Pebra Pebra komentáře u knih

Doktorské a jiné příběhy Doktorské a jiné příběhy Ota Dub

Za mě dobré. Mám ráda popisné knihy s dobovými detaily.

11.09.2024 5 z 5

Učitel dějepisu Učitel dějepisu Tereza Brdečková

Teskné. Jako by autorka žalovala tenhle českej zpropadenej systém a svět vůbec. SIKA je dobré obohacení, stejně jako Baltazar v Alhambře.

04.09.2024 5 z 5

Alhambra Alhambra Tereza Brdečková

Rodiče se nám zapíšou do srdce ač chceme či ne. Tohle se povedlo i téhle knize. Krásné čtení obohacené o snového Baltazara.

01.09.2024 5 z 5

Důvod k zabití Důvod k zabití Adolf Branald

Branald mě tímhle žánrem vážně překvapil. Je to skvěle napsané smutné čtení. Trochu hutné na krimi, ale možná to lépe vystihuje proudy myšlenek pachatelů.

31.08.2024 5 z 5

Veselý nový rok Veselý nový rok Alf Prøysen

Dokonalá věc! Moje naprosto nejmilovanější v útlém dětství. Dnes rozškubaná zaujímá čestné místo v mé knihovně. Nádherné komické ilustrace rozverných myší. Vždyť já jim ten vánoční stromeček zapíchnutý ve staré botě závidím dodnes!

31.08.2024 5 z 5

Jablečné víno s Rozárkou Jablečné víno s Rozárkou Laurie Lee

Tolik poezie v drsné realitě! Náramná kniha pro ty, kdo mají rádi podrobnosti. Já osobně takové knihy zbožňuju.

28.08.2024 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Všem se velmi omlouvám, ale přijde mi to jako Rychlé šípy po americku. :)

26.07.2024 4 z 5

Advokátem Petra Voka Advokátem Petra Voka Jindřich Sahulka

Začalo to slibně, ale bůhvíproč autor zvolil metodu, že se hlavní hrdina při rozhovoru s Petrem Vokem chová a mluví jako hovado, takže jsem knihu přestala číst.

19.07.2024 2 z 5

Čarovná rybí kostička Čarovná rybí kostička Charles Dickens

Co se týká textu, musím se usmívat. Dnešní zchoulostivělý názor na výchovu a vztah k dětem by dnes určitě neumožnil vydat to, co je psáno v knize: "... jindy zase miminko spadlo za mřížku u krbu...a kostička okamžitě vlétla do krku sousedova strašlivého malého kousavého mopslíka a nadobro ho udusila..." Doprovázeno nádhernými realistickými ilustracemi Dagmar Berkové (např. miminko s velkým modrým monoklem atd.) :)

17.07.2024 5 z 5

Jak žít zdravě Jak žít zdravě Irving Fisher

Trochu mě ničilo povědomí, že v době, kdy v Evropě zuřila válka a mnoho lidí končilo v lágrech, vyšla kniha, která líčí zdravý způsob života, od vyvážené stravy po vzdušné lázně... Každopádně je to skvěle přeložené a vlastně nadčasové. Jen lidstvo se podle toho jaksi neřídí.

29.06.2024 5 z 5

Petruška Petruška Igor Fjodorovič Stravinskij

Anotace zní jednoduše, ale text je mnohem složitější. Jako malá bych z toho byla jelen a obrázky by se mi vůbec nelíbily... Jako dospělá musím říct, že je to nádherně poetické.

23.06.2024 5 z 5

Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance) Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance) Jaroslav Pánek

Vilém i Petr Vok by se určitě prosadili i dnes.

22.06.2024 5 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

Kromě schopnosti zorganizovat si cestu, nepohádat se, nebát se a riskovat, uměli tihle dva o tom ještě poeticky vyprávět.

15.06.2024 5 z 5

Člověk se umí proměnit v živočicha o tom žádná, ale tady jde i o to, že při tom všem zůstal člověkem a všímal si neuvěřitelných detailů, které ho zachovaly při lidském životě a dokázal cítit radost. Jinak je samozřejmě pekelné, co dokáží lidi dělat lidem.

12.06.2024 5 z 5

Na Hradčanech Na Hradčanech Jiří Anderle

Nádherné ilustrace malebného místa a jímavé vyprávění o docela obyčejných lidech, kteří měli ovšem kliku, že se narodili v tomhle zapomenutém koutě středověké Prahy. Anderle je moudrý muž a jeho vyprávění je vlastně poměrně sexy. :)

10.06.2024 5 z 5

Coppélia Coppélia Ilona Borská

Kniha, která mě v dětství bohužel minula. Zcela jistě bych si ji zamilovala. Smutnou loutku s knihou v ruce. Příběh je jednoduchý, ale je vyprávěný poměrně vzletným jazykem. Nádherné ilustrace.

09.06.2024 5 z 5

Martin v ráji Martin v ráji Jan Ryska

Jednoduché čtení o době, která už zanikla... děti chodily ráno samo pro mléko přímo do kravína, toulaly se nočním lesem, jezdily na valníku a těšily se na koláče. Ryska uměl psát pro malé děti, ovšem ty se za ta léta proměnily, takže nelze očekávat, že by je svět minulý bavil tak, jako nás.

08.06.2024 4 z 5

Začalo to v III. A Začalo to v III. A František Omelka

Vždycky mám zvláštní smutný pocit, když čtu dětské knihy z období krátce po roce 1948... I tady cítím autorovo skutečné nadšení z toho, že by svět mohl být zachráněný socialismem, potažmo komunismem. Podle toho vypadá i příběh. Kolik bylo těch lidí, co propadli iluzi? A jaké asi bylo jejich rozčarování?

04.06.2024 4 z 5

Mírnou oklikou Mírnou oklikou Jan Kačer

Smutný rytíř Honza Kačer...

02.06.2024 5 z 5

Job. Román prostého člověka Job. Román prostého člověka Joseph Roth

Roth má zajímavý jazyk. Popisuje příběh dobře a přesto úsporně jak umí málokdo. Všichni možná směřujeme k zázraku, kdo ví.

02.06.2024 5 z 5