). Závěr asi trochu neočekávaný, ale nic co by popíralo cokoliv předem uvedeného. SPOILER: Jen trochu nechápu, proč otrávit snoubence léky na spaní, když přišel velice unaven po celodenní lékařské službě, notabene když jí na něm tak záleží kvůli úrovně života a tak? KONEC SPOILERU

I přes vše výše uvedené doporučuji! Protože to bylo čtivé a pro ty, kteří si to neumí představit, tak ženské intriky jsou dost nebezpečné a nepříjemné, což z této knihy zjistíte, pokud o ženských intrikách nic nevíte.

30.08.2022 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nadčasová klasika. Idylka, která pohladí po duši. Taková trochu pohádka pro dospělé, neb víme, že bylo lecco idealizováno (od kněžny až po pohodu obyvatel/která netrvala celou knihu, ale větší část rozhodně ano). Jediné co, tak mě trochu mátlo časové období, v níž se děj odehrává. Dle ročních období by mělo jít o rok, ale vzhledem k tomu, jak jdou náhle tři různě “staré” děti do školy…trochu matoucí.

27.08.2022 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Toto fakt ne! Nedoporučuji číst, akorát budete naštvaní, jak jsou hlavní protagonisté nerozumní, pár drobných skutečností v porovnání se dvěmi úhly pohledu “nesedí” na 100%, pár přemoudřelých řečí a spousta zbytečných lechtivých scén se závěrem, že jsou postavy dost nezodpovědné…to prostě nechcete číst. Nemilým překvapením je i fakt, že bych byla bývala tipovala, že tak prvoplánová romantika (nemám tento žánr v té nejprimitivnější podobě ráda) je může být napsaná jen ženou, ale asi se autor inspiroval čtením právě této literatury a tak to tak dopadlo.

20.08.2022 2 z 5

Ti, kterým se narodíš Ti, kterým se narodíš Alžběta Bublanová

Souhlasím s recenzenty pode mnou, že první část byla top (jediný “detail”, který mi neseděl, byl ten, proč ono nemluvně následně vše zapomnělo) a zajímavá byla i s ohledem na věk rodičů (vždy mě zajímalo, jak a zda by mohl fungovat vztah s věkovým rozdílem 10 let a víc; i přes vše uvedené v knize i po dočtení knihy stále věřím, že mohl a může, záleží na lidech ve vztahu). Druhá část mi přišla zajímavá (viz SPOILER) a třetí část už nezáživná, ale dala se číst. Celkově bylo zvláštní v dobrém slova smyslu číst o lidech/rodičích, kteří si pořídili dítě v mém věku či věku mi blízkém (25 let, 28 let).

SPOILER: Druhá část se mi líbila proto, že mi poskytla pohled na to, jak uvažují holkaři. Byť onen hlavní protagonista druhé části knihy nejspíš nebyl holkař, jen hledal tu pravou.KONEC SPOILERU

15.08.2022 4 z 5

Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Monika Bittl

Já jsem zatím “jen” zasnoubená a z četby jsem měla trochu obavy (viz dle recenzí níže). Nakonec se konalo milé překvapení (tak, jak to popisuje recenzentka madem, zásluhou které jsem se rozhodla dát knize šanci). Možná by bylo super si knihu přečíst “až” za nějakou dobu coby “zkušená manželka”, ale pokud s partnerem žijete ve společné domácnosti, tak knihu také “oceníte”. Asi dvě části knihy ( z těch několika) mi přišly nezáživné, ale zbývajících cca 98% bylo zajímavé a oddechové. Doporučuji číst na dovolené (částečně jsem tak učinila i já a bylo to dobré rozhodnutí). Jedná se o knižní jednohubku (celkový čas čtení knihy u sečtělejšího čtenáře /=ten, který rád čte a neovládá rychločtení/ odhaduji na cca 4 hodiny). Mužům spíš nedoporučuji číst, neb kniha by měla být brána s nadsázkou a číst obdobný text o ženách bych nedokázala (protože ona nadsázka by mi chyběla), avšak pokud jste odvážný, tak proč ne. Na světě je spousta knih a tato Vám návod na pochopení ženského světa nepřinese (asi dvakrát jsem byla “zmatená” i já jako žena, zda to autorka myslí vážně a ona prostě nic v knize nemyslí tak úplně vážně).

13.08.2022 5 z 5