MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Jsem totální nezahradník, nicméně tato knížka se nyní řadí mezi nejoblíbenější. Je naprosto fantastická, taková lehká a plná výborných kresbiček a ještě lepšího humoru. Boje s malinovníkem nebo zahradník na dovolené mě upřímně pobavily.
A opět ta Čapkova čeština, ta tu opravdu 'kvete'.

16.01.2020 5 z 5

Cestopisné fejetony Cestopisné fejetony Karel Čapek

Psal jsem to už jinde, ale Čapek byl neuvěřitelně všímavý a doslova mistrný v tom, jak své popisy okolí, přírody či umění dokázal dostat do textu a obrázků. Jsem přesvědčený o tom, že lecčeho si nevšimli ani tamější obyvatelé. A když do toho všeho přijde ještě "samotný Čapek", jeho jazyk a humornější prvky, dostanete kompletní balíček. Z jeho cestopisů mě nejvíce zaujaly cesty do Holandska a Skandinávie, ale tím rozhodně neshazuji zbylé soubory.

13.01.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Takové to těžké lehké čtení, které jsem nedokázal dát na jeden zátah, ale musel si to kouskovat a dávkovat. Tak mrazivé, šílené, drastické, smutné to bylo. Pro mě ale zároveň jedna z nejlepších knih na téma zákopové války, ne-li nejlepší, jak to dokázal Remarque vykreslit a popsat. Myslím, že dál je zbytečné cokoliv psát.

13.01.2020 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Čapek své cestopisy postupně šperkoval a zde je to naprosto jasně vidět. Budu to tu opakovat, ale opravdu máte pocit, jako byste tam byli s ním a viděli to vlastníma očima. Čapek byl neuvěřitelně všímavý a ještě tak dobrý, že vše okolo sebe dokázal mistrně dostat do textu či obrázků. K tomu se sem tam mihne humornější prvek, který tak vše nádherně doplní. Závěr je opravdu typický a svou zprávou Evropě o hrdinech rovněž plný Čapka.
A znovu se potvrdila autorova láska ke čtyřnohým kamarádům, ti jsou zkrátka snad ve všech jeho dílech, a to je strašně roztomilé a krásné.
Za týden a něco nás čeká cesta právě do této oblasti, takže přečtení tohoto cestopisu bylo načasováno bezvadně.

10.01.2020 5 z 5

Velice čtivé, chytré, plné moudrosti a místy dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. A to se vůbec nevyjadřuji k jazyku. Tyto povídky se dají číst stále a stále dokola a pořád budete do knihy a příběhů ponořeni. Geniální počin.

10.01.2020 5 z 5

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Určitě to chce mít poměrně dobré povědomí o tématech, příbězích a postavách, o kterých Čapek píše, aby si to "připravený" čtenář vychutnal ještě o jeden dva stupně více. Protože to opravdu stojí za to. Naprosto geniální počin ze všech úhlů pohledu, na které si jen vzpomenete. A píši to 9.1., tedy přesně 130 let od jeho narození :-) Mistře, smekám a děkuji.

09.01.2020 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Před lety jsem četl první díl a vím, že mě to nijak extra nezaujalo, a tak jsem tehdy tento jaksi vynechal. Teď jsem se k němu díky letošní výzvě vrátil a tím tak dokončil celé autorovo dílo (mimo jeho sérii s Doktorem Proktorem). A musím říct, že mě Půlnoční slunce velice mile překvapilo, až se mi zachtělo strávit nějakou dobu v oné lovecké chatě. Není to nikterak těžká a náročná literatura, ale napínavé a čtivé (a do jisté míry také naučné) to rozhodně je.

07.01.2020 4 z 5

Devatero pohádek – kniha třetí Devatero pohádek – kniha třetí Karel Čapek

Kromě původních pohádek z Devatera pohádek tu jsou dvě nové jako přídavek a ty jsou neméně nádherné, až takové smutně nádherné. Čtěte a kochejte se.

07.01.2020 5 z 5

Pohádka ptačí Pohádka ptačí Karel Čapek

Tak už víme, proč slepice neumějí létat :-)) Moc pěkné, nápadité, plné Čapka... zkrátka ideální.

Velká policejní pohádka Velká policejní pohádka Karel Čapek

Úchvatná hra autora s českým jazykem, v tomto oddílu obzvláště. Opravdu skvělé a kouzelné pohádky, které zcela doporučuji ke čtení.

Velká doktorská pohádka Velká doktorská pohádka Karel Čapek

Nádherné, nápadité, roztomilé, a jazykově geniální. A v doktorské pohádce jistě poznáte i velice známou televizní pohádku. Zkrátka skvělé.

06.01.2020 5 z 5

Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek Karel Čapek

Ach, ta čeština, ta jen kvetla v této knize. Pohádky nezahřejí jen duši dětí, ale jistě i dospělých. Naprosto mě pak dostal popis tlustého pradědečka, který byl kouzelný. Leckterý pán by byl pyšný, kdyby jej takhle někdo popsal. Nemluvě pak o dalších samotných příbězích. Hotový poklad.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ajajaj, ačkoliv jsem ze školních let věděl, jak to dopadne, tak i přesto to na mě padlo a jen tak neslezlo. Nádherná kniha s nádherným, ale zatraceně smutným příběhem. Pouhopouhých 100 stránek, ale Lennie vaši mysl jen tak neopustí. Uff.

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Přečteno jedním dechem a i zde jsem se dobře pobavil. Jirotkův humor je mi zkrátka nesmírně sympatický a ačkoliv v této knize nebyl v takové míře jako v jeho nejslavnějším díle, stále to byla výborná dávka smíchu ve výborném a nenásilném příběhu o podvodnících. Nejvíce mě dostala aféra Podlesí a odhalení milionářem Mudrochem, to byl koncert.

03.01.2020 4 z 5

Lakomec / Misantrop / Tartuffe Lakomec / Misantrop / Tartuffe Molière (p)

Výborná a neuvěřitelně nadčasová dramata. Molière je zkrátka klasika a měl by se číst, ne jen kvůli nahonění povinné četby k maturitě. Pobavíte se, zděsíte se, zamyslíte se a na každý pád si to vše užijete.
K dokonalosti už v tomto souboru chybí jen Zdravý nemocný.

02.01.2020 5 z 5

Misantrop Misantrop Molière (p)

Opravdu už mě vůbec neudivuje, jak nadčasový autor Molière byl. Zde to znovu jasně dokázal. Společnost to tady od autora opět pořádně schytala, ale ani se nelze moc divit. Já se dokázal dobře vcítit do obou stran hlavního sporu tohoto díla (misantrop Alcest vs. Filint).
A musím zmínit a pochválit český překlad, protože si to plně zaslouží. Nádherný jazyk.

02.01.2020 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Na tak malém prostoru a doslova pár stránečkách jednotlivých povídek jsou válka a její dopady na konkrétní vojáky a jedince, konkrétní osudy a životy lidí popsány tak mistrně, že vás ony osudy ze všech šesti povídek dostanou a zasáhnou. Velice silné, velice lidské, velice dojemné.

01.01.2020 5 z 5

Ze společné tvorby Ze společné tvorby Karel Čapek

Dílna bratrů Čapkových, to je továrna na skvosty. Dramata Ze života hmyzu a Adam stvořitel naprosto skvělá, to tady nestačí hodnocení. Vážná, nadčasová témata s hlubším významem, ačkoliv jsou knihy vedeny jako například komedie. U povídkových souborů je docela znát, že jsou staršího data a že se především Karel teprve vypisoval, nicméně obsahují i několik povídek, u kterých se nebojím říct, že si po jejich dočtení řeknete "Páni!" Nehledě na jazyk, který je v dílech použit a který prostě musíte obdivovat. Rovněž smekám.

Jak se co dělá / O lidech Jak se co dělá / O lidech Karel Čapek

Úžasně a vtipně popsané náhledy do prostředí tolik Čapkovi blízkého. V jednu chvíli se smějete, pak se vážně zamyslíte a pak se opět srdečně zasmějete všemu chaosu v jedné branži a lidskému chování v životních situacích. Jak tu již trefně padlo - absolutní perla.

O lidech O lidech Karel Čapek

Celou řadu situací musel Čapek sám prožít, protože různé věci zde vystihuje naprosto dokonale. Bolesti zubů nebo stěhování do nového domu, to nemá vůbec žádnou chybu a stoprocentně se pobavíte. A v hned několika dalších kapitolách vás naopak donutí se zamyslet. A nakonec uznáte, že autor má vlastně pravdu. Vřele doporučuji všem.