minirock minirock komentáře u knih

Statečná srdce Statečná srdce Jaroslav Novák

Jako kluk jsem tyto sešity za 6,50 Kčs hltal a každý měsíc čekal před trafikou na nový. A tenhle příběh je jeden z nejlepších. Patnáctiletého Jana Černického přihlásí táta za odměnu za školní výsledky do junáckého oddílu se kterým odjíždí hned na svůj první tábor. Tady se za pomoci nových kamarádů učí tábornickému životu a prožívá s nimi dva měsíce plných her, dobrodružných příhod ale také poznávání sebe samého.

26.04.2014 5 z 5

Nataša Gollová. 2 - Černobílé vzpomínání Nataša Gollová. 2 - Černobílé vzpomínání Aleš Cibulka

Tak jako byl první díl zaměřený převážně na život a vzpomínky jejích nejbližších, druhý díl si všímá spíše Natašiných rolí jak ve filmu tak na divadle. A k tomu přidává vzpomínky hereckých partnerů. Některé se sice opakují, ale stále je to nadstandardní vzpomínková kniha na herečku, která prostřednictvím svých rolí dokázala rozdávat smích generacím diváků. Její život však už tak radostný nebyl.

01.02.2014 5 z 5

Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel Václav Junek

Opravdu moc rád čtu knížky o starých filmech a hercích z doby první republiky. Nějak se mi zdá že to tenkrát bylo opravdu poctivé řemeslo, dělat filmy, ne jako dneska, kdy se celý film natočí před zeleným plátnem ...... . A Antonín Novotný patřil 10 let ke skutečným hvězdám našeho filmu, přitom jich až tolik nenatočil. Autor zmiňuje jeho mládí, přestěhování z Písku do Prahy, studia na gymnáziu a hereckou kariéru, která byla poměrně krátká. Po válce se A.N. začal věnovat své oblíbené chemii a nakonec emigroval do Německa. Ovšem nejvíce z celé knihy na mě zapůsobilo ne vyprávěni o oblíbeném herci, ale asi jen jednostránková zmínka autora o devastaci barrandovských teras po roce 1989. To mě opravdu šokovalo, nevěděl jsem že jsou v takovém stavu.

20.12.2013 5 z 5

Fáze gravitace Fáze gravitace Dan Simmons

I mě kniha překvapila - příjemně. Čekal jsem spíš něco napínavého a spoustu akce. Dostalo se mi ale úplného opaku, děj se docela vleče, ale čte se to dobře, já jsem byl spokojený.

24.11.2013 5 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Knížka je určitě zajímavá, co jsem ale nepochopil, bylo jednání obou hlavních hrdinů. Myslím, že takto se dlouholetí přátelé prostě nechovají. Ani jeden vlastně nebyl ochoten toho druhého vyslechnout a zamyslet se nad jeho radami či argumenty. Oba si šli sobecky za svým cílem a oba na to doplatili. Nefandil jsem ani jednomu.

02.10.2013 5 z 5

Tajemný Thomas Tajemný Thomas Dean Koontz

V další knížce o nebojácném "minutkáři" Oddu Thomasovi zavádí Dean Koontz čtenáře na rozlehlé sídlo výstředního miliardáře Noaha Wolflawa, kde Odd brzy poznává, že nic není takové, jak se zdá. Opět tedy musí zapojit svoje mimořádné schopnosti, odvahu a typický smysl pro humor (jeho hlášky mě hodně baví), aby zachránil sebe i své přátele před zlými silami, které se nezastaví před ničím. V rámci série o Oddu dle mého mínění lepší průměr, napínavá, s dobrou zápletkou, možná se ale dalo vytěžit trošku víc.

10.09.2013 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Na to jaké jsou tu na tuto knihu super komentáře jsem čekal větší bombu. Je to prostě dobrodružný příběh o polární výpravě, která zůstane uvězněna v ledu a začíná boj o přežití s neznámou entitou a později také s několika vzbouřenci ve vlastních řadách. Škoda, že celá tato ledová sága má tak nedotažený a nevysvětlený konec.

17.08.2013 5 z 5

Lanýže Lanýže Lenka Horňáková-Civade

Útlá knížečka která se mi ale nečetla moc dobře. Zpočátku jsem se těžko prokousával dlouhými popisy místa a okolí kde hlavní hrdina zakotvil a teprve v půlce se dozvíme důvod proč zrovna zde a další souvislosti. Autorka má Provence ráda, to je nade vší pochybnost, ale v její knize postrádám více lehkosti, srdečnosti starousedlíků a slunce, tak typického pro tuto část Francie.

07.04.2013 4 z 5

Vražda Václava, knížete českého Vražda Václava, knížete českého Miroslav Ivanov

Bývalý kriminalista Dalibor Daněk a profesor historie ve výslužbě Josef Skalák odkrývají nad šachovnicí tajemství smrti českého knížete Václava, údajně zavražděného vlastním bratrem Boleslavem. Nezodpovězených otázek je mnoho - kdy k činu došlo, kde a proč a měl Boleslav komplice ? Oba vitální důchodci nacházejí na některé otázky odpovědi, mnoho otazníků však zůstane po tisíci letech nezodpovězených.

18.03.2013 4 z 5

(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně (Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně Vera Vogeler

Na tuhle knížku jsem se vážně moc těšil, vždyť přečíst si něco nového o Lídě Baarové je pro mě vždycky svátek. Autorka vychází z deníkových zápisků tety svého přítele, novináře Otto Mugrauera, která byla blízkou přítelkyní Lídy Baarové. Úvodem popisuje docela podrobně dobu a okolnosti příjezdu Baarové do Berlína, její seznámení a vztah s hercem Gustavem Fröhlichem. Dále je zmíněna její návštěva u Hitlera během natáčení Barkaroly a především počátek vztahu k Josephu Goebbelsovi, ministru propagandy. A právě tato část, vztah mezi Baarovou a J.G. mi přijde velmi zkrácená a okleštěná. Následuje Hitlerův zásah, zákaz činnosti Baarové v Německu a útěk zpět do Prahy. Je zde sice pár nových informací, ale ve srovnání s knihou Stanislava Motla na podobné téma, je Motlovo zpracování lepší. Našel jsem i pár drobných nepřesností, např. vila Baarové v Neherovské ulici má číslo 8 a ne 10 jak píše autorka. Na závěr je ale třeba poděkovat, že kniha připomínající osudy této jedinečné herečky u nás vůbec vyšla.

01.01.2013 5 z 5

Co v učebnicích dějepisu nebylo podruhé Co v učebnicích dějepisu nebylo podruhé Jiří Kovařík

Pan Bauer si tentokrát vybral velmi zajímavá témata. Například kapitoly o J.A.Komenském nebo o svobodných zednářích byly hodně dobré. Nejvíc mě ale zaujalo povídání o tom, jak se tady po třicetileté válce při svých loupeživých nájezdech chovali Švédové a co nám všechno ukradli. Zdaleka to nebyla jenom Ďáblova bible, ve Švédsku skončily téměř všechny umělecké poklady nashromážděné Rudolfem II.

18.10.2012 4 z 5

Cesty za oponu času 3 - Bomba pro T.G. Masaryka a další příběhy hrdinství a zločinu Cesty za oponu času 3 - Bomba pro T.G. Masaryka a další příběhy hrdinství a zločinu Stanislav Motl

Opět skvělá knížka pana Motla. Obdivuji jeho nadšení pro věc a vytrvalost se kterou se prokousává každým popisovaným případem. Nejvíce mě zaujal příběh Hugo Haase, Anny Letenské, paní Fischmanové a pátrání po vrahovi sourozenců Bienertových a dvou mladých dívek. Lodě piráta Vikiho bych doporučil přečíst našim vládnoucím politikům.

13.09.2012 5 z 5

Vesmírné přízraky – Odkud a proč přicházejí Vesmírné přízraky – Odkud a proč přicházejí Arnošt Vašíček

Výborná knížka s mnoha novými příklady nevysvětlených důkazů mimozemských civilizací. Nejhorší je, že spousta těchto případů je vládami a různými vojenskými a dalšími organizacemi záměrně utajována. Ale i z toho, co je puštěno na veřejnost, jde někdy mráz po zádech. Ty únosy v Polsku nebo i některé popisované případy od nás mě hodně překvapily. Asi nás fakt mají zelení mužíčkové pod kontrolou!

16.05.2012 5 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Knížka se od filmu dějem trošku liší a souhlasím s tím, že film byl o kapánek lepší hlavně díky hereckému představiteli Maxe R. Croweovi. Mě ale kniha nezklamala, bylo to příjemné čtení u kterého jsem se nenudil a díky p. Maylemu se opět o něco snížily mé zásoby červeného .... .

17.04.2012 4 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Ano, ten konec je tak trochu jako z Lary Croft, ale celkově je to hodně dobrá knížka, líbilo se mi to moc.

27.03.2012 5 z 5

V měsíčním svitu V měsíčním svitu Dean Koontz

Několikrát jsem tuto knížku začal číst a několikrát skončil. Nemohl jsem se začíst, nechytlo mě to. Nakonec jsem knihu přečetl, ale na rozdíl od většiny Koontzových knih mě tahle příliš nezaujala. Podle mě jeho spíš slabší průměr.

14.01.2012 3 z 5

Mark Knopfler & Dire Straits Mark Knopfler & Dire Straits Myles Palmer

Pro mě, který tvorbu Dire Straits a po rozpadu skupiny i další projekty Marka Knopflera miluje, je tahle knížka skvělé čtení.

28.09.2011 5 z 5

Cesty za oponu času Cesty za oponu času Stanislav Motl

Pěkná knížka pro příznivce literatury faktu. Nabízí se srovnání s jiným slavným českým spisovatelem LF - Miroslavem Ivanovem. Motl nejde tak dopodrobna (alespoň se o svém pátrání tolik nerozepisuje), jeho příběhy jsou jakoby skromnější ale popisovaných témat je víc. Mě osobně nejvíce zasáhlo jeho pátrání po dětech v terezínském ghettu a o zachráněném židovském chlapci před odjezdem do koncentráku. To jsou velmi dojemné příběhy. Zajímavé je také pátrání po původu Jeana Maraise a ztracených ženách, folkové zpěvačce Pavlíně Braunové a zpěvačce z ND Věře Urieové.

12.02.2011 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Po průměrném Santiniho jazyku pro mě velké překvapení. Výborné povídky, se vším co dělá Urbana Urbanem. Vřele doporučuji k přečtení.

25.01.2011 4 z 5

To To Stephen King

Knížku mám již 10 let ale až letos jsem ji přečetl. Mám trošku rozporuplné pocity. Prakticky až do finále je to skvělé, bohužel ten samotný závěr je podle mě docela slabý. To že jedenáctileté děti prakticky neustále z něčeho krvácí bych snad ještě překousl, to že TO zničí tak jak je zničí - to mi hlava nebere.

30.11.-0001 4 z 5