Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Měla jsem přesně toto vydání. Hezká, vtipná a nadčasová knížka o partě dětí z Pekel, malém letadélku, psovi Kociankovi, pilotu Hejdukovi i mrzoutskem dedecku Kozelkovi,prostá jakekoli ideologické rezanky, což je na dobu, kdy vyšla poprvé, opravdu neuvěřitelné.

24.04.2023

Matky matek Matky matek Iva Tajovská

Marie, kterou jedna chyba a dobové konvence donutily vstoupit do manželství bez lásky a vzájemné náklonnosti. Václava, plod nechtěného manželství, která cítila matčin chlad a jako obranu zvolila potřebu mít vše pod kontrolou. Její dcera Ilona, neplánovaná druhá dcera, která se v osmnácti letech pokouší o vytvoření vlastního rodinného zázemí, bohužel s agresivním alkoholikem. A Ilonina dcera Monika, milovana matkou i prababickou Marii, ale odmitana babičkou Vaclavou. Podaří se jí zlomit jakési rodové prokletí a vytvořit harmonickou rodinu?

14.04.2023 5 z 5

Parcela Parcela Milena Brůhová

"Já žádnou vilu nechci. Nechci si pověsit ve třiceti na krk dluhy a mít je do padesáti. Víš přece, jak to u nás bylo a jak jsem se protloukala na vysoké. Já si prostě nemůžu na dluhy ani vzpomenout. Ani vzpomenout, rozumíš? Natož abych si je znova dělala. "

"Miliony lidí staví a má dluhy, milionům ženských nevadí, že nemají kazdou chvíli nový saty.... "
"Kdo má podle tebe každou chvíli nový saty? Já snad? A to si troufám říct mně? Mně, která si na sebe všechno siju sama? Mně, která z premiovyho spoření mladých zaplatila tenhle byt?"

Téma darované parcely a dilema, zda stavět či nestavět, prolíná manželstvím Jakuba Staňka a jeho ženy, cílevědomé lékařky Pavlíny, které už tak prochází těžkou krizí. Z domova si nevědomky neseme naše rodičovské a prarodičovské vzory, což v případě Jakuba byl dominantni děda a matka trpící obsedantne kompulzivni poruchou, která měla neustálou potřebu uklízet. Dokáží se rozumně dohodnout na kompromisu?

13.04.2023 4 z 5

Bezejmenná Bezejmenná Elizabeth Kim

Zavržení korejskou společnosti ve velmi útlém věku, bezmocné přihlížení vraždě své vlastní matky, pobyt v nepopsatelnych podmínkách korejského sirotčince..... Víc než dost pro jedno malé děvče.
Následuje cesta do USA, ale ne k lepšímu životu, aspoň ne z hlediska lásky a vrelosti.A do třetice všeho dobrého nucené manželství v sedmnácti letech s krestansky se tvaricim nasilnikem. Víc než dost pro velmi mladou ženu. Dokáže se z tohoto bludného kruhu vymanit?

07.04.2023 4 z 5

Na počátku Na počátku Chaim Potok

David Lurie vyrůstá ve třicátých letech v Brooklynu. Jeho život zásadně ovlivní nejen malá nehoda, díky níž má dlouhodobé zdravotní problémy, ale i tajemstvím opředena minulost otce v Polsku, světová hospodářská krize i antisemitské postoje okolí.
Knihy pana Potoka mám velmi ráda a rozhodně nemohu říci, že by tato byla zklamáním, to rozhodně ne, ale chyběla jí jakási jiskra vlastní Vyvoleným, Davitine harfe, Knize světel či oběma dílům o Aseru Levovi. Navíc vydání z roku 2001 se bohužel může "chlubit" velice tezkopadnym překladem. Knihu jsem četla zhruba rok předtím v originále - a to byla úplně jina liga.

27.03.2023 4 z 5

Kniha světel Kniha světel Chaim Potok

Gershon Lorain je americký židovský mladík, který po smrti rodičů rukou arabských vrahů v tehdejším Britském mandátu Palestina hledá útočiště před vnějším světem ve studiu rabinstvi a židovské mystiky. Po získání rabínské ordinace odjíždí působit jako rabín do Koreje, kterou zmítá ničivá válka.
Velmi silný byl moment, kdy se jeho přítel modlil zahaleny do modlitebniho sálu před troskami v Hirošimě. Jak hrozný musel být jeho pocit viny, ačkoli právě on sám za útok na dvě japonská města nenesl žádnou odpovědnost......

26.03.2023 5 z 5

Rozkvetlá zeď Rozkvetlá zeď Andrée Clair (p)

Knížka po me mamce. V radovem domě v Paříži žijí ruznorodi obyvatelé, kteří se dobře znají a pomáhají si - ať už novinářka slečna Berthierova, zubař doktor Dinan a jeho milá manželka, rodina Janartovych či kadernik pan Riverdi a jeho neteř Nina, aj. Všichni si už dávno zvykli na šedivou zeď obklopující dvůr a berou ji jako nedílnou součást domu. To vse se změní příjezdem čtyř dětí manželů Dinanovych, které dosud pobyvaly u prarodičů na venkově. Zejména starší dcera Nicole se jen těžko smiřuje s opryskanou zdi a nakonec přijde na nápad, jak vše změnit..... Příběhem zároveň prolínají peripetie obyvatel domu. Je to velice mile čtení.

Babylon Babylon Vlastimil Třešňák

m6k : Také si to myslím. Pan Sames přišel o všechny a o všechno, přesto však neztratil nadhled a humor.

Dobrá mysl Dobrá mysl Helena Šmahelová

Knížku jsem si koupila ve čtvrté třídě, dodnes si vzpomínám, že kartonovany výtisk stal třináct korun, což je neuvěřitelné. A také šlo o první a jakési osudové setkání s tvorbou paní Smahelove - v následujících letech jsem její knihy hltala.
Restaurátor Jasný a jeho dcera Dora přijíždějí na čas na státní zámek Dobrá mysl, kde Dorina otce čeká restaurování zámeckých maleb. Zpočátku Dora neni spokojená - stýská se ji po Praze a kamaradkach, navíc nemá příjemný pocit ze zámeckého kastelána. Postupně si však najde přátelé Danu a jejího bratra Karla, ale zejména Martina, syna paní ucitelky. S paní učitelkou se postupně sbližuje i Dorin otec. Dora zjišťuje, že i pan kastelán je obyčejný a srdečný člověk a nakonec se ji ani nechce vrátit se do Prahy........

Dvě dámy v tísni Dvě dámy v tísni Zdena Frýbová

tootsie : Autorka se měla politice vyhnout ve všech svých knížkách. Nevím, co ji to popadlo cpát toto téma do své porevoluční tvorby. Jinak tuto knihu jsem fakt nedala.

22.03.2023 odpad!

Čekám, až mě vyslechnete Čekám, až mě vyslechnete Amanda Knox

Mladá Američanka Amanda odjíždí na univerzitu v Perugii : Plní si tak svůj dávný sen o studiu v zahraničí. Když však v domě, který obývá společně s několika dalšími mladými ženami, dojde k vraždě její britské spolubydlící, její pobyt se díky neschopnosti italské policie a justice mění v noční můru....
Můj názor na knihu je, že byla napsána celkem dobře, autorka popsala velice zajímavě napr. svůj čtyřletý pobyt v italské věznici. Amanda Foxová jako člověk vzbuzuje rozporuplné pocity. Nemyslím si, že by byla vrazedkyni, to ne, jen jsem se při čtení ptala sama sebe, jestli je tak naivní, nebo s odpuštěním pitomá.. ..

17.03.2023 4 z 5

Jitka Lucemburská - sestra Karla IV. dobývá Francii Jitka Lucemburská - sestra Karla IV. dobývá Francii Melita Denková

Tak tohle bylo fakt zklamání. Očekávala jsem buď kvalitně beletristicky zpracované osudy Jitky Lucemburské, nebo fakta. Tato kniha bohužel nenabízí ani jedno.

17.03.2023 1 z 5

Dámské kupé Dámské kupé Anita Nair

Akhiladensvari žije celkem nezajímavý život. Pracuje jako úřednice a stále žije s matkou a sestrou. Má všechny potřebné atributy samostatné ženy, bohužel uvízla v pavučine předsudků tradiční indické společnosti.
Všechno změní den, kdy se Akhila vydává nočním vlakem na cestu k mysu Kanjakumari. V dámském kupé se postupně dovídá životní osudy spolucestujících a i díky nim dospěje ke konečnému rozhodnutí.
Výborná kniha.

06.03.2023 5 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Výborně napsaná a neméně skvěle přeložená depka v kostkách a silných dávkách. Ozovy knihy mám celkem rada, ale k této se v rámci ochrany své duševní kondice raději vracet nebudu.

03.03.2023 4 z 5

Setba minulosti Setba minulosti Virginia Cleo Andrews

Naprosto zbytečný svazek umele prodluzovane pentalogie. Po Lístcích ve větru měla tato série skončit. A z popisu incestniho vztahu Chrise a Cathy se mi dělalo zle.

02.03.2023 odpad!

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Tato kniha se nečetla snadno, zdolavala jsem ji po etapách. Autor velice ctive a bez sentimentu vykreslil události, které provázely tuto životní etapu totálně nasazených, i jednotlivé charaktery protagonistů. Za sebe dodávám, že jsem skutečně rada, že na tu svini Olina nakonec došlo.

01.03.2023 4 z 5

Vězeňkyně z Teheránu Vězeňkyně z Teheránu Márína Nemat

Četla jsem ji před několika lety, půjčila mi ji moje dentistka. Vzpomínám si, že jsem šla spát až někdy po třetí ráno - silný příběh, který nelze nedocist.

28.02.2023 5 z 5

Anglická dívka Anglická dívka Daniel Silva

Slunný a klidný den na středomořské Korsice, kde Madeline Hartova, vycházející hvězda britského politického nebe, tráví po hektických týdnech zaslouženou dovolenou. Situace se mění, když mladá žena beze stopy zmizí.
Gabriel Allon, bývalý špičkový agent Mossadu, doufá, že jeho dny na poli izraelské tajné služby, jsou minulosti a že se bude moci v klidu věnovat své druhé profesi, totiž restaurování obrazů, když se na něj obrátí dávný přítel Graham Seymour z britské MI6. Vychází najevo, že Madeline byla rovněž tajnou milenkou britského ministerského předsedy. Požadavky únosců jsou jasné - buď Jonathan Lancaster zaplatí do deseti dnů vysoké výkupné, nebo jeho milenka zemře.
Vypadá to, že jde o "banální " unos, který je prostředkem k získání astronomické finanční částky. Když však Madeline Hartova nepřežije, Gabriel se s pomocí svých přátel i nadřízených rozhodne dal pátrat. Pomalu odstraňuje vrstvu po vrstvě, pod nimiž je pohřbena pravda natolik šokující, že si něco takového jen málokdo umí představit.
Dechberoucí thriller. Šlo o moje první, ale rozhodně ne poslední setkání s agentem Allonem.
Mimochodem Bassanova díla jsou skutečně nádherná.

27.02.2023 5 z 5

Anglické duchařské historky Anglické duchařské historky Richard Dalby

Některé z povídek mě nenadchly, ale o většině mohu říci pravý opak. Jedna z nich, nevzpomínám si přesně na název, se mi vybavila, když jsme před několika lety sjížděli na raftu Vltavu v jižních Čechách. Najednou nebyl slyšet zpěv ptáků, jen absolutní ticho, strmé břehy, na jednom z nich opuštěné a polozricene stavení.... Ten úsek pusobil stisnene na nás všechny, rychle jsme se snažili dostat pryč. Přesně ten samý pocit nedefinovatelneho ohrožení jsem měla i pri četbě této povídky.

16.02.2023 3 z 5

Silnice č. 9 Silnice č. 9 Tina Frennstedt

Nikdo neví, co se skrývá za vnější fasádou. Strach, lítost, frustrace.....
To vše vede k vraždě talentovaného klavíristy a o patnáct let později k dalším zločinům spáchaných na dvou ženách, které spolu zdánlivě neměly nic společného. Kriminalistka Tess Hjalmarssonova odstraňuje vrstvu po vrstvě nánosy prachu na patnáct let starém případu vraždy.

14.02.2023 4 z 5