Nermal Nermal komentáře u knih

Rodinná hrobka Rodinná hrobka Katarina Mazetti

Druhý díl mi přijde zajímavější a více ze života. Když přijdou děti, je všechno jinak. Každopádně se to opět dobře čte.
Spisovatelku jsem si oblíbil a přečetl od ní vše, co u nás vyšlo. Tato dvoudílná série je asi nejlepší.

11.07.2022 4 z 5

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Měl jsem to štěstí, že jsem ještě zažil, když vycházel Čtyřlístek nepravidelně jako paperback, ani nebyl ještě celobarevný, ale dvoubarevný. Ty nejstarší příběhy se nám zdály nejlepší, s krásnou obálkou. Když pak začala vycházet Knihovnička Čtyřlístku, už to bylo takové unifikované a doplněné i dalšími příběhy, např. profesora Semtamťuka.
Každopádně určitě spousta čtenářů ocenila, že se po letech dostali prostřednictvím tohoto souborného vydání i k příběhům, které v mládí nestihli přečíst.

Železniční provoz Železniční provoz Stanislav Antonický

Kniha komplexně popisuje všechny oblasti technologie železničního provozu, tak jak to platilo v době jejího vydání. Dnes už je však hodně věcí úplně jinak.

11.07.2022 3 z 5

Po stopách našich železnic Po stopách našich železnic Mojmír Krejčiřík

Zajímáte-li se o historický rozvoj železnic u nás, je tato kniha asi to nejlepší, co bylo do roku 1991 vydáno.

11.07.2022 5 z 5

Chlápek od vedlejšího hrobu Chlápek od vedlejšího hrobu Katarina Mazetti

Třeskutý humor neočekávejte, ale spíš úsměvné vyprávění o setkání a postupném sbližování dvou neslučitelných světů. Krátké kapitoly vám umožní číst si i v krátkých chvilkách volna. Čtení vám bude svižně ubíhat.

Omyl Omyl Elle Kennedy

Panna a netvor? To máte tak, jestli John Logan vypadal jako ten na obálce, není se co divit, že si ho i panna Grace pozvala na pokoj hned napoprvé.
U tohoto dílu jsem oceňoval humor, se kterým si Johna dobírali kamarádi, i jiskření mezi Loganem a Grace. Ovšem naprosto nezapomenutelná scéna přišla, když se John poprvé seznámil s matkou Grace mezi čtyřma očima a co se dělo vzápětí. Smíchy jsem málem neudržel knížku v ruce.

10.07.2022 4 z 5

Hračka Hračka Sylva Lauerová

Otravné porno. Neztrácejte čas.

09.07.2022 odpad!

Návrh Návrh Elle Kennedy

Tohle není jen erotická oddychovka. Klobouk dolů před autorkou, jak dokázala namixovat všemožné ingredience a dotknout se i závažného tématu. Myslím, že takováto kniha se musí líbit všem, kdo po ní sáhnou. Dokonce i těm, kteří jinak čtou jen vážnější žánry.
Pasáž, kdy se Hanna svěřuje, že potřebuje spravit, považuju za to nejlepší, co jsem napříč tímto žánrem vůbec kdy četl.

08.07.2022 5 z 5

Sestra a sestřička Sestra a sestřička Magda Váňová

U Magdy Váňové mě baví, že po jejích knihách vždy sáhnu s jistotou, že najdu silný příběh, který se mi bude dobře číst. A vím, že tam vždycky bude nějaký bonus, který se mnou při všem tom hezkém čtení otřese a donutí mě ještě poté přemýšlet nad tím, co jsem to právě dočetl. Pravděpodobně bude nutná nějaká čtenářova životní zkušenost, aby náležitě docenil, co mu autorka předkládá ke čtení.

08.07.2022 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

V pražském metru visí nápis: NE KAŽDÝ SI OBLÍBÍ VAŠEHO ČTYŘNOHÉHO PŘÍTELE. Z tohoto úhlu pohledu hodnotím i tuto knihu. Chápu všechny pejskaře, že se jejich zkušenosti projektují do tohoto příběhu, ale mně se nějak extra vtipný nezdál. Mám rád jiný druh humoru.
Trochu mi to připomínalo vyprávění herců z divadla, kdy banální historky kolikrát připadají vtipné jen samotným aktérům.

08.07.2022 2 z 5

Turbulence Turbulence Whitney G. (p)

Bože můj! Nechápu, že někdo si čte erotickou oddychovku a přitom řeší své nesympatie k hlavním hrdinům, nelogičnost jejich konání, nepřesnost překladu a já nevím co ještě. Někteří čtenáři mi připadají jako trucovité děti.
Troufám si tvrdit, že nic z toho nikdo při čtení takového románu a priori nehledá. V jednom takovém příběhu s sebou chlap tahá všude kozu a nikdo neřešíme, nakolik je to logické. Prosím o trochu uvolnění - přepněte se do režimu průtokového ohřívače a nechte se unášet chvějivým příběhem. Toť vše, víc se po nikom ani nechce...

07.07.2022 4 z 5

Náhoda nebo osud Náhoda nebo osud Magda Váňová

Ač kniha povídek, nebyla o nic méně zajímavá než romány. Některé z povídek byly smutnější, jiné k pousmání a další i humorné. Autorka opět nezklamala.

Zapomeň na minulost Zapomeň na minulost Magda Váňová

Krásně vystavěná a čtivá kniha o životních peripetiích jednoho muže a ženách jeho života. Nádhera!

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Kdo si přečte anotaci této knihy stejně nepořádně jako já, musí si po dvou větách říct, proč bych měl číst takovéhle bláboly? Nakonec mi to ale nedalo, abych se nezačetl, není vždycky dobré dát na komentáře jiných, nebo první dojem, a udělal jsem dobře. Kniha se mi četla velmi dobře, nechával jsem se unášet dějem a čekal jsem, co přijde dál.
Magdu Váňovou jsem si nakonec velmi oblíbil, objevil jsem v ní "svou" novou spisovatelku a sehnal si všechny její romány i povídky (snad kromě prvních detektivek).
Možná svou roli sehrála i obálka knihy, která vyzývala k přečtení.

07.07.2022 5 z 5

Atlas ptáků České a Slovenské republiky Atlas ptáků České a Slovenské republiky Karel Hudec

Nové, přepracované a aktualizované vydání zahrnuje vyobrazení přes 400 druhů ptáků, včetně diagramů výskytu, hnízdění a transkripce hlasů ptáků.

Asterix legionářem Asterix legionářem René Goscinny

Tento díl jsem četl jako úplně první ještě v němčině, přivezený ze Švýcarska - byl mi darován ještě před revolucí mým učitelem němčiny. Bráchovi jsem musel všechna okénka komiksu přeložit do češtiny a napsat na papír, aby si to mohl číst taky. Pamatuju si, že jsme se u toho komiksu tehdy hodně nasmáli.
(Některé postavičky se v němčině jmenovaly jinak - náčelník Majestix, mág Miraculix, dívka Falbala, atd.)
A taky si pamatuju, že v roce 1970 začaly vycházet Asterixovy příhody na zadní straně Sedmičky pionýrů. Vždycky jsme už napjatě čekali, až po týdnu vyjde další číslo.

05.07.2022 4 z 5

Básně a epigramy Básně a epigramy Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský a (nejen) jeho epigramy patří do naší literární pokladnice stejně jako např. Kytice Karla Jaromíra Erbena. Do čtení se nemusíte nutit a určitě nebudete zklamaní. Některé epigramy si dodnes pamatuju.

05.07.2022 5 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Velký a podceňovaný panovník, který pomohl zbavit Evropu výbojných Turků a o kterém se toho v našich učebnicích moc nedozvíme - tato kniha vytváří jedinečnou příležitost urovnat si nenásilnou formou znalosti. Trošku je znát, že kniha není tak bravurně napsána jako klasický historický román, ale i tak by si ji měl přečíst každý, komu česká historie leží na srdci.

05.07.2022 4 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Za mě trochu drsné a příběh, který mě moc nebavil. Možná jsem knížku četl moc brzo.

05.07.2022 3 z 5

Mokrá náruč léta Mokrá náruč léta Lenka Lanczová

Letní příběhy Lenky Lanczové s příchutí prázdnin, vesnických rybníků a letních lásek čtu nejradši. Člověk se alespoň v myšlenkách vrátí do časů bez starostí a bez dozoru.

05.07.2022 3 z 5