Pebra Pebra komentáře u knih

Vinohradské dětičky Vinohradské dětičky Jarmila Hašková

Jaroslava Haška si mohla vzít jen žena se smyslem pro humor, a to Jarmila Hašková bezesporu je. Její dětství, na to, že se odehrálo na přelomu devatenáctého a dvacátého století, je vyprávěné moderním jazykem a trefnými, úsměvnými poznámkami. Miluju detaily rozházené mezi řádky, které vypovídají o své době mnohem víc než sáhodlouhý dějepisný výklad. Bosé nohy, ukopnuté palce, šrámy na kůži, jízdy kočárem, sladkosti z trhu, reptání služek a vůbec bezstarostné dovádění kluků a holek, pro které jejich doba přece nebyla minulostí :). Jednu hvězdu ubírám jen kvůli stručnosti, kterou ale autorka na konci potutelně vysvětluje...

22.03.2021 4 z 5

Anička z I. A Anička z I. A Jan Ryska

Bavila mě před stopadesátilety a bavila mě i dnes. Vzpomínám si, jak jsem jako malá litovala, že nemám tak chápavou paní učitelku, jak jsem prožívala smutek malého Oldy a jak jsem taky kolíčkem na zeď u nás v domě vyryla čtyři jedničky :).

21.03.2021 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Něco mi říká, že pod pseudonymem Elena Ferrante se skrývají dva autoři, muž a žena. Zatímco žena celkem geniálně napsala čtyřdílnou ságu Geniální přítelkyně, politické scény možná po dohodě s mužem, Prolhaný život dospělých napsal muž sám :). Pochody myšlenek třináctileté Giovanny jsou docela v rozporu s holčičím chováním, pokud nemáme přijmout fakt, že je prostě ujetá.

20.03.2021 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Přála bych všem maturantům shlédnout výborné divadelní představení Švandova divadla v Praze.

19.03.2021 2 z 5

Černý Petříček Černý Petříček Karolina Světlá (p)

Příběh vzpoury dvou mladých lidí mě nepřekvapil a nezajímal tolik jako mnoho detailů ze staré Prahy, které Světlá mimochodem předává dalším generacím. Bláto na Koňském trhu, do kterého se dá bez problémů zašlapat dámský čepec, knoflíky s ouškem, které Černý Petříček blýská ve své boudě k obrazu svému, vojáci napoleonských válek toulající se Prahou a obluzující tehdejší děvčata... I tak tu dobu vidím romanticky a je mi líto, jak Václavák vypadá dnes.

19.03.2021 5 z 5

Únos Tadeáška Únos Tadeáška Petr Veselý

Kniha se mi dostala do ruky záhy po vydání. Popis tragédie jedné rodiny, naštěstí s dobrým koncem. To jediné mě uklidňuje. Jinak mi to přijde brutální, nechutné, stejně jako celý špinavý bulvár.

18.03.2021 1 z 5

Pas de trois Pas de trois Zdena Salivarová

Znám horší pomsty, holky byly mírumilovné. Závěr s nahým ministrem mě nepřekvapil, nějak jsem to bohužel čekala, škoda.

17.03.2021 2 z 5

Kolotoč v hlavě Kolotoč v hlavě Viktor Vladimirovič Goljavkin

Takové lehce zmatené, každou kapitolku vypráví někdo jiný, nijak to nenavazuje, ale dětem by se to líbit mohlo. O lhaní, o vlasech, které padají do očí, o mracích na nebi... Ilustrace bezvadné, žádná hypermoderní stylizace, kočka vypadá jako kočka, sluníčko jako sluníčko.

16.03.2021 2 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Dobře české. Vlastně ostravské.

11.03.2021 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Kde vlastně jsou takové báječné Anny, kromě bohaté fantazie spisovatelů??? Kéž by se rojily, zvala bych je na návštěvu.

11.03.2021 5 z 5

Oh, to bylo hezké, úsměvné, dojemné, obzvlášť konec --- když přistoupíme na Fitzgeraldovu hru, a představíme si, že po bohatě prožitém životu neumírá starý muž, ale kojenec.

10.03.2021 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Neutěšená doba, válka, zima, nepodařené milostné pokusy a zbytečná smrt určitě nejsou témata, po kterých by člověk bažil. Ale Hrabal je Mistr slova, a proto je tahle novela jedna z perel, možná černých, ale vzácných.

10.03.2021 5 z 5

Šternův pokus milovat Šternův pokus milovat David Zábranský

Mívám opravdu ve zvyku přečíst knihy do konce, ale tady jsem to vzdala na straně 18. :) Samolibý Štern a jeho hloupé bludy, které nemají s moudry nic společného, se nedají stravovat. Hvězdu dávám jen za autorovu píli, s kterou popsal 215 stran.

09.03.2021 1 z 5

Čertovo kopyto Čertovo kopyto Jan Sviták

Úsměvný letní příběh, s pekelnými prvky, které jsou místy děsivé - vláčení mrtvé Emy do lesa - místy úsměvné - závěrečný pekelný trojboj, který Lucifer komentuje spíš jako vesnický strejda než vládce Pekla.

06.03.2021 3 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Laskavé setkání se smrtí, které možná dojme více dospělé, než děti. Měla jsem možnost pozorovat při čtení děti ve věku 8, 9 let. Střídaly se po stránkách a víceméně sledovaly, jak je technicky možné komunikovat s duchy a neuronily ani slzu :).

04.03.2021 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Kniha mě vyprovokovala k tomu zakoupit všechny čtyři díly a navštívit Neapol /před pandemií :). Ani jednoho činu jsem nelitovala.

04.03.2021 5 z 5

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Čapek má skvělé postřehy, píše s laskavou ironií, jeho popisy profesí u novin, filmu i divadla jsou trefné a vtipné. Miluju ho! Cituju: ...Dále je tu strojník a topič, a uklízečky, a pak obyčejně jeden starší člověk, jmenuje se pan Kalous nebo pan Novotný nebo nějak podobně,
o němž nikdo neví, nač tu je a co dělá, a který zpravidla chodí pro pivo. A ještě někteří lidé v podzemí, které jakživ nikdo neviděl.

19.02.2021 5 z 5

Pamatuješ, Joši? Pamatuješ, Joši? Johan Fabricius

Fabricius se musel v Japonsku do jisté Joši určitě zamilovat až po uši :). Asi budu působit jako cynik, ale tak dlouhatánské vyznání lásky mě trochu nudilo, naštěstí bylo okořeněné poválečným Japonskem, jeho pozoruhodnou kulturou a výchovou. Asi nejvíc mě překvapilo, že tam po válce frčely hračky jako tanky a zbraně vůbec. Jinak Fabricius vynikající vypravěč, jako vždy, tady překvapivě v 2.osobě č. jednotného.

13.02.2021 4 z 5

Podivíni Podivíni Zdeněk Karel Slabý

Můj koníček vracet se k dětským knihám mi přináší příjemné vzpomínky. Podivíny jsem četla v deseti letech a pamatuju si, že ve mně zanechaly podivný, ale dobrý dojem :) Teď jsem knihu přelouskla přes noc a ten pocit se vrátil... Překvapení na konci, kdo že je zábavný Daniel, a proč se nemáme divit bláznům.

06.02.2021 5 z 5

Dámský krejčí Dámský krejčí Georges Feydeau

Malinko zašmodrchané, ale když si to člověk představí na jevišti, vidí úsměvnou komedii. A když si člověk představí, že by se takto skutečně žilo, odpouštělo a milovalo, byl by na světě ráj.

17.01.2021 4 z 5