minirock minirock komentáře u knih

Cizinci ve městě Cizinci ve městě Ian McEwan

Napětí a očekávání. Víte že něco přijde ale nevíte co a kdy. Kniha plyne docela lenivým tempem, dva lidé poznávají na dovolené cizího muže a jeho ženu. Po seznámení mají oba pocit, že něco není jak má být. Už je ale pozdě, jsou postupně vtaženi do hry, kterou pro ně cizí manželský pár zinscenoval a která skončí tragicky. Moc se mi líbí úsporný McEwanův styl psaní, každé slovo, každá věta přesně pasuje a vystihuje stupňující se napětí. Skvělá kniha.

05.12.2012 5 z 5

V německém zajetí V německém zajetí Jiří Beneš

Tuhle knížku by si měl přečíst každý mladý člověk aby si uvědomil co to vlastně byl nacismus a začal si vážit toho, že má kde bydlet, má co jíst a vůbec si užívat života. Ještě před padesáti lety to pro mnoho lidí vůbec nebyla samozřejmost. A to nemluvím o těch hrůzách co vytrpěli. Na to se nesmí nikdy zapomenout.

05.04.2012 5 z 5

Znovu Provence Znovu Provence Peter Mayle

Mám moc rád Mayleho knížky o Provence. Líbí se mi jeho humor, popis tamějšího života a lidiček se kterými se seznamuje. U jeho gurmánských zážitků slintám a zpravidla po pěti minutách čtení musím jít a nalít si sklenku červeného, to se nedá vydržet.

21.02.2012 4 z 5

Gustav Krum: (vypravěč dobrodružství a historie) Gustav Krum: (vypravěč dobrodružství a historie) Vladimír Prokop

Ohromně zajímavá a poučná knížka. Člověk si ani neuvědomí kolik knížek svými krásnými kresbami Mistr obdařil.

08.12.2011 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Jak málo někdy stačí k tomu aby se v dosud mírumilovném člověku probudilo dřímající zlo. Mistrně vykreslené postavy, skvělý příběh. King ve své nejlepší formě.

30.11.-0001 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Knížky o kočkách mám rád stejně jako kočky samotné, proto jsem přijal kočičí téma pro letošní výzvu s radostí. Ani tato mě nezklamala. Je to pěkný příběh o kočičím návštěvníkovi u běžné japonské rodiny s trochu smutným koncem ale nadějí do budoucna. Kdo měl jednou doma kočku, pochopí. My jich měli jednu dobu i sedm, takže chápu moc dobře.

17.04.2024 4 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Deaver je autor který rozhodně umí čtenáře vtáhnout do příběhu, je skvělý vypravěč. A ten když si celou knihu myslí že je vše jasné tak na konci přijde zlom a po něm další, takže najednou nevíte nic. Policistka Kathryn je obyčejnská ženská s klady i zápory ovšem taky pěkně tvrdohlavá když si stojí za svým názorem často i přes odpor nadřízených. Vdova, která však jak se zdá o obdivovatele nemá nouzi. A tady bych chtěl upozornit na moment když mě autor opravdu dostal, když se Kathryn probouzí po večírku s rodiči a přáteli a autor popisuje tvora ležícího vedle ní ze kterého se vyklube pes. Svět počítačových her moc neznám a proto mě sonda mezi hráče docela zaujala. Celkově se mi kniha moc líbila a ty čtyři hvězdy jsou za závěr který se mi zdál zbytečně překombinovaný. Ale k autorovi se určitě rád vrátím a ke Kathryn zvlášť.

05.04.2024 4 z 5

Stopaři přední stráže Stopaři přední stráže Joseph Alexander Altsheler

Další dobrodružný román z dob osídlování Kentucky podle mého gusta. Mladík Henry Ware, který přijel s rodiči do divočiny kde si založí nový domov, si zamiluje život v lesích a po čase se z něj stává legenda jak mezi bílými přistěhovalci tak i mezi indiány, kteří ho uznávají pro jeho zálesácké zkušenosti i schopnosti postarat se o celý kmen. Jen škoda že kniha je tak krátká, myslím že se autor mohl o Henryho životě rozepsat víc.

20.08.2023 5 z 5

Zvěd z tvrze Oswego Zvěd z tvrze Oswego Robert Beholz

Příběh z období anglo-francouzských válek v okolí velkých jezer na kanadsko-americké hranici. Na Fort Oswego je povolán jeden z nejlepších anglických vyzvědačů kapitán Sommerset aby odhalil francouzského špiona. To se mu sice podaří, Francouzi nicméně pevnost později stejně dobyjí. Osobně jsem měl při čtení problém s identifikací některých vojáků i indiánů ke komu vlastně patří, jestli k Francouzům nebo Angličanům. A také k Sommersetovu pátrání bych měl připomínky, nějak lehce mu vše procházelo, několikrát byl zajat, vždy unikl, vše hned odhalil ..... Za pěkné čtyři hvězdy.

24.06.2023 4 z 5

Pětina pro krále Pětina pro krále Scott O’Dell

Patnáctiletý kartograf Estéban se vydává na dalekou výpravu vedenou kapitánem Mendozou za bájným zlatem Sedmi měst. Španělští dobyvatelé s vidinou obrovského pokladu drancují indiánské vesnice ale zlato nenachází. Až Estébanovi s několika společníky se podaří zlatý prach nalézt, ale jak říkala i Nšo-či, zlato plodí zlo. Ze skupinky nálezců zbyde jen Estéban který zlato ukryje. Po návratu ke svým druhům je obviněn že si poklad ponechal a neodevzdal z něj pětinu španělskému králi. Je odsouzen k tříletému žaláři. Ukryté zlato už ale těžko kdo najde ... Slušné ale čekal jsem víc, kapitoly z vězení působí v kontextu knihy trochu rušivě.

21.04.2023 3 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Jak píše zp87, tento příběh se i mně zdál plochý a převídatelný. Pořád jsem nemohl pochopit proč Kate nepátrá po dvoumetrovém amišovi s autem a s problémy kolem dětí, takových tam přece nemohlo žít zase tolik. Vždyť ti biskupové o nich vědí všechno. A už vůbec nechápu jak můžou amišové nadřazovat svoje zákony nad federální? Prostě z tohodle dílu mě brada nespadla, jen jsem pokýval hlavou a řekl bych průměrný až slabší díl.

31.03.2023 3 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Trochu jsem se mezi těmi urozenými pány ztrácel takže jsem chvílemi nevěděl kdo je s kým a proti komu. Ale četlo se to dobře a čtenář si nakonec uvědomí že i když jsme o několik století dál vlastně se toho zase tolik nezměnilo. Pro peníze a za ně se lidé zabíjejí dál a darebáci kteří jich mají hodně se trestu vždy nějak vyhnou a potrestaný je nakonec ten chudák. Stejně tak zákony platí jen pro někoho. Autor dokonale zná starou Prahu a umí o ní krásně psát. Jen jsem byl trošku rozpačitý z toho závěru, čekal jsem že vztah paní Sabiny a písaře Jiřího Adama dopadne jinak.

12.03.2023 4 z 5

Syn prérie Syn prérie Torry Gredsted

Druhý díl příběhu o přátelství bílého a rudého muže, zaměřené tentokrát spíše na osudy mladého Hokoty, syna náčelníka Zpívajícího šípu. Poté co se Hokota osvobodil z otroctví, podniká dlouhou cestu ke svému kmeni. Tam je ale konfrontován s tragickou skutečností, jeho lidé živoří, muži podléhají pití ohnivé vody a mladí už neznají zvyky svých předků. Přesto se Hokotovi podaří několik dávných přátel přesvědčit, odchází z rezervace do hor, sjednotí znesvářené kmeny a začíná válku proti bílým uchvatitelům. Kniha se mi líbila ale celkové na mě působila jako nějaké zkrácené zestručněné vydání, Hokotův příběh by si zasloužil lepší zpracování.

20.07.2022 4 z 5

Kacířka Kacířka Ayaan Hirsi Ali

Velmi zajímavé čtení. Jako obyčenému čtenáři, který není nábožensky založený a o náboženství moc neví a už vůbec ne o muslimství, mi z některých pasáží naskakovala husí kůže. A některé věci mě donutily k zamyšlení. Např. že náš západní tolerantní multikulturalismus je muslimy považován za slabost, čehož stále víc a víc využívají. Neznamená to, že budeme tolerovat netoleranci jiné kultury. Ale přesně to se hlavně v Evropě děje stále víc. Jaká bude za nějakých sto let? V zemích kde ženy před 30 lety chodily oblečené po západním způsobu chodí dnes zahalené. Opravdu k tomu také směřujeme? Právo šarí'a, džihád, modlení se 5x denně? Než vymýšlení hloupostí by se v Evropském parlamentu mělo začít něco dělat s tímto náboženstvím které se nenápadně ale hodně úspěšně rozlézá po celém světě. Díky autorce za odvahu napsat takovou knihu.

02.06.2022 4 z 5

Černý kapitán Černý kapitán Karel May

Kniha obsahuje tři povídky. Černý kapitán se odehrává ve Francii v dobách vlády Napoleona Bonaparte, kdy Anglie ovládla se svým loďstvem světové oceány a pouze jediný Francouz byl schopný jí na moři konkurovat - Černý kapitán.
Krátká povídka Gitano pojednává o cestě několika obchodníků do španělské Zaragozy, k nimž se připojí mladý cikánský pár, chlapec a dívka. Karavana je na cestě přepadena vládními vojáky, cikánský mladík však zajaté obchodníky osvobodí a k překvapení všech se zjistí, že nic není tak jak se zdá.
Jeskyni pokladů jsem četl již několikrát v jiných mayových knihách.
Celkově se jedná o naprosto průměrnou knížku po které sáhnou jen opravdoví milovníci mayovek.

17.01.2022 3 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Kniha je výborná, příběh napínavý, konec opravdu nečekaný. Přesto se nemůžu ubránit dojmu jisté nedotaženosti v dějové linii rodiny Craneových, jejich osvobození a zadržení Shovea a Terry, to mě trochu zklamalo. Ale jinak spokojenost.

30.06.2021 4 z 5

Vražda v postranní ulici Vražda v postranní ulici Agatha Christie

Od Agathy Christie jsem toho moc nečetl a proto jsem byl rád že se mi tato knížka vešla mezi vybrané pro letošní Výzvu. Čtyři poměrně krátké jednohubky s Herculem Poirotem byly zajímavé, jako vždy jsem pachatele neuhodl a nejvíce se mi líbilo Zrcadlo mrtvého muže. Ale určitě to není moje poslední autorčina kniha, zalíbil se mi její styl i Poirot.

05.06.2021 4 z 5

Orlí stín Orlí stín Miloš Kosina

Jednoduchý a předvídatelný příběh nad kterým by dnešní děti, protože těm je kniha především určena, ohrnuly nos a určitě by jej ani nedočetly. Svět je prostě za těch téměř 80 let někde úplně jinde a s ním i nároky dětí na četbu. Pro nás starší jsou ale tyto příběhy návratem do dávno minulých let dětství, kdy jsme podobná dobrodružství sami zažívali, což už je dnes pro současnou dětskou generaci prakticky nemožné. Možná je to škoda.

30.03.2021 3 z 5

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Další dobrodružná kniha z edice KOD z ruského prostředí od českého spisovatele. Pan Luskač velmi poutavě popsal výpravu několika vědců do tajgy, která pátrá na základě indicií v Puškinově knize veršů po tajemném pokladu který před lety nalezl dědeček jednoho z účastníků a rozhodl se předat jej budoucím generacím. Cesta do vzdálených hor je provázena nebezpečnými příhodami při setkáních s divokou zvěří ale i skupinou darebáků kteří mají na neznámé přírodní bohatství též zálusk. Nakonec je tajemství tajgy odhaleno a vše dobře dopadne. Knížka se mi dobře četla, je poměrně napínavá a přírodní krásy Sibiře moc pěkně popsány.

24.11.2020 4 z 5

Blizzard Blizzard Karel May

Obsahem sešitu jsou čtyři krátké povídky - Blizzard, Zpívající voda, Slepý výstřel a Synové Upsaroků. Zpívající voda a Slepý výstřel u nás vyšly poprvé v edici Po stopách v nakladatelství Anny Turinské. Pod pseudonymem D. Jam je přeložil pozdější nakladatel Jaroslav Moravec. Povídka Blizzard u nás vyšla poprvé ve svazku Různá dobrodružství u Aloise Hynka v roce 1910. Synové Upsaroků byly součástí sbírky Hadži Halef Omar nakladatelství TaM v roce 1933.

13.11.2020 3 z 5