n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Kopyto, Mňouk a Indiáni Kopyto, Mňouk a Indiáni Miloslav Švandrlík

Když po velké bouři, která se rozpoutá nad městečkem, se změní chování zlotřilého žáka Bičištěho, který začne mluvit nesrozumitelným jazykem a prchne do lesa, žáci Kopyto a Mňouk pojmou podezření, že toto nebude simulace. A když se v tisku objeví zpráva, že v Amazonii jakýsi indiánský chlapec o sobě prohlašuje, že je Bičiště, je na nich, aby duše obou chlapců vrátili do původních těl. Ovšem cesta do Brazilie a amazonských pralesů je nebezpečná .... Tentokrát hodně nadsazený příběh o záchraně spolužáka až na břehu řeky Amazonky ...

24.01.2023 5 z 5

Žena dvou mužů Žena dvou mužů Jožo Nižnánsky

Pokračování knihy Čachtická paní, kdy kniha se odvíjí ve dvou rovinách, které se navzájem prolínají. Hlavní děj se ovšem týká nešťastného manželství Františka Révaye a Zuzany Forgáčové, kterou na svůj hrad unese Petr Bakič a snaha Františka Révaye jí dostat zpět. Stěžejní příběh je ovšem o tom, jak dostat Alžbětu Báthoryovou před řádný soud. A v zákulisí probíhá největší konflikt tehdejší doby, boj mezi katolicismem a protestantismem. Kniha podle mě ovšem nedosahuje kvalit Čachtické paní, ač se špatně nečetla.

23.01.2023 4 z 5

Kopyto, Mňouk a akta X Kopyto, Mňouk a akta X Miloslav Švandrlík

Ve městečku se začnou dít podivné věci, zvířata začínají být agresivní, povahy určitých lidí se mění a to neunikne pozornosti Kopyta a Mňouka. Zanedlouho jsou kontaktováni agentem BIS a začíná pátrání kdo a co toto způsobuje. Tento díl je trochu víc ulítlý než předchozí, přesto o humorné situace není nouze.

08.01.2023 5 z 5

Kopyto, Mňouk a ryšavý upír Kopyto, Mňouk a ryšavý upír Miloslav Švandrlík

Kastelán Štětka rozvíří pověst o místní legendě loupeživém rytíři Hulatovi, přezdívanému Ryšavý upír a tím spustí řetězec událostí, kdy jde Bičištěmu o život a Kopyto a Mňouk, ač ryšavce rádi nemají, musí zabránit jeho zkáze, zastavit vzkříšení rytíře Hulaty a utkat se s místními čarodějkami. Opět skvělý příběh, kdy Miloslav Švandrlík byl studnice humoru.

"Třeba to nebude tak dlouho trvat!" těšil ho Kopyto. "Když omezíte alkohol…"
"Zadrž!" téměř zařval Breburda. "Toho bohdá nebude, aby zasloužilý
myslivec Breburda omezil alkohol! To by byl můj konec! Už nikdy nic takového neříkej, nebo ti vytahám uši a pak se půjdu na uklidnění napít jalovcové!"

29.12.2022 5 z 5

Kopyto, Mňouk a ohnivý myslivec Kopyto, Mňouk a ohnivý myslivec Miloslav Švandrlík

Když rolník Michalička koupí v Neplakách novou kravku a vezme to zkratkou přes les, netuší co všechno způsobí. Zjevení ohnivého myslivce a proměnění jeho krávy v albína způsobí ve městečku poprask. A zrovna ve chvíli, kdy dorazí čechoameričan Pilous, aby otevřel nové casino, který nazve příznačně U bílé kravičky. A ve městečku je vše rázem vzhůru nohama, neboť místní spoluobčané včetně zlotřilého žáka Bičištěho, podlehnou svodu automatů. Takže vyřešení případu výskytu ohnivého myslivce a vrácení starých pořádků je opět na dvojici Kopyto a Mňouk.

28.12.2022 5 z 5

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Gwendy Pettersonová po odchodu z domova v Castle Rocku se stane úspěšnou spisovatelkou a následně i kongresmankou. Když z ničeho najde svou bývalou kouzelnou skříňku a vrací se domů na vánoční svátky, tak netuší, že opět bude bojovat s velkým nutkáním zmáčknout červené tlačítko. Ale hlavně v Castle Rocku se začnou ztrácet mladé dívky. Zvládne Gwendy odolat pokušení i pro vyřešení případu? Líbilo se mi, jak Chizmar skvěle popsal Castle Rock a jeho obyvatele jako by to psal sám King. Děj jako takový je jednodušší, žádné extra napětí, prostě pomalu plyne jakoby to byl jakýkoliv vánoční příběh o návratu domů. S Kingem se shodnou na velké propagaci demokratů a obrovské antipatii vůči republikánům až mi to občas už přijde moc. Ovšem kniha jako taková mě bavila.

30.11.2022 4 z 5

Jen jednou dostat šanci Jen jednou dostat šanci Ladislav Vostárek

Tak tohle byla naprosto úžasná kniha, vzpomínky skladatele Ládi Vostárka na jeho život, legendární kapely Katapult či Turbo, hudebníky jako Ringo Čech, Olda Říha či Marcela Březinová, jak za komunistů se domlouvali koncerty, povolení k hraní, strasti a těžkosti, když jste se soudruhům z UV znelíbili. Kniha je protkaná jeho texty slavných písní, ale i moudrosti života.

Jsem přesvědčen, že kdyby kterákoliv z žen, jež svým dětem odpírají styk s otcem, byla jen jeden den v kůži kteréhokoliv z těch dětí, nikdy by již taková zhovadilost nenapadla.

Z této knihy číší nostalgické vzpomínky na mládí a kapely, které byly stěžejní pro tehdejší bigbítovou hudbu, ale i smutný závěr této knihy.

17.11.2022 5 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Když Evelyn udělá v práci velkou chybu, je nucená zaplatit velkou pokutu. Její kamarádka jí nabídne řešení, díky kterému jí vstoupí do života muž, kterého by opravdu nečekala a její život zažije turbulentní stav. Zajímavě napsaný erotický román, kdy děj je trochu předvídatelný, ovšem autorka si dala velkou práci s popisem sexuálních scén, které jsou opravdu detailně popsané.

14.09.2022 3 z 5

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Když Jindra uteče z domu kvůli špatným známkám ve škole, dostane se do Tajemné Řásnovky, kde se změní celý jeho život, nejen že zde pochopí, že před problémy nikdy neuteče, ale najde zde i kamarády, ale hlavně místní hru zvanou Fan-Tan. Klasická Jestřábova kniha s tou správnou atmosférou plynových lamp, soumraku v městě, ale hlavně věrného přátelství a věčný boj za pravdu proti zlu. V dnešní době možná opět trochu naivní děj, ale přesto skvělá kniha

31.01.2022 5 z 5

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

Venkovský sedlák Bezoušek dostane pozvání od syna do Prahy, kde nikdy nebyl. Konfrontace dvou tehdejších světů, klidného vesnického života, čistých a slušných lidí oproti uspěchané Praze spolu s někdy arogantními lidmi. Ovšem pantáta Bezoušek si svou bezelstnostní, radami a slušným chováním získá i místní pražské obyvatele. Pohodová kniha, psána milým a laskavým jazykem, která ukazuje tehdejší rozdíl mezi vesnicí a městem povahami a chování lidí v něm.

06.01.2022 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Volné pokračování knihy Stráže, stráže, kdy se opět setkáváme se starými známými desátníkem Karotkou a Nóblhochem, svobodníkem Potroublem a dalšími. V Ankh-morporku začne řádit vrah a noční hlídka musí urychleně případně vyřešit. Příběhy městské hlídky mám společně s čarodějkami nejradši z celé Zeměplochy. Neobyčejně vtipné, plné různých narážek a řečnických obratů, kdy díky překladu Jana Kantůrka, jsem se u této knihy neskutečně pobavil.

08.10.2021 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Martin Fridrich se i v druhém díle dál zaplétá do války pohanských bohů a musí napravit svou velkou chybu, kterou udělal, když bohyni Chors dal do rukou obrovskou moc. Jenže je možné zastavit obrovskou armádu vražedných víl, létajících monster a v neposlední řadě pražských zombie? A najde hlavního boha Peruna, když mnozí před ním selhali? Pokračování Perunovy krve je stejně dobré jako první, jedna velká krvavá akce a řež, která se čte svižně. Není to dílo hlubokých myšlenek a zamyšlení, ale jako výborná odpočinková četba

02.07.2021 5 z 5

Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův James Oliver Curwood

Kniha obsahuje dva příběhy první Kazana, který je na půl vlk a na půl pes a druhý jeho syna Barího. Kazan zachrání přítelkyni svého pána před útokem opilce, ale ze strachu z trestu uteče do divočiny, kdy se připojí ke smečce vlků, se kterou začne žít než vytvoří osamělý pár s vlčicí, se kterou společně loví a narodí se jim Barí. Barí, podobně jako Kazan, není rozhodnut kde žít, zda s lidmi nebo dál v přírodě. Nádherná kniha z kanadské divočiny o životě vlků, boje o holé přežití i věrnost k lidem, kteří si to zaslouží láskou k nim.

23.06.2021 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Výborná kniha, která čtenáře přivede do počátku věků Středozemě, poznání historie, tehdejší krále, vztahy a příbuzenské poměry mezi jednotlivými vládci, všech různých ras. Tato kniha je těžká na čtení z důvodu velkého množství postav, kdy se člověk občas v tom může začít ztrácet. Je hlavně určena pro fanoušky ságy Středozemě.

21.06.2021 4 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Na hradě Zlenice se sejdou místní šlechtici, aby urovnali vzájemné spory. Ovšem ráno je hostitel Oldřich ze Zlenice nalezen mrtvý a podezřelý je prakticky každý. Petr Ptáček je požádán o vyřešení případu, ovšem případ je velice zapeklitý a rozuzlení více než překvapivé. Po této knize jsem sáhl hlavně z toho důvodu, že miluju tento kraj okolo Sázavy a hlavně hrad Zlenice nebo-li Hlásku. Příběh se čte velmi dobře a svižně a i když možná tušíte vraha, tak vyřešení případu je velmi překvapivé

06.06.2021 5 z 5

Asterix a Rahazáda Asterix a Rahazáda René Goscinny

Ve vesnici ztroskotá na svém létajícím koberci fakír Kdosík a požádá o pomoc při záchraně princezny Rahazády, která když nezaprší, má být obětována bohu. Proto Asterix s Obelixem a bardem Trubadixem vyrazí za záchranou princezny a po cestě Indií poznávají pro ně nová zvířata a místní zvyky. Slovního humoru trochu ubylo, přesto putování džunglí vás dobře pobaví.

20.08.2024 4 z 5

Dárek od Caesara Dárek od Caesara René Goscinny

Po dvaceti letech věrné služby dostane legionář Romeomontekus galskou vesničku, kterou obratem za víno prodá hostinskému. Ten jede s rodinou obhlédnout své "panství". Jaké je ovšem jeho překvapení, když zjistí, že vesnice mu nepatří. Ovšem přijde na skvělý nápad, když se stane náčelníkem, tak bude vesnici nakonec ovládat. Jenže v cestě mu stojí nynější náčelník Majestatix. Další ze příběhů hrdinů Asterixe a Obelixe, plný skvělých hlášek a originálního humoru.

"Ty nejdeš Archaixi?"
"Ne! Mě cizinci nevadí, pokud zůstanou doma, ale když přijdou k nám, nemám chuť chodit k nim."

26.07.2024 5 z 5

Stephen King: Nejen horor Stephen King: Nejen horor Hans-Åke Lilja

Hans-Ake Lilja vytvořil fanouškovský web Stephena Kinga a přednáší o jeho díle. V této knize rozebírá Mistrovu činnost, kdy se snaží na příkladech dokázat, že King není jen spisovatel hororů, ale jeho přesah je mnohem větší jako spisovatel fantasy, detektivek, pohádek a dalších žánrů. Je fenomenální v tom, že není jednostranně zaměřený, ale je skvělý i jako scénárista či jeden z autorů muzikálu. Tato kniha se tolik nevěnuje jeho knižní hororové tvorbě, jako spíš jeho dalším činnostem. Navrch zde jsou dva rozhovory, které Lilja po telefonu vedl s Kingem a i z těchto rozhovorů vyplývá, že King dle mého názoru, musí být moc fajn člověk, který se mimochodem hodně věnuje i též charitě. Výborně napsaná kniha, kdy čtenář pozná Kinga zase z jeho jiné stránky

08.06.2024 5 z 5

Asterix a cesta kolem Galie Asterix a cesta kolem Galie René Goscinny

Generální inspektor Lucius Asparágus vymyslí jak ztrestá galskou vesnici, nechá jí obehnat palisádou. Asterix s Obelixem se s ním vsadí, že pokud mu doručí místní lahůdky z galských měst, tak bude muset uznat porážku a palisádu zbourat. A tak naši hrdinové vyráží tour de galské města. Opět skvělý příběh, který se točí kolem povahy místních lidí, zvyků, vína, klobás a pochopitelně divočáků.

"Legionáři, zaútočíme na galskou vesnici, chystejte si každý své pilum"
"Vy odmítáte bojovat?"
"No radši se hodíme marod ..."

04.06.2024 5 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Po smrti dvou nejdůležitějších mužů krále Roberta Baratheona a lorda Severu Eddarda Starka se mění zaběhnuté pořádky. Intriky a zrady jsou všude a nikdo si nemůže být jistý svým dalším životem. Děj, který se rychle rozjede kupředu, plný akce, nečekaných zvratů a vy nestíháte číst jak rychle ubíhá a fantasticky se čte. Martin je prostě Pan spisovatel

10.05.2024 5 z 5