MilaMo MilaMo komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kdybych tuto knihu četla v době, kdy byla povinnou četbou na gymplu, asi by mě úplně neoslovila. Nicméně pro dospělého člověka (který nadto dlouhodobě žije v manželství) mi to připadá jako naprostá pecka. Výborně napsaná, vtipná a ačkoliv od doby, co byla publikovaná, uplynulo mnoho let, pojednává i o běžných problémech lidského života, s nimiž se setkáváme dnes a denně.

12.10.2023 5 z 5

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Za mě se dá kniha charakterizovat jedním slovem: fascinující. Stejně jako u předchozích dvou dílů, i tentokrát jsem se od příběhu nemohla odtrhnout a doslova jsem ho přečetla jedním dechem. Lednická opět prokazuje svou mistrovskou schopnost propojit historické reálie se silným a emotivním příběhem, který se dotýká hlubších lidských osudů. Zaujala mě nejen autorčina práce s jazykem, ale i to, jak dokáže skvěle vystihnout atmosféru doby, přiblížit místní dialekt, a přitom zachovat přístupnost textu pro širší publikum. Kniha je velmi čtivá a zároveň působí autenticky, což rozhodně nezvádne každý. Za mě je tato kniha (a vlastně i celá trilogie) nejen poutavým románem, ale i retrospektivou zabývající se socioekonomickými problémy, pro mě jinak nezajímavým oborem, jakým je hornictví, to vše v kontextu osudů jednotlivců v nelehké době.

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Jako ostatní knihy od Haileyho je poutavě napsaná, policie u nás sice funguje trochu jinak, ale četba byla milým a příjemným zážitkem

17.03.2023 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Milá odpočinková kniha.

05.01.2021 4 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Kniha se četla jedním dechem, fascinovalo mě, že problémy, které jsou v knize popisovány, jsou i dnes aktuální a ani by mě nenapadlo (resp. Až na pár pasáží), že se děj odehrává v první polovině minulého století

20.07.2023 5 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Další z knih, kterou jsem doslova zhltla během několika dní. Celý příběh mě napínal až do posledních stránek, protože až téměř do konce jsem neměla tušení, jak všechno dopadne. Brown prostě umí skvěle pracovat s napětím a nečekanými zvraty, které člověka drží ve střehu. Některé zápletky mi sice přišly až trochu neuvěřitelné, ale to nijak neubralo na mém zážitku. S odstupem několika týdnů mám pocit, jako bych ten příběh skutečně viděla ve filmu, popř. byla přímo jeho součástí jako pozorovatel. Super na válecí dovolenou, popř. na dny, kdy se člověku nechce vůbec vystrčit paty z domu :-)

22.09.2024 5 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout. Připadalo mi až neuvěřitelné, jaké zážitky a zkušenosti autorka popisuje, a to zejména s ohledem na fakt, že nás nedělí veliký věkový rozdíl ani jiná doba nebo naprosto odlišná kultura země původu. Jak je možné, že v civilizovaném (a/nebo západním) světě, kde se veřejně vykřikuje, jak máme rovná práva – nejen mezi muži a ženami, nikdo tyhle extrémní komunity nekontroluje, neřeší akreditaci vzdělávacích institucí (a povinnou školní docházku/přezkušování elementárních znalostí apod.), nepředává informace o možnostech „jiného života“ a především neřeší, že vlastní obyvatelé neznají ani svůj mateřský jazyk. Pevně věřím, že tato kniha může pomoci osobám v obdobné situaci, v níž se nacházela autorka předtím, než své memoáry sepsala. Díky tomuto typu literatury si pak uvědomuji, jaké neskutečné štěstí jsem v životě měla, byť si občas stěžuji...

06.11.2023 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Další z knih, která se četla jedním dechem. Pro mě je svět náboženství poněkud vzdálený, proto pro mě bylo složitější vžít se do pocitů autorky. Nicméně popisované zážitky mi připadaly dost děsivé, a to i s ohledem na fakt, že se děj neodehrává v daleké minulosti.

12.10.2023 4 z 5

Cesta - Paměti české aristokratky Cesta - Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Tohle je kniha, kterou jsem si pořídila na základě nadšených recenzí. Byla jsem velmi zvědavá, co mě čeká, a přiznám se, že jsem si nebyla jistá, jaký příběh dostanu. Není to klasický román, ale spíše (auto)biografie, která je ovšem celkem dobře zpracovaná. Některé části příběhu byly pro mě téměř nepochopitelné, například naprostý nedostatek přehledu o financích – jak může někdo nemít tušení, kolik stojí správa jeho majetku, nebo být tak neschopný hospodařit s penězi? Obzvlášť když po válce bylo zřejmé, že šance na udržení dřívějšího standardu jsou minimální. I přes tyto nepochopitelné momenty knihu rozhodně doporučuji. Nabízí zajímavý a autentický vhled do života specifické společenské vrstvy a ukazuje, jak se tito lidé snažili přizpůsobit novým podmínkám před i po válce. PS jen nechápu, proč se kniha jmenuje paměti ČESKÉ aristokratky, když Cecilii s Českem pojila jen svatba s jejím manželem a následný -relativně krátký pobyt zde...

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Super kniha na dovolenou. Psaná tak, že jsem musela číst pořád dál.

05.10.2022 5 z 5

Přetížení Přetížení Arthur Hailey

Další ze super knih na dovolenou. Téma mi narozdíl od jiných Hayileyho románů nebylo moc blízké, ale jakmile jsem se prokousala prvními kapitolami, bylo jasné, že za dva dny nemám co číst :)

23.06.2024 5 z 5

Nočník neohrožené ženy Nočník neohrožené ženy Eva Benett

Odpočinková, dobře napsaná kniha, která celkem vystihuje život single žen autorčiny generace

05.01.2021 4 z 5