Pavlaj Online Pavlaj komentáře u knih

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Po Vypravěčce další vynikající Picoultová. Zajímavé pro mě bylo pochopení, že rasismus není jen problémem Jihu, že je v americké společnosti tak nějak pořád přítomen. A ano, ten, kdo patří k většině, se asi nikdy úplně nevžije do pocitů přehlížené nebo opovrhované menšiny.

27.11.2019 5 z 5

Hawksmoor Hawksmoor Peter Ackroyd

Koupené v Levných knihách kvůli zajímavé anotaci. Nicméně knížkou jsem se protrápila. I když jsem se poctivě snažila nenudit a sledovat všechny stopy, souvislosti, místa prolínání dvou časových rovin, na konci mi zbyl jenom pocit, že jsem zbytečně ztratila spoustu času nad něčím, co mě vůbec nebavilo. Vlastně škoda, že neumím něco nedočíst.

27.11.2019 2 z 5

Tanec Maora Tanec Maora Emma Temple

Na příběh z Nového Zélandu jsem se těšila, ale nějak mě to nechytlo. Takové povrchní, nezáživné.

24.11.2019 3 z 5

Lapkové Lapkové Tom Cooper

Výborná kniha, k předchozím komentářům asi už není co dodat. Skvěle popsané prostředí louisianských mokřin, zalidněných překvapivými figurkami od potomků Jeana Lafitta přes krachující zoufalé lovce krevet až po hippíky, kteří nemají v hlavně nic než hulení trávy. Bavila mě jedna každá stránka. Přesto jsem jednu hvězdu ubrala - mám pocit, že za chvilku mi knížka vyšumí z hlavy a zůstane jenom neurčitá atmosféra dusného pralesa.

09.11.2019 4 z 5

Příběh dvou měst Příběh dvou měst Charles Dickens

Takový typický Dickens. Příběh s velkou spoustou nevěrohodných náhod. Nádherně popsané prostředí, v tomto případě Paříž a Londýn. Dvě či tři hlavní postavy, které jsou přehnaně kladné a ploché. Galerie vedlejších postaviček, většinou z okraje společnosti, které jsou naopak nádherně prokreslené a plastické. Přestože těm vyvržencům Dickens v jiných knihách fandí, tady líčí i druhou stránku - fanatismus revoluce, krutost davu, krvavou pomstu utlačovaných. Dohromady tahle knížka přesně ukazuje, proč se kritici hádají, jestli Dickense zařadit k romantikům nebo realistům a vymysleli pro něj pojem romantický realismus :-).
U pár stránek jsem třikrát usnula, než jsem je přečetla, proto o hvězdičku dolů, ale některá místa byla naopak tak úchvatná, až zamrazilo.

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Knížka, která se asi nedá uchopit po jednom přečtení. Pro mě nejsilnější stránkou jsou obrazy z divoké kolonizace Konga a úvahy o civilizačním nátěru, který se z nás dokáže za určitých okolností velice rychle sloupnout. Nedokázala jsem ale sledovat postavu Kurtze, která sice má být ústřední, ale pro mě (na rozdíl od filmu Apokalypsa) zůstala zvláštně nepochopitelná. Vč. toho, proč byl vlastně takovou legendou.

Titáni Titáni Leila Meacham

Čte se samo, příjemná oddychovka. Málem jsem dala pět hvězdiček, protože předtím jsem četla pár náročnějších věcí a byla po nich vděčná za nenáročné téma s happy-endem. Ale za rozvleklé pasáže ke konci a neustálé vysvětlování zamotané motivace všech postav si to zaslouží maximálně ty 4. Klidně mohlo být o sto stran kratší.

Fašismus: Varování Fašismus: Varování Madeleine Albright

Velmi zajímavé čtení o faktorech vzniku některých totalitních režimů. Kontroverzní je asi zařazení levicových diktatur pod pojem fašismus, podle komentářů tady to asi řada lidí nemůže skousnout. Ano, přijatá definice fašismu je netradiční, nicméně autorka poctivě vysvětluje, jak k vymezení pojmu došla a proč. Než nesoulad v definicích mě děsí, jak moc se současná politická situace podobá historickým faktorům, které ke vzniku fašismu a jiných totalit vedly. Knížka má podtitul "varování", s tím účelem byla psaná, s tím účelem jsem ji četla.

29.10.2019 4 z 5

Příběhy Pata Hobbyho Příběhy Pata Hobbyho Francis Scott Fitzgerald

Povídky samotné by mě asi neuchvátily, nebo bych je brala jen jako humornou výplň do autobusu. Jenže v kontextu Fitzgeraldova života získávají na významu - teprve, když si čtenář uvědomí, jak autobiografické jsou a jak moc se autor bál podobného konce... Z toho mrazí. Fitzgerald zemřel v padesáti, jako alkoholik a v mnohém podobný Patu Hobbymu, přitom dnes ho řadíme k nejvýznamnějším angloamerickým autorům.

07.10.2019 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Ke knížce mě dostala Čtenářská výzva 2019. Docela jsem se těšila, že se po nějaké době vrátím k fantasy žánru, ale prostě to nebylo pro mě. Vzhledem k podobnostem člověk musí nutně porovnávat se Zaklínačem, který byl super, ale Drsný spasitel mi proti němu přišel jako brak. Hlavní hrdina nesmrtelný superman, složité přestřelky nevěrohodné, tak nějak moc "macho". Jazykové bonmoty byly místama fajn, ale i ty se po čase omrzely, méně by asi bylo více.

06.10.2019 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Síla. Tohle by měla být povinná četba, nejenom kvůli vylíčení poválečného vyhnání Němců, ale i pro vylíčení padesátých let v Československu. Styl, kterým je knížka psaná, není úplně jednoduchý, ale je ohromně autentický.

27.09.2019 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Výborná kniha. Skvěle napsáno, četla jsem jedním dechem. Zajímavé je, že nejlepší mi přišel začátek, kde Michelle vypráví o svém dětství a studiích. Pak, že pozitivní diskriminace nemá smysl.

16.09.2019 5 z 5

Mississippi Mississippi Ben Lucien Burman

Tak tuhle knížku jsem náhodou přečetla ve svých asi devíti letech a pamatovala si z ní jen řeku a záplavy jako ústřední motiv. Neznala jsem jméno autora ani název, dokud jsem ji nedávno nepotkala v knihobudce. Není to ani cestopis, ani "sled žánrových obrázků", jak knihu někdo označuje, ale plnohodnotný román se silnými postavami a strhujícím závěrem. Oproti jiným jižanským hrdinům třeba od E. Caldwella, se kterými je těžké se nějak identifikovat, nad Pennyovic rodinou lomíte rukama a puká vám srdce. Nejradši bych si je vzala všechny domů i s mývalem.

14.08.2019 5 z 5

Peklo v bažinách Peklo v bažinách Stephen Hunter

Do knížky jsem se pustila kvůli Čtenářské výzvě, můj oblíbený žánr to úplně není. Postava Sama je moc pěkná, rozjezd příběhu taky. S příchodem do Thebes bohužel přichází i dlouhé, nabubřelé dialogy, které šly zkrátit nebo vynechat a Earl je tak nereálný a dokonalý, že by i Rambovi nakopal zadek. Poslední část ve stylu Sedmi statečných je ale docela strhující. Za mě tak 75%.

07.08.2019 4 z 5

Léto u jezera Léto u jezera Hannah McKinnon

Je to letní čtení, obyčejný příběh, ale dotýká se přesně toho, co spousta žen stále řeší - zůstat nebo bouchnout dveřmi, jsou důležitější děti nebo já, jak vyvážit práci, děti, vztah, sebe.... To, že se hlavní hrdinka po rozchodu sebrala a "našla" za tři měsíce, není úplně uvěřitelné, ale oceňuji, že knížka nedává jasný návod nebo řešení a nechává konec tak trochu pootevřený.

29.07.2019 4 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Asi neumím zhodnotit nezávisle. V Íránu jsem vyrostla ve stejné době jako autorka a když popisuje teheránské ulice, pirátské kazety prodávané na rohu, Šíráz s vůněmi růží a jasmínu, vidím to všechno před očima. Stejně jako pozdější brutalitu islámských gard a všudypřítomný strach. Snad je ale příběh zajímavý pro všechny, i když je (ve srovnání s tragickými osudy Khaleda Hosseiního) takový obyčejný. Ukazuje, co vede lidi k emigraci, jak nesmyslné je, když je v nové zemi posuzují podle jejich původu a bojí se jich, jak vykořenění zůstávají, často právě kvůli tomu, že je okolí nepřijme. Jaké oběti přinášejí, aby svým dětem zachránili život a umožnili jim žít svobodně.

26.07.2019 5 z 5

Tajná řeč broží: Příběhy z mé šperkovnice Tajná řeč broží: Příběhy z mé šperkovnice Madeleine Albright

Zajímavý nápad na knihu, vzhledem k tomu, že je to obrazová publikace, přečtete za dva večery. Textově je to ale takový nekoncepční mišmaš. Většinou se opakuje "tuhle brož jsem dostala od xy a vzala jsem si ji při příležitosti abc, abych vyjádřila def". Proloženo trochou rodinných vzpomínek nebo obecných úvah a historických útržků, které se dohromady v nic podstatného neposkládají. Pokud je někdo fanoušek do bižuterie, doporučuji, pokud se chcete dozvědět víc o autorce nebo o politice, nic moc.

26.07.2019 3 z 5

Soukromé vztahy Soukromé vztahy Diane Chamberlain

Dům s atmosférou, běhání po pláži - hezký. Postavy a jejich jednání - zarážející. SPOILER Máte novou práci, váš šéf je primář gynekolog a vy se s ním jdete seznámit na prohlídku na gynekologické křeslo? Při první schůzce mu vykládáte, jestli masturbujete nebo ne? Stanete se kamarády, svěřujete se, fajn, pak vám dá facku a vám to vůbec nevadí? Myslím, že psychiatra v tom baráku potřebovali všichni, ne jenom Estella :-).
Ale hvězdičky dávám za druhou část knížky, kde autorka moc pěkně popsala SPOILER rozhodování při nechtěném těhotenství a následnou depresi. Tahle část byla silná.

26.07.2019 4 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Dostala jsem jako dárek (doma poznají, když mě chytá toulavá) a vlastně si nebyla jistá, co mám čekat. Oceňuji, že je knížka o dost jiná, než co obvykle čtu, rozhodně zajímavá a inspirativní. Hvězdičku dolů za to, že jsem asi čekala víc o plavbě a navštívených krajích a méně o českých emigrantech nebo setkáních s jinými jachtaři. Chápu, že si autor chce uchovat vzpomínky na lidi, které na cestách potkal, ale pro čtenáře ty stále se opakující příběhy až tak zajímavé nejsou. Pírko tučňáka v každé knížce je super nápad.

14.07.2019 4 z 5

Sasanka Sasanka Tamara McKinley

Z toho, co jsem zatím od autorky přečetla, rozhodně nejlepší. A to přesto, že po 50 stránkách tušíte, o čem celý příběh bude, a po 100 stránkách tušíte, jak dopadne :-). Krásný popis australské divočiny i života na farmách, láska, válka, soupeření - krásné oddychové čtení na léto.

14.07.2019 5 z 5