minirock minirock komentáře u knih

Ďáblovy kosti Ďáblovy kosti Kathy Reichs

Tempe je sympaťačka a dělá co může, maká od rána do večera, hrabe se v lidských ostatcích, pomáhá policistům a k tomu řeší svůj milostný život. Knížku to ale nezachraňuje, je to naprosto průměrná detektivka bez napětí. Avizované praktiky voodoo jsou okrajová záležitost, snad jen kult wicca je tu docela dobře vysvětlený. Seriál Sběratelé kostí nesleduji, takže nemůžu porovnávat ale knihy Kathy Reichsové mě zatím nepřesvědčily i když nějakou ještě asi zkusím.

28.11.2015 3 z 5

Typický Murakami. Zdánlivě jednoduchý příběh kde se toho moc neděje. Ale ty skvěle popsané myšlenkové pochody hlavního hrdiny, to erotično které z knihy sálá a které se Murakami nezdráhá popsat, skvěle zobrazený život japonského velkoměsta, to všechno dělá z románu opravdový zážitek a já jsem si jej užil. Jediné, co mě opravdu vadilo, bylo překladatelem často používané slovo "ženská" v místech, kde by se mnohokrát dalo použít "žena". Působilo to na mě hodně rušivě.

06.11.2015 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Moje první Keplerovka a já tleskám nadšením. Má to spád, je to napínavé, zápletka originální, odhalení pachatele překvapivé. Určitě si seženu další knížky této povedené dvojice.

02.09.2015 5 z 5

Přátelé Zeleného údolí Přátelé Zeleného údolí Jaroslav Müller

Moc pěkná kniha o přátelství starého lesáka a malého kluka, které spojila láska k přírodě a touha zachránit "Zelené údolí" před zničením.

02.08.2015 4 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

V knize se řeší platnost či neplatnost ručně psané závěti těžce nemocného muže, který těsně před smrtí spáchá sebevraždu. Sporu se účastní Jake Brigance, právník čtenářům známý z knihy ... A je čas zabíjet. Grisham opět mistrně popisuje namáhavou práci advokátů a celou soudní mašinérii zúčastněných stran, kterým jde vlastně o stejnou věc, vítězství práva a spravedlnosti ale také o velké peníze. Prostředky, kterými si pomáhají, mohou být různé, někdy na hraně, někdy i za hranou zákona, jsou-li šikovně provedeny. Spravedlnost v tomto případě ale sahá hluboko do minulosti ..... .
Je to opět bezvadné čtení, určitě jedna z lepších Grishamových knih, mezi nejlepší ji však neřadím.

25.06.2015 5 z 5

Hrob v ledovci Hrob v ledovci Arnaldur Indriðason

Že Indridason píše výborné detektivky už vím. Ale že napsal tak skvělý thriller, to jsem nevěděl. Originální zápletka, tempo i spád bez hluchého místa, prostě další výborná kniha tohoto islanďana, který se stává mým oblíbencem. Těším se na další.

21.02.2015 5 z 5

Nevinnost Nevinnost Dean Koontz

Jako by ten Koontz nějak ztrácel dech, nezdá se vám? Mě to tak prostě připadá .... Ještě že příběhy Thomase Odda si udržují svůj vysoký standard. I tahle jeho nová kniha je taková - nemastná, neslaná. Jako by tomu chybělo to napětí a tajemno, které zdobilo jeho předchozí romány. A také mě vadilo rozdělení děje na dva téměř samostatné příběhy, podobně jako u Domu stínů.

02.01.2015 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Třináct let jsem váhal jestli mě knížka po shlédnutí senzačního filmového zpracování může vůbec něčím překvapit a bavit natolik, abych ji dočetl. Konečně jsem se k tomu odhodlal a po přečtení prvního dílu mám jasno, je to nádhera, knížku jsem si opravdu užil. I když vím jak je to dál, těším se na druhý díl.

08.06.2014 5 z 5

Slavné vily slavných Slavné vily slavných Václav Junek

Na tuto knížku jsem se hodně těšil, vždyť název sliboval, že se dozvím něco o domech, ve kterých žili lidé jako Martin Frič, Lída Baarová, Vlasta Burian. Bohužel, jaké bylo mé zklamání, když jsem po několika kapitolách zjistil, že o vily ve kterých tito slavní žili, v knize vlastně ani tak nejde. Z těch několika stránek, věnovaných každé osobnosti, se autor vlastnímu obydlí věnuje skutečně jen minimálně, někde téměř vůbec. Z domu, který si nechala postavit Lída Baarová, udělal skoro "dům hrůzy", ve kterém nechal zemřít jak její sestru, tak oba rodiče ..... . Naivně jsem předpokládal, že pokud někdo píše o vilách (ať už lidí slavných nebo neslavných), že je zřejmě zná a navštívil je. Tak tomu ale v této knize není, autor se mnohem více věnoval slavným majitelům než slavným vilám. A ještě jedna připomínka - bylo by bývalo mnohem lepší, kdyby u každé kapitoly byla fotografie domu o kterém se v ní píše. Fotky jsou až na konci na několika stranách za sebou, což je docela nepřehledné. Škoda.

07.03.2014 1 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Jedna z mých nejlepších letošních knih. Nemohl jsem se od ní odtrhnout a četl jsem každý volný okamžik, i kdyby to mělo být půl stránky. Nejvíc mě dostávalo Mattiovo převádění neznámých či nepříjemných situací do jemu známé matematiky nebo geometrie.

09.11.2013 5 z 5

Calico Joe Calico Joe John Grisham

John Grisham si mezi své právnické romány občas střihne knížku z úplně jiného soudku - Trenér, Hra o pizzu, Vánoce nebudou!. Tentokrát si vybral knihu o sportu kterému většina lidí mimo Ameriku moc nerozumí a proto v předmluvě docela podrobně píše o pravidlech baseballu. Samotný příběh je poměrně jednoduchý. Paul Tracey, syn bývalého hráče N.Y.Mets Warrena který umírá na rakovinu, se rozhodne donutit otce aby před smrtí alespoň částečně napravil zlý čin, kterým znemožnil slibně se rozvíjející kariéru mladého hráče. Grisham mistrně vykreslil otce a syna, kteří si musí teprve po dlouhých letech vyjasnit svůj vztah. Škoda že je kniha tak krátká, určitě to mohlo mít o pár stránek víc.

21.05.2013 4 z 5

99 klasických filmů pro lidi v kalupu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrik Lange

Tak bohužel, u mě tohle nefunguje. O filmech to člověku neřekne vůbec nic a o nějakém pobavení se nedá mluvit už vůbec. "Přečteno" v autobusu cestou z práce, kdybych koukal z okna ven asi bych udělal líp.

11.04.2013 1 z 5

Dům stínů Dům stínů Dean Koontz

Trošku mě zarazilo nízké hodnocení od kormoran78 této nové "kůncovky", ovšem po jejím přečtení se už nedivím. Celý příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, čímž je poněkud roztříštěný a bez napětí. Vždy, když má k něčemu důležitému dojít, děj končí a přechází k jiné postavě. To mě hodně vadilo. V polovině knihy jsem se tak nudil, že jsem myslel že nebudu dál číst, což se mi u knihy Deana Koontze ještě nestalo. Konec je sice docela překvapivý ale celkově mizerný pocit z knihy nezachránil. Ne, tohle Vám Mistře moc nevyšlo. Přesto se těším na další.

02.03.2013 2 z 5

Kněz Kněz Ken Bruen

Moje první setkání s bývalým gardistou a poté soukromým očkem Jackem Taylorem. A musím popravdě říct, že je to pro mě docela zklamání. Jack propuštěný z blázince se vrací domů a ihned přijímá nabídku otce Malachyho na vypátrání pachatele vraždy otce Joyce. Ovšem samotný způsob odhalení vraha je velmi zvláštní. Jack se stále jenom setkává se svéráznými postavičkami irského městečka, tu a tam s někým prohodí pár vět, neustále mu někdo nabízí alkohol, který jako vyléčený alkoholik odmítá a najednou mu někdo na otázku, zda kněze zavraždil, odpoví že ano. Žádné dramatické pátrání, dedukce, hledání důkazů, kombinace, usvědčování atd. se nekonají. Celý příběh mi přišel takový jalový, nedotažený a už vůbec ne napínavý. Bruenovi dám ještě šanci, protože na konci je zaděláno na pokračování, ale nevím, nevím ....... .

15.11.2012 2 z 5

Přiznání Přiznání John Grisham

Klobouk dolů, vynikající. Jedna z nejlepších Grishamových knížek, ne-li vůbec nejlepší. Přinutí k zamyšlení, přinutí k pláči. Mnohé pasáže jsou opravdu skvěle napsané, některé vás doslova strhnou. Čtete, čtete a nemůžete přestat, takové knihy mám rád.

23.06.2012 5 z 5

Falešná vzpomínka Falešná vzpomínka Dean Koontz

Dle mého názoru jedna z nejlepších Koontzových knih. Napínavá od začátku do konce, opravdu strhující děj.

26.02.2012 5 z 5

KISS KISS Ilja Kučera ml.

Shrnout historii takového giganta rockové historie do 90 stran a ještě s množstvím obrázků a faktografických údajů prostě nejde. Psáno hodně horkou jehlou. Ale v té době tady o KISS prakticky žádné informace nebyly a bylo to hodně žádané zboží, takže i tak to byl chválihodný počin.

08.01.2012 4 z 5

Dana Medřická Dana Medřická Jindřich Černý

Mám rád knížky o lidech kteří ve svém oboru něco dokázali, něco znamenali. A to je přesně paní Medřická. Skvělá herečka, skromný a dobrý člověk. Velká škoda že odešla tak brzy.

15.12.2011 4 z 5

Záhady českých dějin Záhady českých dějin Jan Bauer

Kniha mě docela zaujala, dozvěděl jsem se věci, které byly v učebnicích dějepisu popisovány jinak. Vražda na Tetíně, Slavníkovský masakr, ztracené panské hlavy - naše dějiny opravdu nebyly žádná idylka ale někdy docela drsný horor. Nebo proč na přelomu 16. a 17. století během třiceti let vymřely po meči nejvýznamnější české rody? A jak se mohl z jazyka Jana Nepomuckého po 6 stoletích vyklubat kus mozku, to je fakt záhada.

30.11.2011 4 z 5

Barrandov nezapomenutelní: Martin Frič Barrandov nezapomenutelní: Martin Frič Pavel Jiras

Každá kniha pana Jirase je pro mě svátkem. Nejinak to bylo i s touto nádhernou biografií Martina Friče. Je plná krásných fotografií z natáčení jeho nezapomenutelných filmů i ze soukromí a také zajímavých informací. Ač je v anotaci uvedeno že kniha zabírá pozdější období jeho kariéry, myslím si, že je přeci jenom škoda že se nevěnuje celému tvůrčímu období tohoto velikána filmového umění. Byla by to dokonalá pocta našemu nejlepšímu režiséru.

28.06.2024 4 z 5