mol378 mol378 komentáře u knih

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Pokračování Prašiny nezklamalo, temné, drsné, zdá se mi probleskovat inspirace Golemem. Poutavý je především kontrast Prašiny se současnou Prahou, její poloha v centru, připomíná Foglarovy Stínadla. Napínavé nejen pro děti, psané svižně, moderně. Doporučuji.

28.12.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Starý skvělý Harry Hole je zpět a nezklamal. Tentokrát to bylo dramatické a už už jsem si byla jista vrahem - a ono ne! Dobře napsáno, doporučuju, jedna z lepších knih série. A vypadá to, že Harry nejen jako vždy přežil, ale neplánuje definitivní odpočinek...

01.12.2019 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Standardně dobré jako ostatní knihy série, příběh napínavý, vyšetřování odsýpá a navíc se více objevují vlastnosti všech zúčastněných - Vanja nesympatická a děsně neempatická, hluboce introvertní nepříliš milá Ursula, posedlý Sebastian, fakt nudný panák z papundeklu Torkel a přitroublý Billy, který nějak neví, z které do které a mentálně mi přijde tak na 18 místo jeho třiceti. Dohromady to funguje, no body´s perfect! Hvězda dolů za opravdu poněkud překombinovaný Billyho příběh a trošku absurdní konec i na poměry této série, ale pořád je to ještě v mezích, vždyť se jedná o román, tak trocha neuvěřitelnosti a senzace je na místě. Těším se na poslední knihu série, zatím se mi nedostala do ruky.

25.11.2019 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tak v tomto díle mě nijak zvlášť nezaujal řešený kriminální případ a navíc mě štvala afgánská komunita, hlavně chlapi. Že si muslimská matka nechá poroučet od svého šestnáctiletého syna "ticho, mlčet budeš", je její věc a je možné to v rámci kulturních rozdílů akceptovat. Ale to, že po deseti letech života ve Švédsku se tito lidé stále mají xenofobně na pozoru před majoritou, straní se jí a víceméně jí pohrdají, ač žijí v pohodlných bytech a bezpečí, děti chodí do škol, ženy nejsou zaměstnané a přesto jim nic nechybí, a kdyby se neudávali mezi sebou, mohlo to tak zůstat, to mě zaráží. A chce-li to někdo z nich změnit, vůdce komunity ho rychle srovná. Co vlastně chtějí?
Oč méně tentokrát zaujaly vraždy a jejich pozadí, o to zajímavější byly vztahy, hlavně ty Sebastianovy a Vanjiny. No a jelikož čtu na přeskáčku a znám už další díl, vše se neslo v duchu napjatého očekávání, kdy už si nechá Sebastian nainstalovat kukátko... Juj!!!

15.11.2019 4 z 5

Srpnovští páni Srpnovští páni Vladimír Neff

Miluju pana Odolena, to byl chlap! Středověk skvěle vylíčený, postavy živé, reálie bez chyb, hodně jemného humoru, žádné sucharské popisy a mudrování. Jedna z knih, která člověka poučí o dějinách malých i velkých stokrát víc, než nejlepší učebnice a nejlepší dějepisář. Celý ten středověký život máte před očima s jeho krutostí a drsností, jakou dnes už neznáme - kruci, to by byl zvrat, kdyby z nějaké příčiny lidstvo přišlo o dnešní technické vymoženosti a bylo hozeno do situace, kdy se nají jen ten, kdo se umí o sebe prakticky postarat, kdy se ubrání jen silnější. Přitom charaktery lidí, těch čestných i těch vyčuraných a podrazáckých, jsou stále stejné, doba nedoba... Čteno poprvé asi v patnácti a čteno opakovaně dodnes. Vždy potěší, ba nadchne. Vladimír Neff byl excelentní vypravěč a mistr jazyka, špička naší literatury, na které se spolu s velmi málo autory drží desetiletí a je stále aktuální.

13.11.2019 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Čerstvě dočteno - po čtvrtém a druhém dílu série - přesně v tomto pořadí. A možná lepší, než číst chronologicky. Sebastian je hajzlík, ale až tady jsem zjistila proč. A už od prvně přečtené knihy mně byl sympatický, má totiž spoustu nezpochybnitelných kladů, a teď se moje sympatie potvrdily. Většině lidí poškodí charakter výchova a utrpěné křivdy. K tomu souhra tragických okolností a svinské rysy povahy jsou na světě. Možná se to dá léčit - ale psycholog psychologu nevěří... Kniha není jen výborně vystavěný a promyšlený příběh, který vede čtenáře složitým vyšetřováním realisticky a logicky, takže kdo chce, může být o krok vpředu. Závěr je překvapivý, jak to má být. Postavy příběhu jsou velmi dobře vykreslené, výborně se vzájemně doplňují a vesměs jsou tam všichni v určitém ohledu divní pavouci. A jako malé zpestření pro pobavení, obrácení očí vzhůru a vzpomínku na podobné figury z vlastního okolí se všem plete pod nohy hlupoň okresního formátu v podobě maloměstského benga s ambicemi. Jdu na třetí díl a doporučuji vám totéž.

12.11.2019 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Pro mě to bylo tíživé celé, přes veškerou snahu jsem v knize našla jen pár zajímavých pasáží, které mi něco řekly, něčím na mě zapůsobily. Nic jiného od autorky neznám a po tomhle váhám, jestli vůbec do těch reklamou zpopularizovaných knih jít. Chápu, že kniha měla vypovídat o složitosti vztahů a měla být tíživá, proti tomu nic, nevyznávám právě lehkou literaturu na koupaliště a banální jednoduché podbízivé příběhy autorů typu Moniová či Hartl, ale toto bylo - divné a nudné prostě. Pokusy o tajemné náznaky sexuálních tajemství a o úniky mimo realitu působily nesmyslně a samoúčelně. Toto že je ta opěvovaná Ferrante?

07.11.2019 1 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Celá Mayova čínská série mi přijde nepovedená, úplně jiná, než Skála atd. Přijde mi psaná tak jaksi, bez urážky oblíbeného autora, na množství a pro výdělek. Zápletky jsou jednoduché, motivace jasné, viník moc brzo ukáže karty, oba hlavní aktéři se ve vztahu k sobě chovají dost pubertálně. Ale to je jen můj subjektivní pohled. Hvězdičku přidávám za zajímavé reálie.

07.11.2019 3 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Je dobré číst díly chronologicky, pak čtenáře tolik nepřekvapí, co je ten Sebastian za hajzlíka, zřejmě to bylo v prvním díle série dostatečně plasticky vykresleno, zatímco v dalších už místy problesknou jeho dobré stránky. Vůbec celý vyšetřovací tým je za všecky prachy - nepříliš čestný, ale proti své vůli občas sympatický Sebastian, protivná, věčně vzteklá, ale výkonná Vanja (s takovými se špatně dělá, ale výsledky mají), bezbarvý snaživý Billy a seriózní suchoprd Torkel. Vedlejší postavy různých charakterů mají v knize své nezastupitelné místo (zejména nýmand a blb s funkcí), nic netvoří zbytečnou vatu. Zločinci jsou odpudiví psychopati, zjevně dost hnusní i fyzicky. Děj napínavý, gradující, výborně promyšlený, nic se zbytečně neokecává, vše má své příčiny, následky a logiku - prostě vynikající čtení! Doporučuju - a konečně si jako třetí knihu autorů teda přečtu ten první díl.

07.11.2019 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Vynikající knížka – a protože ráda hodnotím vysoko, teď se mi to vymstilo, chybí mi oproti většině mých ostatních hodnocení asi tak 3 hvězdy. Autor má všecko dokonale promyšlené a v závěrečných kapitolách to do sebe zapadne, jako když s uspokojením uložíte poslední dílek komplikovaného strojku na jeho místo a ozve se cvak – a tiše se to správně rozjede, jak má. Nádhera. Některé neukončené motivy ze začátku knihy vám celou dobu nedají na ně přestat myslet, v závěru se vynoří na správném místě. Autor je mistr pera, mistr jazyka, mistr psychologie, mistr imaginace – a o tom mě v této knize konečně definitivně přesvědčil. Jak prosté – a přitom tak komplikované, jako život sám. Rozhodně čtěte a doporučujte dál.

26.10.2019 5 z 5

Terezka Martinová Terezka Martinová Marie Holková

Přečteno v dětství, moc mě to tenkrát bavilo a to jsem ještě o sv. Terezičce nic bližšího netušila, brala jsem to jen jako knihu o malé holčičce a jejím rodinném prostředí s hezkými vztahy. Poetické. Nelze číst jako nějaký oficiální životopis, není to určeno dospělému čtenáři, tudíž tam není nic o krizi víry. Není to opravdu žádné literární veledílo a občas mi to přijde trošku nábožensky přepjaté - a to mi víra v Boha není cizí. Nicméně podstata je jasná - dcery Martinovy byly vychovány ve slušnosti, odpovědnosti a vzájemné lásce a v tom podle mě přínos knihy spočívá.

24.10.2019 3 z 5

Jména mrtvých dívek Jména mrtvých dívek Eric Rickstad

Líbila se mi celá série, potěšilo mě rozuzlení vraždy z předchozího dílu. Doporučuji ke čtení všechny tři části série.

23.10.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá, promyšlená, napínavá knížka, hodně pátrání, které má smysluplné postupné kroky a psychologický aspekt, takže umožňuje čtenáři samostatně přemýšlet nad řešením. Samotný konec je hodně překvapivý, i když se netýká přímo případu. Doporučuji!

13.10.2019 5 z 5

Chata jménem Marion Chata jménem Marion Jiří Slavíček

Pro pamětníky a jejich děti - pobyty na chatách v zárodcích chataření a vznikajících osadách. Jednoduché, ale příjemné čtení se silně autobiografickými prvky. Zajímavé pohledy do doby, kdy bylo na vše spousta času, jen v obchodech nebylo nic k dostání, elektrifikace venkova v zárodku, soukromé zemědělství zlikvidované a zhuntované, kolektivní dosud - a nikdy - nenastartované, doby nucených brigád - ani zrno nazmar, to vše očima dospívajícího kluka. A kdo u ohně zpíval při kytaře americké lidové, byl nepřítelem budování socialismu a světlých zítřků, které nikdy nenastaly. Přesto měla tato skromná doba své kouzlo, jako ostatně každá doba - žít se musí s tím, co je, a je lepší žít s dobrou náladou.

08.10.2019 3 z 5

Ranní ptáček Ranní ptáček Eric Malpass

Milá, příjemná, nenápadná a optimistická kniha, malá rozsahem, velká myšlenkami. Moc hezká. Svým dojemným a velmi hlubokým závěrem se pro mě stala krásnou. Nepotřebuje velká slova, tragické zvraty, extrémní prostředí, přesto obsahuje vše, co obnáší život sám. Doporučuji.

30.09.2019 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Hakl mě vždy potěší, znervózní, zneklidní, rozesměje, donutí k zamyšlení - a dlouho mi jeho slova a věty nejdou z hlavy. Je přímý, bez servítků, naostro, nešetří se. Mám ho moc ráda. V hovorech mezi otcem a synem (a synem syna) se odráží celý svět. Čtěte.

Váš rodokmen krok za krokem Váš rodokmen krok za krokem Lenka Peremská

Kniha mi velmi pomohla v počátcích mého amatérského bádání, je velmi srozumitelná a já neumím ani latinsky, ani německy, ani švabach ani kurent (no, po letech bádání už trochu ano) a kniha byla pro mě vynikajícím odrazovým můstkem. S její pomocí jsem dala dohromady rodokmen naší rodiny až k nejstarším matrikám a navigovala mě i do gruntovnic, dokonce i za moře, kde ukázala, jak hledat vystěhovalce. Velmi užitečné. Možná to není publikace právě vědecká, ale pro mé účely dokonale dostačující. A hlavně - dodá chuť do bádání a je čtivá.

24.09.2019 5 z 5

Vaše rodinná kronika krok za krokem Vaše rodinná kronika krok za krokem Lenka Peremská

Pro mě velmi užitečná při mém amatérském genealogickém bádání. Ještě tak sebrat rozum do hrsti a konečně tu rodinnou kroniku sepsat. Knihu si půjčuju pořád dokola, koupím si ji. Třeba ji využije ještě i nějaký můj možný následovník.

24.09.2019 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Detektivky od Rowlingové mě baví, dokázala, že neměla jen štěstí na volný trh s Harrym Potterem, ale opravdu umí psát.

23.09.2019 4 z 5

Povídky z Letné Povídky z Letné Jiří Slavíček

Slabší než Lampionový průvod, čtení, které má význam buď pro znalce prostředí, letenské obyvatele, nebo pamětníky poválečných časů. Může být inspirující pro ty, kdo chtějí sepsat krátké vzpomínky třeba jen pro rodinné použití. Vyprávění, jaké většinou chtějí děti po svých rodičích a prarodičích - jaké to bylo tenkrát, když byli malí. (Bohužel je v knize spousta tiskových chyb.)

23.09.2019 2 z 5