Makrela Liška Makrela Liška komentáře u knih

Velké putování Vlase a Brady Velké putování Vlase a Brady František Skála

skvělé, fascinuje mě způsob, jakým Skála vede děj a neotřele vnáší a zase odebírá postavy z příběhu, s nímž ty malé podivné bytůstky bez problémů plynou :-)

10.03.2013 5 z 5

kniha mě moc zaujala, mám sice úplně nejradši Murakamiho téměř až magicko-realistickou polohu jako z Konce světa.., ale ani tu mě nezklamal. Tajemství, které zůstane neodhalené mi jako čtenáři poskytuje pole pro mnoho interpretací, vždyť ani v životě neodhalíme vše, za co nevidíme a třeba je to tak pro nás daleko více obohacující. Ovšem musím souhlasit s předchozími narážkami na povahu hlavního hrdiny, který i pro mě byl trochu zbytečně rozervaný a nespokojený

10.03.2013 4 z 5

Deset dětí paní Ming Deset dětí paní Ming Éric-Emmanuel Schmitt

Je libo deset deka Konfucia? Schmittovo téma má dobrý potenciál, nicméně jsem měla pocit, jako by mi ho v příběhu nasekal řeznickou sekyrou a zabalil do včerejšího Blesku.

02.09.2021 3 z 5

7 křišťálových koulí 7 křišťálových koulí Hergé (p)

Tenhle díl byl vážně lahůdka, nechá vás v napětí od začátku do otevřeného konce, a i přes obvyklé gagy se nese ve vážnějším tónu. Obecně musím říct, že s každým pokračováním úroveň atmosféry obrazu, kompozice i skvělé Hergého kreslířské práce rostou. Je to vážně génius. Díky tomu se z Tintina stal náš oblíbený večerní společník a ani se za to ve svém věku nestydíme :-D.

21.09.2018 5 z 5

Josephine Bakerová Josephine Bakerová Catel Muller

Catel a Bocquet si společně ukousli po Kiki další řádný krajíc, nicméně musím říct, že výsledek není zdaleka tak podmanivý a jakoby klouzal po povrchu, jen uháněl napříč všemi daty značícími mezníky v Josephinině životě- ať už šlo o milence či další štace,a že takových dat bylo.. Proto se, ani navzdory velkorysému pojetí celého komixu, čtenář s postavami zdaleka tolik nesžije, a je to velká škoda.

20.08.2018 4 z 5

Podzim 1152 Podzim 1152 David Petersen

Možná bych ve svém hodnocení nebyla tak přísná, kdyby obálka nehlásala o knize takové superlativy- srovnání s Tolkienem mi přijde poněkud přehnané. Kdyby se věnovalo více prostoru postavám a jejich charakterům a neužívaly se jen k posunutí děje, bylo by to hned zajímavější čtení. Takhle je to poněkud ploché, černobílé a dějově příliš horizontální. Hrdinové jsou jen nudnými pimprlaty bez minulosti.

13.03.2018 3 z 5

Ráchel a Lars: Obrázkový deník dvojího odcházení Ráchel a Lars: Obrázkový deník dvojího odcházení Joyce Farmer

Dobré téma knihy, uchopené v úctyhodné šíři. Nicméně mi tam chybělo trochu více ticha, monotónnosti, rutiny dní, které jsou jedny jako druhé, šedivé, unavené i plné bolesti. Autorka chtěla knihu odlehčit a zároveň ukázat, co vše musí stárnoucí člověk i jeho rodina přestát, ale nedovolila se čtenáři nadechnout a zažít si tíži těch chvil, bylo to trochu jako obrazový seznam problémů. Myslím, že by to knize nesmírně přidalo na hloubce a autentičnosti. Vedle toho mi nesedlo výtvarno, ale to beru spíš jako svůj osobní problém než něco, na čem by v případě tohoto komiksu tolik sešlo.

29.11.2017 4 z 5

Podivuhodná robotí expedice Podivuhodná robotí expedice Jindřich Janíček

výtvarná lahůdka

07.01.2017 5 z 5

Třináctery hodiny Třináctery hodiny James Thurber

krásně ztřeštěné pohádky napsané okouzlujícím barevným jazykem

16.10.2016 5 z 5

Slon a mravenec Slon a mravenec Daisy Mrázková

Zamilovala sem se do laskavých bajek paní Mrázkové a znova a znova se ráda nechám unášet jejími snovými krásnými ilustracemi. Kéž by bylo i dnes na pultech více takových knih jaké vycházejí zpod jejího pera a štětců!

29.11.2014 5 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

jednoduché a nádherné

30.10.2014 5 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Pro mne velké překvapení. Kniha, která svými kvalitami literárními i výtvarnými potěší nejedno dítě i jeho rodiče. S dětmi jsme se rozhodně skvěle pobavili.

19.02.2022 4 z 5

Malý mnich a jeho začátky - Sedmý dar Malý mnich a jeho začátky - Sedmý dar Harry E. Farra

Sáhnout po kvalitní duchovně zaměřené beletrii je dnes, v době instantních řešení a spirituální prázdnoty, velký problém. Trh je sice takovou literaturou saturovaný, ale mnohdy jde o populární a plytké záležitosti. Malý mnich má pro mne svá slabší místa, přesto se mnou kniha díky hluboké lidskosti s níž je podána, na mnoha místech silně rezonovala a donutila mne přemýšlet nad mým postojem k světu, ostatním lidem i k sobě samé.

19.02.2022 4 z 5

Ozim: Tesařské črty Ozim: Tesařské črty Jiří Váňa Stigen

Tato kniha mě zastihla na cestě- k sobě samé, ke hledání domova, při návratu k tradicím a řemeslu i k úctě dědictví našich předků. Snad proto mnou mnohé pasáže rezonovali tak hluboko, jak se to už dlouho žádné knize nepodařilo. Občas sem se zasekla v barvitém jazyku a někdy jsem měla z jeho přebujelosti pocit manýry, ale přes to všechno to byl nádherný zážitek. Věřím, že kniha si najde své čtenáře s citlivou duší vnímavou k poetickému textu Jiřího Váni Stigena.

03.04.2021 5 z 5

Pohádky o písmenkách Pohádky o písmenkách Kateřina Závadová

Pohádky o písmenkách by měly být určeny spíš rodičům nežli začínajícím čtenářům. Jazyk jakým jsou psány, styl humoru i témata, o nichž některé pohádky pojednávají mi přijdou pro děti jen velmi těžko uchopitelné, nemluvě o tom, že mi nepřijde vhodné v příbězích pro tak malé děti řešit politická a historická témata.

02.10.2020 3 z 5

Objekt Julek Objekt Julek Ondřej Elbel

Když jsem knihu otevřela poprvé namátkou, trochu mě odradilo roztříštěné výtvarné podání, které jsem vnímala jako zbytečný trendy-koncept. Tedy až do chvíle, kdy jsem se začetla a zjistila, co za okolnosti stojí za vznikem a podobou knihy. Nakonec mne Julek vtáhl a zasáhl, kompozičně byla celá kniha zvládnutá skvěle a díky tomu i výsledné pojetí způsobilo, že mi komiks ani po vizuální stránce nezevšedněl a přitom držel pohromadě. Velký dík Ondřeji Elbelovi za tohle dílo.

14.04.2019 5 z 5

Sen o olympiádě Sen o olympiádě Reinhard Kleist

Komornější příběh, který oproti Caveovi či Boxerovi oceňuji kvůli jeho prosté syrovosti. Kleist se nesnažil hrdinku heroizovat, idealizovat ani zbytečně nedramatizoval. Díky tomu má příběh silnou atmosféru a kniha vyznívá přesvědčivě a naléhavě.

18.11.2018 4 z 5

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Pavel Kosatík

Právě skrze tento díl jsem se dostala k celé sérii- zajímala mě totiž nová postava českého komiksu- Jislová. Musím říci, že mé očekávání bylo větší, postavy mi přišli trochu toporně nakreslené a obrazové metafory působily naivně. Nicméně jde o autorku se současným rukopisem, která je plodná, pracovitá a tak věřím, že další práce bude zas o kus lepší. Její skici na konci knihy jsou velmi šťavnaté a příjemné, kdyby se Štěpánka dala touto cestou a vybodla se na kolorování v PC, byl by výsledek hned o třídu jinde. Jinak děkuji, že mi tímto otevřela cestu k vydařenému komiksovému cyklu.

13.09.2018 4 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Oproti Lesu Mytág, který mi přišel poměrně naivní a romantický, mne Lavondyss hned pohltil. Jaké bylo mé zklamání, když jsem se napětím sotva dýchající prokousala až ke konci, kterými ukázal, že celý příběh je jako takový Uroboros, který žere vlastní ocas. Čímž se nakonec vlastně nic nevyřešilo a ve mne zůstal pocit frustrace, že po těch čtyřech stech stránkách tohle snad Holdstock nemůže myslet vážně...

01.08.2018 4 z 5

Modrý lotos Modrý lotos Hergé (p)

Ach, jak jsem tak dlouho mohla míjet tuto zásadní klasiku v žánru komixu! Po předchozích dílech se Hergého styl vytříbil, zmizela zbytečná grotesknost (ovšem s vyjímkou výtečníku Kadlece a Tkadlece), a zápletka nabyla na daleko větší rafinovanosti. Hrdinové na obou stranách už vládnou daleko zajímavějšími a nejednoznačnými charaktery, díky čemuž už komix není zdaleka tak předvídatelný. Zajímavým momentem pro mne bylo, když se najednou z Tintina stal hrdina, jenž je zranitelný a zároveň jej nesmírně polidštilo i přátelství s chlapcem Čangem. Obrovské plus vidím ve skvělém úvodním slovu, které jednak zasazuje dílo do dějinného kontextu, který pro Hergého hraje velkou roli, jednak nás uvádí do geneze celé série čímž nás zároveň nechá i nahlédnout do autorova přemýšlení. Od Modrého lotosu jsem se jednoduše nemohla odtrhnout, jak byl napínavý a skvěle vystavěný i nakreslený, a ještě dlouho ve mě zůstal.

27.06.2018 5 z 5