Stephen King jde do kina přehled
Stephen King
Povídky a novely série
< 11. díl >
Pět skvělých Kingových příběhů spojuje kromě mistrné zápletky a mrazivého napětí také to, že se staly předlohami k filmovému zpracování. Autor se s námi v knize podělil o několik svých vlastních postřehů ke každému z filmů. Tento titul by rozhodně neměl chybět v knihovně žádného z Kingových fanoušků. A pro ty čtenáře, kteří doposud neměli možnost se s tvorbou Stephena Kinga seznámit, je to jedinečná příležitost, jak se začít příjemně bát... Kniha obsahuje pět literárních děl Stephena Kinga, která se stala (vedle dalších) předlohou k filmovému zpracování. Každou povídku, novelu či román (původní název předlohy, pokud se liší, je uveden v závorce za názvem filmu) doplňuje vždy několik autorových postřehů, dojmů či připomínek k danému filmu. Téměř ve všech filmech zazářily známé hollywoodské hvězdy - v Pokoji 1408 (1408) John Cusack a Samuel L. Jackson, v Děsu v prádelně (Šroťák) Ted Levine a Robert Englund, v Srdcích v Atlantidě Anthony Hopkins, ve Vykoupení z věznice Shawshank (Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank) Tim Robbins a Morgan Freeman a v Kukuřičných dětech (Děti kukuřice) Peter Horton a Linda Hamiltonová. * Součástí knihy je DVD "Pokoj 1408"... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2010 , Beta-DobrovskýOriginální název:
Stephen King Goes to the Movies, 2009
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stephen King jde do kina. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (43)
Kingova pozícia je u nás natoľko neotrasiteľná (dovolím si tvrdiť, že ho čítajú aj ľudia, ktorí sa hororu obvykle vyhýbajú), že vychádzajú aj rôzne „spriaznené“ knihy ako sú životopisy... alebo Stephen King jde do kina. Pod výrečným a pritom tajuplným názvom sa žiaľ neskrýva nič iné, než len (?) pätica bez vnútornej dramaturgickej logiky vybratých (asi sa losovalo z klobúka) Stephenových poviedok a noviel, ktoré majú spoločné len to, že boli sfilmované. Preto taký názov. Samozrejme fanúšikovia vedia, že takých poviedok bolo nie že viac. Boli skoro všetky (z niektorých sa dokonca stali nekonečné filmové série - Kukuričné deti, Mŕtvi sa niekedy vracajú). Ak to teda vezmeme z tejto strany, nezaslúži si kniha našu pozornosť. Vznikla zrejme len preto, aby nalákala platiacich zákazníkov na niečo kvázi nové, tí si to kúpili a vnútri nájdu texty, ktoré v minulosti čítali. Okrem toho pravdaže nemožno čakať, že budú prítomné všetky sfilmované poviedky a novely. Taká kniha by musela mať 5689 strán. Našťastie, Mangeľ (Šroťák) a Kukuričné deti patria k mojim obľúbeným Kingových hororovým poviedkam (aj keď na tému hrdinovia nechtiac z uzavretého priestoru na slobodu prepustia niečo veľmi, veľmi zlé, sa mi viac páči Sivá hmota). Vykúpenie z väznice Shawshank je klasika ukazujúca, že King niekedy viac vynikal v drámach, než v hororoch. Z 1408 som nikdy enormne odpálený nebol, ale oceňujem inovatívny prístup ku klišé téme strašidelný dom (OK, strašidelná izba). Super je, že zbierka obsahuje text, ku ktorému je predsa len menší problém dostať sa a to novelu Ničemní muži ve žlutých pláštích (pôvodne sa stala súčasťou zbierky Srdce v Atlantidě, ktorá je dávno vypredaná). Skvelé je, že pred každou z poviedok/noviel sa nachádza Kingovo úvodné slovo. Žiaľ, každé je strašne krátke, niektoré nemá ani dve strany, iné dokonca ešte menej. Možno je to tak ale aj dobre, lebo z niektorých som mal zmiešané pocity (ak som to správne pochopil, Kingovi to nestálo ani za to, aby si jednotlivé adaptácie tesne pred napísaným „úvodníkov“ znova pozrel). Z obsahu som zistil, že na konci sa nachádza „mojich 10 najobľúbenejších filmových adaptácií“. Tešil som sa, ako si prečítam dve desiatky osobných strán z pera majstra hororu... a ono tam naozaj bolo len sucho vypísaných 10 názvov filmov! Vzhľadom k zbytočnosti zbierky by som najradšej dal 2*. Zrejme by to ale nebol správny prístup, pretože o kvalite zbierky poviedok samozrejme v prvom rade má rozhodovať to, či sú dobré alebo zlé. A tie tu prítomné SÚ dobré, ba až výborné, s výnimkou 1408, bez ktorej by som sa zaobišiel. Takže ak by sme to brali takto, tak určite 4*. Zároveň mi to ale stále nepripadá správne, pretože pred kúpou som samozrejme vedel, aké poviedky tu budú a že som ich všetky dávno čítal, ale tešil som sa práve na pridanú hodnotu v podobe Kingových „pripomienok“, tie sa však napokon zdrcli len na „pár“ viet. Takže 3* a som pravdupovediac rád, že to mám z krku.
Z těchhle pěti příběhů jsem ve filmovém zpracování viděl jen Shawshank a Pokoj 1408. Shawshank, tam není o čem, to je klenot, film i předloha. Pokoj 1408 mě filmově moc nezaujal a i ta povídka je taková nic moc. Teď už tedy jenom k předlohám. Šroťák se dal, nicméně je krátkej, beru ho jako jednohubku a tak proč ne, King ale umí i líp. Kukuřičné děti je povídka krátká rozsahem, ale velmi působivá. Chápu Kingův postřeh, že to působí líp na papíře než na plátně, atmosféru tam vybudoval parádně. No a Ničemové ve žlutých pláštích, to je příběh sice nezvykle dlouhej, ale ten mě teda těžce chytil. Není to v podstatě horrorové, ale King tam zase jednou trefil tu sladkobolnou notu, co nikdo neumí tak jako on. Ten příběh kluka, co je tak nějak ztracen ve světě kolem a musí přežít bez otce a s neurotickou zapšklou matkou, z toho prostě sálá určitá melancholie a bloudění, ale i světlo v dálce. Tady u mě King vždycky trefuje do černého. Tuhle polohu má Shawshank, tuhle polohu má Tělo, takhle je to s Jimem Gardenerem v Tommknockerech a podobně jsou na tom hrdinové v To. Dávám celkově čtyři hvězdy, protože tyhle tři silné příběhy jsou jízda, na jakou jsem u Mistra zvyklej.
Související novinky (1)
Láska a jiná slova, Smějící se bestie a dalších 60 knižních novinek (17. týden)
24.04.2022
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Stephen King jde do kina v seznamech
v Právě čtených | 8x |
v Přečtených | 539x |
ve Čtenářské výzvě | 29x |
v Doporučených | 16x |
v Knihotéce | 286x |
v Chystám se číst | 135x |
v Chci si koupit | 86x |
v dalších seznamech | 4x |
Štítky knihy
zfilmovánoČást díla
1408
1999
Děti kukuřice / Deti kukurice
1977
Ničemní muži ve žlutých pláštích / Ničemové ve žlutých pláštích
1999
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
1982
Šroťák / Mandl / Mangeľ
1972
Autorovy další knížky
1994 | Řbitov zviřátek |
1993 | Osvícení |
2010 | Pod kupolí |
2001 | Zelená míle |
2016 | To |
Nebudu se tu dlouze rozepisovat, všechno už tu asi bylo “řečeno. Mojí srdcovkou už je dlouhá léta Shawshank (jak překvapivé), povídka i film, prostě proto, že je to opravdu majstrštyk. Ale Ničemové ve žlutých pláštích mě hodně překvapili a dávám jim 5*.