n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

dlouho mě tato kniha míjela a byla to velká chyba. Toto je naprosto fantastická kniha o těžkém životě lidí v Želarech, příběh lékařky, která se ukrývá na vesnici za druhé světové války. Po přečtení této knihy jsem zůstal v naprostém ochromen, drsný a syrový konec. Pro mě další z českých literárních skvostů

21.05.2018 5 z 5

Mrtví nemluví Mrtví nemluví František Vrbecký

Autor, bývalý člen pohraniční stráže, v této knize rozebírá známé i méně známé případy z padesátých let. Údajně vychází ze složek archivu STB, o čem osobně velmi pochybuji. Např. v povídce o odbojové skupině bratrů Mašínů píše, že Václav Švéda se ve východním Německu dobrovolně vzdal a měl u sebe 5 krabiček s náboji. Buď STB měla nepřesné informace, nebo lhala nebo lže sám autor. Z mnoha knih o této skupině je dnes jasné, že tolik nábojů dohromady sebou neměli. Stejně jako byl vylhaný díl majora Zemana o případu v Babicích, tak i zde autor uvádí ty samé lži. Ve všech příbězích jsou heroizování příslušníci Veřejné bezpečnosti i členové STB a pochopitelně všichni odpůrci režimu jsou zde popsáni v nejhorším možném světle. Chápu, že tato kniha byla vydaná v r.1985 a byla poplatná své době a proto je naprosto zbytečné jí číst.

06.12.2022 odpad!

Fotbal v chapadlech korupce Fotbal v chapadlech korupce Karel Felt

Zajímavě napsaná kniha, která mapuje korupci v českém fotbale, prokázanou i tu, u které nemáme naprosto jasné důkazy. Ve fotbale se odráží obraz celé společnosti. Pokud je zkorumpovaná společnost řekněme od policistů až po politiky, pak nechápu údiv nad korupcí v českém fotbalu. Ovšem v žádném případě jej neschvaluji. Domnívám se, že hodně lidí by se divilo, že korupce je prolezlá v jiných sportech jako např. volejbal, florbal či basketbal.

23.03.2021 4 z 5

Válečníci Válečníci David Gemmell

Král Drenaje se rozhodne omladit svou armádu a proto starší a zkušené bojovníky propouští. Ovšem vzápětí je zavražděn a těhotná královna musí utéci, neboť druhý král je mrtev a toho třetího nosí královna pod srdcem. Proroctví Drenaje je ovšem jasné, po smrti tří králů bude svět uvržen do chaosu. A proto stárnoucí bojovníci, kteří byli zrazeni svým králem se musí postavit na obranu své královny, aby odvrátili toto proroctví. Ovšem mohou zastavit démonické jezdce, pány nemrtvých? Další ze skvělých fantasy příběhů Davida Gemmella, kdy čtenář Gemmella bude vědět jakým stylem bude děj pokračovat, přesto se čte skvěle a je až do konce napínavý jako všechny jako knihy.

22.02.2021 4 z 5

Věrné sparťanské srdce Věrné sparťanské srdce Václav Mašek

Memoáry jednoho z nejslavnějších sparťanů všech dob, legendy letenského klubu, kterého jsem bohužel nikdy neměl možnost vidět na vlastní oči. Unikátní na této knize je, že jí sepsal on a ne že jí nadiktoval jinému spisovateli. Osobně moc rád čtu knihy o historii a hráčích mého milovaného klubu.

20.02.2021 5 z 5

Londýn Londýn Roger Williams

Velmi dobře sepsaný průvodce nádherným městem, které si mě naprosto podmanilo, kdy každý rok jsme ho navštěvovali. Doufám, že tato hrozná doba brzo skončí a opět ho navštívím. Výborný formát knihy, který je psaný na kvalitním křídovém papíře. Mapka čtvrtí dobře přehledná a skvěle vyznačené nejznámější památky, které kdo tam jede poprvé, by měl vidět.

05.02.2021 5 z 5

Neohrožený Mikeš Neohrožený Mikeš Božena Němcová

Další ze skvělých českých pohádek, kdy neohrožený kovář Mikeš zachrání princezny a pozná, že ne všichni kamarádi jsou poctivý a dobrosrdeční jako on. Další pohádka O třech sestrách je na motivy Popelky, která je prostě notoricky známa. Němcová měla velký dar vypravěčství pohádek

03.01.2021 5 z 5

Tenkrát na Spartě Tenkrát na Spartě Zdeněk Lhoták

Krásná fotografická publikace je průřezem osmdesátých let pražské Sparty. Autor, ač není fanoušek klubu a ani velkým fanouškem fotbalu, zachytil unikátní záběry jak ze zápasů tak zákulisí letenského klubu. Přesně jak říká, možná je to právě díky tomu, že není fanoušek Sparty tak proto se nezaměřoval na detaily a díky tomu vznikly tyto zajímavé fotografie.

23.12.2020 5 z 5

Hrdina ve stínu – Tulák 3 Hrdina ve stínu – Tulák 3 David Gemmell

Třetí a poslední díl o Tulákovi, hrdinovi, který sebou stále nese svůj cejch za zabití krále. A nadchází poslední bitva, kdy proti čarodějům a nestvůrám z Kuan Hador se Tulák postaví do čela nesourodé skupinky lidí prakticky bez naděje na vítězství .... i když naděje na přežití je vždy. Více než důstojné zakončení celé série, kdy tento díl čtenáře naprosto pohltí a donutí ho věřit a doufat až do konce, že vše dobře dopadne .... anebo ne?

10.12.2020 5 z 5

Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Ljuba Štíplová

Příběhy Čtyřlístku jsou pro mě velkou nostalgií a vzpomínek na dětství. Zrovna tyhle dva příběhy se mi vždy obzvláště líbily, hlavně ten první, kdy po ztroskotání je Čtyřlístek zachráněn prokletými piráty, kteří musí stále za trest bloudit po moři. Co se mi velmi líbilo, že v tomto komiksu byly oba příběhy k sobě otočeny, takže čtenář měl takové 2v1

25.11.2020 5 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Při putování za Temnou věží celé společenstvo přepadne silná bouřka a tak se ukryjí a Roland začne vzpomínat na své další dobrodružství z mládí, kdy byl poslán vyšetřit záhadnou vraždu na dalekou farmu. Sice je to řekněme vsuvka mezi knihy o cestě za Věží, ale skvěle mezi ostatní knihy zapadne. Baví mě číst příběhy z dob, kdy se z Rolanda stával pistolník. Temná věž jako celek je naprosto famozní dílo.

07.08.2020 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Naprosto kultovní kniha plná absurdních situací, kdy Artur Dent v poslední chvíli unikne katastrofě a začne cestovat vesmírem, ale hlavně je to kniha zásadní filozofické otázky ... Život, vesmír a vůbec

14.07.2019 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Naprosto skvělé povídky, které vás přesvědčí, že King umí nejen romány. Tělo je na naprosto emočně silný příběh o partě kluků, kteří jdou hledat mrtvého chlapce. Žádné nadpřirozenosti, jen cesta a letní přátelství. Nadaný žák o chlapci, který se díky přátelství s velitelem koncentračního tábora stává psychopatem. A pokud jde o Vykoupení, tak tuto povídku považuji za naprostý vrchol co kdy bylo napsáno. Touha po životě a spravedlnosti, dokáží v člověku probudit i nemožnou sílu a odhodlání. Stephen King je prostě Pan spisovatel

14.09.2017

Landru přichází Landru přichází Adrian Doyle (p)

Když se Lilith s Duncanem podaří uprchnout útočníkům, v žádném úkrytu si nemohou být jistí tím, že je pronásledovatelé nenajdou a tak musí prchat dál a snažit se přežít. V dalším díle se objeví mnoho nových postel, příběh je takový klišoidní a předvídatelný, dialogy hodně fádní a nudné. Nazval bych to nemastným neslaným příběhem, který určitě v člověku strach či napětí nevyvolá

16.09.2022 2 z 5

Světlonoš Světlonoš David Gemmell

Když angostinské hordy přepadnou Vysočinu a v jejích stopách kráčí šílený nekromant, který vyvolává nemrtvé a na svět se vrací upíři, tak se i z banditů a zlodějů mohou stát hrdinové, kteří se postaví do čela utiskovaných. Ovšem charakter se těžko mění a v závěrečné bitvě se ukáže zda zvítězí povaha zloděje a násilníka či hrdiny, který je ochoten se obětovat pro ostatní? Styl a téma je příznačný pro Gemmella, ovšem příběh je stále hodně čtivý a napínavý. Ovšem je to hodně subjektivní názor, protože osobně mám fantasy obecně moc rád.

08.03.2021 4 z 5

Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Miroslav Kačor

Kniha, která se snaží dívat na činy bratrů Mašínů z druhé strany z perspektivy obětí. O nějaké objektivitě v této knize se nedá moc říkat. Bohužel se zde objevuje dost nepřesností a je otázka zda je to omylem autora či úmyslem. V knize chybí odkazy na zdroje informací, což je u tak kontroverzního tématu téměř povinností. Vzhledem k tomu, že kniha vznikla na základě dokumentu, za který převzal záštitu poslanec KSČM Vojtěch Filip, bývalý agent STB s krycím jménem Falmer, tak o objektivitě autora velmi pochybuji.

07.02.2021 odpad!

Ztracené kroniky mayských králů Ztracené kroniky mayských králů David Drew

Když jsem před dávnými roky ve škole se dozvěděl o mayské civilizaci a jejích stavbách, začal jsem se o ně zajímat. Vždy mě fascinovaly jejich stavby, vynálezy a vše okolo jejich civilizace. Tato kniha je úžasná v tom, že autor výborně rekonstruuje dávný svět Mayů. Na základě výzkumů dokazuje, že byly dvě mayské říše, popisuje jejich stavby, nádherné pyramidy, které jsou dodnes na území Mexika, Guatemaly či Hondurasu. Popisuje jejich civilizaci, způsob života a poté i vysvětluje zánik celé jejich říše. Pro mě osobně je fascinující to, že dodnes nebylo rozluštěno jejich písmo. Co je další záhadou, která nebyla hodnověrně vysvětlena, proč např. stavěli Mayové svá sídla v nedostupných oblastech džungle a proč se po zániku jejich říše ztratily i všechny vědecké poznatky, k nimž dospěli. Moc rád bych jednou tato místa osobně navštívil. Pro ty, kteří se chtějí více dozvědět o Mayích, je toto ta pravá publikace.

11.01.2021 5 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

Pět povídek, které vyšly v různých knihách a které byly zfilmovány. Pro čtenáře Stephena Kinga celkem zbytečná kniha, ale třeba pro filmové fanoušky, kteří tolik nečtou, ale filmy se jim líbily a chtějí si přečíst předlohu, je to naopak přínosné než se probírat knihami SK a hledat v jaké té které sbírce povídka vyšla. Povídky jsou dobře vybrány, všechny tyto díla se mi zfilmované líbily. Za nejlepší natočený film z této povídky považuji pochopitelně Vykoupení z věznice a poté Děti kukuřice, ale i ostatní jsou výborné. V tomto souboru mi ovšem chybí, podle mého názoru jedno z nejlepších Kingových filmových zpracování a to Tělo nebo-li Stůj při mě. Ale to je jen a pouze můj subjektivní názor.

08.01.2021 4 z 5

Hrnečku vař! Hrnečku vař! Karel Jaromír Erben

Kdo by neznal pohádku o kouzelném hrnečku, ze kterého je nevyčerpatelně kaše, ovšem vše má své meze a i dobrá věc může být zneužita.

18.10.2020 5 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Po vyřešení vraždy Vesmířana dostane hlavní hrdina nový úkol a to vyřešit vraždu na planetě Solarii, která je specifická tím, že jsou zde vzdálené a izolované panství a nelze přejít z jednoho panství na druhé. Opětovně dojde k setkání se svým kolegou Daneelem a vyřešení případu nebude vůbec snadné. Pokračování Ocelových jeskyní se mi opět moc líbilo, hlavně skvělý popis fungování společnosti na planetě. Detektivní sci-fi romány od Asimova nejsou sice nabité přehnanou akcí, ale spíš logickým vyřešením případu.

28.08.2020 5 z 5