muchomurka muchomurka komentáře u knih

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Když jsem knihu začala číst, myslela jsem, že ji asi nedočtu (i přesto, že jsem hrozně chtěla vědět, co se stane). Nemohla jsem rozdýchat, že se Juliette chová tak sebestředně (krásně mé pocity pak shrnul Kenji, ale to až v půlce knihy). A taky mě štvalo, že, i přes ušlechtilý záměr, prostě opustila Adama. Chápu, že mu nechtěla ubližovat, ale to, že mu nedala šanci se vyjádřit, že ani nechtěla zkusit, jestli by to mohlo fungovat, dát tomu čas a prostě to skončila, to bylo děsný a skoro týden jsem na knihu nesáhla, protože jsem se přes to nemohla přenést. Ale přece jen zvědavost, jak to skončí, byla silnější. A jsem ráda, že jsem dočetla. Příběh se mi fakt líbil, děj i zvraty a jsem fakt zvědavá, jak to celé dopadne. Doufám, že dobře, ať už by Juliette byla s Adamem nebo Warnerem, ale prostě hlavně chci dobrý konec :-)
Co ještě musím na knize pochválit, bylo, že postavy nebyly jen "černé" nebo "bílé", ale že něco udělaly dobře a něco ne. I přes výše zmíněné se mi líbilo, že Juliette nebyla jen slepě zahleděná hrdinka do Adama, ale že pochybovala, přitahoval ji Warner a že nevěděla, co se s ní děje, jaké je správné řešení. Sice mě štvalo, že zcela absurdně zatajovala některé informace, které měla radši říct, ale bylo dobře řečeno, proč tak jedná. Jsem zvědavá, jak to skončí a mé původní nenadšení se mění ve velikou zvědavost.

14.03.2014 4 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Linda Castillo

Skvělá detektivka. Přečteno téměř na jeden zátah. Nejdřív jsem si tedy ověřila na konci, jak to bude s Tomasettim a pak se vrhla do příběhu. A jediná věc, která mě nedává smysl, ale očekávala bych, že když má Kate za sebou policejní akademii, tak bude mít i minimálně základy sebeobrany a bude vědět, jak reagovat při napadení. To její rvaní se, které je snad v každé knize, je nelogické. Ale jinak nemám co vytknout a těším se na další díl.

10.09.2023 4 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Napínavé, strhující a velmi čtivé. Sice jsem vraha odhadla dřív, než jsem se k tomu dočetla, ale to knížce nic neubírá. A vztah Kate s agentem BCI - jednoduše super. Těším se na další díl.

07.05.2023 4 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

Tohle byla jízda. Už dlouho jsem nečetla knížku, (bohužel není moc času), kterou bych takto zhltla. Bylo to čtivé, napínavé, překvapivé. Sice jsem úplně nepochopila, proč by si nemohla Sara najít práci v oblasti finančnictví i bez doporučení, zvlášť ne v tak prestižním prostředí. Ale asi to na americkém trhu funguje jinak. A ten konec byl lehce nadsazený, ale nějak mi to nevadilo.
Jinak jsem moc ráda, že se v takovém prostředí nepohybuji a že jsem šťastná i z malých věcí a i když se to nezdá, je to úspěch, ač to zdánlivě nevypadá, rozdhodně ne podle měřítek této společnosti.

01.01.2023 4 z 5

Skřítci Skřítci Maciej Szymanowicz

Máme od autora knížku Rok v pohádce a ta se nám moc líbila, tak jsme si s Bambulkou pořídily i tuto a doufaly, že nás nezklame. A nezklamala. Vtipná, milá a neotřelá knížka o skřítcích. Bavila nás a určitě jsme ji nečetly jen jednou.

03.10.2022 5 z 5

Kvido jde poprvé do školky Kvido jde poprvé do školky Sean Julian

Ano, tahle knížka se povedla. Moc se nám s Bambulkou líbila. Jednak nám sedla tématem, ale i zpracování a hlavně ilustrace jsou skvělé. A hledání Kvida bylo zábavné, Bambulka četla knížku s každým v rodině a hodně ji bavilo ukazovat a přišlo jí vtipné, kde se Kvido schovával.
Už ji máme doma v knihovničce a až nastane doba nástupu do školky, určitě bude hodně čtená.

03.10.2022 5 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Číst si knížku o úzkosti nebylo v mém nynějším rozpoložení nejlepší nápad, neb jsem pak byla taková skleslá. Ale jinak skvěle zpracované téma, oceňuji vhled, který mi knížka dala na to, jak těžké to může být a jaké to je. A děkuji, že já nemusím tyto stavy řešit.
Co se mi na knížce nelíbilo, byla podivná reakce rodičů. Jejich dcera odjede pryč s neznámým klukem a oni si jedou na dovolenou? Chápu, že i pro ně to muselo být těžké, přesto bych však seděla doma a klepala se strachy o svou dceru a čekala na její návrat. Na dovolenou, pokud bych ji potřebovala, bych jela jindy, vždyť se to určitě dá udělat a domluvit.

11.04.2022 3 z 5

Co dělají pocity? Co dělají pocity? Tina Oziewicz

Moc jsem nevěděla, co od této knížky čekat a příjemně mě překvapila. Krásně a nápaditě zpracované téma pocitů. Přesto však nevím, jak bych s touhle knížkou a s Bambulkou pracovala. Potřebovala bych k tomu návod. Ale třeba na to spolu přijdeme. Tuhle knížku bych si ráda pořídila do knihovničky, tak až přijde její čas, vyzkoušíme.

11.04.2022 5 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Ilustrace byly zajímavé a celkem se mi líbily. Bohužel příběhu chyběla pointa, nebo mi unikla. Jinak nápad super, akorát to celé pojetí je nedotažené. Škoda.

28.07.2021 3 z 5

Mýtné Mýtné Cherie Priest

(SPOILER) Ta knížka měla potenciál, ze začátku to mělo napětí a spád. A tolik dobrých nápadů - Claire a Daisy byly skvělé, škoda, že neměly více prostoru. Tajuplný most, který se objevuje jednou za 13 let. Tajemství. Ale poslední třetina byla utrpení. Vyvrcholení děje v močálu mělo logiku, ale zpracování bylo děsné. Neustálé opakování toho samého, byť pokaždé z pohledu jiné osoby, bylo utahané a do čtení jsem se musela nutit. Je mi moc líto, že tak dobře rozehraná knížka měla takový nemastný neslaný konec. Úplně mi to zkazilo požitek z četby.
A co mě teda udivilo, bylo, že sestry očekávaly u toho monstra stejnou anatomii jako u lidí. Vždyť to tak vůbec nemuselo být. No, co už. Čtení nelituji, ale zklamaná jsem.

18.07.2021 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Z této knížky mám rozporuplné pocity.
Na jednu stranu bývalou první dámu USA obdivuji za to, co dokázala, na druhou stranu to bylo takové protivné.
Obdivuji, jak se dokázala vypracovat vlastní pílí a svědomitostí na vysoké pozice. Obdivuji, že to zvládla v době, kdy to měla neskutečně těžké a téměř vše hrálo proti ní. Když jsem to četla, úplně na mě z knížky sálalo to nadšení a touha touha zvednout se ze židle a něco dokázat. Mám spoustu věcí podobně jako Michelle Obamová - také jsem detailistka, perfecionistka, ráda odškrtávám ze seznamu úkolů.
Co bylo protivné, tak neustálé omílání, jak to bylo těžké a jak chtěla dokázat spoustu věcí, ale mluvila o nich tak neurčitě, že jsem si pod tím nic nedokázala představit. Protivné bylo to neustálé ujišťování o vlastní ceně, o tom, že být černoch je stejné jako běloch ad. Chápu, že ji poznamenala doba, ve které vyrůstala, ale když se prezentovala jako dospělá, srovnaná a ambiciózní žena, tak tohoto tam mohlo být méně.
Co mi dělalo problém s ní soucítit, tak bylo to, že chtěla být zároveň matkou a pracující ženou. Ono to moc nejde dohromady a na to, jak říkala, že dcery jsou nadevše, na prvním místě, tak mi to moc nepřišlo. Vždyť velkou část dětství strávily s chůvou. Michelle byla rozlítaná a nic nestíhala pořádně. V tomto bych se zachovala jinak a vím, co je to nechat si ujít místo ideální pro mě, protože mám dítě. Nelituji.
Jinak toho dokázala opravdu dost a jsem ráda, že se snažila ukázat, že i oni jsou obyčejní lidé (i když občas to trošku zazdila - třeba večeře do NY). Také její iniciativy byly dobře zaměřené, ale přišlo mi, že je jen usměvavou tváří, že všechno za ni dělali její asistenti a tým.
A co se týče struktury textu, tak mi dost často přišlo, že začala myšlenku, přešla k jiné a další a k té původní, která byla bez pointy, tak už se nevrátila. Jak kdyby zrovna hodila na papír, co jí na mysl přišlo bez nějaké konceptu celé knížky. Bylo to občas náročné číst.
A co hodnotím kladně je, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých drobností o tom, jak se žije v Bílém domě (třeba co si hradí sami, jsem myslela, že jim je všechno placeno) a že v knize byla očividná láska k jejímu manželovi po celou tu dobu. I když měli problémy, měli se rádi. To je pro mě důležité poselství.
Asi bych mohla pokračovat psaním komentáře dále, ale radši to ukončím. Knížka se mi líbila, má své klady i zápory a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla, docela mě motivovala.

14.07.2021 3 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

(SPOILER) Napínavý horor, který chytne a nepustí. Příběh dobře plynul, ale nějak jsem se nemohla sžít s hlavní postavou - Malorie mi lezla na nervy celou dobu. A to, jak se chovala k dětem, to šlo absolutně mimo mě a rvalo mi to srdce. Ano, jiná, zoufalá doba, ale co mateřská láska? Neskutečně mě vytáčelo, jak je oslovovala Chlapče a Děvče, jak na ně pořád jenom štěkala.
A také jsem chtěla rozluštění, co nebo kdo to byl, co byli zač a proč lidé pak šíleli.
Mám k příběhu celkem dost otázek, třeba z čeho a jak 3 měsíce žila Malorie se svou sestrou, ale odpověď se asi nedozvím.
Bylo mi líto Toma a ostatních. Chápu, proč tam Gary byl a děj se odvíjel takto, ale to se mi nelíbí. Přeci jen jsem chtěla tak nějak víc happyend. Ale jo, dobrá knížka, dobrý příběh, který stojí za přečtení.
Jsem zvědavá na film, dle ukázek mi to ale přišlo, jak kdybych četla jinou knihu, než o čem má být film.

23.03.2021 3 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

(SPOILER) Colleen prostě umí. Musela jsem číst a číst, dokud jsem to nezhltla najednou a teď mě štve, že už nemám co číst, že jsem to tak rychle přečetla.
Hrozně moc se mi v příběhu líbila linka Clary a Millera (i když mi přišlo, že ho pořád oslovuje příjmením a ne křestním jménem). Moc jsem jim fandila a Miller byl boží, nedovolil žádné připitomělé zvraty.
A hodně se mi líbily nápady, drobnosti, které Colleen do svých knih dává - narozeninová nástěnka (to musím doma zavést taky), oslovení dědouš - to bylo hrozně moc milé, to video pro Claru - jednoduše aaaach, posunutí cedule označucjící konec města - ale také nesouhlasím s ničím ilegálním.
Co pro mě bylo takové těžké - nedokázala jsem se vžít do Morgan. Přišlo mi, že se chová, jak kdyby ona sama byla puberťačkou. A také to, že nedokázala pochopit Claru, jen samé neúčinné zákazy. Vůbec jsem nedokázala pochopit, co na ní Jonah viděl. Ale šťastný konec jsem jim moc přála.
No a teda otázky, co měla Morgan a mohla odpovědi získat přečtením těch dopisů, to jsem taky chtěla vědět. Přijdu si ochuzená, ale chápu její rozhodnutí.
Ano, tahle knížka byla super, dostala se mi do ruk v ideální době a naprosto mi sedla. Už se nemůžu dočkat, až vyjde další.

14.02.2021 4 z 5

V moci zla V moci zla Linda Castillo

(SPOILER) Do tohoto dílu jsem se nemohla začíst. Moc jsem se na něj těšila, ale prostředí a úkol, který měla Kate před sebou, se mi nelíbil. U detektivek to nedělám, ale zde jsem se výjimečně musela přečíst konec, jestli ho rozdýchám a mám knížku dočíst. Nakonec jsem se do toho vrhla, že to dám a bylo to i dobré, napínavé. Sice bych se obešla bez jejího tvrdohlavého vrhání se do akce, a také konec mě překvapil co se týče Suggse. A chybí mi celkové vysvětlení co se dělo a kdo a proč. Něco bylo řečeno, něco ne. Konec byl příliš rychlý, na to, jak autorka budovala atmosféru a zápletku, tak se s tím pak vypořádala dost šupem. Což bylo na škodu.
Tento díl se mi líbil nejmíň a doufám, že další bude zase z Painters Millu a s jejími lidmi.

26.01.2021 3 z 5

Medvěd Wrr - Zachraň knižní svět! Medvěd Wrr - Zachraň knižní svět! Michal Široký

Skvělá knížka, velmi mě nadchla. Krásné ilustrace a napínavý příběh. Jediné, co bych vytkla, je, že příběh je příliš krátký. Myslím si, že by snesl mnohem více stran a to hlavně v pasáži o popletených příbězích. Věřím, že ani dětem by to nepřišlo dlouhé a nezajímavé.
Ale co mě mátlo, bylo uspořádání textu na některých dvoustranách. Najít, jak jde text správně po sobě, mě rušilo od čtení.
Jinak super a píši si ji na seznam knih, které nutně musím pořídit do knihovničky pro naši prďolku.

31.10.2020 4 z 5

Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Ulrich Hub

Úplně se mi do knížky nechtělo, ale pak jsem si řekla, že to přečtu, než ji vrátím, přece jsem ji netáhla z knihovny zbytečně. A dobře jsem udělala. Dostala jsem sice klasický příběh, ale vyprávěný ze zcela nového, neotřelého pohledu, se spoustou hlášek a vtipů. Docela dobře jsem se u toho pobavila a i ilustrace byly super. Prošly aji u naší prďolky, která ovečky poznala a hrdě hlásila.

06.10.2020 4 z 5

Pračlovíčci - Hurá na mamuta! Pračlovíčci - Hurá na mamuta! Jackie Niebisch

Objevená v knihovně náhodou a děkuji této náhodě. Boží knížka - skvělé vtipné příběhy doplněné úžasnými ilustracemi. Jdu si ji objednat domů, tu musím mít.

10.09.2020 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Krásné ilustrace i celkem silný příběh. Byla v něm spousta náznaků, někdy až moc, ale každý si o tom může pak přemýšlet po svém a vzít si z toho, co potřebuje. Sice se mi nelíbil smutný nádech, ale život je i takový. Uvidím, co na to naše prďolka, až do ní doroste.

16.08.2020 4 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Knížka mě bavila, přečteno na jeden zátah. Bylo to správně našlapané, překvapivé, ani nemám co příběhu vytknout. Můj muž sice pár vad na kráse našel (třeba se mu zdálo divné, že pasažéři byli na telefonech bez signálu, nebo že v autě nebylo něco jako kladívko na rozbití skla v případě nouze apod.), ale tohle mi nevadilo. A závěr, kdy je padouch potrestán se mi líbil.

16.08.2020 5 z 5

Ti otravní králíci Ti otravní králíci Ciara Flood

Knížka má krásný jednoduchý příběh, ale nejvíc mě dostaly nádherné ilustrace s vtipnými detaily.

24.06.2020 4 z 5