mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Legendární opolidé Legendární opolidé Jaroslav Mareš

Kniha je zajímavá nejen spoustou informací o gigantických opolidech vyskytujících se v současnosti skoro na všech kontinentech, ale také cestopisnými informacemi. Autor líčí ze své vlastní zkušenosti z cest zvyky horských kmenů jihovýchodní Asie, krásy kanadské divočiny apod. Doplněno spoustou pěkných ilustrací a několika přílohami barevných fotografií. Kniha opravdu velkého rozsahu je i velmi kvalitně a poctivě provedena. Obsahově zajímavá a čtivá. 75%, 30.1.2014.

30.01.2014 4 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Charles Ota Heller

Životní příběhy a osudy různých lidí jsou většinou zajímavé, a to platí i pro tuto knihu, která je napsaná čtivou, jednoduchou formou. Osobně bych uvítal více podrobností. Mohlo by být totiž zajímavé dozvědět se víc o tom, jak autorovi předkové úspěšně vybudovali svůj byznys, stejně tak jeho táta, jak se mu podařilo před válkou úspěšně nastoupit do rodinného podniku. Autor to spíš jen zmiňuje, než by se tomu více věnoval. To platí i o dalších životních etapách, které by si jistě zasloužily více podrobností. Heller jen stručně nastiňuje, jak rodina v roce 1948 začínala v Americe z ničeho, rodiče dřeli manuálně, ale po roce již měli vlastní dům...
Autor jde tedy jen po povrchu, já bych uvítal podrobnosti o předválečné době, více také o době 1945-48 a v neposlední řadě více o úspěchu v Americe. Přesto jde o zajímavou a poučnou knihu. 14.12.2013, 75%.

14.12.2013 4 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Kniha se výborně čte. Také je velmi realistická, nic extra přehnaného. Je to opravdu hodně ze života, kdy je člověk vmanipulován do prakticky neřešitelné situace. Také film jsem dřív viděl a byl povedený. 15.11.2013, 95%.

15.11.2013 5 z 5

Požár Hollywoodu Požár Hollywoodu Nathanael West

Kniha obsahuje krátký román (novelu) Utěšitelka a román Požár Hollywoodu. Obě díla jsou si podobná tím, že se nejedná příliš o nějaký příběh jako spíš o obraz Ameriky 30. let. Řekl bych, že jsou trochu nevyvážená. I když se čtou dobře, mají slabší místa a celkově se místy děj jaksi ztrácí. v Hollywoodu chvílemi nevíme, zda autor jednoho hrdinu opustil a přišel s novým. Je to taková mozaika různým příhod, příběhů pospojovaná dohromady.
Doslov Jaroslava Schejbala poměrně podrobně rozebírá Westa i jeho dílo. Musím podotknout, že i po jeho přečtení v díle osobně rozhodně nenacházím to, co by tam asi mělo být.
Požár Hollywwoodu později u nás vyšel pod názvem Den kobylek, v roce 1975 byl dle tohoto románu natočen dost šílený film.
West se živil především psaním podřadných filmových scénářů, tato práce ho ani nebavila a jeho románové dílo je tak jakýmsi bočním produktem, nutno říci, že ceněným.
Hodnotím 70% a přikláním se ke 3*, 30.10.2013.

30.10.2013 3 z 5

Kočka / Cizinci v domě Kočka / Cizinci v domě Georges Simenon

Obě novely jsou více psychologické, než detektivní a rozhodně patří mezi Simenonovy lepší díla (kterých je ostatně většina, alespoň tedy z těch česky vydaných). 85%, 23.10.13.
Po shlédnutí velmi povedené filmové adaptace Kočky jsem si novelu znovu přečetl 2.2.19. Autor opravdu perfektně vystihuje dvě hlavní postavy, jejich charaktery, zvyky. V novele není žádná věta nazbyt, každá věta má své místo a důležitost. Simenon tak zvládne na poměrně málo stranách vyjádřit a předat čtenáři hodně.

23.10.2013 4 z 5

Kriminalistický případ s opicí Kriminalistický případ s opicí Vladimír Škutina

Humorně laděná detektivní novela z českého prostředí, kdy autor se nebojí otevřeně kritizovat socialismus. To ale jen sem tam, není to tedy nějaká politická agitka. Jen mi trochu vadilo, že místy Škutina děj nafukoval zbytečně (dlouhá kapitola - sen apod.). Jinak příjemné počtení. 75%, 10.10.2013.

10.10.2013 4 z 5

Pět belgických novel Pět belgických novel Georges Simenon

Velmi zajímavý výbor novel, který se mi líbí díky prostředí a době vzniku (zhruba v první pol. 20. stol.). Výborný doslov Jaroslava Fryčera objasňuje belgickou literaturu jako takovou a rozebírá i jednotlivé autory a jejich novely. 85%, 10.10.2013.

10.10.2013 4 z 5

Maigret má strach / Maigretova dýmka Maigret má strach / Maigretova dýmka Georges Simenon

Novelu Maigret má strach jsem četl již dříve v jiné knížce. Nyní jsem si tedy přečetl drou část knihy, jedná se o delší povídku, která patří zcela jistě v těm z nejlepších. Kniha jako celkem tedy určitě zaslouží 4*. 9.9.2013.

09.09.2013 4 z 5

Sólový let Sólový let Roald Dahl

Skvěle napsaný životopis autora z období od roku 1938, kdy nastoupil v Africe u firmy Shell, až po návrat z války někdy v roce 1942. Humorné, senzační i vážné příhody krásně podané, čte se to jedním dechem. Některé příběhy také Dahl zpracoval ve svých povídkách, ale zde se mi snad líbí ještě víc svou pravdivostí. Pro mě to byl taky zajímavý kus historie.
Kniha je doplněna autentickými autorovými fotografiemi.
95%, 1.6.2013.

01.06.2013 5 z 5

Vlídná zbraň Vlídná zbraň Moše Mykoff

Knihu jsem si koupil tzv. naslepo, neočekával jsem, že se bude jednat o modlitby, čekal jsem spíš moudrosti a citáty. Ve skutečnosti ale modlitby jsou krátké moudrosti. I když se vždy obracejí k bohu, dost z nich jsem si dokázal vzít k srdci i jako nevěřící. Pravda, dost z nich jsem nepochopil nebo mě neoslovily. Možná ale s věkem budu vnímat knihu jinak.
Knížka je kapesní velikosti, dá se přečíst rychle, ale smyslem je spíš si číst jen když je na to nálada a jen po částech. 31.5.2013 dávám 60%.

31.05.2013 3 z 5

Kluk: Příběhy z dětství Kluk: Příběhy z dětství Roald Dahl

Přestože se jedná o autobiografii, tedy o příběhy z dětství, jsou psány tak krásně, živě a nenuceně jako i autorovy povídky. Navíc krásně přibližují současným čtenářům ne tak dávnou minulost, v níž byl život diametrálně odlišný (a to i pro relativně bohaté) než nyní. Moc pěkné počtení, 90% a přikloním se k 5*. 17.5.2013

18.05.2013 5 z 5

Dívka na parníku Dívka na parníku Pelham Grenville Wodehouse

Moje první setkání s autorem. Z počátku se zdálo, že bude kniha plná humorných hlášek, ale ukázalo se, že se mi prostě nepodařilo naladit s autorem na stejnou notu. Celkově je to takové nic moc zajímavé a člověk už čeká, až to skončí. A konec by mohl nastat kdykoliv, i křív, než nastal. 65%, 13.4.2013.

14.04.2013 3 z 5

Darovaný sen Darovaný sen Pavel Haluza

Sbírka básní brněnského autora. Co jsem přečetl namátkou, přišlo mi buď trochu amatérské, nebo jsem nepochopil. Těžko hodnotit. Obsahuje několik celkem zajímavých ilustrací. 24.3.2013.

24.03.2013

Panoptikum starých kriminálních příběhů Panoptikum starých kriminálních příběhů Jiří Marek (p)

Povídky psané krásným lidským stylem s humorem. Krásný obrázek prvorepublikové doby u nás. Neméně výborné zfilmování většiny příběhů. Přečetl jsem v souborném vadání v knize Panoptikum. 90% a 5*, 23.3.2013.

24.03.2013 5 z 5

Čas tvého života Čas tvého života William Saroyan

Kvalitní vázaná mini knížka, k textu jsem nenalezl jedinou chybu. Jelikož se jedná o divadelní hru, těžko hodnotit. Četlo se sice celkem dobře, ale většinou to nebylo vůbec zajímavé, místy dokonce těžko pochopitelné. Myslím, že i jako hra v divadle by mě to moc nezajímalo.Hra končí na straně 151 a druhá menší část knihy je nazvaná Rozličné eseje o světě, divadle, realitě, o válce, o literární tvorbě, o filmu, o mně a jiných důležitých skutečnostech. Obsahuje asi 8 esejů dle mé dedukce z let asi 1937-1939, z nichž tak 3 se dají číst, ostatní jsem vůbec nevěděl, co čtu.Celkově tedy dávám tak 55%. Autor je pro mě těžko pochopitelný. 29.1.13.

30.01.2013 3 z 5

Jirkova zázračná medicína Jirkova zázračná medicína Roald Dahl

Kniha je doplněná originálními obrázky a je sázeny velkými písmeny pro děti, takže ve skutečnosti je rozsahem asi 30 stran. Je to celkem zábavné čtení, ale jako dospělý Dahlovým pohádkám nějak moc nehovím, jsou až moc fantastní. Tato patří mezi ty u mě více normální. 75%, 29.12.12.

29.12.2012 4 z 5

Sedm křížků a jeden ministrant Sedm křížků a jeden ministrant Georges Simenon

Moc pěkná útlá knížečka - i když je brožovaná, je pěkně vyvedená s roztomilými ilustracemi Šalamouna. Obě povídky (viz povídky) jsou typické detetivní maigretovky, přestože v první Maigret nevystupuje. 80%, 29.12.12.

29.12.2012 4 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Kniha se čte poměrně těžce. Některé části jsou tak nečitelné, že se i těžko soustředí - to platí především pro rozjezd příběhu na asi prvních 50 stranách. Jiné části jsou naopak velmi poutavé a čtivé (to ale platí i pro jiné autorovy romány). Toto dílo, pokud vytrváte, stojí za to. Překvapivé jsou i scény z Československa v roce 1972 (kdy i román vyšel - nebo v roce 1974) a především podrobnosti - Křtiny u Brna, cesta na Račice, vojenské manévry apod. Le Carrého romány nejsou tak čtivé jako např. Fredericka Forsytha, ale na druhou stranu jsou mnohem víc realistické a ne tak americky nabubřené a přehnané, proto je mám taky rád. 75%, 28.12.12.

28.12.2012 4 z 5

Želva zelenavá Želva zelenavá Nataša Velenská

Pro toho, kdo se chce věnovat chovu želv zelenavých, je toto vynikající základní zdroj, je to taková malá bible. Časem sice člověk zjistí, že jsou i jiné možnosti chovu, toto je ale prostě základ, od kterého se každý může odrazit. Četl jsem už asi třikrát. 100%.
Kniha je brožovaná a dost špatně lepená, takže záhy budou vypadávat listy. Ty jsou ale dost tuhé, takže to ani moc nevadí.

22.12.2012 5 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Celkem jsem byl zklamán. Je to takové nemastné neslané, slabý odvar románu Na východ od ráje. Navíc se to ani moc dobře nečte. 60%, 19.12.12.

20.12.2012 3 z 5