mi-380 mi-380 komentáře u knih

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Plastický popis starých říší desátého století a příprav na velký konflikt mezi dvěma mocnostmi, prstem po mapě sjíždím na jih. Začátek očekávaný a zároveň vyvolávající spokojené předení - pokud bych se inspiroval u dvojice našich před zimou důkladně vypasených koček. Vyhovuje mi i autorův nekompromisní pohled na historii ve dvou dosud sporných teoriích: židovské náboženství Chazarů a vikingský původ Rusů. Parta kolem oslabeného Ilji Muromce a nevyzpytatelného Kostěje se dostává ke slovu jen občas, místo nich autor čtenáře seznamuje s několika výraznými osobnostmi mezi Chazary a jejich spojenci. Dobrodružný příběh je znovu náležitě spletitý, poutavě vyprávěný, s hlavními postavami to jde nahoru, dolů a vše je podřízeno heslu: drsná doba vyžaduje drsné prostředky. Mé čtenářské zájmy jsou široké, občas mám dojem, že zbytečně moc, ale tenhle speciální žánr - vyvážená kombinace historie, dobrodružství a fantazie, na mě působí jako aktivizační živá voda, a to ve dvou bodech: další četba Červeňáka a další pátrání v historických pramenech.
90 % (29 hodnotících je na stejném průměru).

06.01.2021 5 z 5

Auguste Renoir Auguste Renoir Jaromír Neumann

„Krásné dílo nepotřebuje komentáře,“ řekl prý kdysi Renoir, můj jednoznačně nejoblíbenější impresionista. Tím je vlastně k malířskému géniovi řečeno vše. Komentář ale není jen o objektu, ale také o obsahu a formě. Renoir byl nadšeným optimistickým obdivovatelem přírody, barev, krásy a z jeho obrazů to vyzařuje. Nadšený obdiv Renoira a jeho díla zase vyzařuje z Neumannovy knihy, doplněné obligátním počtem pětačtyřiceti reprodukcí. Zmenšení a mírně vybledlá papírová kvalita dost ubírá na působivosti neobvykle zářivých barev originálů, jinak ale malá galerie znovu plní svou funkci: podrobnější než wikipedie, stručnější než katalog s podrobnou biografií.
90 % (zatím 10 hodnotícím s průměrem 84 %).

Již během druhé poloviny sedmdesátých let se začala proměňovat Renoirova barevnost. Jestliže na začátku sedmdesátých let převládala modrozelená harmonie, pak kolem roku 1876 vystupovaly více žluté a červené tóny. Uplatnily se bohatě v krásném obraze „Snídaně veslařů“ z roku 1881, který stojí na konci Renoirovy impresionistické periody jako její slavnostní závěr…

25.04.2020 5 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Michael Connelly mě ani podruhé nezklamal. Vietnamský veterán Harry Bosch je naprosto přesvědčivá postava. Nejednoznačná, tvrdá, nekompromisní. Případ, který tentokrát řeší napůl v Kalifornii, napůl v Mexiku, je napínavý a uvěřitelný. Alespoň z pohledu středoevropana, pro něhož je velkým případem i zmizení tenisáku v keři skalníku.
Tady jsme ale v chandlerovském prostředí, v jiné době, v jiné zemi. Sice bez chandlerovského humoru, ale zato s chandlerovskou tečkou.
90 % (zatím 176 hodnotících s průměrem 85 %).

23.04.2020 4 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Základ knihy sahá opravdu do roku 1993? Dnes jsme svědky naplňování většiny autorových předpovědí. Osm civilizačních okruhů (západní, slovansko-pravoslavný, islámský, hinduistický, konfuciánský, japonský, latinskoamerický a africký) spolu soupeří, hlavním problémem a rozdílem jsou kulturní odlišnosti. Buď se promícháme a ztratíme své historické kořeny, o což se snaží spousta současných politiků, nebo budeme soupeřit a soupeřit, a svoji identitu si, občas i za cenu konfliktů, obhájíme. Je tu ale ještě jedna cesta... Je reálná? Kniha se čte dobře, i když je přeplněná statistikami, historií, přehledy. Četl jsem ji s přestávkami rok, tohle prostě nešlo zhltnout za pár dní.
100 % (aktuálně 175 hodnotících s průměrem 87 %).

Asijská asertivita má své kořeny v hospodářském růstu; muslimská do značné míry pramení ze společenské mobilizace a populačního růstu. Obě tyto výzvy mají na globální politiku silně destabilizační účinek (a budou jej mít i ve dvacátém prvním století), avšak povaha jejich vlivu se značně liší. Číně i dalším státům poskytuje pro suverénnější jednání ve styku s ostatními státy podněty i prostředky hospodářský růst. Ale v muslimských zemích vytváří populační růst, zejména pak ve skupině mladých ve věku patnácti až čtyřiadvaceti let, početné zálohy pro fundamentalismus, terorismus, rebelie a migraci, a tak zatímco hospodářský růst asijské vlády posiluje, demografický muslimské vlády ohrožuje a s nimi i nemuslimské společnosti.

17.03.2020 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Tak tohle opravdu nebude pro každého, ale naposledy jsem se takhle nahlas zasmál, když jsem podruhé začal číst Švejka. Dokonalá razantní četba Zdeňka Loníčka pomáhá dělat z téhle bizarní, brutální a vulgární parodie na losangeleskou drsnou školu originální zábavu. Obdivovatelé autora tam nacházejí i něco víc.
85 % (589 hodnotících je aktuálně na průměru 81 %).

Býval jsem nadaný, jsem nadaný. Občas jsem si prohlížel své ruce a uvědomoval si, že jsem mohl být velkým pianistou nebo něčím takovým. Ale co s těma rukama dělám? Drbu se na koulích, píšu šeky, zavazuju si tkaničky, splachuju záchod atd. Nevyužil jsem svých rukou, promarnil jsem je. A svůj mozek také.

McKelvey se hrozivě zašklebil. „Dobře mě poslouchej, Belane. Tommy je tu jen za jediným účelem, a tím je pomalu tě rozmlátit na maděru. Že jo, Tommy?" „Jo," řekl Tommy. Vypadal na sto sedmdesát kilo. S oholenými chlupy by vážil možná sto šedesát.

Nebo možná našel nějaký způsob, jak zastavit proces stárnutí. Podívejte se na filmové hvězdy, vezmou kůži z vlastní prdele a nalepí si ji na tvář. Kůže na prdeli se vrásčí naposled. Ve svých pokročilých letech mají všichni herci prdelní ksichty.

Nasadil jsem si svůj hnědý klobouk a zapnul telefonní záznamník. Pak jsem šel pomalu ke dveřím a otevřel je. Stál tam McKelvey. Měl mohutný hrudník a vypadal, jako by měl v ramenou vycpávky. „Tvoje nájemní smlouva vypršela, smrade!" vyprskl. „Chci, abys votuď vypad!"
Pak jsem si všiml jeho panděra. Vypadalo jako hromada sraček a já mu do něj narval pěst. Chytil se za břicho a obličejem narazil do mého zvedajícího se kolena. Upadl na zem a pak se převalil na stranu. Strašný pohled. Překročil jsem ho a vytáhl mu peněženku. Fotografie dětí v pornografických pózách. Měl jsem chuť ho zabít. Ale vzal jsem si jen jeho zlatou kreditní kartu, kopl ho do zadku a sjel výtahem dolů.

24.01.2020 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Příjemná bajka, oslava svobodného myšlení, svobodného podnikání, svobodného objevování, svobody obecně. Vše obaleno principem gándhíovského nenásilí.
85 % (19 hodnotících je aktuálně na průměru 82 %).

(Jonathan) Mluvil o prostých věcech, o tom, že racek se má naučit létat, že podstatou osobnosti je svoboda, že všechno, co tuto svobodu omezuje, musí být odstraněno, ať je to pověra, rituál nebo něco podobného.
„Odstranit, říkáš,“ ozval se hlas z davu, „a co když je to Zákon Hejna?“
„Pravé zákony jsou pouze ty, které vedou ke svobodě“ odpověděl mu Jonathan. „Všechny ostatní jsou falešné.“

19.01.2020 4 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Mistrovsky navozená tíživá atmosféra poválečného slezského pohraničí, ale jen jako kulisa. Kulisa pro sledování vzniku i zániku jednoho nestandardního vztahu, pokřiveného lidmi přeplněnými nenávistí a podivnou dobou. Jednoduché, působivé, přesvědčivé.
90 % (227 hodnotících, průměr 81 %).

30.08.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Více sci než fi. S textem jsem musel bojovat podobně jako „marlowe“.
Nejdřív názorná ukázka obrovské ničivé síly studentského davu v okamžiku, kdy se nechá zmanipulovat tentokrát extrémní levicí, ale ono to podobně platí pro extrémní pravici, agresivní náboženství nebo jakoukoli netolerantní ideologii. Davová psychóza užitečných idiotů se smrtícím účinkem. A nemusí to být jen studenti.
A pak už autor sáhodlouze zpracovává čtenáře pomocí vědeckých poznatků, počítačových her, citací, slavných osobností vědy a utajených projektů.
Pro mě, který ještě dobře ví o relativně nedávné době, kdy Čína byla rozvrácenou, rozvojovou zemí s krutou diktaturou, je otevřenost autorových postojů, které zřejmě v tom čínském kapitalistickém komunizmu může bez problémů hlásat, tím největším zázrakem z celé knihy.
65 % (582 hodnotících s průměrem 82 %).

10.06.2019 3 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Navazujeme na Celu číslo 17 a zdá se, že vraždári konečně nemají do čeho píchnout. Ale to se opravdu jen zdá. Autor pomalu rozjíždí nové případy současně na čtyřech frontách, které se jako pramínky jedovatých potůčků slévají do mohutné špinavé řeky. Častým tématem Dánových případů je násilí na ženách, i zde si ho užijeme v obzvlášť odporné podobě, i když hlavní problém je jinde. A tak další vážné tóny postupně přehlušují ten jako vždy drsný policejní humor.
Také tento díl jsem si užil s vydatnou pomocí Mariána Geišberga.
90 % (zatím 195 hodnotících s průměrem 90 %).

30.04.2019 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Rok 1991, další díl historického seriálu od Dominika Dána.
Témata: přípravné akce směřující k rozdělení Československa, následky amnestie, aktivity tajných služeb, cesta Mečiara k moci.
Děj probíhá současně s dějem v Bestii. My známe vraha, policisté ho znají, problém je v důkazech a na jejich hledání je založeno napětí. Stejně jako v Bestii, i zde je vše podle skutečných událostí, i jméno vraha je jen lehce pozměněno.
Kdy a jak se přilepí? Držíme detektivům palce, čekáme a doufáme, že brzy a navždy.
85 % (doposud 260 hodnotících s průměrem 87 %).
...
„Dobre. Kedy ho chytíte?
„To nevie nikto.
„Chcem počuť termín.
„Ja chcem plat ministra a zodpovednosť vrátnika.
Jediný Burger si mohol dovoliť takto hovoriť s riaditeľom.

PS: Chronologicky sedmý díl, vydaný jako jedenáctý
PS2: Pozor spoiler:

08.01.2019 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Čtu postupně od začátku a když se podívám na své hodnocení, vidím (a samotného mě to překvapuje), že tato série patří mezi mé nejoblíbenější detektivky. 4x jsem dal plný počet, 1x to bylo za 4 hvězdy (Zabijáci) a jen jednou jsem klesl na 3. To bylo po přečtení minulého, pátého, pokračování (Marco), kdy už mi připadalo, že autorovi dochází šťáva. V Nesmírném se naštěstí ukazuje, že nápady a invence jsou zpět. Poměrně složité pátrání s naprosto překvapivým koncem, občas vtipné, dokonce i s posunem záhady z první části, jsem si tak pěkně (poslechem při úklidu garáže) užil.
90 % (789 hodnotících s průměrem 84 %).

04.10.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napínavé, čtivé, dokonale zamotané v několika rovinách. Mnohem silnější zážitek než film, přestože jsem ho nestandardně viděl dřív, než jsem se pustil do knihy. A také jsem pochopil, kde vzali tvůrci seriálu Most (Bron) inspiraci pro Sagu Noren.
95 % (v tuto chvíli 2713 hodnotících, 93 %).

25.03.2015 5 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Román je zvláštní tím, že tentokrát nejde o obvyklé čekání supů na dědictví po bohatém předkovi. Výjimečná (i když u Agathy ne jedinečná) je i ich forma z pohledu muže a vzácný je i milostný příběh. A konec - naprosto nečekaný. 85 %.

03.01.2011 4 z 5

Pellucidar - Do středu Země Pellucidar - Do středu Země Edgar Rice Burroughs

Burroughsův Pellucidar je třetí variantou jeho známějších světů - Tarzanovy Afriky a Carterova Marsu. Stejně je rozvržený i jednoduchý, nekomplikovaný, dobrodružný příběh. Do akce nás autor hodí už na prvních stránkách a hlavním hrdinům jde okamžitě o život, a to samozřejmě hned několikrát. Po úvodní smršti se situace mírně uklidní a nastává tradiční seznamování s neživou i živou přírodou nového světa, s rozličnými rasami a zvyky a samozřejmě nesmí chybět nevinná půvabná místní dívka s příhodným jménem Krásná Diana. Pokud tyto pohádkové vyprávěnky překousneme, dostáváme se ke kýženým peripetiím, kde hlavní hrdina David prokáže naplno své schopnosti a s ním andělé svou ochranitelskou náruč. Ovšem pozor: pokračování příště!
Krátké a úsměvné připomenutí průkopnických časů dobrodružné sci-fi, kterou by už asi dnes pro drsnou politickou nekorektnost znovu jen tak někdo nevydal.
65 % (zatím 8 hodnotících s aktuálním průměrem 80 %).

„Jejich způsob dorozumívání se mně jeví zcela jasný,“ říkával Perry. „Prostě promítnou své myšlenky do čtvrté dimense a pak již snadno ten, pro koho jsou určeny, je vnímá svým šestým smyslem. Rozumíte mému výkladu, Davide?“
„Ne, Perry, musím se vám přiznati, že nerozumím,“ odvětil jsem upřímně. Perry zoufale potřásl hlavou a hleděl si své práce.

Mezi nižšími větvemi stromů objevila se skupina živě gestikulujících a povykujících tvorů, podobných lidem. Povšechně vzato, podobali se divokým negrům z vnitra černé Afriky. Kůže jejich těla byla černá, tahy obličeje byly dosti úměrné, prozrazující nevalnou inteligenci; lebka se chýlila hned nad očima dozadu, takže netvořila téměř žádné čelo.

12.12.2020 3 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Permanentně stupňované napětí, chytře a úspěšně. Škoda, že výsledný dojem tu a tam shodí infantilita nebo nelogičnost. Přesto je kniha i tentokrát o něco lepší než film.
70 % (2025 hodnotících s průměrem 85 %).

P.S.
Jak jsem v roce 2015 na čsfd hodnotil film:
Velmi volně převyprávěná kniha. Celkové vyznění se s knihou shoduje, cesta k němu se většinou ubírá jinými směry. Nejvíc mi vadilo nahrazení permanentního napětí, které najdeme v knize, tradičními (dnes už snad jen děti do deseti let udivujícími) akčními scénami. Mírně nadprůměrná SF: *** 65 % (14791 hodnotících, 66 %).

06.10.2020 4 z 5

Půlnoční sokol Půlnoční sokol David Gemmell

Více než důstojné pokračování starověké bitvy o Skotsko. Autor se zdánlivou lehkostí popisuje další osudy postav známých z románu Meč v bouři a přidává k nim další generaci mladých nezkrotných Keltů.
90 % (aktuálně 62 hodnotících s průměrem 90 %).

04.09.2020 5 z 5

Hlavní města Evropy Hlavní města Evropy Evžen Škňouřil

Oko zahleděné do světa doby předinternetové, svazek 71. Místo fotografií příjemné ilustrace Ivany Lomové. Místo Záhřebu, Lublaně, Sarajeva, Podgorice, Skopje, Prištiny a Bělehradu jen Bělehrad. A také chybí Bratislava, Vilnius, Riga, Tallin, Minsk, Kyjev, Kišiněv. Rozpad východního impéria je sice na dohled, ale zatím se ještě stále jede podle mapy roku 1989.
Trpaslíci jako San Marino, Vatikán, Valletta, Monako, Západní Berlín ovšem nemohou chybět.
80 % (aktuálně 11 hodnotících s průměrem 78 %).

Podle staré legendy město založil dalmatský kameník Marinus, pocházející z ostrova Rabu. V době pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána prchl z Rimini (301), kde pracoval při obnově přístavu, a uchýlil se do jeskyně na hoře Monte Titano. Tam založil poustevnu…
(San Marino)

29.07.2020 4 z 5

Staré civilizace Staré civilizace Guy Deleury

Tak tohle mě bude vždycky fascinovat. Co všechno už lidé po celém světě uměli a kde to skončilo. Znalosti, dovednosti, zápisky už po tisíciletí končí v troskách přírodní katastrofou, pod kopyty nájezdníků, pochodněmi náboženských fanatiků. Sopka, tsunami, doba ledová, epidemie, nenávistní barbaři, křesťané, muslimové. Co máme čekat dnes? Kdy začneme zase od nuly?
Kniha, vlastně celá série Ilustrované dějiny světa, je jako velký naučný komiks. Kvalitní ilustrace překonávají text. Ten je stručný, občas místy mírně chaotický, protože ne vždy srozumitelně vystihuje zobrazované.
85 % (zatím 9 hodnotících s průměrem 89 %).

V roce 1398 vyplenili Mongolové Dillí a zanechali za sebou zcela zpustošenou zemi. Všechny muslimské vpády byly provázeny ničením tradičních středisek hinduistického náboženství v Indii.

V roce 1492 zakotvila v přístavu Kalikat na malabárském pobřeží portugalská výprava Vasco da Gamy. Zprvu byli Portugalci dobře přijati místním rádžou, ale když se jim nepodařilo prodat evropské zboží, které nemělo pro bohatou indickou šlechtu žádnou cenu, zmasakrovali několik set rybářů na pobřeží a vrátili se zpět do Lisabonu.

23.04.2020 4 z 5

Stručné dejiny maliarstva - Od Giotta po Cézanna Stručné dejiny maliarstva - Od Giotta po Cézanna Michael Levey

Nikdy jsem na tenhle koníček neměl dost času. Tak teď ho mám. K polozapomenuté publikaci z naší rodinné knihovny jsem se vrátil a s chutí oprašuji malířské styly a směry, cestuji s autorem časem i prostorem po celé západní Evropě, připomínám si obrovský vliv křesťanství a antiky a vzpomínám na návštěvy galerií, muzeí a chrámů, kde jsem leccos z knihy viděl na vlastní oči. Publikace je skoro 50 let stará a je to znát hlavně na kvalitě reprodukcí (na dnešní poměry přímo příšerné), kvalita informační části je těžko zpochybnitelná.
95 % (aktuálně 3 hodnotící s průměrem 100 %).

Na Rembradtových celkom posledních portrétoch badať vyslovene shakespearovské ponímanie života, ako napríklad na Rodinnom portréte, ktorý je priam útokom na city. Obraz je namaľovaný odvážne a s veľkou nehou, hustota farby sa mení tak, ako si to Rembrandt želá, vytvára štruktúru a tón tým, ako sa zjasňuje, čistí alebo zráža, znázorňujúc kus jantárovočerveného rukáva, záhyb kože, uzol výšivky alebo drahokam.

01.04.2020 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Kdo četl Zmizelou, ten už poznal, jak umí autorka čtenáře tahat za nos. Doleva, doprava, kdo je padouch, kdo je oběť? V této povídce se drží stejné šablony, jen je vše kratší a jednodušší, což považuji za plus. Většina pokusů o šokování čtenáře se ale u mě tentokrát minula účinkem.
65 % (zatím 730 hodnotících s průměrem 62 %).

10.03.2020 3 z 5