Parwana Parwana komentáře u knih

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Výtečná kniha, tomu nechybělo vůbec nic. Jak jsem ji otevřela, už jsem se neodtrhla. Žádná jiná kniha nebyla v poslední době tak strhující a napínavá.

05.01.2023 5 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Čekala jsem mnohem více Mexika, mnohem lépe vystavěný děj a příběh, a ani jednoho se mi nedostalo. V počátku příběhu přijíždí mladá Noemi do domu, kdesi v odlehlém zapomenutém kraji, kam se provdala její sestřenice Catalina, poté, co od ní obdržela znepokojivý dopis. Kdyby se to nejmenovalo Mexická gotika, nepochopila bych, že se děj odehrává v Mexiku, snad jen podle jmen hlavních protagonistů. Kniha není zvlášť dobře psaná a dočetla jsem snad jen z důvodu, abych rozklíčovala hlavní zápletku a dobrala se tragického pozadí chmurných událostí v domě, kde straší. Za mě zklamání.

20.11.2022 2 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Skvělý a svižný historický román plný romantiky a ĺíbivých středověkých kulis, který jsem zřejmě v dané chvíli potřebovala číst. Nejprve jsem po první kapitole bojovala, zda knihu neodložit, protože mě první pasáže nepřesvědčily, ale pak už nešlo knihu pustit z rukou. Obě roviny, současná i vikingská, byly vykresleny velmi dobře a oba milostné vztahy se budovaly postupně. První žena vikingského náčelníka mě ale až do konce vytáčela.

20.11.2022 5 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Méně zdařilý klon známějšího víkendového thrilleru Za zavřenými dveřmi. Zmatené mladé děvče hledá podnájem a narazí na nesourodý pár, který jí ve své vile pronajme pokoj, pokud bude dodržovat jejich velmi nestandardní pravidla soužití. Po několika kapitolách nevíme, zda je zmatenější hlavní protagonistka nebo autor, když se začnou nabalovat další věci, které čtenář zjistí jen náhodou a jsou mu velmi náhodně servírovány - že má hlavní hrdinka nějaký problém, že má vlastní dům, kde ale nebydlí, protože hledala jeden konkrétní barák, že její divný domácí vlastně divný a zlý není atd. Překvapivé rozuzlení přijde na konci a dá všemu smyl. Scénu s kočkou si mohla autorka odpustit.

22.10.2022 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Chtěla jsem dát plný počet ale oproti 40 dní pěšky do Jeruzaléma a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii tomu něco chybělo. Bylo to stejně svižné vyprávění, ale méně vtipné ve srovnání s oběma předchozími. Jsem zvědavá na Prázdniny v Česku.

22.10.2022 4 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

(SPOILER) Měla jsem od knihy velká očekávání, ale bohužel nebyla naplněna. Zpočátku má člověk dojem, že je vše předem nalinkováno. Mariana honí profesora Foscu tak dlouho, až objeví klíčové důkazy, že je opravdu vrah. Toto čtenář čeká. Místo toho se dozvíme, že vražedkyní je její malá neteř, o kterou se Mariana starala, a která vše naplánovala s jejím manželem, který Zoe svedl v patnácti letech a Marianu jen využil. Po přečtení má čtenář dojem, že mu bylo cosi ukradeno, i když deníkové zápisy neznámého mladého muže Vás ke konci trknou. Čekala jsem všechno, ale takový konec opravdu ne. Vadila mi všudypřítomná antika, která mohla být zakomponována lépe a ve stravitelnějsí míře, a k srdci mi nepřirostla ani postava Mariany. Neodbytná, někdy mírně trapná terapeutka, která by terapie potřebovala především sama pro sebe. Zapojení jejího pseudostalkera - vyšinutého pacienta, už bylo lehce nad limit, co může kniha snést.

19.06.2022 3 z 5

Kirke Kirke Madeline Miller

Velmi svěží, čtivé a příjemné dílo. Young adult román, který vyčnívá z řady tuctových fantasy young adult románů o superhrdince, která přišla o všechno, jde se pomstít a za ní zůstává jen zkáza a zlomená srdce pohledných milenců a milenek. Takovéto pojetí antické mytologie předložené velmi stravitelnou formou si dám líbit.

16.04.2022 5 z 5

Výstraha Výstraha Michael Connelly

Conelly je klasik, který nikdy nezklame, když chce čtenář sáhnout po kvalitní detektivce. Zde je novinář Jack McEvoy na stopě sériového vraha, který vraždí ženy a zatím uniká jemu i policii. Příběh směřuje k nečekanému a neotřelému konci. Rozhodně doporučuji.

16.04.2022 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Nejdřív jsem měla velký problém přežvýkat gramatické chyby a styl, kterým autorka knihu píše, jsem ráda, že jsem nakonec vydržela. Příběh mladé Adunni, která místo vysněné práce učitelky skončí jako třetí žena oplzlého taxikáře a po útěku z vesnice jako otrokyně Velké paní, za to rozhodně stál. Kniha kromě příběhu, který vezme za srdce a hrdinky, kterou je nemožné nemilovat, nabízí též vhled do jiné mentality a zcela odlišné životní perspektivy, než na jaké jsme zvyklí. Važme si toho, co máme...

21.03.2022 5 z 5

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Nádherný historický román, krásné pohlazení pro duši, i když k blahobytu a štěstí všech tří sester vedla trnitá cesta.

17.03.2022 4 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

(SPOILER) Čekala jsem od knihy něco trochu jiného, ale i tak mě ponurý příběh ze syrové tajgy, kde lišky a medvědi dávají dobrou noc, od první stránky nepustil. Etnolog pátrá mezi supy po zmizelých mladých ženách, jeho pátrání však končí tragicky. Bída místních lidí byla vykreslena velmi přesvědčivě, škoda odbytého konce příběhu.

02.01.2022 3 z 5

Co zbylo z mojí sestry Co zbylo z mojí sestry Nuala Ellwood

Pořádný thriller, jak má být. Přečteno za jediný víkend, zápletka měla nečekané rozuzlení a kniha naštěstí šťastný konec. Rozhodně doporučuji.

09.12.2021 5 z 5

Vražedná sonáta Vražedná sonáta Natasha Korsakova

Velmi vydařená detektivka z hudebního světa, četlo se to jedním dechem. Do poslední chvíle jsem netušila, jak se vlastně všehcno seběhlo. Těším se na další knihy od této autorky.

16.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od tohoto autora, který nezklamal. Čím dál víc obdivuju jeho odvahu vydávat se na daleké cesty na vlatsní pěst, navíc do takové destinace, jakými jsou právě Arménie a Gruzie - sama bych se bála projet je na kole nebo stopem... a těch stakanů vodky... někdy mi bylo prince Ládíka vážně líto.

12.09.2021 4 z 5

Dohazovačky Dohazovačky Maddie Dawson

Příjemná oddechovka. Hlavní hrdinka mě sice štvala svou ovlivnitelností a neschopností projevit vlastní názor, ale jsem ráda, že nakonec vše dopadlo tak, jak mělo.

15.08.2021 3 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

(SPOILER) Kniha je sice variací na storkát omleté téma navenek dokonalého manželství, řadí se ale k těm povedenějším. První a jediný wow efekt přišel, když jsem zjistila, že Vanessa je Nellie. Děj pak začal gradovat až k velkému finále, no mohlo to dopadnout lépe a prasknout toho na Richarda více. Čekala jsem, co se ještě vynoří ohledně vztahu Richarda a jeho sestry, incest se však nevynořil, nebo je to jen velmi nejasně naznačeno. Další wow moment už nepřišel, nicméně je celkem slušně psaná a čtivá, na víkend je určitě dobrá, B.A.Paris a Shari Lapena by se mohly od autorek učit.

14.06.2021 4 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Pěkný romantický román. Přála jsem hlavní hrdince šťastný konec a jsem ráda, že jsem se ho dočkala. Pasáže o jídle byly fantastické, vždycky se mi sbíhaly sliny.

01.06.2021 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

(SPOILER) Příjemné pokračování prvního dílu, kdy mám dojem, že sice vše spěje k očekávanému cíli, nicméně je třeba čtenáře napínat, tak budeme děj špikovat různými vyumělkovanými historkami a dramaty, aby to nebylo tak jednoduché. Ze začátku pohodička, poté zvraty nahoru a dolů, a nakonec opět překvapivě pohodička. Aby nebyla princezna vybrána hned, rozhodne se o ní až v další knize, už teď máme ale představu, jak to "nečekaně" dopadne.

18.04.2021 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Autorčin standard. Některé věci byly dost předvídatelné, náročnějšímu čtenáři může připadat primitivní a ohrané.

13.04.2021 2 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu Svetozár Olovrant

Lehká srandička na neděli, když si odmyslíte historické souvislosti. Některé scény byly nevkusné a parodie na slovenskou písničku Paslo dievca pavy se taky moc nepovedla.

10.01.2021 3 z 5