Limonadovyjoe Limonadovyjoe komentáře u knih

Továrna na vafle Továrna na vafle Roman Helinski

Krátký román popisuje stereotypní životy několika pracovnic továrny na wafle, ubíjející práci, šeď továrny. Ale jen do chvíle než se zjeví Arkadiusz Narovski, nový zaměstnanec továrny.
Arka je rozený vůdce a manipulátor, který na nějakých sto stranách naruší chod celé továrny a svrhne zajetý řád. Svým charismem a řečnickými obraty na svou stranu dobrá přitáhne všechny ženské, které se přestanou bát protestovat, postaví se řediteli továrny a dojde i na zuby. Ne nadarmo je román přirovnáván k Orwellově Farmě zvířat.

"Nikdo není takový blázen. Nikdo není takový blázen, dokud se někdo nenajde"

Kniha krásně ukazuje jak stačí jeden dobrý řečník, trochu psychopat s vlastní životní pravdou, který semkne davy, které "zboří svět" Jak může být jedinec slabý a naopak společnost silná tak, že nakonec pro touhu zapadnout a někam patřit podlehnou i nejsilnější jedinci.

10.04.2021 4 z 5

Ostrava industriální a moderní: Velký průvodce po architektuře 1845–1949 Ostrava industriální a moderní: Velký průvodce po architektuře 1845–1949 Martin Strakoš

Krásná, přehledná publikace o architektonických skvostech Ostravy. Ukazuje, že Ostrava není jen černá, škaredá.. je jiná, bohatá architektura z bohatých dob, propojená s hornictvím a těžkým průmyslem. Originální.

29.03.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

(SPOILER) Němci Jakuby Katalpy byly skvělým úvodem do historie německého obyvatelstva po válce.. navázat na Katalpu touhle knihou považuji za majštryk.
Kniha popisuje osudy několika německých žen od konce války, násilné vyhnání z Brna, nástup socialismu, ruské okupace, normalizace až po nové tisíciletí. I přes surovost a hmatatelnou bolest v první části knihy si myslím, že by kniha měla být povinnou četbou k novodobým dějinám.

"...tento pochod smrti nebyl jen spontánním výbuchem nenávisti nahromaděné během německé okupace, ale vědomě plánovanou akcí. Na základě vyhlášky byly shromážděny všechny ženy, děti a staří lidé. Během noci pak byli donuceni vydat se na pochod k rakouským hranicím. Procesí 20-35 tisíc osob spolu s ozbrojenci. Stovky až tisíce žen, dětí a starých lidí zemřeli vyčerpáním, znásilňováním, ubitím či zastřelením.
Mezi vyhnanými bylo mnoho Čechů a antifašistů. Tento akt pomsty přitom postihl jen okrajově ty, kteří se aktivně podíleli na nacistických zločinech.. "

Konec války vzal nevinným Němcům vše. Nevinným Čechům pak nástup komunismu taky.. Velice smutná byla dějová linka rodiny Šenků z Perné.

26.03.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Přiznám se, že že začátku jsem měla problém se do knihy začíst, současná dějová linka na začátku knihy tomu taky moc nepomáhala. Ale po návratu do minulosti už to bylo lepší. Mnohavrstevný příběh nám vypráví osudy říšské Němky Kláry na pozadí historie.. nástup Hitlera k moci, holokaust, Sudety.. autorka nevynechává ani situaci po válce a připomíná vyhánění Němců z pohraničních oblastí, o kterém se až tolik zase nemluví.
Je to příběh o vykořenění nejen Židů za války, ale právě i Němců, kteří také museli opustit své domovy. A autorka to zvládla krásně, věčně, stručně, byť někdy až příliš surově.
I přes větší množství postav, které se proplétají životem Kláry, do sebe vše krásně zapadá. ????

17.03.2021 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Tak zaprvé. Přiznám se, že jsem až stydně dlouho netušila, že se jedná o fiktivní kapelu, jen mi bylo divné, že bych tak slavnou kapelu neznala :-) tak dobře se povedl marketing a celé hype kolem knihy, protože jsem určitě nebyla jediná koho kniha zmátla.

Za druhé - formát knihy - forma rozhovoru je bezvadná. Žádné zbytečné rozevláté popisování, stručně, jasně. I díky tomu se dá kniha přečíst na jeden zátah. Prostě jako když si ke kávě otevřete časopis.

Za třetí - výborně vypsané postavy, kdy každá má svůj nezaměnitelný hlas a problémy, časem už jde krásně rozeznat, kdo zrovna mluví.
A třešničkou na dortu je atmosféra, sedmdesátá léta na Sunset Boulevard, sex, drogy a rocknroll, vztah mezi členy kapely, a naprosto hmatatelný vztah mezi Daisy a Billym když spolu zpívají...pamatujete, když na Oscarech zpívali Bradley Cooper a Lady Gaga Shallow ? Jo tak hmatatelné to je v knize.

Daisy: Jak moc k vám musím být upřímná? Vím, že jsem slíbila, že vám všechno povím, ale opravdu chcete vědět "všechno"?

09.03.2021 4 z 5

Nezaujatým okem bych dala 3,5 ale jde o USA a pro ty já mám slabost :) takže nakonec za 4.

Kniha nám reportérským okem, tedy bez příkras nastiňuje život v USA, ne nebavíme se o hlouposti, obezitě Američanů..ukazuje nám politické milníky, vztah ke zbraním, rasismus, školství..věci, které my generalizujeme na celé spojené státy, státy ve skutečnosti rozdělují.
Přečtením knihy se český občan dozví trochu hlubší informace, historii daných problémů, které my nedokážeme někdy vůbec pochopit ať už je to téma republikán vs.demokrat nebo hnutí #blacklivesmatter. A na rozšíření vlastního světonázoru knihu doporučuji všem. A ještě budete překvapeni kolik toho mají Češi společného s USA.
Autor, reportér ČT žijící ve Washingtonu je profík s obrovskými vědomostmi historie, politiky, společnosti a navíc nám ještě nastíní reportérskou profesi. O tom jak vyčerpávající je někdy být tou "hyenou" přiživující se na neštěstí jiných.
Pro nižší hodnocení jsem se rozhodovala jen kvůli tomu, že kniha se mi četla občas špatně, autor často odbíhá od jednoho problému k jinému a já tak nevím na co se soustředit. Ale je to spíše můj problém, autor má dle mého prostě tolik znalostí, informací, že na jednu knihu je to málo :) . Kapitola Hilary vs. Trump byla taky dost těžkopádná a dlouhá, ale opět je to spíše tím, že mě, žijící tady v malé Ostravě tento boj na život a smrt až tak úplně netíží.

Koho téma života a historie USA baví doporučuji ještě
* Historie Čechů v USA (krásná obrázková publikace s malým množstvím textu)
* Americký deník Jany Ciglerové (Edice N)
* Ku-Klux-Klan, Tady bydlí láska (Absynt prokletí reportéři)

05.03.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Moje druhé setkání s KLDR..už nejsem tak šokovaná jako u první knížky Mezi dvěma Kimy, už vím jak absurdní pravidla v této zemi jsou, a jak absurdní je náklonnost k vůdcům. U těchto sedmi rozhovorů s uprchlíky ze severní Koreje je děsivá ta nevědomost a následné prozření v jaké, že zemi to v naprostém nevědomí žili. Naprosto hmatatelné. Nejvíce se mě dotýkal příběh mladé studentky. Díky těmto hrdinům, kteří obětovali svůj život, rodinu, zázemí jen aby nabyli svobodu..víme zase o něco více o této uzavřené zemi. Kde je stejně těžké se dostat jako z ní odejít.
KLDR, země, která je po desetiletí ovládána naprostými blázny, přičemž propaganda a kult osobnosti dynastie Kimů je tak absurdní, že se nedá brát vážně. Zapomínáme ale, že i my jsme že strachu vylepovali do oken sovětské a československé vlajky, volili jen "tu správnou" stranu, neschopni vzbouřit se zvůli vlády. Zapomínáme na tisíce životů, které zničila komunistická vláda. Vraždy, mučení, věznění, sledování, okrádání. Zapomínáme na hrůzy režimu a mnohým se opět stýská po falešných jistotách a pohodlné neodpovědnosti. Zapomínáme na ubíjející šeď života, v němž nechybělo nic... kromě svobody.

21.02.2021 5 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

(SPOILER) V rámci série je pro mě tenhle díl nejlepší. Bella a Edward jsou už zajetým párem, už tady není tolik té sladké omáčky, Bella už se dokáže rozhodovat sama za sebe a jde si za tím, co chce. Nechybí ani milostný trojúhelník Edward/Bella/Jacob a žárlivost na obou stranách. Máme tu zásnuby i pořádnou bitvu v závěru. Celá parta vlků je více než sympatická a navíc se dozvídáme i něco o dalších členech Cullenovic rodiny. Do tohohle dílu autorka přidala ty správné ingredience a ve správném množství.
Navíc miluju tu upršenou atmosféru, lesy a flanelové košile.

18.02.2021 5 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Saga continues...
Nad upířím nebem a dokonalostí se objevují mráčky, jednorožci jsou pryč a s nimi opouští i Edward Bellu. Po měsících zmítání a emo nálad přichází spása v podobě Jacoba, který se mění ve vlkodlaka..
Ne vůbec mi nevadilo, že Edward v knize skoro není, což je u hlavní postavy smutné. Bella je ještě debilnější než v prvním díle a Jacob se zdá být jedinou životní výhrou v téhle lovestory. Ale v závěru se Edward musí znovu objevit a všechno zkazit. Ach jo.
Je to brak, ale oproti filmovému zpracování pořád skvělý brak.

09.02.2021 3 z 5

U Petrovových řádí chřipka U Petrovových řádí chřipka Alexej Salnikov

Kniha je čtivá, čte se relativně lehce. A to je tak všechno. Bohužel. Nečekejte humor, nečekejte bizarní situace, nečekejte drama. Kniha je jako ta chřipka, zatnout zuby a vydržet až bude lépe ( do konce knihy).
V chřipkovém oparu se rozvíjí úplně obyčejný týden života úplně obyčejné rodiny nižší střední vrstvy v ruském městě, zpestřený jen tou chřipkou.
Vzhledem k tomu jaký úspěch má kniha v Rusku, kolik dostala cen, točí se podle ní film a hraje divadlo, jaký zázrak novodobé literatury to v Rusku je, si myslím, že Ruská kultura, je naprosto diametrálně odlišná od té naší a západní kultury, na kterou jsme zvyklí.
Kniha obsahuje spoustu narážek na dobové, kulturní a místní reálie Ruska, které jsou vysvětleny na konci knihy v poznámkách. Bohužel i tak se obávám, že většině nic moc neřeknou.
Škoda, já čekala něco jako Pelíšky :-).

02.02.2021 2 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pustit se do téhle knihy byl pro mě krok mimo komfortní zónu..ale, že se sakra povedl! Kniha je výborná. I přes pomalejší rozjezd a mnoho cizích slov se děj krásně rozjížděl a autorka nám představila velice zajímavý svět. Kniha se čte velice lehce a celý příběh Illan a pětadvacítky mě bavil. Vlastně celá pětadvacítka včetně kapitána mi svým přátelským až rodičovským přístupem byla velice sympatická. Třešničkou na dortu a nejlepší částí knihy bylo zakomponování Djatlovovovy expedice a jejího zmizení. Geniální.
Dávám zatím čtyři hvězdičky protože tuším, že první díl byl pouze představením světa sklenařů a věřím, že další díly budou ještě o kousek lepší.

19.01.2021 4 z 5

4/5 (dala bych 5 ale vůči ostatním knihám mi to přijde nefér.)
Ivan Jonák, každému se okamžitě vybaví Discoland Sylvie, nahá jízda po Praze v cabrioletu, těm znalejším i proces s objednávkou vraždy manželky Ludviky.

Knihu,napsal sám Jonák z vězení a popisuje život v 70., 80., a 90.letech. Jonákovy "kariérní" začátky, šmeliny, za dob komunismu i sametovou revoluci. Kniha je dobrou ukázkou toho, co všechno bylo před i po revoluci možné, pokud měl člověk trochu fištrón, což Jonák nepochybně měl. Některé části se zdají až neuvěřitelné a je známo, že Jonák si rád věci přibarvoval ale pokaždé když už nevěříte vám k tomu autor přidá fotky :) takže na každém šprochu pravdy trochu tady platit bude.
Krom podnikatelských aktivit je tady barvitě popsán i sexuální život a množství z 2142 žen, které Jonák měl a co s nimi dělal. Nic pro konzervy. :)
A do toho všeho i velké množství jmen, které v té době něco znamenaly, herci,. zpěváci, politici..ty všechny Jonák znal, ale tipuju, že většina z nich není moc nadšených, že příběhy s nimi v knize jsou :).
Jedno se Jonákovi upřít nedá a to je skvělá čtivost příběhu jen je škoda, že příběh končí těsně před otevřením Discolandu a o tom jestli měl prsty v najaté vraždě manželky, kterou si odseděl, se už nedozvíme.

09.01.2021 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Tři příběhy z dob, kdy na trůnu sebejistě vládli Targaryenové ovšem už bez pomoci draků. Opět mistrně popsány rody, vztahy a peripetie mezi nimi, zejména po Černožárově vzpouře. A mezi tím vším putování sera Duncana Vysokého a jeho panoše Egga, který toho ví a zná víc než se na panoše sluší.

Kniha je hezkým doplněním po přečtení GoT a i když je každá z povídek zakončena rytířským soubojem pořád je to jen slabý odvar a já jsem ráda že mám před sebou ještě pár dílů Her o Trůny.

02.01.2021 3 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

.. Vyrazil jsem rychlým krokem ke křižovatce, ale už po pár metrech jsem zjistil, že Petr stojí na místě. Co je? No..měli bychom cestou dělat, že se neznáme. Co blbneš? Nechápal jsem.. No víš přece, že pomáhat Židům a projevovat jim přízeň se trestá. Přikývl jsem a vyrazil. Víc a víc jsem se divil, kolika místům se Petr musel vyhnout- roh parku, dětské hřiště.. A když konečně přijela tramvaj a já nastoupil, Petr zůstal stát na ostrůvku. Co je zase? Nemůžu. Má jen jeden vůz, Židé smí jezdit jen v druhém vagóně. Takže, když přijede tramvaj jen s jedním vozem, tak prostě nesmíte nastoupit? ...Mej-fa-zu - co se dá dělat.

Krásný příběh o přátelství v době protektorátu. O přátelství, které nerozdělí židovská hvězda na kabátu ani zdi Terezína.

Kniha o holokaustu psaná pro děti od 10let. Sama si myslím, že těch deset let je málo, že v tomhle věku by ještě dětství mělo být neposkvrněno těmahle hrůzama, i když kniha obsahuje jen málo naturálních popisků hrůz, o to více pak v knize o partě kluků vyčnívají.

Samotný příběh inspirovaný skutečnými příběhy chlapců v době protektorátu, je krásný a přibližuje válečné osudy Židů mladším čtenářům. Nejtíživěji pak působí pravdivé informace na konci knihy o životě Petra Ginze, Hanuše Hachenburga, Jana Kratochvíla nebo Pavla Liona.

19.12.2020 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Povídky o těžkostech života a jeho ukončení, kdy už si myslíme, že dál to prostě nejde.
Autorka umí krásně vykreslit pošramocenou psychiku, která může vést k myšlenkám na konec, bohužel ani u jednoho příběhu neumím omluvit a pochopit důvod sebevraždy.

U všech povídek mi vadí konec, nevyřčenost a absence opravdové konečnosti situace.
Nejvíc mi seděly povídky Díra, Zbytečný člověk, Pozůstalost i Manažerka.
Kniha je o něco lepší než Houbařka, asi ale jen tím, že povídka skončí dříve, než dojde na nějaké další natahování a plytkost příběhu. Je mi líto ale pořád u autorky nemůžu najít společnou notu.
Čtyři hvězdičky jen pro tu nádhernou obálku.

06.12.2020 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou a určitě né poslední.
Kniha se čte nádherně lehce, žádné složitosti, nic není přitažené za vlasy, a protože nečtu běžně detektivky, nechala jsem se vodit pěkně po nitkách takže i závěr pro mě byl milým překvapením. A i když nemůžu srovnat s jinými knihami autorky, nebo s jinými knihami v rámci žánru, dávám krásných pět, protože se to četlo opravdu dobře.

04.12.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Ve zkaženém podhoubí dobrá houba nevyroste. A ze zkaženého dětství zdravá osobnost nevzejde.

Líbí se mi ponurá atmosféra knihy, skoro až cítím vůni a klid lesa, živě si představuji všechny hříbky schované v mechu a kapradí. Ten klid a samota je narušován jen vzpomínkami na prožité trauma a neláskou k rodině.
Líbí se mi prolínání přítomnosti s minulostí, líbí se mi zpracování závažného tématu, před kterým se opravdu často zavírají oči i dveře...ale všeho toho je tak nějak pomálu, něco mi zde chybí a rozhodně to není ta nejsilnější kniha, kterou jsem letos četla.

29.11.2020 3 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Kdo by si nepamatoval tzv. Kuřimskou kauzu z roku 2007? Kdo ale dokáže jasně říct o co tehdy šlo? Článků z novin bylo hodně, výpovědi se měnili, a několikrát změnila identitu i Barbora Škrlová. Pro mě naprosto neuchopitelný případ české justice.
Po přečtení komiksu Svatá Barbora a dohledání informací o kauze na internetu, mi alespoň trochu kolečka zecvakávají správně. I po přečtení komiksu mě napadá jen jedno slovo... ŠÍLENÉ.

Týrání dětí, změny identity na třináctiletou holčičku, později chlapce, Česko, Norsko, obchod se zbraněmi, dětská pornografie, náboženská sekta Hnutí grálu. To vše komiks výborným způsobem zpracovává, a grafika přivádí k dokonalosti. Doporučuji si přečíst i informace o kauze třeba na Wikipedii, protože některé jména, místa, situace jsou zde trochu upravená. Každopádně výborný počin, a já doporučuji všem, kdo u tohohle případu taky neví, kde má hlavu a patu.

29.11.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Další skvělá bichle (nebo bible?) od krále hororu.
První polovinu jsem četla v září/ říjnu kdy se u nás koronavirová situace pěkně rozjížděla a říkala jsem si "sakra to se snad všechny země inspirovali u Kinga ne? Jak jen to v tom roce 1978 mohl tušit?" Únik smrtícího viru z laboratoře, zatajování, povolání armády, celá města v karanténě a zavřené silnice, chřipková epidemie, která vyhladí 99 % USA (a asi ne jen usa), barvitě popsané příznaky nemoci, miliony mrtvých po celé zemi, puch mrtvých těl..a po celé zemi roztroušeni imunní přeživší, zvláštní panoptikum lidí různého věku, vyznání, inteligence, morálky.. je to boží trest? Přidáte se na stranu Randalla Flagga nebo matky Abigail? Na stranu dobra nebo zla?

Kniha původně vyšla ve zkrácené verzi a já mnohokrát nadávala sakra, vždyť mě by klidně ta zkrácená varianta stačila. Ale nestačila. Tyto velké autorovy knihy vyžadují na čtení dostatek času a soustředění. Postav je zde tolik, že se první půli knihy pletou, děj se odehrává ve všech koutech USA, tvoří se party a až v druhé půlce knihy se myšlenky krásně utřídí. A i když je závěr boje se zlem jako u jiných kingovek utnutý a je trochu zklamáním, dávám pět hvězdiček, už jen pro tu poslední štaci Toma a Stua. To byla balada.

21.11.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Nenápadná útlá malá knížka, která v sobě skrývá až neuvěřitelné množství bolesti, krutosti, ponížení a nespravedlnosti. A neměla by být přehlížená. Už ani nepamatuji, kdy jsem četla něco tak silného.

To si tak s partou v 69tém jeden večer před trampem zpíváte na vesnické tancovačce Beatles, večer si v povznešené náladě zvoláte "ať žije USA"...je vám šestnáct a svět je i přes komunistický režim krásný. Ráno, místo trampu na Šumavě skončíte na lampasárně a když se někdo trošku snaží skončíte jako politický vězeň, nejdříve v převýchovném táboře pro mladistvé vězně v Libkovicích, následně další tři roky ve Vykmanově a jáchymovských dolech a když už to snad nemůže být horší přijdou Minkovice na Liberecku. Deset let strávených v komunistických lágrech. V dobách kdy se celá země směje u Marečku podejte mi pero, Pane vy jste vdova, Arabely, v době kdy Karel Gott získává jednoho slavíka za druhým, v Americe se točí hvězdné války, Freddie Mercury zakládá Queen, vzniká Apple i Microsoft..bylo u nás v letech 1948 - 1989 z politických důvodu odsouzeno 205 486 nevinných lidí.
V lágrech jich minimálně 4495 zemřelo a 248 bylo popraveno. To jsou jen přiznaná čísla.

Ani jeden z tisíců bývalých dozorců a velitelů páchajících zla na věžních nebyl nikdy souzen. Ba naopak, někteří dozorci týrající vězně, dokonce za "nespravedlivé" stíhání vysoudili statisícové odškodné.

Ředitel sklářské firmy Preciosa , kde v nelidských podmínkách pracovali vězni, podnik po sametové revoluci zprivatizoval a stal se jedním z nejbohatších Čechů. V roce 2015 dostal vyznamenání - medaili Za zásluhy o stát od M. Zemana.

"Věnováno všem, kteří trpěli v komunistických lágrech, zatímco ostatní mlčeli. A mlčet znamená podílet se."

Minkovické peklo bylo v tichosti srovnáno se zemí hned v únoru 1990.

14.11.2020 5 z 5