Lomax Lomax komentáře u knih

Je velká škoda,že u nás známe Robinsona Crusoe převážně ve verzi,kterou převyprávěl J.V.Pleva. Je proto třeba říci,že:

"Česky vyšel Robinson Crusoe ve více jak 100 vydáních, poprvé v roce 1797. Téměř po celé 19. století se však jednalo o překlady a úpravy německých adaptací, které se v mnohém od původní anglické předlohy odlišovaly, a navíc byl dlouho překládán a převypravován jen první díl Defoeova třídílného románu.

První věrný český překlad z angličtiny vyšel až v roce 1894 (pouze první díl, přeložili Antonín Mojžíš a Jaroslav Svákovský). Dalším rozšířeným českým překladem byla verze Alberta Vyskočila (první vydání 1920), doplněná o překlad druhého dílu od Timothea Vodičky (společně poprvé vydáno 1933, znovu 1975 a 1986 s ilustracemi Adolfa Borna).

Největšího počtu vydání (celkem patnácti do roku 1998) se dočkalo na dětského čtenáře zacílené převyprávění Josefa Věromíra Plevy, který podstatně upravil některé části knihy. Například dobu pobytu o samotě zkrátil na deset let, jelikož při delším pobytu na pustém ostrově by, podle novějších poznatků, Robinson musel zešílet. Rovněž při návratu se shledává s matkou, o které Pleva předpokládal, že byla poměrně mladá a mohla se dožít návratu svého syna. O Robinsonově obchodu s otroky Pleva nemluví a nepíše, protože podle jeho překladu byl Robinson velmi civilizovaným a humánním moderním člověkem, který neuznával otroctví a věřil v rovnost mezi lidmi. Celkově je Plevova verze poznamenána dobou svého vzniku (poprvé byla vydána roku 1956) a je bohatě ilustrována Zdeňkem Burianem.

Třetí díl do češtiny dosud nebyl přeložen. Čtvrtý díl je však již k mání ve slovenské verzi od J. Štundla."
(Wikipedie)

10.06.2012 3 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

100% LÁSKA. Chce snad někdo více?

10.06.2012 5 z 5

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Výborná sbírka povídek,která by neměla uniknout žádnému milovníkovi "tiché hrůzy".

16.02.2012

Exorcista – Souboj s ďáblem Exorcista – Souboj s ďáblem William P. Blatty

Komu se líbila tato kniha,tak ať si nenechá ujít další podobnou klasiku.

David Seltzer
Omen : Ďáblovo znamení
Americký politik Thorn adoptuje za velice zvláštních okolností malého chlapce. Má jméno Damien a dějí se kolem něj záhadné věci. Při jedné jeho návštěvě zoologické zahrady propadnou zvířata nevysvětlitelnému záchvatu agresivity a množí se i smrtelné nehody v blízkosti rodiny Thornových - pokaždé v souvislosti s malým Damienem. Thorn si to začíná uvědomovat a v zoufalství vyhledá kněze, který mu objasní příčinu - jeho adoptivní syn je vtělením samotného Satana...

Velmi tajemné a napínavé čtení.
Bohužel knížka se dá špatně sehnat.

Jako film zde:

Tento sugestivní horrorový snímek natočil režisér Richard Donner podle románu Davida Seltzera. Film slavil obrovský úspěch i díky vynikající hudbě, kterou složil fenomenální skladatel Jerry Goldsmith a za kterou byl po právu oceněn prestižním Oscarem (nepříliš po právu jediným ve své dlouholeté kariéře).

29.09.2012

Stráž u mrtvého Stráž u mrtvého * antologie

Výborná antologie klasických hrůzostrašných příběhů. Vřele doporučuji všem,kteří mají rádi "tichou hrůzu".

19.06.2012 5 z 5

Hodina smrti Hodina smrti Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Krásná kniha.Romantické,tajemné a strašidelné. Doporučuji.

16.02.2012 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Povídka Prám je jeden z nejstrašidelnějších příběhů,který jsem kdy četl.

08.07.2012

Záhada Edwina Drooda Záhada Edwina Drooda Charles Dickens

Tohoto Dickense nemám rád. Opravdu nudné a utahané.

17.06.2012 2 z 5

Ves ve vzduchu Ves ve vzduchu Jules Verne

Já jsem zklamán z "luxusního" vydání,které za 1300 Kč až tak luxusní není. Škoda,tato kniha měla velký ponteciál stát se nejlepší českou verneovkou edicí.

31.01.2012