*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Dcera Egypta Dcera Egypta Constance O'Banyon

Kdo se zajímá o starověký Egypt, přijde si zde na svém. Oddechová kniha se zajímavým dějem, kouskem napětí a romantikou. Není to ovšem kniha, která by vás chytla za srdce.

10.10.2015 3 z 5

Nejdražší dcera Nejdražší dcera Elizabeth Little

Jsou knihy, které přečtete rychlostí blesku, protože jsou tak napínavé a strhující, že jinak tu knihu číst nelze. Pak ale existují knih, které čtete pomalu, ne proto, že by byly tak špatné, ale proto, že si je vychutnáváte. A Nejdražší dcera spadá do druhé kategorie. :-)
Obsahově je kniha určitě propracovaným dílem, nicméně má několik vad na kráse. Mínus dávám za lajdácky odfláknutou milostnou scénu. Takové polovičaté mínus dávám za velmi povrchní a arogantní hlavní hrdinku, která mě svým postojem chvíli iritovala, chvíli bavila, ale jelikož byla napsaná celkem obstojně (žádný psychologický posun jsem u její postavy nezaznamenala, možná tak v milostné sféře, ale že by se nějak výrazně změnila v chování, to ne), dalo se to i skousnout. :-)
Ačkoliv jsem si vychutnávala písmenko po písmenku stránku za stránkou, něco knize prostě chybí. Ta jednotvárnost příběhu je možná tím kamenem úrazu.

09.10.2015 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Vlastně ani nevím, co ke knize napsat. Po přečtení jsem měla tak zmatené myšlenky a ani po pár hodinách si je nijak nemůžu utřídit, protože příběh byl... byl... Vidíte?!
Je pravda, že kniha má s pohádkovým příběhem Popelky společnou tak akorát kostru. Pár rysů podobných pohádce najdeme i v hlavních postavách.... ale vůbec mi nepřišlo, že by autorka vykrádala díla, která známe po generace z vyprávění našich maminek a babiček! Je to opravdu originální příběh a ačkoliv mě Cinder nenadchla tolik, jak jsem od knihy s tak vysokým hodnocením očekávala, nemůžu se dočkat až si přečtu druhý díl! :-)
Důvod, proč jsem si knihu koupila byl předně ten, že po třech letech, co Cinder spatřila světlo světa, ji nikde v bazaru nemůžete sehnat. To vypovídá o knížce víc než dost, nemyslíte? ;-)

30.09.2015 3 z 5

Pijou mi krev aneb Upírkou na vlastní nebezpečí Pijou mi krev aneb Upírkou na vlastní nebezpečí Kimberly Pauley

No...co můžu očekávat od něčeho, co se podle anotace tváří jako nevinná oddechová knížka a přitom je to jedna katastrofa?
Mína je teenager každým coulem. A proto, když má ve svém životě čelit velice důležitému rozhodnutí, její první reakce je naprosto teenagerovská - hodí to jen tak za hlavu. Za začátku se mi to líbilo, ale když tohle prakticky dělá celou knihu, moc hezký obrázek o ní si neuděláte. Nehorázně mě štvalo, že jediné, co řešila je "ten nejúžasnější kluk na světě" - bleh! Má v tom mozku taky něco jinýho?? Tohle nemohla napsat rozumově vyspělá osobo, ale naprostý puberťák. To už i Edward má lepší charakter, než slečna Mína-povrchní.
Do druhého dílu se v blízké době pouštět nebudu, jestli vůbec!

13.09.2015 1 z 5

Temný anděl Temný anděl Meredith Ann Pierce

S některými komentáři musím souhlasit. Je pravda, že je to určeno spíš mladším čtenářům, než je má věkovou skupina a rozhodně se přikláním k tomu, že se jedná o fantasy pohádku, nikoliv román.
Námět knihy se mi líbil a ztvárnění novodobého upíra s trochu jiné perspektivy také. Nicméně nemyslím si, že bych se ke knize ještě někdy vrátila. Nebylo to špatné, ale zase nic z čeho byste se posadili na zadek.

04.09.2015 2 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

Už vím, že jsem udělala chybu a nekoupila si všechny tři díly najednou, když jsem měla tu možnost! Teď můžu být leda tak naštvaná sama na sebe, protože tahle kniha mě naprosto očarovala. Když vezmu v potaz, že je to YA kniha, jsem o to víc mile překvapená. YA knihy jsou totiž proslaveny milostnými trojúhelníky/mnohoúhelníky, což z knihy dělá velmi lacinou záležitost. Nicméně tady – a doufám, že se to v ostatních dílech nezmění! – milostný trojúhelník není.
Kniha má jisté kouzlo nevšednosti a za to můžeme poděkovat jedině autorčině vypravěčskému stylu, který vás dokáže okamžitě vtáhnout do děje.
Kniha má sympatické hlavní hrdiny. Arie a Perry jsou dva protipóly, kterým je souzeno se vždy a za jakékoliv situace přitahovat. Navíc z nich nemáte pocit, že jsou to naivní teenageři s rozbouřenými hormony.
Kniha i tak má pár vad na kráse. Chybí mi celkové vysvětlení toho postapo. Hned první kapitola začíná celkem zrádně. Budete se v tom plácat, pátrat po odpovědích co a jak, ale k uspokojivému výsledku se nedopídíte. Je to jako nastoupit do rozjetého vlaku, bez toho, aniž by u vaší stanice zastavil, počkal, až si v klidu uložíte zavazadla a pohodlně se usadíte. Strojvedoucí/autorka nějak očekává, že to zvládnete v plné rychlosti. Další vadou na kráse je i pár hluchých míst. :-)

03.09.2015 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Vůbec nechápu, jak jsem mohla tuhle tlustou bichličku přečíst za necelé dva dny. Ale je to prostě tak! Kniha je jedním slovem - úžasná. Asi do čtvrtiny knihy jsem vůbec netušila, o čem autorka píše, pak jsem na zadní straně nalezla slovníček, což mi hodně věcí usnadnilo a díky tomu jsem si už knihu mohla užít naplno.
Několik věcí mi však zůstává pořád nejasných, což si uvědomuji až teď s odstupem, kdy už mám knihu přečtenou. Je až s podivem, že se na to čtenář nemůže soustředit, protože autorka ho udržuje v neustálém napětí, které vás nutí číst prostě dál, abyste konečně zjistili, jak to dopadne a co dalšího se tam semele. Teď doufám, že v dalším díle naleznu odpovědi na některé otevřené otázky a tím je budu moct definitivně uzavřít. :-)
Každopádně kniha je na tokový počet stran překvapivě vyvážená. Rozhodně se při ní nenudíte – možná prvních pár desítek stran, ale s tím se nějak počítat musí vždy. :-) Nechybí v ní akce, napětí, humor i trocha rozvíjející se romantiky. Nejvíc jsem si užívala Paige s Aracturem. Jejich dialogy byly svěží, živé a plné jiskření. Všechny postavy byly uvěřitelné, jejich charaktery se v průběhu knihy rozvíjely až na poslední stránku knihy, kdy s epickým závěrem svůj vývoj pozastavily. Nemůžu se dočkat, až se zakousnu do druhého dílu.
Musím říct, že Kostičas nastartoval opravdu s vysokou laťkou, tak doufám, že druhý díl bude stejně skvělý, jako tento.

30.08.2015 5 z 5

Hřích první noci Hřích první noci Jana Pronská

Obálka vypadala zajímavě a představovala jsem si i zajímavý příběh. Ten mě ale nesmírně zklamal. Začátek, který byl začátkem ničeho a pak přímo rovnýma nohama nastoupit do rozjetého vlaku. Tak mi přišlo několik kapitol. Pak už to šlo z kopce a prudce dolů.
Ze zajímavých postav udělala autorka tak akorát šašky s achich, ouvej bolístkami a dost neuvěřitelným chováním. Nevím, příběh by ani nebyl špatný, nebýt... jak to jen říct, přeslazenosti.
No nic, do další knihy z pera téhle autorky se pouštět nebudu.

28.08.2015 1 z 5

Smrtící duchové Smrtící duchové Stacia Kane

S touhle knihu jsem přestřelila. Nejenže si autorka zvolila pro mě nevyhovující hlavní hrdinku, kterou jsem si kvůli její drogové závislosti měla problém oblíbit a díky tomu jsem knihu chtěla už po třetí kapitole odložit, ale také jsem se prokousávala dějem, který jsem nechápala a i když autorka všechny nové pojmy a vysvětlení proč se to a to stalo a děje právě teď, vysvětlila s několika kapitolovým zpožděním, totálně jsem se ztrácela.
*SPOILER*
Chápu, že droga jménem Nervíky bude asi na nervy, ale funkce ostatních drog je pro mě velkým otazníkem. Ačkoliv mě by to mohlo být jedno. Hlavní hrdinka evidentně ví, na co jí která droga bude dobrá...
A pak jsou tu další věci, které nehrají v prospěch hlavní hrdince. Např. je ostřílenou zaměstnankyní Církve řadu let, ale hned v první kapitole udělá školáckou chybu, která ji mohla stát život. Další věc je, že slečně závislá, si dost protiřečí. Tvrdí, že nebere drogy, když pracuje, ale neminula kapitola, kde by autorka nepopisovala, že si před prací nějakej ten prášek šňupla.
*KONEC SPOILERU*
Musím říct, že z hlavní hrdinky jsem neskákala zrovna do stropu. Byla jsem z ní tak znechucená, že jsem měla chuť knihu odložit. Vyloženě jsem se musela nutit, abych knihu dočetla.
Kniha se přesto nečetla špatně, ale přečíst ji za dva dny... to by moje nervy nevydržely.

22.08.2015 2 z 5

Příliš velké sousto Příliš velké sousto Meg Cabot

Vlastně ani nevím, co ke knize napsat… Dost těžko můžu říct, že Meg Cabotová zabodovala i s upírskou tématikou. Nicméně knihy jako Mediátor mi v paměti utkví daleko déle a lépe než celá tahle slavná série o Dráculovi.

22.08.2015 3 z 5

J'adore New York J'adore New York Isabelle Laflèche

Kniha je jedno velké zklamání. Očekávala jsem rozhodně víc, než Ally McBealovou v bledě modrém. :-(
Hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Dělala školácké chyby, které mi na ženu, která se v branži pohybuje už tolik let, zkrátka neseděly. Děj mi přišel nudný, nezáživný, nemohla jsem se pořádně začíst a když už jsem se začetla, nevěřila jsem jedinému slovu, které jsem četla. Fakt, že jsem ještě před půlkou knihy věděla, jak to nakonec dopadne, mě neuchvátilo a ten přeslazený konec, knihu totálně pohřbil.

16.08.2015 2 z 5

Alexander Alexander Daniela Mičanová

Velmi zdařilá upířinka. Je sice pravda, že české autory nemusím tak nějak obecně, ale anotace vypadala slibně. Sice jsem měla problém zvyknout si na česká jména, ale šlo to líp, než jsem předpokládala. Jakmile tenhle malý zádrhel byl za mnou, ponořila jsem se do světa upírů v 21. století a musím říct, že to bylo velmi zajímavé. V knize se vyskytlo několik hluchých míst a to natolik, že jsem ji chtěla odložit, ale jakýsi vnitřní pocit mi říkal, že mám vydržet a nevzdat to. Nakonec se to vyplatilo. Příjemné čtení, někdy možná s nudným obsahem, ale poutavě zpracované. Trochu klišoidní a roztahané, ale jinak příjemné překvapení. :-)
Brzy se pustím do dalších dílů z pera téhle autorky. :-)

10.08.2015 4 z 5

Temné touhy Temné touhy Kresley Cole

Jsem mile překvapená! Na to, jak dlouho jsem se mordovala s touhle knihou, po jejím přečtení bych ji zařadila mezi nejlepší z téhle série! :-)
Holly mi v jistých chvílích lezla pěkně na nervy! A co se týče rohatého Cadea... no to byl dáreček! :-) Nějakým zázrakem se k sobě hodili a vzájemně se doplňovali. Co se mi ale nelíbilo byla nedořešená situace s Cadeovým bratrem. Sice předpokládám, že na to bude mít svou knihu, ale autorce by neuškodilo alespoň vysvětlit, co, jak a proč. Takhle mi to tam přišlo jako úplně zbytečná vsuvka.

30.07.2015 4 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Tohle byla moje první kniha z pera této autorky. Upřímně, větší zklamání jsem zažít nemohla. Přišla mi nudná a po necelých 100 stránkách jsem ji odložila. Vůbec jsem se nemohla začíst a to, co jsem četla, jsem si nepamatovala. Někdy se mi stalo, že čtu a myšlenkami jsem úplně někde jinde, což se mi zatím stalo jen u pár knih. Možná se k ní v budoucnu ještě vrátím, ale pro teď mám Anny tak akorát dost.

16.07.2015 1 z 5

Phoenix Phoenix Eden Maguire

Celou sérii bych zhodnotila slovy - totální výstřel do tmy!
Nebylo by to špatné, jen kdyby to nebylo tak děcky naivní, předvídatelné a místy nudné. Vůbec se sama sobě divím, že jsem se do knih pustila. Každopádně poslední díl bych zhodnotila o stupínek výš, než předcházející tři.

13.07.2015 2 z 5

Jméno hvězdy Jméno hvězdy Maureen Johnson

Jack Rozparovač... to byl přesně důvod, proč jsem si knihu koupila. A příjemně mě překvapila, na to že je to YA. :-)
Námět je úžasný a originální! "Nové" pojetí Jacka... musela jsem se smát. Přišlo mi to trošku jako paradox. :-) Autorka na stránkách knih nechala oživit nejhrůznější legendu Londýna a musím říct, že její zpracování se mi hodně líbilo. :-)
Docela jsem se i smála. Některé ty "štěky" byly šity na míru! :D Sice se vyskytly chvilky, kdy mi to přišlo místy zmatené, ale celkový dojem - palec nahoru. A ještě jedna věc mi vadí, vzhledem k tomu, že další díly nejsou vydané, štve mě, že polovina záhad zůstane neobjasněná. Hold budu muset vzít slovník - zavděk vezmu i strýčkem Googlem - a pustit se do originálu.

24.05.2015 4 z 5

Nick a Norah: Až do ochraptění Nick a Norah: Až do ochraptění Rachel Cohn

Nebyla to kniha, ze které bych se posadila na zadek, ale zas tak špatný to taky nebylo. Sice bych brala více přímé řeči, než těch nudných často i nesmyslných myšlenkových pochodů, ale číst se to dalo. Asi už po ní nesáhnu, ale i tak jako oddechovka super.

25.04.2015 3 z 5

Krvavý seznam Krvavý seznam Patricia Nead Elrod

Nemůžu uvěřit, že jsem tuhle knížku nepřečetla už dřív. Ne že by byla tak úžasná nebo že bych se od ní nemohla odtrhnout. Ale tenhle žánr mi v současné době bodl. :-)
Taková krásná třešnička na dortu. Příběh je skvěle zpracovaný, nepřikrášlený, prostě holá pravda. Úplně si dokážu představit Ameriku v té době. Jedním slovem - nadšená :-)

17.04.2015 3 z 5

Vůně krve Vůně krve Ulrike Schweikert

S komentáři můžu jedině souhlasit - chyby, kostrbaté věty, které někdy nedávají smysl. Mě víc než spojení "vezmu si autobus" dostalo "...je to týž muž, který svýma rukama přeťal těm ženám dech..." Přeťal? To jako vážně?! Co třeba "obral ženy o dech"? Jen ještě doplním, že čtení bylo hodně zmatené. Když začínáte z pohledu jiné postavy nebo když začínáte psát z jiného soudku, měl by být řádek vynechaný. Už kvůli přehlednosti. Tady to naprosto chybělo! Díky tomu jste z příběhu nevěděli ani hlavu ani patu.

Co se týče příběhu - připomínalo mi to Dráculu. Postavami ani tak ne - i když mám pocit, že Peter má v DNA zakódovaného Erica z Pravé krve a krapet i toho Dráculu - ale spíš tou atmosférou, která z knihy dýchá jen, co se začtete. Ostatně i obálka je temná, ať už s obalem nebo bez něj. K příběhu jak dělaná. Jen taková poznámka - ten chlap na obálce je Eric z Pravé krve! :D Nicméně mohl by být lepší. Chvílemi jsem se nudila a díky nepřehlednosti se to pomalu ani nedalo číst, protože jste se v tom tak akorát zamotali a chvíli trvalo, než jste zjistili, kde se ten příběh ocitl a kdo ho vypráví.

Postavy pro mě byly oříškem. Ta policie... nevím, jak jinak ji nazvat, než apatickou. Chápu, že oddělení vražd přichází na scénu až v době, kdy je objeveno tělo. Ale fakt, že se sem tam na něco důležitého ohledně toho těla zeptali a pak seděli jen na zadku v kanceláři... To je práce policistů??
Sabine... Tu ženskou jsem nemusela. Byla taková nemastná-neslaná. * SPOILER * Když ta stará žena nepřišla k výslechu a několikrát u ní Sabine zvonila a ona neotevřela, i přesto, že tam hrála televize, to ji fakt nenapadlo, že když tam byla po několikáté se stejným výsledek, že se něco děje?! To jí musel Peter vodit za ručičku a přímo jí říct, že ta osoba je mrtvá, aby si to sama uvědomila? Co to asi o hlavní hrdince vypovídá, že? * KONEC SPOILERU *

Styl psaní je dobrý, začtete se, ale že by vás to strhlo a museli to mermomocí přečíst během jediného dne, nehrozí. Překlad je katastrofální! Postavy jsou - až na Petera - nemastné neslané, ploché, bez jiskry. Příběh je originální, ale i tak to nestačí na tři hvězdičky.

03.03.2015 2 z 5

Nedostižný přízrak Nedostižný přízrak Kresley Cole

Autorčin styl psaní mi naprosto vyhovuje. Dokáže udržet moji pozornost na dlouhou dobu, ale tahle kniha mě oproti předchozím dílům nudila. Byla jsem schopná ji odložit a čtení jsem si díky pauzám moc neužila.
Ze začátku jsem nemohla přijít na chuť ani jednomu z hlavních hrdinů. Fakt mě dostalo myšlení hlavní hrdinky! Tu ženskou jsem nesnášela, nesnáším a budu nesnášet ještě hodně dlouhou dobu! Nesmazatelně ji mám v rytou do paměti jako tu nejhloupější ženu/děcko! * SPOILER * Situace, kdy má člověk klíč ke svobodě a záměrně mu je odmítá vydat ať už z toho či onoho důvodu chápu, nicméně co přišlo potom, když si Conrad usekl ruku mě přinutilo knihu odložit. Hlavní hrdinka nepociťovala ani lítost natož vinu, když mu předala klíč k jeho svobodě a pak byla schopná ještě brečet nad tím, že se k ní choval zle, hlavně že celou tuhle eskápadu hodila na triko chudáku Conradovi s tím, že je to jeho vina! Neschopnost uznat si svou chybu se u mě hlavní hrdinka propadla až na nejnižší příčku! * KONEC SPOILERU *
Co se týče Conrada... nevím, co si o tom chlapovi myslet. Přišel mi zvláštní. Doteď nevím, jestli v tom dobrém smyslu nebo špatném. Nicméně, ke konci knihy jsem si na jejich divné povahy zvykla.
Knihu hodnotím jako průměrnou, ačkoliv mám pořádnou pifku na hlavní hrdinku, díky čemuž bych nejraději strhla ještě jednu hvězdu dolů. :-/

28.02.2015 3 z 5