n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Stephen King je mistr v určité originalitě. Tak jako napsal Zelenou míli na pokračování, tak v podobné originalitě postupuje i v této knize. Tvoří jí pět povídek, které jsou sice zdánlivě samostatné, ale lehce na sebe navazují až se vše spojí v závěrečné povídce jako mozaika. King hodně umí psát o dětských hrdinech a to dokázal hned v první povídce Ničemní muži ve žlutých pláštích. Ostatní povídky na mě působí tak nějak hodně nostalgicky, vzpomínkově na šedesátá léta a americkou intervenci ve Vietnamu. Tuhle knihu bych neřadil mezi klasická horrorová díla a o to víc je zajímavější.

24.02.2021 5 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Vynikající román o reklamním agentovi Tedu Kramerovi, kterému se ze dne na den změní život, když ho opustí manželka a on zůstane sám se svým čtyřletým synem. Musí změnit své priority a svou kariéru podřídit péči o syna. Ač se to zdá pro něj zprvu nemožné, přehodnotí svůj život a hlavní co pro něj v životě znamená je starost o syna. Jenže z ničeho nic se manželka vrátí a začne soudní drama o tom, kdo bude chlapce vychovávat. Velmi emocionální kniha, kdy zprvu povrchní muž se změní v milujícího otce, který díky odchodu manželky, začne mít nádherný vztah se svým malým synem

13.02.2021 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Hrdina od Istanbulu plukovník David MIchálek došel na konec své cesty a stojí před zásadním rozhodnutím svého života. Mě se tohle postapo od Kotlety moc líbí, není to kniha nad kterou by člověk musel přemýšlet, prostě jednoduchý příběh, který se skvěle čte, plný přímočaré akce, hromady mrtvol a dobrého suchého humoru. Plukovník MIchálek prostě nebojuje pro nějaké ideály nebo pro slávu, ale proto, že nikdo jiný nezbyl a když není východisko, tak prostě bojovat musíte.

24.01.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Každoročně se ve Spojených Státech ztratí 800 000 dětí. Kdo by čekal, že tajný vládní program unáší nadané děti, kterým svými pokusy se snaží zlepšit jejich telepatické či telekinetické schopnosti. Luke se probere v Ústavu a jeho jediná snaha je uniknout a zachránit ostatní děti. Přijde mi, že King se v posledních románech již tolik nezaměřuje na klasické horory a i tohle výborné dílo mezi ně neřadím. Přesto je Ústav skvělý a napínavý román, který by za určitých okolností nemusel být nereálný.

21.10.2020 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Strhující a napínavý thriler po pátrání začínající agentky CIA po sadistovi, který zabíjí ženy, aby z jejich kůži si vytvořil svou a aby díky se stal ženou. Aby jej dopadli musí začít spolupracovat s Hanibalem Lectrem, který sedí ve vězení za kanibalismus. Thomas Harris napsal vskutku skvělou a strašidelnou knihu

12.06.2020 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Moc hezké povídky z Malé Strany, kdy Jan Neruda psal hlavně o místních postavičkách, které mistrně vykreslil a krásně vyobrazil tehdejší život na Malé Straně. Např. tzv. doktora Kazisvěta, kterého moc neměli místní lidé rádi a který svým činem si je znepřátelil ještě více. Nebo pana Vorla, kterého k neštěstí dohnala jedna nehezká pomluva, která se pak rozšířila celou čtvrtí a samozřejmě mnohé další povídky, které určitě stojí za přečtení. Tato kniha je napsaná tak sugestivně, že při čtení jsem měl pocit, že jsem se ocitl v tehdejší době.

09.06.2020 5 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

(SPOILER) Majestatix se na návtěva u švagra vsadí, že mu uvaří ragů na vavřínovém věnci, který nosí slovutný Ceasar na hlavě. Aby mu ho ukořistili, musí Asterix s Obelilxem vyrazit do Říma a donést Ceasarův věnec. Jenže dostat se do jeho soukromého paláce je úkol nadlidský, ne ovšem pro dva galské hrdiny, kteří si vždy věcí rady. Další skvělý díl ze série dobrodružství těchto dvou galů, kdy se opět dozvíte mnoho z římské historie.

Římané, kteří se naučili léčit nevolnost vyvolanou nesmírnou konzumací vína, začali natolik holdovat pití až je to dovedlo k úpadku a pádu říše Římské. Pamatujte si teda, že nesmírné požívání alkoholu je otcem veškerých špatností ...

05.08.2024 5 z 5

Asterix legionářem Asterix legionářem René Goscinny

Do galské vesničky se vrátí krásná dívka Halabala dcera Vodomilnixe a Obelix se do ní bezhlavě zamiluje. Ovšem dívka je zasnoubená s krásným Tragikomixem, kterého ovšem odvedli do legie a poslali bojovat do Afriky. Tak se Obelixem s Asterixem musí vydat nechat najmout do legie, aby odjeli do Afriky a zachránili Tragikomixe a vrátili ho nazpět Halabale. Další ze skvělých příběhů, plný vtipných hlášek a narážek na legendární citáty jako cogito ergo sum či alea iacta est

24.06.2024 5 z 5

Asterix v Británii Asterix v Británii René Goscinny

(SPOILER) Po dobytí větší části Galie se tentokrát zraky Říma obrátí na Británii a rozhodnou se jí dobýt. Prakticky celá Británie je porobena až na jednu vesnici, která odolává, ale bude pořebovat pomoc. A tak brit Jaxitaxi vyrazí na svým bratrancem Asterixem, aby dovezl kouzelný nápoj, který by obráncům vesnice pomohl v boji s římany. Když se Asterix s Obelixem dozví, že je potřeba jejich pomoc neváhají vyrazit do Británie. Za mě jeden z nejlepších dílů o Asterixovi, kdy poznáte zvyky angličanů, jejich národní sport rugby, horkou vodu s mlékem o páté, který vždy musí být, jejich "skvělou" kuchyni, úžasné čtyři bardy z městečka zvaného Liverpool a hlavně se dozvíte kdo vlastně dovezl do Anglie čaj

Sud kulatý, brit tu pije, jen ať žije Británie

21.06.2024 5 z 5

Souboj náčelníků Souboj náčelníků René Goscinny

Římané přijdou se skvělým nápadem, jak si podrobit galskou vesnici a to soubojem náčelníků, kdy vítěz se stane náčelníkem i druhé vesnice. Vše by bylo v pořádku, kdyby omylem Obelix nehodí menhir Panoramixovi na hlavu, který ztratí paměť a tudíž i zapomene složení kouzelného lektvaru. Dokáží vrátit Panoramixovi paměť než náčelník Aplusbejestix na hlavu porazí Majestatixe?

Ave Ceasar! Buďte vítání naši milovaní uchvatitelé

17.06.2024 5 z 5

Asterix z Galie Asterix z Galie René Goscinny

Římané porazí na hlavu Galy, všichni kmenový vůdci se vzdají až .... až na jednu vesnici, která odolává a je neporažená. Je potřeba zjistit, kde se bere jejich síla a hlavně unést hlavního druida Panoramixe. Asterix se rozhodne sám Panoramixe z tábora římanů osvobodit a zjistí, že někdy lest a chytrost je více než síla. První příběh dvou nerozlučných přátel Asterixe a Obelixe.

07.06.2024 5 z 5

Asterix a Gótové Asterix a Gótové René Goscinny

Panoramix vyrazí na druidské setkání do Karnutského lesa a zde je unesen góty do jejich země. A je na Asterixovi s Obelixem, aby jej zachránili a přivedli zpět do Galie. Ovšem nejde jen o záchranu Panoramixe, ale i zařídit, aby gótové přestali napadat ostatní země. Další ze skvělých příběhů odvážných galů, kteří problémy řeší nejen silou, ale i inteligencí.

28.05.2024 5 z 5

Nitro těžkne glycerínem Nitro těžkne glycerínem Štěpán Kopřiva

Richard Hackenbruder, který je po psychickém léčení, pověřen předáním výkupného za ukradené hračky. Vydrží jeho klidná a vyléčená povaha nebo v případně konfliktu se probudí jeho pravý drsný charakter?

Na stupnici posranosti od jedné do deseti bych tenhle den hodnotil jako třicetosm

Výborný brutální komiks z pera Jiřího Gruse, který působí nádherně démonicky a drsně spolu se skvělým černým humorem Štěpána Kopřivy. Přesně takhle podobně bych si dovedl představit převést Asfalt do komiksové verze.

Když se Tamara pustila do něžného flirtování, bylo to jako když stříháte pudla vysokoobrátkovou frézou

Nadsázka, černý humor, drsné vtipy a skvělé hlášky mě u Štěpána Kopřivy vždy obrovsky baví. A tenhle komiks mi naprosto sednul.

15.05.2024 5 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

Soubor krátkých povídek, kdy první z nich Pražský biftek je spíše lehce hororová, ostatní jsou již více méně ze života. Nejvíce se mi líbila asi Věčná cesta, ve které se autor vrací ke svým hrdinům uprchlíkům z Československa a jejich životu v Marseille. A pochopitelně závěrečná povídka ... a máš mě rád? je o rozhovoru mezi mužem a ženou, kdy závěrečné rozuzlení se přímo nabízí a je vcelku pochopitelné.

11.04.2024 4 z 5

Přehledné dějiny literatury II Přehledné dějiny literatury II Bohuš Balajka (p)

Kompletní shrnutí české literatury od konce 19. století až po r.1945. Spisovatelé a jejich díla, kniha hlavně určená pro studující hlavně střední školy a k maturitě.

31.03.2024 4 z 5

Vyrostla nám do krásy Vyrostla nám do krásy Jan Ptáček

Nelehké počátky budování Botanické zahrady Teplice, přes všechny strasti, které se při budování vyskytly (r.1970 vyhoření kotelny a zmrznutí všech rostlin) až do dnešní doby. Poznejte krásnou zahradu s jejími skleníky. V knize najdete i pěkné fotky budování zahrady, rostlin, zahrady atd. Moc hezky udělaná kniha

14.10.2023 5 z 5

Nesmrtelnost, spol. s r. o. Nesmrtelnost, spol. s r. o. Robert Sheckley

Thomas Blaine se v r.1958 po autonehodě probere v r.2110 a zjistí, že byl přenesen v rámci experimentu do jiného těla. Šok z toho poznání, život v naprosto jiné době než v jaké žil, jej donutí zkusit se přizpůsobit. Ovšem doba se změnila nejen technologicky a jemu začíná jít o život. Mám rád staré sci-fi příběhy a tento má dobrý příběh, myšlenku a velkou dávku napětí. Takže pokud chcete poznat život ve 22. století, který je plný technologických vynálezů, ale i zombie, berserkerů či lovců, směle do toho.

21.12.2022 4 z 5

Kunice a farní osada Velké Popovice Kunice a farní osada Velké Popovice Jan Antonín Sedlák

Neb pocházím z tohoto krásného kraje, tak jsem rád, že jsem díky této knize poznal historii Velkých Popovic a i vcelku nezajímavé vedlejší obce Kunic. Nelze již dohledat, kdy tato obec vznikla, ale fara s kostelem zde stojí od r.1350. Ač velikostí poměrně malá vesnice a politicky nevýznamná, tak zde v době význačných válek, ač husitských, třicetileté či druhé světové dochází k mnoha drancování, ničení či v r.1945 málem k totální vyvraždění. V knize se díky kronikám čtenář např. dozví i různé počty občanů díky jejich náboženskému vyznání, kolik bylo v obci katolíků, protestantů či židů. Knihu ocení hlavní místní rodáci či lidé spjatí s touto obcí.

18.12.2022 5 z 5

Jenom ne strach Jenom ne strach Ota Rambousek

Vzpomínky Ctirada Mašína na svého otce, odbojovou skupinu Tří králů a nakonec útěk jejich odbojové skupiny z Československa do Západního Berlína. Všechny příběhy jsou hodně napínavě popsané. Balabán, Mašín a Morávek dlouho dokázali unikat Gestapu a i když věděli, že svůj boj nemohou přežít, přesto jejich odvaha a bojovnost byla neuvěřitelně silná. Druhý příběh je útěk odbojové skupiny bratrů Mašínů je neméně napínavě a dobře popsaný. Jejich odvaha, touha přežít a dostat se do Západního Berlína byla obdivuhodná. Kniha se čte doslova jedním dechem.

05.12.2022 5 z 5

Jednoduše a dokonale - Kuře Jednoduše a dokonale - Kuře Roman Vaněk

Upřímně, nejsem velký fanda kuřete, ale když už mám něco z něj připravit, tak vždy sáhnu po této knize. Roman Vaněk a jeho žena zde jednoduchým stylem (pro nás, kteří nejsou žádní extra kuchaři) naučí udělat skvělý pokrm z kuřete a pokud to zvládnu já, věřte, že vy také a bude z této knihy příjemně překvapeni jak je to jednoduché

19.11.2022 5 z 5