minirock minirock komentáře u knih

Bojovník na Marsu Bojovník na Marsu Edgar Rice Burroughs

Po sešupu minulého dílu šla úroveň opět mírně nahoru. Tan Hadron z Hastoru se vydává hledat bohatou krásku kterou miluje a která byla unesena, upadne do zajetí, osvobodí sebe i cizí dívku, bojuje, osvobozuje, prostě tak jak to v této sérii má být a většinou je. Bylo to opět zábavné čtení ale musím si teď dát od Marsu chvíli odpočinek, těch 7 dílů po sobě je už moc.

18.09.2018 4 z 5

Ken Ward v džungli Ken Ward v džungli Zane Grey

Mám vydání Olympie z roku 1971 s nádhernými Vraštilovými obrázky. Jako klukovi se mi dobrodružství Kena Warda, jeho bratra Hala, George a Pepeho při splouvání řeky kdesi v Mexiku moc líbilo. Dnes, po čtyřiceti letech, už z knížky tak nadšený nejsem. Přinejmenším to, jak kluci střílí na všechno co se kde šustne, se mi už dneska tolik nezamlouvá. Pořád je to ale Greyův vysoký standard.

31.07.2018 4 z 5

Betty Zane Betty Zane Zane Grey

Tuto knížku Zane Greye jsem dlouho odkládal, ani nevím proč. A když jsem ji začal číst, dlouho mě moc nebavila. Do tří čtvrtin je to téměř červená knihovna, teprve poslední čtvrtina je opravdu zajímavá. Pasáž ve které se popisuje zajetí Isaka Zaneho mi silně připomíná Steubenova Tekumseha. A překlad je místy příšerný, např. označit indiánské bojovníky jako vojíny nebo osadníky v obležené pevnosti jako soudruhy není zrovna nejpřesnější. Celkově jsem ale spokojený, je to dobrá knížka.

20.07.2018 4 z 5

Krevní msta / Kutb Krevní msta / Kutb Karel May

Útlá knížečka obsahuje dvě orintální povídky - Krevní msta a Kutb. Mám Hynkovo vydání z roku 1910 v poloplátěné vazbě v překladu J.L.Turnovského s krásnými ilustracemi Věnceslava Černého. Čeština je to sice už dost starodávná ale pořád je to pěkné počtení.

01.07.2018 4 z 5

Zákoník Západu Zákoník Západu Zane Grey

Další výborná Greyovka i když v poněkud modernějším hávu. Greyův oblíbený vztah mezi mladou dívkou, nezvyklou životu na Západě a kovbojem, ctícím staré tradice a hodnoty, které se z života lidí pomalu vytrácejí.

19.06.2018 4 z 5

1356 1356 Bernard Cornwell

Skvělá kniha ale oproti minulým dílům mi tam chybělo více napětí i akce, samozřejmě kromě bitvy u Poitiers. O hledání meče sv. Petra se více mluví než koná. Z postav mě zaujal Roland de Verrec, tak nějak se mezi ty ostatní moc nehodil. A určitě bych uvítal další díly.

05.05.2018 4 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Tak jsem se těšil na další díl Harryho Bosche ale bohužel příběh je vyprávěný postavou advokáta Michaela Hallera a Harry zde má jen omezený prostor a jeho postava je velmi plochá, o pátrání po vrahovi nemůže být vůbec řeč. Škoda. Kniha není špatná ale když si budu chtít přečíst špičkový právnický thriller, sáhnu po Grishamovi. Příběhy s Harrym Boschem jsou mnohem napínavější a čtivější, tohle je místy nuda. A překvapení na konec ? Žádné se nekonalo, to, že ti dva jsou nevlastní bratři je jasné už v půlce knihy. Za mě mírné zklamání ale jednu šanci ještě Hallerovi nejspíš dám.

07.04.2018 3 z 5

Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Jan Lakosil

Němec zůstane Němcem, slýchával jsem doma od malička a tahle kniha to jen potvrzuje. Kolik povýšenosti, arogance je z ní cítit. Na druhou stranu ale i strach z toho malého národa uprostřed Evropy, odhodlaného bránit své území a patrná úleva z toho, že jsme byli nuceni Sudety bez výstřelu a velmi rychle opustit. A propagandu, tu měli Němci zmáknutou dokonale, vždyť stokrát opakovaná lež se přece stává pravdou ...

09.03.2018 3 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Výborný příběh, trošku netypický se známým vrahem hned na počátku, ovšem velmi rafinovaným a řádně krutým. Potom co vyšlo najevo že svou činnost prováděl skoro 25 let jsem čekal mnohem větší ponoření do minulosti. Zklamáním byl postava agentky Taylorové, na to že prošla speciálním výcvikem u FBI byla hodně naivní.

01.03.2018 4 z 5

Muž zvaný Old Shatterhand Muž zvaný Old Shatterhand Karel Jordán (p)

Autor shrnul život a dílo Karla Maye do 170 stran. Pro povrchní seznámení s tímto fenoménem to stačí, pro hlubší znalost je to málo. Díky však i za tuto knihu. Jsem rád že za těch jednadvacet let od jejího vydání by do ní dnes přibylo mnoho dalších informací o knihách i filmových zpracováních. Je dobře že Mayův odkaz je stále živý a hrdinové jeho románů mají co říci i dnešní přetechnizované generaci. Doufám jen, že není poslední.

23.02.2018 4 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Michael Connelly

Kniha je to výborná, čte se jedním dechem ale bohužel mi svým námětem až příliš připomínala nedávno čtený další Harryho případ jménem Vyhlídka.

30.12.2017 4 z 5

Pohár zlata Pohár zlata John Steinbeck

Kniha pojednává o Henrym Morganovi, korzárovi, který svůj život zasvětil přepadávání a olupování lodí a vyvrcholil vypleněním bájného města Panamy, nazývaného Pohár zlata, kde se podle pověsti nacházela nejkrásnější žena tehdejšího světa Červená světice, La Santa Roja. Morgan město dobude, světici ale vymění za peníze. Kniha je plná úvah o smrti, vině, spravedlnosti, kdy na závěr Morgan, coby viceguvernér na Jamajce a ženatý se svojí sestřenicí, bilancuje svůj život. Kniha není špatná ale čekal jsem více napěti a méně nudy.

28.10.2017 3 z 5

Tekumseh (4. díl) Tekumseh (4. díl) Fritz Steuben

Čtvrtý a poslední díl ságy o životě šavanského náčelníka Tekumseha popisuje jeho společné tažení s Brity proti Američanům. Jeho sen, založit společný indiánský stát na území USA, však padá se smrtí generála Brocka a Tekumsehův osud je zpečetěn. Umírá v bitvě proti svému úhlavnímu nepříteli, generálu Harrisonovi, uprostřed hrstky svých nejvěrnějších bratří ale zrazen zbabělým anglickým generálem Proctorem.
Skvěle napsáno, např. Tekumsehův boj s grizzlym popsaný očima divoké šelmy je lahůdkou. A nesmím zapomenout smeknout před nádhernými ilustracemi Jaromíra Vraštila doprovázející všechny čtyři díly.

03.09.2017 5 z 5

Ztracené světlo Ztracené světlo Michael Connelly

Příběh se rozjíždí pomalu, do poloviny je to docela nuda. Harry si v penzi jen tak soukromě vyšetřuje krádež peněz z natáčení filmu která se stala před několika lety. Do případu zasahuje FBI a ani policejní složky zrovna nejásají nad tím jak se Harrymu případ daří objasňovat. Závěr jako vždy famózní. Přesto "jen" čtyři hvězdičky, četl jsem už lepší díly.

18.06.2017 4 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Čekal jsem detektivku, dostalo se mi policajtsko-estébáckého školení v zacházení s nepohodlnými občany ČSSR před revolucí. Nečetlo se mi to dobře a nebýt Čtenářské výzvy, snad bych to ani nedočetl. Takže s panem Dánem asi končím, znám lepší seveřany.

09.03.2017 2 z 5

Moje první republika Moje první republika Zita Kabátová

Z vyprávění paní Kabátové musí mít člověk pocit, že první republika byla přímo idylická doba. Ono tomu ale úplně tak nebylo, paní Zita měla štěstí že se narodila do rodiny známého stavitele a nějakou nouzí tudíž netrpěla, jak je ostatně z knihy vidno. Jinak se mi ale knížka líbila, Zita je moje oblíbená herečka a postřehy z doby jejího mládí jsou místy opravdu zajímavé, hlavně co se pražského místopisu týká. Také mě zaujala vsuvka o cestování, pobyt a plná pense v chorvatském Sukošanu za 33,- Kč na osobu a den, let do Egypta měl 10 mezipřistání, jó to byly časy ...

05.02.2017 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Kniha se určitě dobře čte, hlavně díky kraťounkým kapitolám, ale zase až tak mě to nenadchlo. Je to hodně napínavé ale mě vadily některé nevysvětlené a nelogické věci, jako např. co se stalo s Joonovou rodinou nebo události v léčebně/vězení. Není přece možné aby se něco takového dělo u nejpřísněji střežených vězňů v zemi. A nakonec i to, že kvůli jedné mladé dívce zemřelo tolik lidí, jako by na nich ani nezáleželo.

19.11.2016 4 z 5

„...když jsem to slíbil!“ „...když jsem to slíbil!“ Luděk Munzar

Já, který jsem nikdy neletěl a při pohledu z třetího patra dostávám závrať, můžu těžko ocenit zážitky pana Munzara z jeho leteckých začátků. Rozhodně má však moji úctu za to, s jakou pílí a zaujetím se do létání pustil a že to všechno zvládl. Určitě to při jeho povolání nebylo jednoduché.

22.10.2016 4 z 5

Léto s opicemi Léto s opicemi Wilson Rawls

Jay Berry je obyčený čtrnáctiletý kluk, který ze všeho nejvíc touží po vlastním poníkovi a pušce. Když u jejich farmy havaruje cirkusový vůz a z něj uteče stádo opic, je na jejich nalezení vypsaná vysoká odměna. A to je šance, jak by Jay Berry konečně mohl přijít k penězům. Jenže pochytat skoro třicet opic není nic lehkého, jak se ostatně Jay Berry brzy přesvědčí. S pomocí dědečka se mu to ale nakonec povede, ovšem peníze použije na něco úplně jiného. Pěkná dětská knížka, při které se jeden zasměje, hlavně při chytání vychytralých opic a na závěr i příjemně dojme.

07.05.2016 4 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Moje první knížka od C.L. Je dobře napsaná, napínavá, kupodivu mi ani nevadilo prolínání dvou dějových linií. Můj problém s knihou byl ten, že jsem často zkraje kapitol nemohl přiřadit postavu která děj té které kapitoly vypráví. Prostě to, že každá kapitola je vyprávěna jinou postavou mě mátlo. Od poloviny, kdy už jsem tušil pachatele, mi ale děj přišel trošku zbytečně uměle natahovaný. Určitě ale zkusím další knihy této spisovatelky.

26.02.2016 4 z 5