minirock minirock komentáře u knih

Kdyby nám Paříž vyprávěla Kdyby nám Paříž vyprávěla Jiří Žák

Kdyby nebylo v názvu slovo "kdyby" které vyžaduje letošní Výzva, těžko bych o knížku zavadil. Přitom není vůbec špatná, čte se dobře a je plná zajímavých informací z minulosti i současnosti tohoto krásného města. Bohužel má jeden velký nedostatek, jak upozorňují prakticky všichni čtenáře ve svých komentářích, chybí alespoň základní mapka nebo občasná fotografie, čtenář neznalý Paříže se po chvíli v těch názvech ulic a čtvrtí ztratí a to je škoda.

16.06.2024 4 z 5

Útěk z Onondagy Útěk z Onondagy Jaroslav Moravec

Výborný dobrodružný román českého spisovatele Jaroslava Moravce. Netypický příběh z doby začátku války mezi Brity a Francouzy, kdy se k Irokézům vydávají dva misionáři z církve moravských bratří v doprovodu kováře Patrika aby zde šířili své učení. Po příchodu do Onondagy, místa kde se sešlo pět nejvyšších irokézkých náčelníků se ale marně snaží o slyšení. Patrik se svým indiánským přítelem Maškvou vypátrají, že náčelníci nejsou schopni se sejít a bratry vyslechnout, protože se tajně schází každý večer v "zakázaném domě" a popíjejí kořalku. Nakonec se rozhodne svérázným způsobem bratrům pomoci což ale ne úplně vyjde. Velmi dobře napsaná knížka, kde zaujme zejména indiánská hra s míčem a potom závěrečné obléhání Wilkesovy farmy.

02.12.2023 4 z 5

Hlídka jede na sever Hlídka jede na sever Laurie Y. Erskine

Douglas Renfrew, čestný a statečný chlap přijímá nabídku a po letech se opět stává členem legendární Kanadské jízdní policie. Navléká červenou uniformu a vyjíždí na sever do kanadské divočiny aby pomohl svým kolegům při pátrání po zločincích kteří se v tomto drsném koutě světa cítí bezpečněji. Renfrew ale tuto zemi zná jako málokdo a díky svým zkušenostem, odvaze a mnohdy i pořádné dávce štěstí se mu daří pachatele odhalovat a zneškodnit. Čtivá, dobrodružná kniha pro kluky která bavila i mne a to už dávno kluk nejsem.

17.11.2023 4 z 5

Kapitán Rozmysl Kapitán Rozmysl Kenneth Roberts

Dobrodružný příběh z dob britsko-americké války na začátku 19. století. Američan Daniel Marvin je se svojí lodí Olive Branch i posádkou zajat brity aby byl vzápětí americkým škunerem osvobozen a s poškozenou lodí dopluje do Francie. Zde je ale zákeřným kapitánem Sladem zrazen a znovu padne do rukou Angličanů. A navíc přijde o přízeň krásné Corunny se kterou má Slade své plány. Marvin ale s pomocí přítele Argandeaua překoná všechny překážky a podaří se mu Sladeovi nakonec pomstít. Pěkná kniha pro ty kdo mají rádi příběhy o lodích a námořnících.

22.10.2023 4 z 5

Táta a já Táta a já Soosh

Útlá knížečka o pár stránkách, více na prohlížení než na čtení. Ale když se člověk u každé stránky zamyslí co chtěla autorka sdělit, to poselství najde.

28.09.2023 4 z 5

Zpívajíci šíp Zpívajíci šíp Torry Gredsted

První díl z dvoudílného románu o přátelství bílého a rudého chlapce začíná přepadením domu bílého osadníka Penna Kerra skupinou Siouxů, zavražděním obou rodičů a únosem malého bílého chlapce indiánským náčelníkem Zpívajícím šípem. Hošík dostane jméno Usměvavé oko a je vychováván spolu s náčelníkovým synem Hokotou jako bratři. Svému osudu však neunikne, je vypátrán svým dědečkem a vrácen zpět do civilizace. Nezapomene však na svého rudého bratra kterého najde jako otroka na plantážích. Podaří se mu jej osvobodit a Hokota se vrací zpět ke svému lidu. Poměrně jednoduchý děj kde zaujme nelidské zacházení otrokáře s černochy které však Hokota pomstí.

31.08.2023 3 z 5

Indiánův nugget Indiánův nugget Julius King

V knize je všechno o čem jsem jako malý kluk snil a toužil jednou poznat. Divoká kanadská příroda, mladý hoch s odvážným strýcem-zálesákem, dva padouši kteří se nezdráhají kvůli zlatu i vraždit, indiáni střežící svůj ohromný zlatý poklad. Prostě napínavá dobrodružná kniha u které jsem opět litoval že jsem se k ní nedostal před takovými padesáti lety. Ale nevadí, i tak jsem si ji užil.

17.08.2023 4 z 5

Medvěd z hor Medvěd z hor Warren Hastings Miller

(SPOILER) Nejlepší na knize jsou Burianovy ilustrace i když ty v novém vydání jsou mnohem mizernější než ty původní z 30. let. Jinak samotný příběh je zklamání, dva nedospělí chlapci se vydávají do divočiny k příteli svých otců, kde se vinou vlastní hlouposti a přehnaného sebevědomí dostávají do nebezpečných situací ze kterých se jim daří jakžtakž dostat. Co se hýbe na to střílí, dokonce i v indiánské rezervaci kde platí zákaz lovu. A bájný obrovský medvěd s bílým proužkem pod krkem kterého nespatřili ani někteří Indiáni? Samozřejmě jej najdou a zastřelí. I ti lupiči sobích zubů mi nakonec přišli jako docela velcí hlupáci. Mám knihy z tohoto prostředí rád ale tohle mě opravdu neoslovilo.

12.08.2023 2 z 5

Dakota v ohni Dakota v ohni Georg Goll

Poměrně čtivý román o lásce bílého lovce a dakotské dívky Minnehahy, sestry náčelníka Sedícího buvola, odehrávající se na pozadí historických událostí bitvy u Little Big Hornu. Autor dobře popsal situaci po porážce generála Custera, kdy indiánské kmeny místo aby ze svého vítězství vytěžily co nejvíce tak se jejich soudržnost vinou některých náčelníků rozpadla a armáda už měla lehkou práci s potrestáním hlavních "viníků". Stejně tak i vztah obou hlavních hrdinů nemohl dopadnout jinak než tragicky.

21.07.2023 4 z 5

Poštovní známky - Koníček, nebo investice?: I vaše sbírka známek může mít velkou hodnotu Poštovní známky - Koníček, nebo investice?: I vaše sbírka známek může mít velkou hodnotu Radek Novák

Skvělá kniha jejíž čtení jsem si fakt užíval. Mnoho zajímavých informací o sbírání poštovních známek a investování do nich. Cenné rady pro začínající i pokročilé filatelisty, do čeho investovat, na co si dát pozor, kde kupovat nebo prodat, raritní a vzácné známky i nejdražší známky a celistvosti jednotlivých zemí atd. atd. Pro mě lahůdková záležitost a jsem zvědavý jestli vyjde i slibovaný druhý díl, moc bych se za něj přimlouval.

01.07.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Přečteno v rámci Výzvy 2023, jinak bych po knize asi nesáhl. A bohužel je to zklamání, čekal jsem určitě víc. Jazz je živel, pašeračka která se nechá najmout na riskantní práci za velkou odměnu, bohužel jak už to bývá, věc se zvrtne a začíná boj o život. Jazz ovšem s pomocí pár přátel nebezpečí zlikviduje a město na měsíci zachrání. To je asi tak vše, napětí minimální, děj spíš pro dospívající děvčata.

09.06.2023 3 z 5

Loď v džungli Loď v džungli Howard Pease

Překvapivě svižný dobrodružný příběh o pouti mladého muže který se vydal do hlubin Nové Guinei hledat svého ztraceného otce. Přes nebezpečí které hrozí nejen od domorodců, divokých zvířat ale také od bělochů kteří s ním cestují a jejichž úmysly nejsou vždy nejčestnější se mu největší pomoci dostane od kanackého chlapce. S jeho přispěním otce najde a vrátí se šťastně zpět do civilizace. Pár obrázků mistra Buriana naprosto příšerné kvality.

16.04.2022 4 z 5

Kinematografie zapomnění Kinematografie zapomnění Štěpán Hulík

Myslím že tahle kniha výborně zaplnila bílé místo v naší naučné literatuře a to bylo objasnit dění v baště naší kinematografie, ve filmovém studiu Barrandov, po vpádu spřátelených vojsk a následném nástupu normalizace. Více jak polovina knihy je věnována tomuto dění očima autora a zbytek obsahuje rozhovory s několka bývalými významnými pracovníky Barrandova na toto téma. Je zajímavé vidět, jak se s vyšší funkcí liší názory na tehdejší události. Vrcholem je rozhovor s ředitelem Puršem který odmítl i existenci trezorových filmů. Zajímavé, poučné, místy šílené.

16.02.2022 4 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

První polovinou jsem se prokousával pomalu ale druhou jsem měl přečtenou na jeden zátah. Pocity z ní mám rozporuplné. Je jasné že nejvyšší vrcholky zeměkoule budou určitý druh lidí přitahovat neustále. Nechci to nijak posuzovat z pozice člověka který nebyl ani na Sněžce a takový výstup si nedokáže představit ani v nejdivočejším snu. Tento případ ale dokazuje že ani sebelepší příprava takovým tragediím nezabrání a možnost že se někdo nevrátí, je veliká. Proto ty lidi obdivuji a zároveň se jim divím že jsou ochotni tolik riskovat proto aby se dostali na vrchol. Kvůli pár minutám si pak zničí celý život, viz ten nešťastník Beck Weathers. Stálo mu to zato? Čte se to ale skvěle, když si člověk představí že se to skutečně stalo, muselo to být fakt peklo.

03.02.2022 5 z 5

Krev na meči džihádu Krev na meči džihádu Břetislav Olšer

Zajímavá kniha mapující (ne)soužití židů a palestinců po druhé světové válce a vzniku židovského státu Izrael. Popisuje historické události i souvislosti očima běžných židovských obyvatel neustále sužovaných sebevražednými atentátníky a přítomností vojenských jednotek. Škoda jen, že je vše líčeno pouze z pohledu Židů, čímž se kniha stává tak trochu jednostrannou záležitostí. Zaujal mě příběh Josefa Bachara který v Osvětimi přišel o celou svou rodinu, Palestinci mu zabili ženu a nakonec skončil jako neúspěšný sebevražedný atentátník při vstupu na Chrámovou horu. Také reportáž z izraelských kibuců je zajímavá, vůbec jsem nevěděl že tam něco takového existuje. Kniha končí líčením situace na blízkém východě po tragickém 11. září 2001.

28.01.2022 4 z 5

Udet, syn divočiny Udet, syn divočiny Heda Halířová

Ano, Štorchovy knihy byly propracovanější a tak nějak na "vyšší úrovni", toto je "jen" dobrodružný příběh o dvou sourozencích, kteří byli společně s matkou vytrženi ze své tlupy a zavlečeni primitivními lesními lidmi daleko od svých. Jenže když Udet dospěje, začne si uvědomovat svoji odlišnost a vydá se s matkou Alou a sestrou Charidou hledat svoji domovskou tlupu. Po mnoha útrapách se mu to nakonec společně se sestrou podaří. Takhle to opravdu mohlo kdysi dávno být a možná že i bylo. Pěkné i když poměrně jednoduché čtení pro mládež.

08.01.2022 3 z 5

Peklo pod španělským nebem - Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936-1939 Peklo pod španělským nebem - Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936-1939 Stanislav Motl

Jako rodilý třebíčák jsem v mládí slýchával jména Leopold Pokorný i manželé Holubcovi. Nic jsem o nich však nevěděl, až tato knížka mi pomohla se s jejich osudy seznámit. Určitě je dobře že pan Motl otevřel tuto méně známou kapitolu československých dějin. I když už nepřináší nic nového, (a to zřejmě po těch letech ani nejde) člověk si rád přečte o hrdinství našich lidí kteří neváhali v dalekém Španělsku položit své životy v boji proti nastupujícímu fašismu. Obdivuji zápal pana Motla pro hledání stále nových témat, co mi ale trochu vadí je styl jeho psaní. Často odbíhá od tématu, některé informace se opakují a zachází do podrobností které s danou tematikou nesouvisí. A to je si myslím, škoda. Přesto si jeho knihy rád přečtu i když už je nekupuji.

30.12.2021 3 z 5

Mořská sůl Mořská sůl Nikolaj Gavrilovič Ždanov

Autor popisuje první dny malého Dusji Paramonova po příchodu do Nachimovského učiliště v Leningradě, což je první stupeň k tomu, aby se z chlapce stal námořník slavného sovětského loďstva. Dusjův otec byl kapitán sovětské ponorky který se svojí posádkou zahynul v 2. světové válce a chlapec se rozhodne jít v jeho stopách. Začátky v táboře, kde hoši začínají svoji vojenskou kariéru nejsou lehké ale hoch vše zvládne a je přijat. Jistě jej čeká skvělá budoucnost v sovětské námořní flotile. Dětská knížka pro mladší čtenáře kterých u nás v padesátých letech vycházelo hodně, doplněná krásnými obrázky Z. Buriana.

08.12.2020 2 z 5

Ztracená tvář (4 povídky) Ztracená tvář (4 povídky) Jack London

Čtyři poměrně drsné povídky z kanadsko-americké divočiny, které spojuje motiv činu, většinou špatného a jeho následek. Ať už je hlavní hrdina muž jenž pyká za své chování vůči indiánům nebo indiánská dívka za dluhy svého otce, či muž a jeho žena kteří hlídají dvojnásobného vraha ve své chatě, protože ho chtějí vydat spravedlnosti, kterou ale nakonec vezmou do vlastních rukou. Poslední povídka je důkazem toho, jaké dalekosáhlé následky může mít pitka vyvolaná za účelem prodeje zlaté žíly. Krátké ale výživné, navíc doprovázené pěknými pérovkami mistra Buriana.

02.12.2020 4 z 5

Křídla nad pouští Křídla nad pouští Václav Kubec

Další ze sešitků obnovené edice Polnice nabízí příhody pilotů bojujících v britských barvách proti Italům v Libyjské poušti. Jeden z nich je Moravák z Hané, druhý Australan z Queenslandu, jeden je malý, druhý velký, těžko si představit nesourodější dvojici a přesto se z těchto dvou tak odlišných chlápků stanou parťáci na život a na smrt. Mnohokrát čelí v boji přesile, často hledí smrti do tváře, přesto nad nepřítelem vítězí a kámarádství spečetěné v boji bývá to nejpevnější.

22.07.2020 3 z 5