minirock minirock komentáře u knih

Žezlo a kladivo II. Žezlo a kladivo II. Karl May

Druhý díl románu o překaženém povstání ve fiktivní zemi Norland zorganizovaném jeho sousedem Suderlandem se mi líbil o kapánek méně. Opět se setkáme s hrdiny dílu prvního, cikánkou Zarbou, kovářským synkem Maxem Brandauerem, ničemným vévodou von Raumburgem a dalšími postavami zapletenými do tohoto konfliktu. Popravdě ke konci už jsem se v ději dost ztrácel a často jsem nevěděl kdo, s kým a proti komu ... . Nakonec ale všechno dobře dopadlo, zlo bylo potrestáno a dobro odměněno.

19.02.2018 4 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Určitě jsem od Grishama četl lepší knihy ale ani tato mě vyloženě nezklamala. Sympatická hlavní hrdinka Lacy a její kolega z Kárné komory dostanou tip na neetické chování jedné soudkyně a rozjedou pátrání. Poté co je její kolega Hugo odstraněn a ona těžce zraněna při fingované autonehodě, do případu se vloží FBI začíná složité vyšetřování. Ten konec se mi moc nezdál, přece jen bych řekl že lidé s takovými možnostmi by se snad nedali takhle lehce chytit a určitě by měli připravená nějaká zadní vrátka pro případné prozrazení. No, uvidíme, třeba chystá pan Grisham překvapení v podobě pokračování.

13.01.2018 3 z 5

Valdštejnové a Třebíč 1613-1945. Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství Valdštejnové a Třebíč 1613-1945. Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství Jana Bečková

Kniha nevelká rozsahem ale velmi zajímavá svým obsahem. Dozvěděl jsem se velké množství informací o historii svého rodného města, což nemůže být na škodu a všem kteří mají k Třebíči nějaký vztah ji vřele doporučuji k přečtení. Už jen to, že člověk denně prochází ulicemi pojmenovanými po dávných význačných třebíčských rodácích a tato kniha mu některé z nich přibližuje, je myslím docela cenné.

01.01.2018 5 z 5

Ostrov mrtvých Ostrov mrtvých Bernard Cornwell

Po prvním "zahřívacím" dílu další dobrodružství Derfela a jeho přátel Artuše, Merlina, Nimue a dalších od začátku až do konce překypují energií, odvahou ale také láskou i nenávistí. Úžasně popsaná bitva u Lugg Vale, Derfelova cesta na Ostrov mrtvých pro druidku Nimue a především pátrání skupinky odvážných po kotli Cauldronu, jednomu z bretoňských pokladů, dělá z této knížky skutečný čtenářský zážitek.

16.12.2017 5 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Po kronice válečníka Starbucka jsem sáhl po kronice dalšího válečníka Derfela. První díl je zpočátku trochu rozvláčný, autor potřebuje vtáhnout čtenáře do dějinných událostí a seznámit se spoustou románových postav. Hlavní hrdina, Derfel, nejdříve kopiník, později kapitán v Artušově vojsku začíná svou válečnickou kariéru obranou království Benoicu proti Frankům. A i když neuspěje, pomalu proniká do intrik králů, druidů a jiných mocných kolem Artuše a Merlina, hlavních hrdinů této ságy a stává se jejich společníkem a ochráncem.

02.12.2017 4 z 5

Putování mořského koně Putování mořského koně Petr Šabach

Není to až taková bomba, zážitky otce na mateřské dovolené se synkem. Párkrát jsem se zasmál, jinak docela nuda, četl jsem kvůli Čtenářské výzvě, jinak bych do toho asi ani nešel.

10.11.2017 3 z 5

Tekumseh (3. díl) Tekumseh (3. díl) Fritz Steuben

V tomto dílu se Tekumseh na základě své vize snaží společně se svým bratrem, šamanem Ten-skva-ta-vou založit stejnojmenné hlavní město všech severoamerických indiánů, kde by žili podle tradic a způsobu svých otců. Spojí se kvůli tomu s americkým guvernérem Harrisonem, se kterým podepíše mírovou smlouvu a kterého považuje za přítele. Guvernér jej ale zradí a v Tekumsehově nepřítomnosti město srovná se zemí a indiány pobije. Zdrcený Tekumseh se po vyhlášení války mezi Američany a Angličany (obhospodařující kanadské území) přidává na stranu Britů, s jejichž pomocí doufá v uskutečnění svého snu, sjednocení všech amerických indiánů - Zrozenců země.

23.08.2017 5 z 5

Tekumseh (2. díl) Tekumseh (2. díl) Fritz Steuben

Druhý díl je více než Tekumsehovi věnován hraničáři Danielu Boonovi, muži, jenž pro bílé objevil Kentucky a tím ji sebral indiánům. Skvěle popsaný Tekumsehův tanec "Viděl jsem" a jeho cesta na sever, stejně jako běžný život v indiánské osadě při Boonově zajetí. Knize dominuje přepadení Boonsburgu Šavany a následná trestná výprava hraničářů rozprášená u Modrých Solisek.

13.08.2017 5 z 5

S tomahawkem proti mušketám II. S tomahawkem proti mušketám II. Jiří Černík

I druhý díl je lahůdkové čtení pro fandy tohoto žánru. Velmi podrobně popsané války bílých dobyvatelů s Kajusi a Jakimy, konflikt s Nez Percéi, dlouhá válka proti Apačům vedenými Geronimem. Taoská revolta, Walkerova válka, debakl u Jackovy "tvrze", Cibicueská aféra nebo fiasko modrokabátnků u Ztracené řeky. To vše skvěle popsané téměř den po dni včetně zúčastněných indiánů i bělochů. Desítky podepsaných a vzápětí nedodržených smluv i ujednání a stovky a tisíce obětí na obou stranách v průběhu staletí trvajícího sbližování obou národů až k současnosti. Úžasné množství informací zpracované velmi čtivou formou i s přidanými mapkami popisovaných území. Chyběl mi tam snad jen nějaký obrázek, jinak parádní kniha ke které se určitě budu často vracet.

22.07.2017 5 z 5

Kaňon celý ze zlata Kaňon celý ze zlata Jack London

V knihovně jsem našel starou knížku bez obálky - povídky Jacka Londona. Zkusil jsem se začíst a ejhle, šlo to dobře. Některé povídky jsou průměr, některé moc dobré, např. titulní Kaňon celý ze zlata nebo obě boxerské, také mocný malomocný je výborná věc. Takže knížka která ležela v knihovničce léta nepovšimnuta zase jednou udělala radost.

24.03.2017 4 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Vynikající zakončení celé série s Billem Hodgesem a jeho přáteli. Brady leží na nemocničním lůžku zdánlivě paralyzován ale jeho mozek díky lékařům stále pracuje na plné obrátky. A přemýšlí o pomstě ...

31.12.2016 5 z 5

Sérioví vrazi Sérioví vrazi Stéphane Bourgoin

V každém z nás je kus anděla a kus ďábla, jde jen o to, kdo se z nás dřív vyklube. U pánů, o kterých je tato kniha, je to poměrně jasné. I když to, čeho se dopustili, je pro normálního člověka téměř neuvěřitelné, číst o jejich činech je fascinující. Ono zabít člověka v afektu nebo v sebeobraně se dá snad ještě pochopit ale zabíjet lidi pro vlastní potěšení, rozřezat je a jíst, tak tam už je něco hodně špatně. Co mě zaujalo, že pro některé to byl nakonec takový druh "sportu", ukázat že jsou lepší než policie. A v mnoha případech jejich odhalení trvalo opravdu dlouho i když byli mezi podezřelými. Nejhroznější na tom nakonec je, že i ti nejbestiálnější vrahové většinou působí dojmem hodných strýčků ze sousedství ...

16.11.2016 5 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Přikláním se k názoru, že tato kniha je zatím od Camilly nejslabší co jsem četl. I mě doslova odpuzovala popisovaná reality show než mi došlo že obě dějové linie se na konci propojí. Naštěstí závěr trochu rozpačitý děj napravil. Váhal jsem dát průměrné hodnocení ale všechny ty postavy se mi už tak zaryly pod kůži, že to nejde. Doufám ale, že hned následující díl bude lepší.

11.10.2016 4 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Mám Murakamiho knihy rád, líbí se mi styl jeho psaní a přece jen příběhy z Japonska nečtu často a tak je to pro mě dost exotika. Určitě se mi některé jeho romány líbily víc ale ani tyto povídky nejsou špatné. Téma mužů, kteří přišli nějakým způsobem o ženy je docela zajímavé a některé povídky mě dost pobavily - např.Nezávislý orgán, jiné méně - Zamilovaný Samsa.

14.09.2016 4 z 5

Domorodí válečníci Severní Ameriky 1500–1890 n. l. Domorodí válečníci Severní Ameriky 1500–1890 n. l. Chris McNab

Skvělá knížka pro všechny, kteří se zajímají o severoamerické Indiány. Autor přehledně popsal jejich historii, rozdělení na kmeny a jejich území, způsob života i válčení. Dále se zmiňuje o době osídlování Západu a popisuje větší i menší bitvy mezi Indiány a bělochy. Jmenuje nejdůležitější náčelníky a jejich činy. Dozvíte se také o typických zbraních a odívání jednotlivých kmenů a v závěru jsou vzpomenuty i úspěchy vojáků z řad Indiánů v obou světových válkách. V knize je mnoho krásných obrázků dokumentujících jednotlivé kapitoly.

01.09.2016 5 z 5

Město Město Dean Koontz

Myslím, že tím jak Dean Koontz stárne, začíná trochu "měknout", takže už jeho knížky nejsou plné krvelačných bestií jako v Příchodu noci či Přízracích ale stále píše napínavé romány, ke kterým určitě patří i Město. Mě se ta kniha líbila, Jonah mě tak nějak dostal, i když jeho počínání se mi na devět let přece jen nezdálo. Vyloženě mi sedl pan Jošioka, dědeček Teddy i Malcolm a Amalie. A ten konec ? Ale jo, dalo se to.

10.06.2016 4 z 5

Čtyři muži na vodě Čtyři muži na vodě Petr Šabach

Můj první Šabach a jsem spokojený. Četl jsem při cestě z práce a při pasáži kde skákal Břečka o tyči jsem řval smíchem na celej autobus. Chvilkama trochu smutnější, většinou ale vtipné a legrační.

13.04.2016 4 z 5

Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích Jiří Padevět

Hodnocení jsem dal nejvyšší, ale při čtení téhle knížky mi bylo smutno a často jsem ji odkládal na mnoho dní. Strašné, co se tady dělo v posledních dnech války. Moje babička, která válku zažila, mi vždycky když jsme se o ní bavili, říkala, němec zůstane němcem, pamatuj si to. Na ty mrtvé by se nemělo zapomínat a proto je tato kniha tak důležitá.

02.03.2016 5 z 5

Město malomocného krále Město malomocného krále Emilio Salgari

Cesta za legendárním bodcem Sommona-Kodoma kterou podniká generál Lakon-tay se svojí dcerou Len, jejich sluha Fen a evropský doktor Roberto Galeno, je plná dobrodružství a nástrah zrádného králova kata Mien-Minga. Ten se sice shlédl v krásné Len, se svojí krutostí a podlostí nemá však šanci. Po mnoha útrapách se hrdinům podaří úkol od krále splnit a generál zároveň očistí svou pověst a odhalí pachatele zlého činu na královském dvoře. Zajímavá a napínavá kniha od autora slavného Sandokana.

19.02.2016 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Zdá se mi to, nebo nám King poněkud "zkoontzovatěl"? Knihy obou velikánů mi přijdou poslední dobou dost podobné. Ale nestěžuju si, je to opět výborné čtení od začátku do konce, ještě že jsem byl dnes trochu nachlazený a mohl si to v klidu v posteli dočíst.

14.02.2016 5 z 5