kniznistranky Online kniznistranky komentáře u knih

Sama v Tokiu Sama v Tokiu Marie Machytková

Tohle je tak krásně napsaná kniha plná emocí a lásky k Japonsku, až se mi ani nechce věřit, že už jí mám dočtenou. Klidně bych četla ještě dál. Celé si to hezky pozvolna plynulo svým tempem. Ne vždy vesele - spíš málo kdy - ale ta láska k Japonsku a naděje v lepší zítřky na čtenáře dýchá z každého slova.

Jde vidět, že je autorka novinářka a se slovy to umí. Ty emoce, které do toho dává... Skvost!

Spíš než cestopisem, bych to nazvala deníkem. Náhledem do hlavy, srdce a života jedné novinářky, která se beznadějně zamilovala do Tokia a čtenář má tu čest projít si tu dlouhou náročnou cestu spolu s ní - a zamilovat se do Japonska spolu s ní. Nejednou jsem si během čtení vyhledávala knihy, které Marie studovala, místa, která navštěvovala. Mýty, o kterých tak poutavě psala a doplňovala je o vlastní názory, postřehy a zajímavosti. Mezi jednotlivými zápisky jsou navíc černé stránky s bílými verši haiku, které většinou stručně vystihnou danou část vyprávěnou autorkou.

Prostřednictvím této knihy má čtenář možnost nahlédnout ne jen do života mladé novinářky, která hledá své místo v pracovní branži, ale i do života studentky japanologie, která se nevzdává bez boje; dcery, která myslí na rodiče, jejich stárnutí a i přes nelehké vztahy i na starost o ně; obyčejné dívky, která si jde za svým nově objeveným snem a posláním i přes nepřízně osudu. Marie tu čelí spoustě nelehkých rozhodnutí, ale neztrácí naději! Ať situace vypadá sebehůř, nakonec najde sílu znovu vstát a bojovat dál!

Autorka je jednoduše silná žena, která vás prostřednictvím své cesty za poznáváním Japonska naučí neztrácet naději a jít si za svými sny!

03.09.2022 5 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

TŘETÍ ČTENÍ

Pokračování re-readingu, který si dávám před čtením posledního dílu této série. Z prvního dílu jsem byla po těch letech taková rozpačitá a občas jsem se do čtení nutila. Spoustu věcí jsem si pamatovala a tudíž mě nic nepřekvapilo. Tento druhý díl už jsem si pamatovala méně a některé zvraty mě tu překvapily!

Tato série umí být drsná a Plamen v temnotě je oproti Jiskře ještě o něco drsnější. Už při prvním čtení tenkrát, když před několika lety vyšel, jsem z něj byla nadšená. Z toho, jak mě svým světem, příběhem i postavami vtáhl a unášel daleko mimo realitu. I tentokrát se mi Plamen v temnotě moc líbil. Víc než první díl. Bylo tu více akce, zvratů, surovosti. S postavami se tu nikdo nepáře a je úplně jedno jestli jde o muže, ženy nebo malé děti.

Také se tu objevuje více fantasy prvků. Jedním z nich je tu Stinný hvozd a Ševa. Tahle ta část příběhu točící se kolem Místa čekání mě před těmi několika lety zas až tolik nebavila co si mlhavě vzpomínám, ale teď mě tento nápad a místo zaujalo o to víc.

Nebudu se zbytečně moc rozepisovat, jde o druhý díl série, která je skvělá! Loni vyšel poslední díl, ale já mám pocit, že takové bum, jako když vyšel ten první jsem nezaznamenala. Jako by celá série, v té záplavě všech těch fantasy světů a knih, co teď vychází, úplně zapadla. Je to škoda.

Zjišťuju, že mě hodně baví fantasy knihy odehrávající se někde na poušti, nebo minimálně když tam poušť a písek hrají velkou roli a děj se odehrává převážně tam. Je to něco, co za mě dodává na atraktivitě příběhu. Loni jsem četla JAL, fantasy odehrávající se v Egyptě a ten mě taky hodně bavil.

02.07.2022 5 z 5

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Důstojné zakončení geniální série a ještě k tomu od českého autora! Co víc si může čtenář přát?

Do třetího - závěrečného - dílu jsem se pustila trochu nepřipravena. Četla jsem si jen spoilerové poznámky, které Pavel Bareš ke dvěma předešlým knihám sepsal a musím říct, že díky bohu za ně! Kéž by to takto fungovalo s každou sérií, aby člověk po tom všem čekání nemusel všechny díly načítat znovu aby pochopil ten konečný. Prvních pár desítek stran mi trvalo než jsem se zorientovala, utřídila si kdo je kdo, kdo kam patří, kdo co dělá... a pak už jsem si to užívala stejně jako díly předešlé.

Celá tato série je dost zamotaná. Dalo by se říct, že i složitější na pozornost čtenáře a je lepší, když mezi jednotlivými díly nemáte moc velké prodlevy a každý díl čtete bez velkých pauz. Vlastně by bylo úplně nejlepší si všechny 3 knihy vzít, zavřít se někam mimo civilizaci a všechny slupnout po sobě. Ale kdo z nás má tu možnost že? :D

Abych tak nějak shrnula celou tuto sérií:
První díl byl rozjezdovou, debutovou knihou autora, kterou se dostal do povědomí čtenářů a taky to byl díl z celé série a ze všech autorových knih nejslabší - což asi nikoho nepřekvapí. Každopádně! I tak nasadil vysokou laťku. Představil nám spoustu postav s dobře vymyšlenými charaktery, ale dialogy trochu skřípaly. Ještě to zkrátka nebylo to ONO.

Druhý díl, ten ovšem nasadil tempo, které je těžké udržet. Nabídl nám spoustu nových informací, skvělé zvraty, další propletence v příběhu a byla to prostě pecka a pro mě ještě větší bum!

A tento třetí, závěrečný díl, ten už se nesl zdá se mi na trochu klidnější vlně než ten druhý co se zvratů týče, ale naopak dost přitvrdil v násilných akčních scénách a bojích. Postupně nám doodkryl všechny tajnosti, vysvětlil všechno co zbývalo dovysvětlit... Co si budeme povídat, další pecka od autora! Jsem maximálně spokojená s celou sérií, se všemi díly a jsem moc zvědavá s čím dalším Pavel Bareš přijde a co si pro nás nachystá, protože co kniha, to větší kvalita a větší čtenářský zážitek! Ten pokrok od Projektu Kronos po Kronův odkaz je znát!

13.06.2022 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

U prvního dílu Bridgertonových jsem první četla knihu a až pak jsem si pustila seriál. Hodnotila jsem obojí přibližně stejně a nesrovnávala jsem to moc. Obojí mělo své mouchy a svá plus. Podobně, ne-li stejně, to vidím u tohoto druhého dílu, zaměřeného na Anthonyho, prvorozeného z Bridgertonových sourozenců. Knihu jsem měla několik měsíců ve čtečce, ale pořád jsem čekala, až přijde její chvíle a budu na ni mít tu správnou náladu - a ta přišla hned po shlédnutí druhé série stejnojmenného seriálu.
Musím říct, že ústřední dvojice tohoto dílu - Anthony a Kate - mi byly od začátku nějak víc sympatičtější než Daphne a Simon, i když jim vzájemná sympatie ze začátku dost chyběla. Tento díl se mi líbil o něco víc než ten první. U prvního jsem se víc nasmála, ale tento mě zaujal více po dějové stránce. V obou případech jde ale především o nenáročnou, naivní, oddechovou romantickou zápletku, u které nemusíte vůbec zapínat mozek a než se nadějete, jste na konci knihy a ve vás hlodá malinký hlásek, že by to (nejlépe okamžitě!) chtělo další díl. Nemůžu se nějak zbavit pocitu, že těm 'romanťárnám' přicházím na chuť, i když ne všechno mi sedne a ne všemu věřím.
U této série ale nejde ani tolik o věrohodnost, ale především o odpočinek. Vypnout celý svět kolem a užít si pohádku o sourozencích Bridgertonových, se kterými se, s trochou štěstí, nebudete nudit.

11.04.2022 4 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Uff... No, na začátek asi řeknu, že jsem tušila, že tohle nebude tak úplně pro mě. A tušila jsem správně. Bylo to hodně prvoplánové. Romantické lince mezi hlavními hrdiny jsem nevěřila. Nebyla mi sympatická asi žádná postava, jejich osudy mi byly celkem jedno. Nedokázala jsem si k nikomu vytvořit vztah. Těžko říct, jestli to bylo jen tím, že je kniha tak kraťučká, nebo i tím, že vlastně do teď nevím, jak bych hlavní hrdiny popsala. Jakou měli povahu?
Střídají se tu pohledy vyprávění - Vaji a Maddena. Neviděla jsem v jejich linkách ale žádný rozdíl. Nevím, jestli to dobře popíšu, ale Vaja v Maddenově lince se nechovala jako Vaja v té Vajiné a to samé Madden. Byla jsem z toho docela rozpačitá. Přišlo mi, že nečtu o dvou lidech ale vlastně o čtyřech. Těžko říct, jestli to byl autorčin záměr, aby lépe ukázala tu skrytou stránku každého z nich a tu, kterou ukazují světu (jejich masku). Necítila jsem mezi nimi žádnou chemii a to, že se do sebe zakoukali v podstatě jen lusknutím prstu, aniž by se znali, jsem jim taky nevěřila. Nehledě na jejich seznámení, které mi taky přišlo trochu přitažené za vlasy.
Další věc, která mi tu přišla slabší, byly scény. Občas nelogické chování hrdinů, zvláštní situace, nad kterými zůstává rozum stát a nereálnost. Šablonovité popisy romantiky mezi hrdiny, která je tak nějak všeobecně okoukaná. Bylo zde cítit, že autorce jdou ty dramatičtější části, popisy hloubání v myšlenkách a ta linka z minulosti řekněme, byla taky fajn. Takové zpestření, to se mi líbilo.
Autorka má ale příjemný vyprávěcí jazyk, dobře se čte, což tomu dost pomáhalo. Kdyby to tak nebylo, knihu bych asi nedočetla.
Řekla bych, že se autorka potřebuje ještě vypsat. Dobře se její styl čte, ale děj je slabší. Jako povídka třeba na wattpadu by to bylo super, ale na knihu je to bohužel přece jen trochu slabé.

23.01.2022 2 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Na tuto knihu jsem si brousila zuby už od té doby co vyšla. Dostala se ke mě bohužel ale až teď, v době, kdy už asi nespadám ani do krajní věkové hranice čtenářů. Začíst se do ní pro mě byl ze začátku nadlidský výkon. Prvních 100 stran byla jedna velká nuda a než jsme se dopracovala vůbec na stranu 50, tak se mi u ní podařilo hned dvakrát usnout. No, co si budeme, žádná hitparáda. Kolem cca poloviny už to nabralo nějaký směr, bylo to čtivější, zajímalo mě co bude dál a kam se bude příběh vyvíjet. Kniha si u mě o něco polepšila, ale ve výsledku ani po dočtení žádná sláva. Taková milá věc, když chcete něco číst, je vám jedno co a vlastně vás ani moc nezajímá, co se v knize vlastně děje. Samotný dej bych shrnula asi do 5 vět. Zklamání, ale tak hold, s tím se musí počítat...

03.07.2021 2 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Jestliže byl první díl Projektu Kronos bravurně - i když možná s občas trochu kostrbatějšími dialogy - napsaným debutem mladého českého autora, pak druhý díl Kronovy děti je špičkovým dílem autora profesionála ve svém oboru. Za mě lepší než jednička, to jednoznačně. Po těch 500 stranách v prvním díle se autor nejspíš dostatečně vypsal, aby tu pravou show rozjel v tomto druhém dílu. První díl je seznámení s postavami a s městem, druhý díl nám nabízí 700 stran nepřetržité akce. Ani jedna stránka tu není zbytečně. Každá informace, která se na první pohled zdá nepodstatná, tu má své místo... jen si čtenář musí počkat na to, až autor uzná za vhodné objasnit mu jaké a proč. GENIÁLNÍ! Bála jsem se toho šíleného množství stran a ve výsledku mi utíkaly takovou rychlostí, že než jsem se nadála, byl konec. A já se ptám: KDE JE, SAKRA, TEN TŘETÍ DÍL PAVLE?!

29.05.2021 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Četlo se to dobře, občas jsem se i zasmála. Bavilo mě to, ale že bych z toho byla nějak unešená, to asi ne. Zajímalo by mě, jak by toto drama vypadalo jako divadelní představení. To by se mi možná líbilo o něco víc. Každopádně jsem spokojená.

20.05.2021 3 z 5

Bez milosti Bez milosti Lisa Jackson

Po dlouhe dobe jsem zase sahla po necem od Lisi, kterou tolik zboznuju. Musim rict, ze jako nejvetsi plus jsem vnimala prostredi, do ktereho autorka pribeh zasadila. Internatni skola pro problemovou mladez, navic nekde v horach, odriznuta od civilizace, do toho zima a snehova boure. O atmosferu bylo postarano! Opet se mi to cetlo moc dobre, ale musim rict, ze takovou nejakou tu "romantickou linku" jsem tam vnimala spis jako rusivy prvek a tak trochu na silu. Kdyby tam nebyla, nezlobila bych se a asi by mi tam ani nechybela, ale to je jen muj nazor. Jsou knihy, ktere mam od Lisi radsi, tahle byla trosicku slabsi tim "patranim po vrahovi". Toho jsem sice neuhodla, ale nejak mi to prislo takove slabsi nez u jinych knih od Lisi. Ale bylo to ctive, jak rikam misto a atmosfera super, jsem spokojena. Zklamana rozhodne nejsem!

10.01.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Byla jsem dost zvědavá, co se z této knihy vyklube. A nestačila jsem zírat, jak moc mě to chytlo! Četlo se to samo - troufám si říct, že o hodně líp než samotný Projekt Kronos. Osvěžující byla i příjemná délka (nebo spíš krátkost?) příběhu. Ne všechno dobré musí mít přece kolem 500 stran (jako většina knih poslední dobou). Ač jsem člověk, co tzv. pražštinu nemůže vystát (pardón všem pražákům), tady mě ten hovorový jazyk vůbec nevadil a i když nejsem ani velký zastánce angličtiny, i tu jsem v knize překousla. Konec byl překvapivý, skvělý! Na samotném začátku knihy mě ani ve snu nenapadlo, že by se to mohlo ubírat tímto směrem. Byla to taková dokonalá směsice věcí typických pro nás čechy, parádně popsaný pocity a problémy nás jakožto v knize několikrát zmíněných mileniálů, do kterých patřím i já, problémy dnešní doby, spousta věcí k zamyšlení... a zároveň všechno tak hezky, jednoduše čtivě napsáno, podáno... Nejednou jsem se zasmála nebo minimálně pousmála některým hláškách. No paráda! Musím říct, že tohle pro mě bylo velké překvapení. Víc takových knih od Bareše!

08.08.2020 5 z 5

Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Turid Rugaas

Skvělá knížka, kterou zvládne přečíst každý. Na pár stranách popsáno tolik užitečných věcí!

23.05.2020 5 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Krásné, inspirativní, smutné... a spousta dalšího. Dechberoucí ilustrace, nad kterými se člověk pozastaví a nepřestává ho udivovat JAK? Krásné!

04.10.2019 5 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Super! Za mě spokojenost! Přesně takové, jak jsem u Tess zvyklá.

07.10.2018 5 z 5

To mi zaplatíš To mi zaplatíš Lisa Jackson

Další samostatně stojící kniha od mé oblíbené autorky. V příběhu se střídají dvě časové roviny - ,Tehdy' a ,Teď'.
Skupina vedoucích na letním církevním táboře. Čtyři nezvěstní. Kopa tajemství.
Je to zajímavé čtení. Přesně jak mám u Lisi ráda. Všechno tu souvisí se vším, je to zamotané a vy spolu s hrdiny postupně rozplétáte všechna tajemství, která se onoho léta stala. A že jich není málo!
Je pravda, že zprvu jsem měla trošku problém se začíst, ale vinu přikládám spíš tomu hroznému horku venku.
Shrnuto a podtrzeno! Byla to opět velmi dobrá kniha od autorky. Možná bych řekla, ze patří k těm malilinko slabším, ale to vůbec nevadí. Čtení jsem si užila.

11.08.2018 5 z 5

Nechtěj nic vědět Nechtěj nic vědět Lisa Jackson

Naprosta spokojenost!!!

04.08.2018 5 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Začátek byl dle mého hodně pomalý. Než se začalo něco opravdu dít, měla jsem polovinu knížky přečtenou a nebyla jsem zrovna dvakrát nadšená Spíš jsem byla zklamaná. U prvního dílu - Les sebevrahů: Aokigahatra - mě atmosféra místa chytla a zaujala hned od začátku. U toho dílu tomu tak nebylo. Katakomby byli sice dobře popsané, ale zprvu mě to moc nebavilo. Pak ale nastala zlom! Blížila se poloviny knihy a děj se začal stávat zajímavějším, akčnějším a napínavějším. Celá druhá polovina byla skvělá a moc se mi líbila. Konec byl dle mého lepší než u Lesu sebevrahů, ale začátek zase naopak horší. Dávám horší 4 hvězdy a jsem moc zvědavá na další díl.

08.01.2018 4 z 5

Umři znovu Umři znovu Tess Gerritsen

Paráda. Nemám co vytknout. Napětí, akce, vraha jsem poznala jen částečně. Tess mě asi nikdy nezklame.

06.06.2017 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

První kniha od této manželské dvojice a maximální spokojenost!

25.08.2016 5 z 5

Neznámá Neznámá Tess Gerritsen

Druhá kniha od Tess pokořena! Bylo to moc dobré čtení. Tessin styl psaní se mi moc líbí a sedí mi. Její knihy se mi čtou moc dobře, ale musím říct, že tahle mi přišla oproti Poslední na řadě drobátko slabší ...a nebo je to tím, že tu hlavně prožíváme Janein porod a její zvykání si na to, že se z ní stala mamča... Ale i tak to bylo moc dobré čtení.

01.06.2016 5 z 5

V divočině V divočině Diane Thomas

Na tuhle knihu jsem byla hodne zvedava. Nic podobneho jsem jeste necetla. Je to velice zvlastni kniha. Do ted tak uplne nevim co si o ni myslet a jestli v tom bylo neco hlubsiho asi jsem to nepochopila. Nevim. Je to takovy stred a asi bych ji dal nedoporucila. Skoda no.

15.04.2016 3 z 5