Nermal Nermal komentáře u knih

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Nádherný romantický příběh o překrásné a přímé dívce, která učaruje sympaťákovi z bohaté rodiny, s nímž má jeho matka jiné plány.
Krásné únikové čtení z reality dnešního světa. Jak první část popisující klíčící lásku mezi Raven a Gavinem, tak druhá část, kde jejich láska dostává druhou šanci, jsou nádherně napsány, a tak příběh tryskem ubíhá kupředu a člověku se od něj nechce odtrhnout. Doporučuji všem romanticky založeným duším.

04.07.2022 4 z 5

Průvodce po železnici Průvodce po železnici kolektiv autorů

Přehledně uspořádaný slovník vysvětlující pojmy používané na železnici, opatřený fotografiemi. Ve své době jedinečný.

04.07.2022 5 z 5

Dýmka strýce Bonifáce Dýmka strýce Bonifáce František Pilař

Tuto knihu jsem dostal k vánocům, ale musím se přiznat, že mě moc neoslovila. Měl jsem mnohem raději mayovky a verneovky, nebo i pana Bočana.

03.07.2022 2 z 5

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karel May

Hle, Karl May, mnohými opovrhovaný a vysmívaný, a kolik pestrých komentářů a postřehů zde jeho čtenáři napsali. Za to by se nemusel stydět mnohý renomovaný spisovatel. A proto mám tuto jeho sérii velmi rád - exotické prostředí, humor a čest postav, která už se dneska moc nenosí. Dnes už to tak nevypadá, ale v dobách bez internetu to bylo kouzelné čtení. A to dobrodružné kouzlo je tam přítomné stále.

02.07.2022 5 z 5

Modely železnice v terénu Modely železnice v terénu Vladimír Zuska

Kniha jednoho z nestorů železničního modelářství, kde se pan Zuska snažil shrnout vše, co je důležité pro stavbu krajiny na modelovém kolejišti.

02.07.2022 4 z 5

Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu Vladimír Javorek

Knihu jsem objevil až v pozdějším věku a je škoda, že nejrůznější mouchy (vzdělanci prominou), se kterými se často setkává každý z nás v domácnosti i u vody, se nedočkaly větší osvěty.

Černý mnich a jiné povídky Černý mnich a jiné povídky Anton Pavlovič Čechov

Tenhle výběr povídek mi k srdci zrovna nepřirostl. Mám v oblibě ty klasičtější.

02.07.2022 3 z 5

Přísloví napoví Přísloví napoví František Ladislav Čelakovský

Obsahuje trefná i úsměvná přísloví dokreslená ilustracemi Cyrila Boudy. Dá se říct, že na každou situaci se nějaké přísloví vždycky najde.

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Sice to nebylo tak dobré jako autorčiny jiné knihy, ale zase na druhou stranu vím, že jako oddechové počtení mě to nezklame. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že tvorba této autorské značky má zvolna klesající tendenci. Uvidíme, co přinesou další knihy, prostoru, kdy si člověk potřebuje jen oddechnout, bude pořád dost.

02.07.2022 3 z 5

Moje první železnice Moje první železnice Karel Šupík

Vyšla poměrně bez povšimnutí, ale nebyla špatná - knížka pro začínající modeláře a vláčkaře s povedenými kresbami Vladimíra Zusky.

Zastav se na chvíli... Zastav se na chvíli... Jaromír Tomeček

Moc mě tato kniha jako dítě nenadchla. Zamyšlení o přírodě, procházky přírodou a její pozorování.

Praha Praha Vladimír Soukup

To by byl docela zajímavý počin. Koupit si turistického průvodce Prahou a podívat se na naši metropoli očima cizince, nebo aspoň zvídavého turisty. Myslím, že má kniha potenciál každého něčím ze svého obsahu překvapit.

01.07.2022 5 z 5

Fyzika oblaků a srážek Fyzika oblaků a srážek Daniela Řezáčová

Zajímavá kniha, která ale nebude pro každého. Přibližuje meteorologii a fyziku srážek z odborné stránky a začasté za pomoci matematického aparátu. Ale mohlo by vás např. zajímat, jak vznikají sněhové vločky a jak to, že je každá jiná.
Radarovku a družicovku chválí všichni, předpokládám, že zejména studenti oboru.

Bílá pevnina Bílá pevnina Stanislav Bártl

Kniha se rozdávala jako výhra v časopisecké soutěži, takže předpokládám, že moc na odbyt nešla. Na to, že byla určena pro mládež, byla příliš suše faktografická, spíš pro dospělého čtenáře.

01.07.2022 2 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Pana Řezáče jsem od seznámení se s jeho knížkami pro děti považoval za mistra vypravěče a dodnes na Frantíka a pana Bočana rád vzpomínám. Autor uměl příběhu skvěle vtisknout punc velkého dobrodružství.
Vypravěčské mistrovství se nezměnilo ani u jeho knih pro dospělé, ale to už je jiná kapitola.

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Celou dobu jsem si při čtení kladl otázku, jestli ten slovní minimalismus je záměr autora. Příběh působí místy až roboticky, jako by ho psal nějaký android, a někdy z toho jde na člověka až úzkost.

(Také jsem si pohrával s myšlenkou, jak by to téma uchopil nějaký klasik sci-fi, anebo naopak jak by rozvinula příběh autorka erotického románu.)

Ale každý si po přečtení musí určit sám, jestli je tato odbočka z historického žánru obohacující, nebo nudná. Mně osobně se zdálo, že už jsem četl od tohoto autora lepší věci. Ale oceňuji zajímavou myšlenku příběhu.

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Souhlasím s Eduardou. Ta knížka mě tak iritovala, jak je napsaná, že jsem se nemohl soustředit na to, co čtu.

30.06.2022 1 z 5

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karel May

Ó, Karo ben Nemsí, kolikrát jsem si vzpomněl na tvé šejdíře!
Když nám na dovolené v Řecku před hotelem prodal Turek dvě koblihy, abychom tentýž den odpoledne zjistili na pláži, že jsme jich mohli mít od téhož jedince dvakrát tolik za třetinu ceny.
Když nám chtěl na severotureckém Kypru zatančit mladík za pětinásobek jako derviš, aby se posléze spokojil s pouhým eurem.
A když nám tamtéž místní pojízdný cukrář s přesladkým úsměvem prodával své sladké pečivo a zákusky, aby si za rohem zamnul ruce, jak výhodně nás obsloužil. Ale nevadilo mi to, dal bych mu i dvakrát tolik, protože jsem si s úsměvem vzpomněl na Mayův Orient.
Škoda že jsme s sebou neměli Halefa, aby je naučil pořádku.

Pomýlené srdce Pomýlené srdce Samantha Young

Samanthu Young čtu rád, protože píše trošku jinak, než ostatní autorky tohoto žánru. Že by to bylo tím, že je Skotka?
Když jsem několikrát navštívil Velkou Británii a v rámci ní i Skotsko, měl jsem ve Skotsku stejný pocit, jako když v rámci České republiky přijedete na Moravu. Svébytní lidé, pohostinní, veselí i hrdí na své Skotsko. Když si nedáš pozor a dotkneš se jich, můžeš ale dostat i přes hubu. Tím pádem jsem se tam cítil jako doma.
Ale zpět ke knize. Dávám plný počet hvězd, ze série Play On se mi zdá tento příběh na celé čáře nejlepší. Samantha Young píše skvěle a od jejího příběhu se nedalo odtrhnout. Touha zjistit, jak to bude dál, skoro jako v detektivce.

Pouští Pouští Karel May

Ve stínu padišáha, to je teda něco! Ne že by indiánky tolik netáhly (náčelník ho svázal do kozelce a uštědřil mu pár kopanců), ale vyprávění z Orientu, to je úplně jiná káva! Země pohádek tisíce a jedné noci, země ctihodných šejků, ale i nejrůznějších šejdířů, země arabské pohostinnosti i smrdutého vězení, země krásných žen, které nikdo nesmí spatřit, země skromných datlí a velbloudího trusu, země ušlechtilých koní a vycvičených velbloudů, tím vším projíždí efendi se svým sluhou Halefem. Tak se nenechte pobízet a pojeďte spolu s nimi, fantazii se meze nekladou!