parxel parxel komentáře u knih

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Vzdávám po cca 80 stranách. Nesedí mi styl ani téma knihy. Pokračovat dál by bylo zbytečné trápení.

19.09.2017

Kráva, která plakala a jiné buddhistické příběhy o štěstí Kráva, která plakala a jiné buddhistické příběhy o štěstí Ajahn Brahm

Tato vzhledově nevýrazná kniha v sobě ukrývá víc, než se na první pohled zdá. V obecné rovině se jedná o vyprávění budhistického micha, původem angličana, který vystudoval fyziku a poté odcestoval do Thajska, aby se zde stal budhistickým mnichem.

Příběhy vyprávěné v této knize se týkají různých životních období a různých životních problémů. Některé z nich jsou vymyšlené, ale většinou vycházejí z toho, co Ajahn Brahm sám zažil. Autor jejich prostřednictvím čtenářům zpřostředkovává nejenom moudrost příběhu samotného, ale i způsob jak k jejímu poznání dospěl a to je na knize asi to nejcennější.

Vynikají kniha, která stojí za přečtení.

01.06.2017 4 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Tohle je přesně ten typ knížky, která se čte v podstatě sama. Avšak jakmile jí dočtete a položíte si otázku: "Co mi její čtení vlastně dalo?" Tak je velmi obtížné na ní odpověďět. Většina v ní obsažených myšlenek mnou prošla a v podstatě ve mne nezanechala nic k čemu bych se chtěl vracet.

P.S. Navíc jako mínus vidím nekvalitní vydání. Kniha se mi doslova po pár otevřeních rozpadla. A to se ke knihám chovám velmi slušně.

22.04.2017 3 z 5

Král ve žlutém Král ve žlutém Robert W. Chambers

Knihu jsem si přečetl hlavně díky odkazu na seriál True detective. Bohužel po jejím přečtení musím konstatovat, že tato kniha se zmiňovaným seriálem vůbec, ale vůbec nesouvisí. Ano v několika povídkách naleznete odkaz na Krále ve žlutém, ale to asi tak všechno.

Povídky samotné jsou z dnešního pohledu již zastaralé, založené na známých schématech, které v podstatě nepřekvapí ničím novým. Nemám žádný důvod se k této knize vracet.

04.04.2017 2 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Průměrný historický román s banální zápletkou, která čtenáře nepřekvapí ničím novým ani originálním. Příběh lehce oživuje trojice "sympaťáků" v hlavní roli, jejichž humor je asi tak stejně suchý a vyprahlý jako poušť Gobi.

Jediné co mne překvapilo, je poměrně vysoké hodnocení a kladné ohlasy zde na databázi knih, ale proti gustu ... Za mě průměr, tedy tři hvězdy. Nicméně dám této sérii ještě šanci.

06.03.2017 3 z 5

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guinová mne před mnoha lety upoutala svou knihou Čaroděj Zeměmoří a nesmírně si za ní této autorky vážím. Vyprávění pro mne bylo, ale úplně jiné a nebudu přehánět, když řeknu, že mne v podstatě úplně minulo.

Vzhledem k tomu, že jsem nečetl ani jednu z předchozích knih série Hain, tak mne první kapitola přišla nesrozumitelná a matoucí. Dále se to se mnou už vezlo. Chytil jsem se pouze na malý okamžik, když Sutty popisovala svůj vztah k Sao. Pak jsem se opět ztratil a více jsem se v této knize nenalezl.

Dočtení této knihy, je pro mne tedy hodně zvláštní pocit. Je to jako kdyby tato kniha byla úplně z opačného pólu, než výše zmíněný Čaroděj Zeměmoří. Zatímco prvně zmíně kniha mne zaujala a opakovaně se k ní vracím, tak tato kniha pro znamená úplný opak. A nevidím žádný důvod proč se k ní znovu vrátit.

Dávám tři hvězdy, protože i když mne Vyprávění nezaujalo, tak v něm vidím určitou "myšlenku", která mi přijde cenná.

04.01.2017 3 z 5

Ruka chaosu Ruka chaosu Tracy Hickman

Pátý díl ze série Brána smrti velmi úzce navazuje na předchozí díl. Bohužel autorům se nepodařilo udržet nastavené tempo a po relativně krátkém a nabitém úvodu napětí zcela opadlo. Od tohoto okamžiku mi kvalita Ruky chaosu připadala hodně kolísavá. Střídaly se v ní pasáže, které mi přišli zajímavé a hodně rychle plynuly, s pasážemi, které na mě působily nudně a do jejichž čtení jsem se musel vyloženě nutit.

Vzledem k tomu, že se celý díl odehrává na Arianu, tak zde vystupovaly staré dobře známé postavy Iridal, princ Zmar, Limbek, Jarra a pár dalších. V této souvislosti bych poznamenal, že i přesto, že byl Arianu věnovám celý první díl, tak se zde autoři nevyhnuli vysvětlování dalších podrobností o tomto světě. Místy to na mne působilo až rušivě. Závěr knihy mi pak přišel poněkud slabší a trochu uměle vykonstuovaný.

Co bych naopak vyzdvihnul, že zde konečně do hry vstoupila politika a různé zákulisní intriky. Dále se mi na knize líbila pasáž s kenkairama. Jejich Voliéra mi přišla jako opravdu originální nápad. Velkou radost mi udělalo rovněž setkání s Hughem Rukou a Iridal.

Celkově bych tedy řekl, že se jedná o díl, jehož kvalita poněk pokulhává za Hadím mágem a Ohňovým mořem. Z tohoto důvodu dávám 4 hvězdy.

18.12.2016 4 z 5

Hadí mág Hadí mág Tracy Hickman

Čtvrté pokračování Brány smrti se odehrává na Chelestře, na které je dominujícím živlem voda. Podobně jako v předchozím díle jsem se velmi rychle ponořil do příběhu a díky tomu, se mi kniha četla velmi dobře. Bylo to dáno tím, že na scénu vstoupí hned v úvodu staří známí Haplo a Alfréd a události velmi rychle naberou spád. Odpadnul tak nešvar z prvních dvou knih tohoto cyklu, které mi přišli hlavně v úvodu strašně roztahané a užvaněné.

Přesto co jsem napsal výše, si myslím, že spíše než o akci jde v tomto díle především o dokončení celkového obrazu světa a o utváření vztahů mezi hlavními postavami. V každém případě se podle mne jedná velmi dobré pokračování, které co do kvality udržuje úroveň srovnatelnou s předchozím dílem.

04.12.2016 5 z 5

Příběhy z moudrosti Indů II Příběhy z moudrosti Indů II Martine Quentric-Séguy

Ze všech knih vydaných v edici "Z různých kultur" mne nejvíce zaujaly právě tyto příběhy. Je to zřejmě tím, že to co příběhy zobrazují a kam směřují, je hodně blízké mému vnitřnímu světu.

V některých příbězích vystupuje budha, ještě předtím než dosáhl osvícení. V jiných se setkáte s indickými bohy a bohyněmi. A ve všech potkáte obyčejné lidi, kteří se potýkají s různými strázněmi svého života. Přístup k jejich řešení, který je v indických příběhích vyobrazen je mnohdy velmi neobvyklý, ale pro mne osobně o to krásnější a hodně inspirativní.

04.12.2016 5 z 5

Analytická psychologie: Její teorie a praxe Analytická psychologie: Její teorie a praxe Carl Gustav Jung

Naprostý souhlas s uvedenými komentáři. Jenom je to potom trochu šok, když se pak pustíte do opravdového Junga.

21.11.2016 5 z 5

Ohňové moře Ohňové moře Tracy Hickman

Třetí díl cyklu Brána smrti zavádí čtenáře do podzemní říše Abarrach a je hodně temný. Úvod knihy začíná trochu netypicky vyprávěním nekromanta Baltazara o tom co vedlo jeho lid k tomu, aby opustili svůj domov v Kairn Telestu. Více méně byl tento problém naznačem již na konci předcházejícího dílu. Krátce na to vstoupí na scénu Haplo a Alfréd, staří známí, a velmi rychle se zapletou do událostí v Abarrachu více, než by jim bylo milé. Samozřejmě se zde také setkáte s draky, kteří tvoří všudy přítomné koření.

Na knize se mi asi nejvíce líbilo úvodní vyprávění Baltazara, protože velmi rychle uvedlo čtenáře do problémů Abarrachu a odpadly tak mnohdy zbytečné a zdlouhavé úvodní pasáže, což byl neduh obou předchozích dílů. Rovněž se mi líbilo celkové pojetí světa a celá záležitost s proroctvím (pro případné čtenáře nechci prozrazovat více).

V porovnání s prvními dvěma díly hodnotím Ohňové moře zatím jako nejlepší díl celé série. Dávám plný počet hvězd.

07.11.2016 5 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Skvělé a nečekaně dobré. Výborně to v komentáři vystihla Pink Martini, lépe bych to nenapsal.

03.11.2016 4 z 5

Hvězda Elfů Hvězda Elfů Tracy Hickman

Dočteno a nemohu se ubránit porovnání s první dílem. Obě knihy totiž trpí stejným neduhem a tím je chronická užvaněnost. To by mi ještě apriori nevadilo, ale zatímco v Dračím křídle mi vše vynahradil závěr, tak ve Hvězdě elfů mě závěr prostě neuspokojil. Přišel mi slabý.

Rovněž konstrukce celého příběhu je taková nemastná a neslaná. Autoři se vyloženě vyžívají v popisování všelijakých nesmyslů a naprosto ignorují skutečnost, že se mezi hlavními postavami vytváří vztah a že se do sebe nakonec zamilují. Čtenář je najednou postaven před hotovou věc a říká si: "Pane jo, jak pak k tomu došlo?"

Celkově tedy považuji druhý díl za slabší a dávám tři hvězdy. Myslím si, že to mohlo být o hodně lepší.

29.10.2016 3 z 5

Jak drahá je intuice? Jak drahá je intuice? Dan Ariely

Toto je v pořadí již třetí kniha, kterou jsem od Ariely četl a opět mne nezklamala. Ariely se v ní tentokrát zabývá např. tím jak ovlivňuje výše bonusů náš pracovní výkon, jak a proč fungují resp. nefungují on-line seznamky, jak funguje proces adaptace, jak emoce ovlivňují naše rozhodování atd. Tedy spousta spousta zajímavých a atraktivních témat.

Celou knihu asi nejlépe charakterizuje drobný komentář pod čarou na str. 29 , ve kterém Ariely říká: "obávám se, že v naprostou racionalitu podnikání věří jen ekonomové, kteří mimo univerzitu nikdy nepracovali ani den." Bohužel musím s autorem naprosto souhlasit.

Na závěr bych podotknul, že podle počtu hodnocení zde na databázi knih se zdá, že se kniha netěší zdaleka takové popularitě jako "Jak drahé je zdarma", což je velká škoda, protože kniha toho má opravdu hodně co nabídnout. Vše je navíc podané velmi čtivým a přístupným způsobem, takže se v tom vyzná i naprostý laik. Za mě to je jednoznačně plný počet hvězd.

03.10.2016 5 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Knihu jsem četl poté co jsem viděl film a musím říct, že film mne oslovil o něco více. Lépe jsem totiž rozuměl vnitřní motivaci postav a tomu co se v nich odehrává. U postav v knize tomu tak zdaleka nebylo. Doteď mi například není jasné, proč by se měl někdo pokoušet spáchat sebevraždu kvůli tomu, že se s někým vsadil o to, zda je jeho práce "důležitější". Dále jsem nepochopil, proč hlídač č. 47 ohluchl. V knize mi to takřka nedává žádný smysl.

Jinak mi kniha a film připadají jako dva propletení hadi. V některých pasážích se setkávají a v jiných naopak oddalují. Celkové vyznění je dost odlišné. V knize mi přišlo o hodně drsnější, neboť pravda nakonec zůstala neodhalena.

Osobně na mne příběh působil velmi silně a nejvíce asi v pasáži, kdy všichni lidé považují hlídače č. 47 za hluchého a dozvídá se co si o něm lidé skutečně myslí. Doporučuji knihu i film. Obojí má i přes svou odlišnost něco do sebe.

13.09.2016 4 z 5

Logikomiks Logikomiks Apostolos Doxiadis

Kniha pro všechny milovníky populárně naučné literatury zabývající se matematickou logikou. Tentokrát v trochu netradičním - komixovém podání.

Rozjezd mi přišel poněkud pomalý, ale budiž. Nicméně co mě od začátku do konce vyloženě štvalo, to byly vstupy autorů, které narušovaly kontinuitu a plynulost děje. No a potom ten závěr přirovnávající příběh k řecké tragjédii, tak to už prostě neberu. Pointa tohoto příběhu přitom spočívá podle mého názoru v tom, že extrémě jednostranný přístup k životu vás přivede tak leda do blázince, ale nikdy vám nedá vám odpověď na ty nejzákladnější otázky lidské existence.

Shrnutí: velmi zajímavé a poutavé téma, netradiční pojetí, avšak podle mého názoru lze najít jiné knihy ve kterých je tato problematika zpracována mnohem lépe (např. v knize Velká fermatova věta). Za mě tři hvezdy tedy průměr.

04.09.2016 3 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Knihu jsem se rozhodl číst poté co jsem shlédl film. I ten bych označil za béčkový a kniha mi bohužel přišla ještě o trochu horší. Osobně mám tématiku cestování v čase velmi rád a zde se mi navíc ještě líbilo, jakým způsobem se hlavní děj odehrávající se ve středověku prolíná se současností.

Celkově bych knihu doporučil pouze pro odpočinkové čtení a nebo pokud jste viděli film a chcete si ho porovnat s knižní předlohou. V druhém případě se však podle mého názoru mnoha překvapení nedočkáte. Film se totiž od své předlohy v mnoha situacích odklání, avšak celkové vyznění a zakončení zůstává víceméně stejné.

02.09.2016 2 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Toto je po velmi dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetl, což se mi moc často nestává. Samotné téma je zajímávé, ale nesedělo mi pojetí knihy. Přišlo mi, že se autor na moha místech opakuje stále dokola a celkové vyznění je více či méně (spíš více) takové pesimistické. Pokud máte navíc zkušenosti a znalosti z jiných psychologických směrů, tak na vás některé závěry mohou působit vyloženě povrchně.

27.07.2016 2 z 5

Bezhlavý jezdec Bezhlavý jezdec Thomas Mayne-Reid

Bezhlavý jezdec mi v knihovně ležel řadu let bez povšimnutí. Jedná se totiž o žánr, který moc nemusím. Po jeho přečtení však musím konstatovat, že to vůbec nebylo špatné. Příběh v podstatě nedává prostor pro žádné velké překvapení, ale ono to kupodivu funguje i tak.

Závěrečný verdikt: příjemné zpestření a zároveň vybočení ze čtenářskéh stereotypu.

25.07.2016 4 z 5

Jak drahá je nepoctivost? Jak drahá je nepoctivost? Dan Ariely

Tohle je druhá kniha, kterou jsem od Dana Arielyho četl a líbila se mi ještě víc než "Jak drahé je zdrama". Hlavním tématem knihy je tenktokrát nepoctivost a vše co s ní souvisí. Ariely vás postupně seznámí s experimenty, které v této oblasti vykonal a k jakým dospěl závěrům.

Z popsaných experimentů vyplývá, že nepoctivost je součástí lidské povahy a nepodléhá kulturním rozdílům. Jediný rozdíl, který Ariely našel byl u bankéřů a finančníků u kterých zjistil, že mají větší sklon k podvodnému jednání.

Vzhledem k tomu, že se pohybuji v oblasti veřejných zakázek, tak mě osobně nejvíc rozsekala kapitola o tom, jak může transparentnost podporovat nepoctivé jednání. Dalšími zajímavým tématem bylo, jak nepoctivost souvisí s kreativitou a altruismem.

Výsledné hodnocení je celkem jasné. Tady prostě není o čem diskutovat. Plný počet hvězd.

25.06.2016 5 z 5