mol378 mol378 komentáře u knih

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Jednodušší vyprávěnky zajímavé popisem Korfu, místních zvyklostí a tamního způsobu života. Psané poněkud neobratně, četba na jedno odpoledne či delší cestu vlakem. Určitě neurazí.

28.12.2019 1 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Pokračování Prašiny nezklamalo, temné, drsné, zdá se mi probleskovat inspirace Golemem. Poutavý je především kontrast Prašiny se současnou Prahou, její poloha v centru, připomíná Foglarovy Stínadla. Napínavé nejen pro děti, psané svižně, moderně. Doporučuji.

28.12.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Starý skvělý Harry Hole je zpět a nezklamal. Tentokrát to bylo dramatické a už už jsem si byla jista vrahem - a ono ne! Dobře napsáno, doporučuju, jedna z lepších knih série. A vypadá to, že Harry nejen jako vždy přežil, ale neplánuje definitivní odpočinek...

01.12.2019 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Standardně dobré jako ostatní knihy série, příběh napínavý, vyšetřování odsýpá a navíc se více objevují vlastnosti všech zúčastněných - Vanja nesympatická a děsně neempatická, hluboce introvertní nepříliš milá Ursula, posedlý Sebastian, fakt nudný panák z papundeklu Torkel a přitroublý Billy, který nějak neví, z které do které a mentálně mi přijde tak na 18 místo jeho třiceti. Dohromady to funguje, no body´s perfect! Hvězda dolů za opravdu poněkud překombinovaný Billyho příběh a trošku absurdní konec i na poměry této série, ale pořád je to ještě v mezích, vždyť se jedná o román, tak trocha neuvěřitelnosti a senzace je na místě. Těším se na poslední knihu série, zatím se mi nedostala do ruky.

25.11.2019 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tak v tomto díle mě nijak zvlášť nezaujal řešený kriminální případ a navíc mě štvala afgánská komunita, hlavně chlapi. Že si muslimská matka nechá poroučet od svého šestnáctiletého syna "ticho, mlčet budeš", je její věc a je možné to v rámci kulturních rozdílů akceptovat. Ale to, že po deseti letech života ve Švédsku se tito lidé stále mají xenofobně na pozoru před majoritou, straní se jí a víceméně jí pohrdají, ač žijí v pohodlných bytech a bezpečí, děti chodí do škol, ženy nejsou zaměstnané a přesto jim nic nechybí, a kdyby se neudávali mezi sebou, mohlo to tak zůstat, to mě zaráží. A chce-li to někdo z nich změnit, vůdce komunity ho rychle srovná. Co vlastně chtějí?
Oč méně tentokrát zaujaly vraždy a jejich pozadí, o to zajímavější byly vztahy, hlavně ty Sebastianovy a Vanjiny. No a jelikož čtu na přeskáčku a znám už další díl, vše se neslo v duchu napjatého očekávání, kdy už si nechá Sebastian nainstalovat kukátko... Juj!!!

15.11.2019 4 z 5

Srpnovští páni Srpnovští páni Vladimír Neff

Miluju pana Odolena, to byl chlap! Středověk skvěle vylíčený, postavy živé, reálie bez chyb, hodně jemného humoru, žádné sucharské popisy a mudrování. Jedna z knih, která člověka poučí o dějinách malých i velkých stokrát víc, než nejlepší učebnice a nejlepší dějepisář. Celý ten středověký život máte před očima s jeho krutostí a drsností, jakou dnes už neznáme - kruci, to by byl zvrat, kdyby z nějaké příčiny lidstvo přišlo o dnešní technické vymoženosti a bylo hozeno do situace, kdy se nají jen ten, kdo se umí o sebe prakticky postarat, kdy se ubrání jen silnější. Přitom charaktery lidí, těch čestných i těch vyčuraných a podrazáckých, jsou stále stejné, doba nedoba... Čteno poprvé asi v patnácti a čteno opakovaně dodnes. Vždy potěší, ba nadchne. Vladimír Neff byl excelentní vypravěč a mistr jazyka, špička naší literatury, na které se spolu s velmi málo autory drží desetiletí a je stále aktuální.

13.11.2019 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Čerstvě dočteno - po čtvrtém a druhém dílu série - přesně v tomto pořadí. A možná lepší, než číst chronologicky. Sebastian je hajzlík, ale až tady jsem zjistila proč. A už od prvně přečtené knihy mně byl sympatický, má totiž spoustu nezpochybnitelných kladů, a teď se moje sympatie potvrdily. Většině lidí poškodí charakter výchova a utrpěné křivdy. K tomu souhra tragických okolností a svinské rysy povahy jsou na světě. Možná se to dá léčit - ale psycholog psychologu nevěří... Kniha není jen výborně vystavěný a promyšlený příběh, který vede čtenáře složitým vyšetřováním realisticky a logicky, takže kdo chce, může být o krok vpředu. Závěr je překvapivý, jak to má být. Postavy příběhu jsou velmi dobře vykreslené, výborně se vzájemně doplňují a vesměs jsou tam všichni v určitém ohledu divní pavouci. A jako malé zpestření pro pobavení, obrácení očí vzhůru a vzpomínku na podobné figury z vlastního okolí se všem plete pod nohy hlupoň okresního formátu v podobě maloměstského benga s ambicemi. Jdu na třetí díl a doporučuji vám totéž.

12.11.2019 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Pro mě to bylo tíživé celé, přes veškerou snahu jsem v knize našla jen pár zajímavých pasáží, které mi něco řekly, něčím na mě zapůsobily. Nic jiného od autorky neznám a po tomhle váhám, jestli vůbec do těch reklamou zpopularizovaných knih jít. Chápu, že kniha měla vypovídat o složitosti vztahů a měla být tíživá, proti tomu nic, nevyznávám právě lehkou literaturu na koupaliště a banální jednoduché podbízivé příběhy autorů typu Moniová či Hartl, ale toto bylo - divné a nudné prostě. Pokusy o tajemné náznaky sexuálních tajemství a o úniky mimo realitu působily nesmyslně a samoúčelně. Toto že je ta opěvovaná Ferrante?

07.11.2019 1 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Celá Mayova čínská série mi přijde nepovedená, úplně jiná, než Skála atd. Přijde mi psaná tak jaksi, bez urážky oblíbeného autora, na množství a pro výdělek. Zápletky jsou jednoduché, motivace jasné, viník moc brzo ukáže karty, oba hlavní aktéři se ve vztahu k sobě chovají dost pubertálně. Ale to je jen můj subjektivní pohled. Hvězdičku přidávám za zajímavé reálie.

07.11.2019 3 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Je dobré číst díly chronologicky, pak čtenáře tolik nepřekvapí, co je ten Sebastian za hajzlíka, zřejmě to bylo v prvním díle série dostatečně plasticky vykresleno, zatímco v dalších už místy problesknou jeho dobré stránky. Vůbec celý vyšetřovací tým je za všecky prachy - nepříliš čestný, ale proti své vůli občas sympatický Sebastian, protivná, věčně vzteklá, ale výkonná Vanja (s takovými se špatně dělá, ale výsledky mají), bezbarvý snaživý Billy a seriózní suchoprd Torkel. Vedlejší postavy různých charakterů mají v knize své nezastupitelné místo (zejména nýmand a blb s funkcí), nic netvoří zbytečnou vatu. Zločinci jsou odpudiví psychopati, zjevně dost hnusní i fyzicky. Děj napínavý, gradující, výborně promyšlený, nic se zbytečně neokecává, vše má své příčiny, následky a logiku - prostě vynikající čtení! Doporučuju - a konečně si jako třetí knihu autorů teda přečtu ten první díl.

07.11.2019 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Vynikající knížka – a protože ráda hodnotím vysoko, teď se mi to vymstilo, chybí mi oproti většině mých ostatních hodnocení asi tak 3 hvězdy. Autor má všecko dokonale promyšlené a v závěrečných kapitolách to do sebe zapadne, jako když s uspokojením uložíte poslední dílek komplikovaného strojku na jeho místo a ozve se cvak – a tiše se to správně rozjede, jak má. Nádhera. Některé neukončené motivy ze začátku knihy vám celou dobu nedají na ně přestat myslet, v závěru se vynoří na správném místě. Autor je mistr pera, mistr jazyka, mistr psychologie, mistr imaginace – a o tom mě v této knize konečně definitivně přesvědčil. Jak prosté – a přitom tak komplikované, jako život sám. Rozhodně čtěte a doporučujte dál.

26.10.2019 5 z 5

Terezka Martinová Terezka Martinová Marie Holková

Přečteno v dětství, moc mě to tenkrát bavilo a to jsem ještě o sv. Terezičce nic bližšího netušila, brala jsem to jen jako knihu o malé holčičce a jejím rodinném prostředí s hezkými vztahy. Poetické. Nelze číst jako nějaký oficiální životopis, není to určeno dospělému čtenáři, tudíž tam není nic o krizi víry. Není to opravdu žádné literární veledílo a občas mi to přijde trošku nábožensky přepjaté - a to mi víra v Boha není cizí. Nicméně podstata je jasná - dcery Martinovy byly vychovány ve slušnosti, odpovědnosti a vzájemné lásce a v tom podle mě přínos knihy spočívá.

24.10.2019 3 z 5

Jména mrtvých dívek Jména mrtvých dívek Eric Rickstad

Líbila se mi celá série, potěšilo mě rozuzlení vraždy z předchozího dílu. Doporučuji ke čtení všechny tři části série.

23.10.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá, promyšlená, napínavá knížka, hodně pátrání, které má smysluplné postupné kroky a psychologický aspekt, takže umožňuje čtenáři samostatně přemýšlet nad řešením. Samotný konec je hodně překvapivý, i když se netýká přímo případu. Doporučuji!

13.10.2019 5 z 5

Chata jménem Marion Chata jménem Marion Jiří Slavíček

Pro pamětníky a jejich děti - pobyty na chatách v zárodcích chataření a vznikajících osadách. Jednoduché, ale příjemné čtení se silně autobiografickými prvky. Zajímavé pohledy do doby, kdy bylo na vše spousta času, jen v obchodech nebylo nic k dostání, elektrifikace venkova v zárodku, soukromé zemědělství zlikvidované a zhuntované, kolektivní dosud - a nikdy - nenastartované, doby nucených brigád - ani zrno nazmar, to vše očima dospívajícího kluka. A kdo u ohně zpíval při kytaře americké lidové, byl nepřítelem budování socialismu a světlých zítřků, které nikdy nenastaly. Přesto měla tato skromná doba své kouzlo, jako ostatně každá doba - žít se musí s tím, co je, a je lepší žít s dobrou náladou.

08.10.2019 3 z 5

Ranní ptáček Ranní ptáček Eric Malpass

Milá, příjemná, nenápadná a optimistická kniha, malá rozsahem, velká myšlenkami. Moc hezká. Svým dojemným a velmi hlubokým závěrem se pro mě stala krásnou. Nepotřebuje velká slova, tragické zvraty, extrémní prostředí, přesto obsahuje vše, co obnáší život sám. Doporučuji.

30.09.2019 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Hakl mě vždy potěší, znervózní, zneklidní, rozesměje, donutí k zamyšlení - a dlouho mi jeho slova a věty nejdou z hlavy. Je přímý, bez servítků, naostro, nešetří se. Mám ho moc ráda. V hovorech mezi otcem a synem (a synem syna) se odráží celý svět. Čtěte.

Váš rodokmen krok za krokem Váš rodokmen krok za krokem Lenka Peremská

Kniha mi velmi pomohla v počátcích mého amatérského bádání, je velmi srozumitelná a já neumím ani latinsky, ani německy, ani švabach ani kurent (no, po letech bádání už trochu ano) a kniha byla pro mě vynikajícím odrazovým můstkem. S její pomocí jsem dala dohromady rodokmen naší rodiny až k nejstarším matrikám a navigovala mě i do gruntovnic, dokonce i za moře, kde ukázala, jak hledat vystěhovalce. Velmi užitečné. Možná to není publikace právě vědecká, ale pro mé účely dokonale dostačující. A hlavně - dodá chuť do bádání a je čtivá.

24.09.2019 5 z 5

Vaše rodinná kronika krok za krokem Vaše rodinná kronika krok za krokem Lenka Peremská

Pro mě velmi užitečná při mém amatérském genealogickém bádání. Ještě tak sebrat rozum do hrsti a konečně tu rodinnou kroniku sepsat. Knihu si půjčuju pořád dokola, koupím si ji. Třeba ji využije ještě i nějaký můj možný následovník.

24.09.2019 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Detektivky od Rowlingové mě baví, dokázala, že neměla jen štěstí na volný trh s Harrym Potterem, ale opravdu umí psát.

23.09.2019 4 z 5