Margherita_N Margherita_N komentáře u knih

Břevnov ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled Břevnov ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled Jana Bělová

Úžasné historické fotky míst, která dnes známe v jiné podobě, i těch, která zanikla, a dnes už třeba ani neznáme jejich jméno. Vše doplňují popisky i krátká vyprávění. Skvělá řada Muzea hlavního města, plánuju si z ní pořídit i knihy o dalších pražských čtvrtích.

06.01.2019 5 z 5

Třicet let bojů za českou socialistickou poesii Třicet let bojů za českou socialistickou poesii Ladislav Štoll

Á, třicet let marných bojů... Pokud projev pana Štolla nevyhodíte po první stránce z okna, přečtete si něco velmi ideologického. Neuvěřitelně vyargumentovanou obhajobu politického zřízení z pozic literatury. Každý spisovatel má v ideologickém schématu Ladislava Štolla svou roli - někdo je absolutně dobrý (S. K. Neumann, Jiří Wolker), někdo je úplný vizionář, někdo je zase absolutně špatný (František Halas). Štoll tento plamenný projev přednášel na sjezdu, kde před ním dotyční spisovatelé seděli. Někteří byli nemile překvapeni, když se dozvěděli, co jsou vlastně zač a jak jsou nebezpeční celé společnosti. Pokud se rozhodnete si tenhle referát přečíst, bude vám to připadat šílené a nepochopíte, co to bylo za společnost, v níž byl závazný...

23.11.2018 2 z 5

Život je raut Život je raut Hannah Saleh

Jsem sice snad daleko za "prober se, najez se, nechlastej" a smažák by mě dávno z deprese nevytáhl, spíš ji navodil, ale blog autorek sleduju nárazově od jeho začátků někdy před osmi lety a knížka pro mě byla příjemný rozšíření. Je taky vizuálně netradičně zpracovaná, zaujal mě i nápad otisknout v knize reakce čtenářů blogu, který jsou mnohdy dost šílený. Mnohé blogerky prý dneska nelichotivé komentáře mažou, tady jsou vytištěný černý na bílém, čímž hodně vynikne absurdita některých hejtů.

23.11.2018 3 z 5

Staročeské satiry Hradeckého rukopisu a Smilovy školy Staročeské satiry Hradeckého rukopisu a Smilovy školy Josef Hrabák

Těžko hodnotit hvězdičkami díla ze 14. století. :-) Každopádně jde o významný soubor. 14. století je pro českou literaturu důležité, protože čeština se stále více rozvíjela jako spisovný jazyk, a česky psaná literatura tak mohla začít srovnávat krok s literaturou latinskou. Tady se se starou českou literaturou můžete seznámit vtipnější formou, prostřednictvím satiry. Poučíte se také o středověkých kompozičních zásadách. Hrabákův úvod je skvělý. Rozhodně doporučuju!

19.11.2018 5 z 5