Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Bílej kůň, žlutej drak Bílej kůň, žlutej drak Lan Pham Thi (p)

Čekala jsem o dost víc, nějaké širší postřehy o vietnamské kultuře a životě vietnamské komunity v Čechách. Navíc nechápu, proč ta trapná mystifikace s autorstvim. Jediné, co stálo za to, byly krásné fotografie z Vietnamu, ale vzhledem k faktu, že nešlo o cestopis, je to všechno, tudíž málo.

27.01.2023 odpad!

Osm měsíců v Asii Osm měsíců v Asii Pavel Kubát

Výborný, velice ctive a vtipně napsaný cestopis, bohužel je tady jedno velké ale : Na to, že naši sympatičtí cestovatelé strávili v Asii celých osm měsíců, by přece jen mohl být poněkud obsáhlejší. Nevadí, jinak skvělá kniha.

27.01.2023

Betlémské vraždy Betlémské vraždy Matt Rees

Výborná kniha poukazující i na neustále se zhoršující podmínky křesťanů v Betlémě. Ve městě, kde křesťanství vzniklo, dochází k neustálému snižování křesťanské populace a případ falešného obvinění George Saby je ukázkou současné zoufalé situace. V roce 1995,kdy jsem poprvé navštívila Betlém, tvořila křesťanská populace až 85 procent všech obyvatel. Dnes je to pouhých 16 procent.
Fiktivní profesor Umar Jusuf je velmi statečný muž - otevřeně se postavil na stranu svého křesťanského přítele. Už to by v současných podmínkách stačilo k tomu, aby dostal dávku z kalasnikova do zad.

27.01.2023 4 z 5

Komu zlatá brusle? Komu zlatá brusle? Ilona Borská

Vlídný příběh z atraktivního krasobruslarskeho prostředí s detektivní zápletkou je sice primárně určen čtenářům ve věku deseti - dvanácti let, ale zaujmout může každého. Zároveň jasné poukazuje na fakt, čeho mohou být někteří lidé schopni kvůli úspěchu ať už svému, v tomto případě blízkého člověka.
"To je pořád kolik bodů bychom dostali za tohle, kolik bodů ztratili za tamto. On na to přece taky myslí, ale je mu nepříjemné pořád počítat jako na burze. Tak je to. Tom je pro Mad Landsmanovou akcie. Vyhraje-li Zlatou brusli, akcie stoupne, prohraje - li, akcie klesne. "

26.01.2023 3 z 5

Kudlanky Kudlanky Jackie Collins

Kudlanky jsem si kdysi vypůjčila na školní zájezd do Itálie - bylo to v roce 1993,kdy se knihy s podobnou tematikou teprve začaly objevovat na českém knižním trhu. Později jsem přečetla ještě asi pět knih této autorky, ale v zásadě stačí přečíst dvě nebo tři - jde o rozličné variace na sex, drogy a rock 'n' roll kombinované s Cosou Nostrou, násilím apod. Kudlanky tvoří výjimku - tři ženy, které vykonají sofistikovanou pomstu na mužích Bazalinovy rodiny.

25.01.2023 2 z 5

Děvčata a řeka Děvčata a řeka Eduard Petiška

Lidka válčící se zeměpisem a přísnou babičkou, vsevedka Danuše, sportovkyně Věra, budoucí operní zpěvačka Fanynka a smutná básnířka Olga, která se přistěhovala do malého města z Prahy, tvoří jádro pribehu, který se odehrává během prvního prázdninového týdne. Kánoe na řece, noční hlídání švestkové aleje spojené s taborakem, cesta na kole na pouť, ale i náhle probuzena touha objevovat neznámé světy a psát.... Připomíná mi prázdniny v jižních Čechách, na které mám hezké vzpomínky.

25.01.2023 5 z 5

Nemodlenec Nemodlenec Karolina Světlá (p)

Hezký příběh o tom, jak těžké je zbořit metaforicke zdi a vystoupit z řady.

17.01.2023 3 z 5

Vášeň žen Vášeň žen Sébastien Japrisot (p)

To ale byla blbost. Po dvaceti stránkách letěla do skarpy.

17.01.2023 odpad!

Tichý pan Genardy Tichý pan Genardy Petra Hammesfahr

Nejde o žádné převratné literární dílo na dané téma, přesto je tato kniha velice aktuální : Je třeba dávat pozor na to, koho si "pustíme do baráku" a věřit své intuici. V případě Sigrid a její dcery ještě všechno dopadlo dobře, ale jiní takové štěstí mít nemusí.

17.01.2023 2 z 5

Vykoupení ohněm Vykoupení ohněm Virginia Cleo Andrews

Myslim, že Lístky ve větru měla tato série skončit, Vykoupení ohněm je opravdu přes čáru.

09.01.2023 odpad!

Královna bez koruny Královna bez koruny Margaret Campbell Barnes

Mimochodem kdyby mě muž Jindrichovy tělesné konstituce a tváře nazval flanderskou kobylou, kopla bych ho kamsi, takže by mu "krásná, útlá slečna" nebyla nic platna.

09.01.2023 5 z 5

Petra a Dominik Petra a Dominik Stanislav Rudolf

Právem zapomenuta kniha jinak výborného autora a vypravěče. Vztah mezi oběma dvojčaty mi připadá příliš chladný. Navíc Dominik sice prochází složitým obdobím, kdy se matka rozchází s dlouholetým partnerem, který Dominikovi suploval otce, ale Petra snad také - a přesto se narozdíl od svého bratra nechytne jakési podivné party, ani svému sourozenci nekrade peníze ušetřené na nové lyže. Podle mého názoru Dominik vyklouzl ze situace, do které se dostal vlastní vinou, bez následků, zatímco by zasloužil pár na zadek.

09.01.2023 1 z 5

V každém okně Julie V každém okně Julie Stanislav Rudolf

Pokud si dobře vzpomínám, v případě Tonky nešlo o znásilnění. Rudolfovy knihy pro dospívající jsem kdysi hltala, ale tuto považuji za horší. Co mě zaujalo, byly vztahy vedlejších postav - hlavně manželů Benešových. Manželka inženýra Beneše se rozhodne dálkově studovat vysokou školu. Najednou nemá čas svého manžela nekriticky obdivovat, vyvaret každý den teplé jídlo, atd. Inženýr Beneš ovšem změnu situace nese velmi těžce a své ženě studium vyčítá :
"Nesouhlasil jsem, ty jsi pouze ignorovala mé námitky. "
"Nejsem tvoje otrokyně. Tak co vlastně chceš? "
"Žít jako každý normální chlap. "
Tento krátký dialog jasně ukazuje na tehdejší vztah k ženám, které navzdory všem se nedrzely zavedeného vzorce a chtěly i profesně víc dokázat.
Inženýr Beneš se ukázal jako typický ješitný chlap a navázal vztah se studentkou Milenou, která k němu ve svých naivních osmnácti letech jistě vzhlizela.

08.01.2023 3 z 5

Kulatá kostka Kulatá kostka Ján Navrátil

Kdysi jsem ji četla - snad o prázdninách mezi prvním a druhým ročníkem. A vzpomínám si, že jsem ji zdolala během víkendu. Parta supersebevedomych maturantů sedne do téměř ukradeného auta, způsobí autonehodu - a začíná se rozjíždět kolotoč události, se kterými nikdo z nich nepočítal, natož aby na ně byl připravený. Zároveň vyplouvají na povrch skutečné charaktery jednotlivých protagonistů - ať už cholerickeho Roba, sebestredne Judity, podřízené Dany...... Zajímalo by mě, co bylo dál, když se pod tíhou fatálních následků autonehody na konci rozhodli odvolat falešné výpovědi.

08.01.2023 4 z 5

Naděje má hluboké dno Naděje má hluboké dno Jaromíra Kolárová

Hlavní protagonistka prožila několik desítek celkem spokojených let, privykla svému manželovi, kterého přece jen tolik nemilovala jako svou první lásku, založila rodinu, těšila se z vnucek.Pak jako blesk udeřila zákeřná nemoc, která ji donutila zrekapitulovat svůj život a zrevidovat životní omyly, kterých se přes veškerou snahu dopustí každý z nás. Velmi pěkné čtení, které nás donutí zamyslet se i nad pomíjivosti života.

04.01.2023 4 z 5

I chytré ženy dělají hloupé věci I chytré ženy dělají hloupé věci Monica Pradhan

Tři indické matky, které presidlily z Indie do Spojených států, tři americké dcery indických matek, jež zákonitě během života musely čelit střetu dvou rozdílných kultur. Přesto kniha není určena primárně zájemcům o Indii a indickou kulturu. Měla by si ji přečíst každá žena, která je, nebo se chce stát matkou.
" Jednou se mě ptala Coleen, má nejlepší kamarádka na Bostonské univerzitě, která je dnes i mou švagrovou, jestli jsem rodičům dávala vinu, jestli jsem se na ně zlobila. Ano i ne, odpověděla jsem.
Lhala jsem.
Nevzpomínám si, že bych někdy nebojovala s hněvem. Ten věčný boj. Už si říkám, že jsem zvítězila, ale vždycky mě čeká další kolo. Démoni v člověku nikdy nezmizí. Už jste si toho všimli? Žijí, daří se jim ve skrytu stínu. Množí se, když je necháte, když se nenaucite zredit jejich silu, ovládnou je, aby se nemnožili jako havěť, aby vás nepremohli, aby vás neovládli. Aby neproměnili vaše srdce na led nebo na oheň. Nezničili vás i ostatní.
Kéž by to s mými rodiči bylo jinak. Ale mí rodiče byli projektem své doby, své kultury, jako každý z nás. Nemůžu je vinit z toho, co se stalo. "

"Nikdo z nich si nezkusil chodit v botách, které k sobě nejdou, jako je pantofel a teniska, a já odmítala ustoupit jejich "morálnímu nátlaku." Právě nezájem společnosti, uzkoprsa morálka zabila moji mámu. Nedovolím, aby se to stalo znovu v této reinkarnaci, aby se to stalo Raní.
Klidně se tomu usmívejte, ale historie znovu a znovu dokazuje, že to, co je náboženství pro jednoho, jsou pro druhého pověry, a co jsou pro jednoho pověry, je pro jiného věda. Co je pravda a co je iluze? To ukáže čas. "

29.12.2022 5 z 5

Thajsko a Malajsie Thajsko a Malajsie Viktor Koudelka

Vtipna kniha o cestě po Thajsku a Malajsii, která pobaví i poučí.

19.12.2022 4 z 5

Spirála smrti Spirála smrti Leena Lehtolainen

Skvělá finská krimi. Inspektorka Kalliova je nejen správná vyšetřovatelka, ale miluji ji její vtipné prupovidky.

16.12.2022 4 z 5

Trojitý gambit Trojitý gambit Ken Follett

Za mne dost zklamání, ačkoli příběh byl velmi nosný, zároveň mi připadal necelistvy. Konec byl totálně pritazeny za vlasy.

16.12.2022 3 z 5

Soud Jejího Veličenstva Soud Jejího Veličenstva Leon Uris

Za mně nejlepší Urisuv roman.Minulost člověka dříve či později dožene, doktore Kelno.

16.12.2022 5 z 5