Lubošovo Lubošovo komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z nejpromyšlenějších detektivek všech dob!

13.01.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Četl jsem minimálně desetkrát, slyšel většinu audioverzí a seriál viděl nejméně třikrát. Za mě určitě nejlepší humoristická kniha 20. století.

07.01.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Wow. Tohle bych fakt zážitek. Nenechte se odradit tím, že knihu vydalo vydavatelství pro mládežníky (YA). Je to fakt zážitek. Skvělý příběh, skvělá práce se střídáním postav. Vřele doporučuji všem.

14.03.2022 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Během puberty jsem Kinga objevil a byl jsem z jeho knížek nadšený. V dospělosti už mi tak úžasné nepřišly. Resp. některé se povedly opravdu hodně a některé mně skoro umořily Kingovým sklonem popisovat všechno do nejmenšího detailu. Z Ústavu jsem ale velmi příjemně překvapený. Zde autor dokázal udržet svoje "grafomanství" na uzdě. Příběh je promyšlený, plný akce a napětí a líbilo se mi i závěrečné vysvětlení. Vřele doporučuji. Jednu hvězdičku ubírám jen kvůli pomalému rozjezdu.

31.10.2022 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Kniha mého dětství ;) Četl jsem ji pořád dokola.

06.01.2021 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Tohle je prostě geniální kniha. Vybroušená po všech stránkách. Hravý jazyk, originální zápletka a příběh okořeněný mystikou... co víc si přát?!

22.09.2021 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Mrzí mě, že nemůžu sdílet nadšení ostatních. Všechny postavy nesympatické (...což tedy odpovídá názvu, ale i tak?!), nelogický předpoklad, že podezřelými jsou jen členové rodiny, rozuzlení podivné a konec s investovaným milionem opravdu přes čáru.

20.07.2022 2 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Promyšlené, uvěřitelné, svižné, temné a s nečekaným koncem. Co víc si od thrilleru přát?! Každá díl z téhle série byl (dosud) lepší než ten předchozí. Vřele doporučuju.

13.05.2021 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Napínavé, promyšlené, překvapivé...co víc si od detektivky přát :)

08.01.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Přijde mi skvělý, že tímhle titulem dal Karel Čapek celému světu slovo "robot". Tak nějak to ve mě vzbuzuje hrdost. ;)
A navíc je to fakt promyšlená vize budoucnosti, i když dost děsivá.

13.01.2021 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Geniální nahlédnutí do duše jednoho "obyčejného" člověka!!!

11.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Mrzí mě, že jdu proti proudu, ale první díl byl prostě lepší. :(

26.05.2022 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Jako puberťák jsem tuhle knížku přečetl na jeden zátah. Nemohl jsem se odtrhnout. Myslím, že by si jí měl přečíst každý, ideálně ve věku hlavní hrdinky, jako varování.

21.09.2021 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Z téhle hry člověka mrazí. Jednoduše geniální!!!

13.01.2021 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Tahle kniha pro mě byla příjemným překvapením. Trochu jsem se bál, že to bude jen další verze z mnoha životopisů slavného politika, nicméně pan Žantovský pokryl život pana prezidenta od začátku až do konce. Nic při tom nezatajoval, nic nepřikrášloval, ničemu se nevyhýbal, ale přesto se dokázal zdržet subjektivních hodnocení a přehnaného zveličování. Veliká pochvala pro autora a klobouk dolů, že dokázal napsat takhle objektivní knihu o člověku, kterého považoval za přítele.

17.10.2022 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Audioverze je skvěle načtená Lukášem Hlavicou. Pokud Vám nevadí občasné detailní popisy a válečné scény, knihu vřele doporučuji. Životní příběh hlavního hrdiny je fascinující a zvraty v ději jsou opravdu nečekané.

06.04.2022 4 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Přibližně do strany 100 jsem absolutně nechápal, o čem tahle kniha má být, ale pak se všechno spojilo a zapadlo do sebe jako geniálně propracovaná skládačka. Nenechte se odradit nejasným začátkem. Opravdu to stojí za to.

21.09.2021 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Moje třetí čtenářské setkání s Gaimanem a pravděpodobně asi poslední. U Hvězdného prachu a Nikdykde jsem měl pocit, že filmová či komiksová verze autorovým knihám sluší víc než jejich rozsáhlé knižní předlohy. U Amerických bohů seriálovou verzi asi ani nepotřebuju. Kniha je opravdu hodně rozsáhlá, ale většinu textu tvoří popisy a odbočky, které s hlavní dějovou linií nemají mnoho společného. Hodně mi to připomínalo styl Stephena Kinga. Na tomhle díle určitě za pochvalu stojí barvitost jazyka, propojení různých kultur a scény v podsvětí, jinak mě to bohužel moc neoslovilo a musel jsem se do dalšího čtení hodně nutit.

25.06.2021 2 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Skvěle napsané. Veliká pochvala.
(Před Severkou doporučuji přečíst autorčinu knihu Svědectví o životě v KLDR, popř. i další knihy, aby čtenář pochopil všechny souvislosti.)

03.09.2024 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Tahle knížka mi stylem hodně připomínala Šikmý kostel. Můžu doporučit.

14.10.2022 4 z 5