Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Další dobrodružná akniha mého oblíbeného spisovatele, opět se nacházíme na moři, kde pluje patnáct chlapců školních let (vinnou jednoho z nich) na jachtě. Tady jim opět dopomohla náhoda neboť se přes velkou bouři dostanou na pevninu - a musí zjistit, kde se nachází. Čelí i náporu pirátů a zachrání se i před divoukou zvěří. Dva roky si budují nové obydlí k přežití a novou loď s plánem vrátit se domů. Dopadne osud mladých "robinsonů" dle jejich představ?

28.07.2023 4 z 5

Guiness World Records 2023 Guiness World Records 2023 kolektiv autorů

Kniha má pěkně barevnou obálku. 80 % rekordních výkonů je do činění se sportem, což mne těší. A můj favorit? Největší sněhulák. Máme v knize i české zástupce, určitě každý zná tenistku K. Plíškovou.

28.07.2023 5 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Příjemná oddechová akniha, kde hlavní hrdina Dick, ač mu bylo pouhých patnáct let, se uměl orientovat v mořeplavbě. Osud mu vložil do rukou loď s pasažéry, černochy - otroky, psem a lstivým kuchařem. Plavba na moři je závislá na kompasu. Ale ten někdo rozbil a loď pluje k Africe, kde všechny čeká otrokářská mafie. Psi si hodně pamatují, a tak s pomocí zásahu náhody a štěstí končí příběh plný napětí. Obsah knihy se mi líbil.

27.07.2023 5 z 5

Dcery Sparty Dcery Sparty Claire Heywood

Kniha vypráví o dvou sestrách, které byly v mladém věku provdány pro slávu a čest Sparty. Historický román se mi velmi líbil a autorka nám otevřela dveře do minulosti před Trojskou válkou. Známější je Helena, kvůli které byla dlouhá desetiletá válka. Bohužel lásku nenašla ani v Troji dle svých představ. Její starší sestra Klytamnéstra celou dobu během války, čekala až se pomstí za smrt své dcery. Válka kvůli lásce, zlatu a dávné historii jejich otců a dědů. Čas pomsty byl dokončen. Bylo mi líto obou mladých dívek, ač byly z královské rodiny trpěly za svou krásu a obětavost.

26.07.2023 5 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Děj v aknize byl zpočátku vleklý, v poslední třetině to vzalo rychlý rozjezd. Hlavní hrdina bývalý jezdec a současný herec E. Lincoln je požádán umírající tetou, aby jí zkontroloval stav koní, kteří nyní nevyhrávají závody. Kniha začíná a končí stejným hereckým výkonem, ač ve druhém případě jde hrdinovi o život. Dozvěděla jsem se něco málo o životě koní, jak se dá ovlivnit jejich cena a výkon. E. Lincon zjištuje, komu by přišlo vhod jeho úmrtí a nastraží svou "hereckou" léčku. A poučení z této knihy? Igelitový sáček nebo balónek. Po přečtení zjistíte proč....

26.07.2023 3 z 5

Příběhy skřítků Enerů Příběhy skřítků Enerů Martin Zábranský

Knížku jsem předčítala holčičce v předškolním věku. Bohužel některým pasážím nerozuměla. Vadilo mi, že i když kniha byla vydána za přispění ČEZu, nejsou v ní klasická česká jména. Hezké příběhy se skřítky spojené s vodou, uhlím a ropou a samozřejmě energií.

21.07.2023 3 z 5

Kritický bod Kritický bod Robin Cook

I já mám stejný názor, nešlo se začíst. Začátek se vyvíjel slušně, pak to autorovi "ujelo" jinam než jsem očekávala. Nedočetla jsem.

18.07.2023 1 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Ano a zase ano, spisovatel umí zaujmout čtenáře nebo posluchače jako v mém případě. Akniha od které se nešlo odtrhnout. Opět autor popsal velmi precizní a puntičkářkou práci detektiva Steva Carelly. Vyšetřují se vraždy tří slepých lidí. Motiv se řeší až v dávné minulosti. Smekám a tleskám.

13.07.2023 3 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Oddechová humorná cestopisná kniha, při které dostanete chuť jet nebo letět do Itálie. A jak je psáno v záložce na obálce, při čtení máte pocit, že knihu nečtete, ale posloucháte samotného mistra pana J.Wericha. Kniha mne pobavila a provedla místy, které jsem v Itálii ještě nenavštívila. Protože jsem tam již byla za poslední rok dvakrát, vím, že se tam vrátím. Úzké uličky, historické a současné moderní budovy, dobré jídlo a pití už lákalo jako mne samotného autora.

11.07.2023 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Kniha se mi velmi líbila. Poznala jsem svět v gastronomii a hotelnictví z druhé strany - z pohledu zaměstnanců. Hlavní tématem knihy je komu připadne gigantický hotel. Po přečtení asi dlouho nepojedu výtahem. Ke konci velmi rychlý spád událostí, které byly nepředvídatelné a bohužel nevyhnutelné.

09.07.2023 5 z 5

Blanka z Valois: Levandulová princezna Blanka z Valois: Levandulová princezna Hana Parkánová-Whitton

U této knihy stupnice hvězdiček je velmi krátká. S autorkou jsem si připomněla historii mého oblíbeného vladaře Karla IV. Jeho první manželka Blanka z Valois mi v knize byla velmi sympatická a věřím, že taková byla i ve své době. Mám levandule velmi ráda, a možná proto jsem při četbě cítila jejich vůní. Je pro mě pochopitelné, že Blanku krásně jmenovali - Levandová princezna. Škoda jen, že zemřela v mladém věku a neužila si moc své první vytoužené lásky. Kniha má i velmi krásnou obálku, čte se jedním dechem, vychází ze skutečných událostí.

29.06.2023 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Autorův styl v této aknize mi nevyhovoval, přesto jsem vydržela do konce. Utopický román, ve kterém díky karburátoru vzniká po celém světě neomezená hojnost všeho. Ale hrnečku dost - začíná hospodářská, finanční krize. Cílem a poslání této knihy - lidi mějte se rádi a to platí do dnes. Na druhou stranu tento autor viděl hodně do budoucnosti, a proto je toto dílo velkolepé.

28.06.2023 1 z 5

Únosné riziko Únosné riziko Robin Cook

Kim souhlasí s renovaci pozemku, kde před 300 lety žili její příbuzní. Elizabeth byla dokonce upálena za čarodějnictví. Při výkopové práci je odhalen její hrob. Kim má přítele Edwarda, který pracuje na Harwardské univerzitě. Je velmi uznávaný chemik v postmoderní biochemie. Edward odebírá vzorek z lebky z odkrytého hrobu. Má podezření, že v době , kdy Elizabeth žila, byli lidé otrávený z plísně z obilí. To jim způsobilo halucinace. Edwarda se více věnuje průzkumu. Má v úmyslu si nechat patentovat nový lék na deprese a úzkosti. Začíná se méně věnovat přednáškám na univerzitě a jeho studenti si začínají stěžovat. Edvard některé pokusy zkouší i na sobě. Začíná stavba laboratoře a přijíždí tým chemiků. Vadilo mi, jak se Edward chová odtažitě od Kim. Ona mu poskytla nový domov, výstavbu laboratoře a on pod tlakem hledá a hledá lék . I ložnice mají oddělené. Tak přeci nevzniká zamilovanost mladých lidí. On jí pořád něco nařizuje, ona pořád ustupuje. Proč? Edward a jeho kolegové jsou pod velkým tlakem, dochází peníze na výzkum. Edward je ochoten si brát experimentální lék sám. Díky dějové lince, kde Kim hledá důvod odsouzení a upálení za čarodějnictví Elizabeth si Kim uvědomí své já . Edward mě překvapil dobrovolným rizikem, který přinesl jeho experiment. V knize jsou zbytečné laboratorní šetření. Za to hororový konec, to bylo velké překvapení.

26.06.2023 4 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Detektivní příběh v aknize, který nemá doslova "hlavu ani patu". Dobrá práce detektivů, stopy odhalí drogy, porno - jak se baví děti boháčů. Napínavé, určitě se nudit nebudete. Překvapilo mne, jaké úchylky mohou mít některé lidi. Silný příběh, autor umí čtenáře udržet v napětí.

23.06.2023 5 z 5

Dej mládencům ruku jako lopatu Dej mládencům ruku jako lopatu Ed McBain

Další akniha mého oblíbeného autora. Detektivní kriminálka, ve které láska nutí zabít.

21.06.2023

Domeček na Vesuvu Domeček na Vesuvu Ludmila Vaňková

Z části autobiografická kniha, kde autorka pojmenovala hlavní hrdinu krásným jménem Jarmila. Její vysněné povolání musela z politických důvodů za éry komunistů opustit a našla si povolání signalistky v malé vesničce u dráhy. Kniha nám otevírá vlakový svět nejen z pohledu cestujících, ale hlavně zaměstnanců , jaká je jejich náplň práce a to s velkou zodpovědností. Líbila se mi i drážní hantýrka jenž mezi sebou používají. V knize nám autorka popisuje i svůj osud, život vedle velmi žárlivého a často opíjícího se manžela. Knihu doporučuji a díky paní autorko, že jsem poznala drážní svět z druhé strany.

15.06.2023 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

I já patřím mezi čtenáře, kterým se tyto povídky nelíbí. Poslechla jsem si jako aknihu - nebavilo mne to a nudila jsem se. Myslím si, že některé pasáže jsou velmi těžké pro pochopení u malých dětí.

14.06.2023 1 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Fantastický román jehož děj se převážně odehrává v nemocničním prostředí. Zaměstnanec výpočetního střediska ztrácí po autohavárii paměť. Absence jsou delší a delší spojené s epileptickými záchvaty, které jsou i násilnické. Souhlasí s operací mozku, kde mu má být vložen čip, jenž by měl hlídat impulsy. Akniha mne bavila, i když nejsem příznivkyní sci-fi, přesto se mi líbila. Měla jsem mrazivý pocit z toho, jaké jsou důsledky v robotizovaném světě. Co se stane, když počítač ovládá počítač.

13.06.2023 4 z 5

Jednoduchý děj v aknize, jak se holčička ztratila v lese. Díky walkmanu na baterie sleduje svůj oblíbený basket, ve kterém fandí Tomu Gordonu. Kniha mne nudila, autor píše jako kolovrátek, občas něco nabalí a děj se stále opakuje. Tento spisovatel "není má krevní skupina".

07.06.2023 1 z 5

A co básník A co básník * antologie

Velmi smutné básně, které jsem dosud nikdy nečetla.

04.06.2023 2 z 5