Mishi Mishi komentáře u knih

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

První část byla trochu zdlouhavá, pak to nabralo pořádné obrátky. Kniha se dobře četla, ale podle zdejších komentářů jsem asi čekala ještě něco víc.
Špatné to rozhodně nebylo, ale jedno přečtení stačí.

15.12.2022 3 z 5

Žitkovské bohyně. Lidová magie na Moravských Kopanicích Žitkovské bohyně. Lidová magie na Moravských Kopanicích Dagmar Pintířová Dobšovičová

Žítková a okolí je nádherný kus země, kde žili silní a svérázní lidé a mezi nimi i bohyně. Jsem ráda, že se autorce podařilo zachytit tuto tradici, která již bohužel zanikla a doufám, že se na ni nezapomene. Byla by to velká ztráta.
Četla jsem i knihu Kateřiny Tučkové a jsem ráda, že jsem měla možnost dovědět se o bohyních i z jiného zdroje.

10.03.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tahle verze světa je stejně, ba možná i více, děsivá jako všelijaké postkatastrofické příběhy. Námět rozhodně oceňuji. Bohužel zpracování mne zase tolik nenadchlo. Děj je velmi pozvolný a přeskakování v čase matoucí.
Seriál jsem neviděla, ale uvažuju, že se do něj pro srovnání pustím.

04.03.2022 4 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Krásný návrat do dětství díky letošní čtenářské výzvě. Děkuji.
Už se těším, co bude na knihu říkat dcera, až k ní doroste.

15.02.2022 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Pardon, ale to byla blbost. Myšlenka návratu k přírodě je mi blízká, ale tohle pojetí mi fakt nesedlo. Čekala jsem, že se dozvíme více o tom, jak se mu žije v lese, jenže jsme se dozvěděli jen to, že žije v lese. A to ještě stylem, že bivakovat v Norsku přes zimu ve stanu je lambada. Víc se toho dozvídáme o lidech, které potká a vede s nimi absurdní rozhovory, i když je nemá rád. Humorné mi to nepřišlo.
Jednu hvězdičku dávám za losa a druhou za totem.

03.05.2021 2 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Po delší době kniha, která mě chytila od první stránky. Je pravda, že pořádná akce začíná až později, ale přesto je kniha od začátku čtivá. Darcyn styl mi prostě sedí.

15.03.2021 5 z 5

Herec Herec Josef Kubáník

Tak skvěle gradující příběh jsem snad ještě nečetla. Perfektní.

08.01.2021 5 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Příběh lidských osudů, vyrovnávání se s těžkostmi minulosti i nástrahami současnosti. Kontrast generací, venkova a města, rodičů a dětí.
Přestože měla kniha několik silných momentů, kvůli skákání v postavách i časech na mě působila poněkud roztříštěně. Nedokázala jsem si vybudovat k postavám vztah. Takže mým čtenářským životem projde, aniž by zanechala hlubší dojem.

06.10.2020 3 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Přečteno za den.
Myšlenka, že existuje opravář osudů, se mi líbí. Chtělo to však lépe uchopit, ukotvit, rozepsat. Na to, jak je kniha krátká, je tam tolik vaty, kliček a odboček, že to nakonec vyznívá jen jako vedlejší dějová linka. Možná to tak bylo zamýšleno, ale pro mě je to škoda.
Víc než 3* dát nemůžu, spíš je to jen 2,5*.
Velmi budu váhat, jestli si přečíst další díl. Uvidím, jestli mi ho osud přinese do ruky.

30.05.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Minimalistický příběh, jak obsahem tak dějem. Co ale minimalistické není je atmosféra, která citelně houstne s každou přečtenou kapitolou. A závěr? Čekala jsem, že to nebude veselé, ale tohle ... Je mi smutno.
Jediné, co mi při čtení vadilo, byl jazyk - umejt, cejtit... když tak mluví jedna postava, tak mi to tolik nevadí. Ale tím, že je kniha psána v ich-formě, vlastně dvou ich-formách, a mluví tak obě postavy, tudíž je tímhle stylem psaná celá knížka, to už bylo na mě moc. Ubírám jednu hvězdičku.

23.05.2020 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Výborná knížka. Začátek byl takový pozvolnější, ale postupně příběh nabírá na obrátkách a poslední stránky vám nedovolí knihu odložit.
Život nás staví před nelehká rozhodnutí a i přes to má nakonec stejně poslední slovo ....

13.02.2017 5 z 5

Dan je prostě sympaťák a tato kniha to jen potvrzuje. Kluk se srdcem na dlani, trochu herečka, málem spolumajitel soba :-)
Musím se mrknout na film Kam motýli nelétají, vůbec jsem nevěděla, že něco takového natočil.

20.01.2024 5 z 5

Poslední zahrada v Anglii Poslední zahrada v Anglii Julia Kelly

Musím říct, že se mi to líbilo více, než jsem čekala. Čtivý, příjemně plynoucí příběh zahrady a osudů lidí kolem ní.
I když ze začátku jsem si také říkala, že těch žen, které příběh vypráví, je mnoho a stačila by Emma, Venetie a možná Diana. Nakonec se ale všechno spojilo a ukázalo se, že každá postava má své místo.
Miluju krásné zahrady a tento příběh byl pro mě pohlazením po duši

16.11.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Krásná obálka, zajímavá anotace. Ale! Napětí žádné, postavy hostů dost nesnesitelné. Četlo se to ale dobře a rychle, fajn prostředí. Prostě takový průměr, který ale brzo zapadne.

04.11.2023 3 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Vždycky když projíždím nebo procházím kolem ruiny nějakého domu, je mi to hrozně líto. A obzvlášť, když je to zámek nebo jiná architektonicky zajímavá budova. V představách bych ji hned začala opravovat, v realitě na to nemám dost financí a hlavně odvahy. O to víc obdivuju všechny, kteří tu odvahu našli. Takže když jsem narazila na tuhle knihu, musela jsem si ji přečíst.
Někdo knize vytýká opakující se otázky, mně to nevadilo, aspoň se na nich ukazovala odlišnost jednotlivých zámeckých pánů. Jsou to totiž velmi různorodé osobnosti, více či méně výstřední, s různým přístupem k věcem. Ale jejich úsilí, odhodlání i přes vědomí, že mnohdy za jejich života nebude hotovo, je fascinující.
Jediné, co bych knize vytkla, je příliš mnoho stylizovaných, často kýčovitých fotek. Ocenila bych spíše více fotek samotných zámků a třeba i původního stavu.

24.09.2023 5 z 5

Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ William Andrews

Bohužel se nemůžu přidat k vlně nadšení, která dle komentářů níže nad knihou vládne.
Ano, je to silný příběh o krutém období historie. Ale takových příběhů byla druhá světová válka plná.
Nějak mě kniha nedokázala vtáhnout, nebyla jsem v napjatém očekávání, jak to s Čehi dopadne. Nečetlo se to špatně, ale něco tomu prostě pro mě chybělo.

19.07.2023 3 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Musím říct, že přestože byla knížka napsána už hodně dávno, tak je čtivá. Nepostrádá tajemství, intriky i trochu romantiky.
Za mě příjemné překvapení.

12.01.2023 4 z 5

Příběh Černobylu je zde popsán včetně opravdu širokého kontextu. Na jednu stranu je to samozřejmě skvělé, protože "vše souvisí se vším". Na druhou stranu jsem se ztrácela v množství jmen a ta politika na konci už mě moc nebavila.

28.06.2022 3 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Díky anotaci jsem věděla, o čem se v knize také bude psát. Ale když jsem pak četla autentický popis celého toho děsivého "rituálu" i o následcích, které to přináší dívkám a ženám na celý zbytek života, rozum i srdce zůstává stát. Waris v sobě našla neuvěřitelnou odvahu a vůli svůj osud změnit a pak, když dostala příležitost, i snahu změnit osud milionů děvčátek v Africe.
Je to velice krásná žena nejen navenek, ale i uvnitř.

19.05.2022 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

S tématem slovanské mytologie jsem zatím nic nečetla, znám jen tradici vynášení Morany, když končí zima a přivolává se jaro.
Ze začátku jsem se špatně orientovala v postavách a ve střídání časových rovin. Pak ale příběh začal mít spád a začalo mě to bavit.
Trochu mi tam neseděla ta současnost na konci, ale celkově jsem byla velmi mile překvapená.

27.03.2022 4 z 5