Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Láska v jiném městě Láska v jiném městě Barbara Taylor Bradford

K této knize jsem se dostala náhodou. Nedosahuje sice obsahem kvalit Síly vůle nebo Zámožné ženy, ale je to taková celkem uvěřitelná romance. Proč by nemohlo klapat partnerství mladšího muže a starší ženy?

12.01.2023 3 z 5

Devět částí touhy Devět částí touhy Geraldine Brooks

Autorka sice není Američanka, nýbrž Australanka, ale nevadí. Každopádně Geraldine Brooks během svých cest po Středním východě nasbírala fakta, která zpracovala do výjimečné knihy. Dozvíme se, že i v teokratickem Íránu lze žít ve spokojenem manželském svazku, zažijeme proměnu emancipované Egyptanky v pokornou muslinku či aspekty života v horách Kurdistánu. Nechybí ani trochu historie nebo informace o jednotlivých směrech islámu.

11.01.2023 5 z 5

První polovina nebe První polovina nebe Stanislav Rudolf

Osmnáctiletá studentka střední školy se zamiluje do vysokoškoláka Robina. Zpočátku jsou ve fázi velké zamilovanosti, ale ze vzpomínek Simony na společný půlrok, který vygradoval rozchodem v Římě, začíná být jasné, že se k sobě příliš nehodili. Rodiče si pochopitelně nikdo z nás nevybírá, každopádně Simonina otce bych si troufla nazvat typickým buranem - nechci psát českým buranem, protože takoví se bohužel najdou v každém národě - zaměřeným na materialno a plným závisti vůči profesně úspěšným lidem. Postoje často přebíráme od rodičů viz rozhodující střet Robina a Simony kvůli zlatému řetízku, který Simona odmítla vrátit, ačkoli prokazatelně patřil majitelce vedlejšího karavanu.
Po rozchodu se Simona vrhne čistě ze vzdoru do náruče mladíka velmi pochybné pověsti - a následky svého neodpovědneho chování musí nést sama.
Simono, stal ti ten kousek zlata za to?

09.01.2023 3 z 5

Salon Eliott Salon Eliott Jean Marsh

K přečtení mě inspiroval stejnojmenný seriál, každou neděli jsem netrpělivě čekala na další díl. Beatrice a o dvanáct let mladší Evangeline jsou dcerami velice konzervativního londýnského lékaře, šovinisty, jehož celoživotní názor byl, že žena patří do kuchyně, do postele a k dětem. Po jeho náhle smrti obě sestry zjišťují, že jejich otec vedl dvojí život, díky čemuž zůstaly bez finančních prostředků. Jsou tedy nuceny hledat si zaměstnání, využít vrozených talentů, ať už se jedná o výtvarnictvi ci ucetnictví. Pomalu si začínají plnit svůj velký sen, jehož realizace vyžaduje velké úsilí i díky tehdejší britské společnosti dvacátých let minulého století, která byla velice konzervativní.

09.01.2023 5 z 5

Všechny mé lásky Všechny mé lásky Stanislav Rudolf

Výborný roman pana Rudolfa, tentokrát pro "dospělé", nikoli dospívající, je sondou do života pracovnice výpočetního střediska Hany Markové, která je ve svých sedmactyriceti letech matkou dvou dospělých dětí a dokonce babičkou. Což si mimochodem neumím představit - jsem stejně stará, můj syn se ale teprve chystá k maturitě. Hana žije celkem spokojený život, bohužel se začínají s manželem jeden druhému odcizovat - důvodem je manželovo výhradní zaujetí mladsim bratrem, který se stal invalidou, jeho problémy v zaměstnání, i chladný vztah k synovi, který je pro Marka zklamáním, protože se rozhodl žít jinak, než si otec nalajnoval. Řekla bych, že hlavním problémem ve vztahu Hany a Marka je nedostatek komunikace. Čtenář se chte nechte musí celou dobu ptát, zda jejich dlouholeté manželství ustojí zkoušky, kterým je vystaveno.

09.01.2023 5 z 5

Časová ztráta Časová ztráta Stanislav Rudolf

"Ke druhé skupině se bohužel pridala učitelka Daňková a táta. Oba se domnívají, že jsem slaboch. Jak snadno nade mnou všichni ohrnuji nosy. Ale neuvědomují si, že můj soupeř je ve vyšší hmotnostní kategorii a používá kroky, které by mu měly vynést červenou kartu.
A tribuny mlčí. Jediný hlas, který zaprotestoval, se na čas odmlčel...... "

"Vůbec mu nebylo hloupé přijít si pro věci, kterých se tak lehkomyslně zbavil. Vždyť tak si po kouskach pomalu skladal ztracený pocit štěstí.......
V hlavě se mi naraz rozsvítilo tisíc žárovek."

Ale než se ctrnacliletemu Rostovi, který se věnuje zavodnimu plavání ,rozsvítilo v mozkovne a rozhodl se napravit mylné rozhodnutí, ke kterému dospěl ve zlosti, musel urazit poměrně dlouhou a složitou cestu.

08.01.2023 4 z 5

Všechny barvy nebe Všechny barvy nebe Amita Trasi

Neuvěřitelný příběh ze současné Indie, kde má tradice a zažité předsudky bohužel, mnohem více prostoru, než je zdrávo.

06.01.2023 5 z 5

Kroky ke slunci Kroky ke slunci Corban Addison

Knihu jsem přečetla před několika lety na jeden zatah. Český překlad nemohu posoudit, ale anglicky originál se jen těžko odkládal. Autor krásne vykreslil pobřeží Tamilnadu, poslední den před příchodem ničivé vlny, ale hlavně krásný vztah Sity a Ahaliyi a snahu právníka Thomase najit nový smysl života. Je strašné, jak dokázali bezcitni obchodníci s lidmi zneužít lidské neštěstí - Sita a Ahalya - nebo docela obyčejnou touhu mladé ženy důstojne žít -Ivanna.

06.01.2023 5 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

V Indii jsou sice často uprednostnovani chlapci, ale má to logický důvod : Jsou zejména pro chudé rodiče aspoň jakousi zárukou, že jednou neumrou hlady. Naopak v tradiční společnosti provdani dcery znamená i dnes velké výdaje : Zejména věno požadované rodinou ženicha může pro rodiče nevěsty znamenat finanční pohromu. Rodiče Asi byli nevzdělaní a chudí venkované, těžko by si mohli dovolit financovat Aše vzdělání, abych ní jednou byla nezávislá žena. Kavita se tedy zachovala nejlépe, jak v dané situaci mohla. Jejímu manželovi těžko vyčítat jeho přístup, nic jiného neznal. A kolik novorozenych indických děvčátek nemá takové štěstí?

06.01.2023 4 z 5

Chtěla bych ten strom Chtěla bych ten strom Jaromíra Kolárová

Zuzana se zamilovala do osmapadesátiletého muže, manžela, otce dvou dospělých dětí - syn maturant, dcera studentka VŠ. Bohužel ze snu o hezkém životě procitla poměrně brzy - stala se neplacenou pecovatelkou své imobilní tchyně, musela sledovat manželovy pocity viny vůči dceři, které se snažil kompenzovat finančními dary. Naštěstí pro Zuzanu i Jana ještě nebylo příliš pozdě vrátit se na pomyslné rozcestí a vydat se správným směrem, tentokrát bohatší o neocenitelnou zkušenost.

30.12.2022 4 z 5

Bez dětí neodejdu Bez dětí neodejdu Berit Kessler

Evropanka versus muslim. Vždycky to začíná velkou láskou a konci velkou osobní tragédii.

26.12.2022 3 z 5

Klub odložených žen Klub odložených žen Olivia Goldsmith

Tleskám hlavním protagonistkam, jak s těmi zmetky zametly.

16.12.2022 4 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Knihu jsem si koupila před časem v Jeruzalémě a přečetla ji během jediného sabatoveho odpoledne. Je třeba zdůraznit, že stejně jako třeba v křesťanství i v judaismu existuje vicero denominaci : Ultraortodoxní, moderně ortodoxní, konzervativní, reformní..... Bylo by tedy velkou chybou zevseobecnovat. V této knize se jednalo o velmi specifickou skupinu satmarskych chasidu, kteří mj neuznávají existenci Státu Izrael, návštěva Izraele v jejich kruzích rovná se totální sociální ostrakizace. Autorka popsala velice ctive dusive prostředí této komunity a má můj obdiv, že dokázala odejít. Přiznávám, že když si představím školní třídu v prostorách, kde bývaly pánské toalety.. Není to příjemná představa.

14.12.2022 5 z 5

Mládí na křídlech Mládí na křídlech Helena Šmahelová

Tato kniha se mi v mých třinácti velmi líbila a nic se na tom nezměnilo ani po třiceti letech, třebaže svět letectvi - ať už jakéhokoli - je mi naprosto cizí.

13.12.2022 4 z 5

Za závojem Za závojem Lydia Laube

Sestra Lydia strávila v Saúdské Arábii rok koncem osmdesátých let, kdy informační technologie, které jsou dnes samozřejmou součástí našeho života, ještě patřily do oblasti sci-fi. Dnes již není žádným tajemstvím, že zahraniční odborníci - a samozřejmě nejen oni - jsou v tomto pouštním království naprosto znevazovani, ženy nemají absolutně žádná práva a pokud zaměstnavatel nedodrzuje smlouvu, nápravy se téměř není možné dovolat. Navzdory všem nepříjemným zážitkům ale v této knize nechybí ani humor.

11.12.2022 4 z 5

Arabská žena Arabská žena Tanya Valko

Hlavní hrdinka byla s odpuštěním blbá jak sedm kilo tvarohu, to se jinak vyjádřit nedá.

09.12.2022 3 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Přečetla jsem kdysi všechny tři díly a po letech jsem Annu doporucila i své dceři. Jen mi v českém vydání vadil překlad jmen do češtiny.

08.12.2022 5 z 5

Finále Finále František Kožík

Tento román jsem objevila kdysi o prázdninách v babiccine chalupě mezi jinými knižními poklady, které patřily me matce. Od té doby jsem ho přečetla mnohokrát, až do doby, kdy jsem o něj přišla při stěhování. Hodně jsem se s Ondrejkou ztotoznovala - i já jsem - ne závodně, ciste pro radost z pohybu - dělala gymnastiku, i já bojovala s matematikou, i mně v té době učila zahorkla kantorka, která by se snad dala přirovnat ke Kotvove. Držela jsem Ondřejce palce, když bojovala s následky své hloupé chyby poté, co ji po rozhovoru s trenérkou spadly s oči šupiny.
"Zakázali ti kroužek a tělocvičnu. Na čas. Trénovat se dá i mimo tělocvičnu. Člověk to ovšem musí mít rád. " Tím se snažím celý život řídit. Člověk to - cokoli, co dela- musí mít rád.

08.12.2022 4 z 5

Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Miloslav Švandrlík

Skvělý humor pana Svandrlika. Co se týče krasavice Zuzany, nezbývá než povzdech : Bože, do cehos to duši dal.

Neplakala jsem, když táta zemřel Neplakala jsem, když táta zemřel Iris Galey

Obdivuji autorku, že našla odvahu ukončit mlčení a promluvit o tragédii svého života. Její příklad může pomoci jiným dívkám ve stejné nezáviděníhodné situaci.