majáček majáček komentáře u knih

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Péče a starostlivost o zahradu samotným autorem a psaná s humorem. Dílo okouzlující a laskající duši.

25.01.2022 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Rumcajs, Mamka a Cipísek a jejich příhody si mohu stále číst a neomrzí mě nikdy. A večerníčky - nádhera. Václav Čtvrtek opravdový umělec.

25.01.2022 5 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Skutečné životní příběhy jsou protkány něhou, láskou, zlobou i nenávistí. Ale pak je to krásné udobřování. Zčeřené vody plné smetí se musí vyčistit, aby řeka byla průzračná, krásná a mohli jsme se z ní v klidu napít.
Některé myšlenky Haliny jsou podobné mým postřehům. Životní příběh až na cestování a péči o děti vystihuje mého manžela. Halina měla delší manželství a manžel mohl být doma. Já jsem dělala vše, co bylo v mých silách, aby to neskončilo, jak Halina. Možná bych se měla z toho vypsat, jak ona.️

11.12.2021 5 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

Seriál Doktor v domě byl v Československu vysílán, když jsem byla dítě. A dodnes vím o čem byl. Jeho knižní předloha mě nezklamala, protože je to skoro shodné. A ten suchý anglický humor miluji. Máme tady ukázku, jak kdysi se studovalo lékařství a můžeme si to porovnat se současností. Mě osobně zaujalo porodnictví. Lékaři jezdili za rodičkami domů a ty podmínky v jakých se rodilo... Pěkné klidné a
úsměvné čtení

26.08.2021

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Tenhle román je jedinečný. Pár hlášek budu citovat a ty mluví za vše:
,, To je teda pech, dala jsem svou ruku jedinému jelimanovi, který ve středu pracuje," ... (podotýkám pouze ve středu)
,,Květiny se přece neprodávají, kytky jsou krásné a jsou zadarmo, stačí se předklonit a natrhat si je."...
,,Neříkejte mi, že kdykoli tenhle pták letí přes hranice, vyplňuje ty vaše formuláře a zdržuje se s vašimi úředníky." ...
,,Ale to se mýlíte, pane, my se nijak netunelujeme, my chodíme horem, a to pěkně po chodníku, do tunelů nelezem ani za nic! A jestli se vám tak líbí platit daně, tak hurá do toho, nenechte se pobízet! Klidně zaplaťte i ty naše!" ...

13.07.2017 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Sbírka je velmi těžká ke čtení. Poezii si třeba tzv. dávkovat. Román je na cca 400 stránkách a báseň popisuje několika verši celý příběh. Nehoňte si knížku rychle přečíst.

Básně jsou zde náročné, protože Charles Baudelaire prožíval při jejich psaní těžké období.

Některé verše jsou jak diamant a postrčí vás dál na lidské pouti. Vnímavý čtenář najde i poučení.

- však šťastný opilec zná svého tyrana
a Zášti nezbývá než zůstat za svým stolem
a nespat, opíjet se vlastním alkoholem.
úryvek z - ,,Osud nenávisti"

Jsou zde také verše, které jsou útěchou a povzbuzením, které jsou nadějí pro všechny z nás.

...
Zvuk trubky zní v těch krásných večerech,
kdy nebe třpytí se jak velké vinobraní -
a jako extáze se dotýká i těch,
jež oslavuje, které chrání.
úryvek z - ,,Nepředvídaný"

27.07.2021 5 z 5

Poselství dětí nového věku Poselství dětí nového věku Jana Štrausová

Největším poselstvím dětí je, že nám připomínají, jak máme ,,správně" žít. Neubližujme si a nehádejme se. Pohlížejme na vše kolem dětskýma očima.
V knize jsou zajímavé příběhy dětí,
které doplňují svými kresbami. Jsou zde uvedené zajímavé osobnosti. Například Neale Donald Walsch a Bruno Gröning.

11.08.2022 5 z 5

Přírodní cestou nejen proti chorobám a škůdcům Přírodní cestou nejen proti chorobám a škůdcům Roman Pavela

Člověk měl by vždy zvážit, zda škůdci ohrožují na tolik naší přírodu, aby jsme mohli použít nějaký být již přírodní prostředek, který by je ,,zabil". Máme právo na regulaci pro nás nevhodných živočichů? Pro mě jako pro zahrádkáře jsou nejinvazivnější mandelinky, mšice a slimáci.
Moje osobní zkušenosti:
Mandelinky se neobjevují tam, kde je vysetá kolem i mezi brambory sluncovka kalifornská. Pach semen a následně rostlin je odpuzují.
Mšice hubí další živočichové. A je jich celkem dost. Když dám žlutý provázek k rostlině, tak to přiláká především slunéčka.
Slimáci mají také své ,,nepřátelé". Jsou to ptáci i menší živočichové, kachna-indicky běžec a hlístice.
Nejtěžší to mají zemědělci, ale i ti mohou najít způsob, aby se jim urodily zdravé rostliny.

U chorob rostlin se především musíme zamyslet, proč tu rostlinu napadla choroba či virus.
Někdy stačí přihnojit, dodat určitou živinu.

Podle mě je největší nepřítel pokosená zahrada, co nejníže a pravidelně jednou týdně. Užiteční živočichové právě nejvíce v trávě žijí a je pro ně potravou. Vosa, která nemá dostatek květů, vrhne se na ovoce.

Vždy hledat příčinu proč škůdci nám škodí a choroby ničí ovoce a zeleninu. A najít, co nejšetrnější řešení k odstranění důsledků.

11.08.2022 5 z 5

Byli jednou dva písaři: Bouvard a Pécuchet Byli jednou dva písaři: Bouvard a Pécuchet Gustave Flaubert

Kniha se mi líbila. Byla jsem překvapená vysvětlivkami o událostech, osobnostech a výrazech. Tyto vysvětlivky mi někdy chybí v knížkách, pokuď není to vysvětleno přímo v textu. Chybí mi v knížkách často výslovnost některých jmen.
Pokud se týče knížky Bouvard a Pécuchet aneb Byli jednou dva písaři, je to knížka zábavná, poučná i naučná. Humor, který jsem viděla v seriálu, je i zde. Knížka mě nezklamala.

09.10.2018 5 z 5

Vodavoděnka: Voda není nuda! Vodavoděnka: Voda není nuda! Kristýna Gregorová

Tato kniha mě zlákala již obálkou. Krásná obálka mě nezklamala. Ilustrace jsou jsou v knize na každé stránce. Dle básničky Jiřího Žáčka autorka sestavila knihu po verších ,,nabitou" informacemi o vodě. Dozvíte se nejen o sněhových vločkách, kde je v poušti voda, ale především jak se k nám do našich domovů dostává pitná voda a jak celkově s ní šetřit. Podle mě je to kniha s velkým počinem a pro celé lidstvo. Je to kniha základních informací o vodě.

01.09.2021 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Josefína Divíšková je vtipná žena, která řeší případ po svém a na vlastní pěst, i když jí jde o život. Detektivka s humorem je jedinečná kombinace.

30.05.2017 5 z 5

Zpověď k výročí sametové revoluce Zpověď k výročí sametové revoluce Jan Karel Kryl

Velmi stručně napsáno o životě Karla Kryla.
Jeho boj s režimem a smutek z toho, že čekal změnu po sametové revoluci a ona nepřišla jeho pohledem na věc.

23.03.2023 5 z 5

Sochy z peřin Sochy z peřin Kristýna Svidroňová

Sleduji dráhu autorky nejen uměleckou, ale především životní. To poupátko, které se klube k životu s pomalu rostoucím šklebem z peřin svých kalichů v okvětí svého lůžka. Všechny části poupátka a nádherného květu jsou krásným přítomným okamžikem, na který se s láskou jako rostlina s pevnými kořeny dívám.️
Knížku si vychutnávám zabalená do peřin přírody v lůně Země jako lanýže.

06.08.2022 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Není to návod na život. Jsou to jen mile vyprávěné postřehy z života jednoho člověka. Tyto úvahy, postřehy nás čtenáře vedou k zamyšlení nad rodinným životem a sebou samým.

26.01.2022 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Nevěřte Andrewu Mayneovi, je salonní kouzelník. První cestu kolem světa jako iluzionista podnikl, když byl ještě teenager, a později spolupracoval s mistry řemesla, jako jsou Penn & Teller, David Blaine a David Copperfield.
A proto, že Mayne je iluzionista a to nejvyšší kvality, se dá očekávat i hra s naší iluzí v jeho románech. Autor dokáže vtáhnout do děje a to je další jeho plus. Příběh je neotřelý a vyvolává u vás otázky. Že by si toho nikdo nevšiml? Jak je to možné? Jsou stejné, když vidíte kouzlit kouzelníka/iluzionistu. Vzhůru za kouzly do románů Mayneho.

23.03.2020 5 z 5

Můj bratr je mimozemšťan Můj bratr je mimozemšťan Florent Bénard

Autor má bratra autistu. Kniha je láskyplně napsána o celé autorově rodině. Jeho pocity k bratrovi. Jak ho vnímá.
Tehdy se nic moc o této poruše nevědělo a dítě i dospělého nechápali. Moje pocity souzní s autorovými, protože sama mám osobní zkušenost a vím o zkušenostech mých známých. Lékaři ani nyní moc nevědí a tápou. Ve škole je to někde ještě horší. Málokdo má štěstí na velmi chápavého učitele, asistenta, a další osoby, které jsou kolem tohoto člověka. Dokážou ihned odsoudit člověka. Bohužel taková je skutečnost. Nejedná se jen o autismus, ale i Asperger, a Adhd. Většinou tyto děti nemají jednoznačnou diagnózu. Lékař určí jen to, co převyšuje nad ostatními.
Doporučuji jen to, co nám řekl skvělý psycholog: ,,Je to jen na vás a proto čtěte knihy o této problematice, i knihy s osobními zkušenostmi." U nás v České republice jsou organizace PAS a Adam, kteří se věnují dětem v mimoškolní činnosti a pořádají i tábory. Všem přeji hodně sil ve výchově dětí.

27.06.2022 5 z 5

Říkánky o zvířátkách a květinách Říkánky o zvířátkách a květinách Stanislava Bártová

Knížečku jsem uviděla ležet v čekárně na stole.
Kniha je plná energie dětských ručiček, které malovaly krásné obrázky k milým básničkám.
Jsou tady říkanky delší než typické české říkadla např. od Josefa Lady.
Jsou poučné, naučné, zábavné a vybízí ke kreativitě. Vzadu má kniha omalovánky.

,, ... já přec bdím a o zlodějích dobře vím. Mají u nás velké hody, když sem chodí na jahody. Špačci, kosi, slimáci - nemají nic na práci."

Úryvek z básně Pejsek Fousek

25.03.2022 5 z 5

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Velmi milé pohádkové příběhy.
Jsou někdy až střeštěné a humorné.
Autor do pohádek vepsal věci, které děti nechtějí slyšet od rodičů. Pohádky o zodpovědnosti, o učení, o darebačení a špatných věcech, které jsou potrestány a jiné.
Kniha je doplněna krásnými ilustracemi.

28.02.2022 5 z 5

A A Pavel Čech

A je autorova reflexe na dětství a dospívání nejen v jakém žil režimu, ovlivnilo ho dílo George Orwella 1984.
Orwell nenabízí světlo v dáli. Pavel Čech ho vidí a věří v něho.
Naděje k lepšímu zítřku je vždy tady a teď. Jen ji prostě vidět.

06.02.2022 5 z 5

Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Michal Viewegh

Jen málokterý člověk o sobě dokáže upřímně mluvit a říkat pravdu. Neznám žádného podobného spisovatele, který by hovořil o sobě bez servítek a natož jestě psal.
Proto ho i obdivuji, i když má nebo nemá to či ono. Je to člověk, který upřímně píše o svém životě. Je si vědom svých chyb a tak dává naději těm, kteří mají podobné starosti a problémy v životě, že se dá s tím něco udělat k lepšímu.
Knihou prochází autorův typický nadhled nad věcí.

27.06.2022 5 z 5