Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Island, země lidí a skřítků Island, země lidí a skřítků Jiří Zeman

Krásná a zajímavá pozvánka na Island.

Kniha říkadel Kniha říkadel Josef Lada

Říkanky, které nám nedělaly potíže a nevědomky vylepšovaly naši řeč. K tomu veselé ilustrace. Nevím, jak bych se učila mluvit s mobilem místo krásné dětské knížky. Kdy to dnešním rodičům dojde?
To platí i pro ostatní říkankové knížky Josefa Lady.

Kolaboranti 1939-1945 Kolaboranti 1939-1945 Michael Borovička

Zajímavá publikace, různé motivace, které vedly ke stejnému konci, kolaboraci s nepřítelem. Dověděla jsem se řadu věcí, které jsem si dříve neuměla vysvětlit. Např. jak Vlasovci údajně osvobodili Prahu.

Zpěv míru Zpěv míru Vítězslav Nezval

Pro čtenářskou výzvu jsem hledala knihu, která poprvé vyšla v roce 1950.Bylo to tristní. Vybrala jsem tuto knihu. Všichni, kdo prošli školou v padesátých až devadesátých letech minulého století , této básni neunikli. V některé z čítanek nás zastihla všechny a část jsme se učili zpaměti. Podle stupně školy jsme pak báseň na různých úrovních rozebírali. Kdo jste tím prošli, už vás báseň nebude dále pronásledovat, setkáte se s ní, jen když budete chtít. Já si raději otevřu sbírku "Sbohem a šáteček".A k tomu sklenku dobrého vína.

18.07.2018

Ať Vám chutná Ať Vám chutná Stella Zázvorková

Recepty proložené historkami z hereckého života paní Stelly. Obojí je zajímavé. Některé recepty často používám.

18.07.2018

Lov motýlů Lov motýlů Pavel Kopta

Zajímavá publikace pro milovníky šansonů. . Zajímavé fotografie interpretů a jejich životopisy.

15.07.2018 5 z 5

Tajné dějiny zednářských lóží Tajné dějiny zednářských lóží Michael Borovička

Velice rozsáhlé dílo, velké množství faktů a jmen. Četla jsem po malých částech, hledala historická fakta a souvislosti. Konečně mám ponětí o tom, kdo byli zednáři a co byly zednářské lóže, vznik, rozložení po světě, významní členové lóží. A zajímavá fakta o zednářích u nás v průběhu dějin. Literatura faktu, čtenář nemůže čekat románový děj. S tímto vědomím musí ke knize přistupovat. Praha temná a tajemná mě zaujala víc.

12.07.2018 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Poslouchali jsme v rádiu, televizi jsme ještě dlouho neměli. Hezké podvečery s touto knihou. Četla jsem ji až později,vybavovala jsem si poslech.

11.07.2018 5 z 5

Četla jsem v roce 1967. Tenkrát pro nás byl šok, že kniha vyšla a chvíli se dala i koupit. Jedno z prvních seznámení s hrůzami, které se děly.

11.07.2018 4 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Bylo i v čítankách.

F. L. Věk II. F. L. Věk II. Alois Jirásek

Všechny díly jsem četla na střední škole, měli jsme je doma vázané v kůži. Klasika. Dneska už bych se do tak rozsáhlého díla nepustila. Patřilo to k době, ve které knihy vznikly. Stačila jsem i jiné věci, které patří k životu .

Malý špalíček pohádek Malý špalíček pohádek František Hrubín

Jak už jsem psala o dalších knihách F.Hrubína, krásná tvorba pro děti, veršovaná i próza.
Pro mne stále nepřekonané. Verše se mi vybavují i po šedesáti letech.

Poslední šumavská pastvina Poslední šumavská pastvina Martin Sichinger

Příliš kombinované propojení děje.

10.07.2018 2 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Krásná knížka, mládí - stáří, úcta, láska, smrt, tak jak to je v životě. I filmové zpracování se povedlo, kniha ale vede.

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Těžko něco napsat- obdivuhodný život, prací naplněná touha po vzdělání, láska, neuvěřitelně těžká práce,život naplněný na 100%.

09.07.2018 5 z 5

Angličtina pro samouky Angličtina pro samouky Libuše Bubeníková

Stále se nejsem schopna dostat až nakonec. Jsem už léta u stejné lekce. (16)

09.07.2018 5 z 5

Dialogy o matematice Dialogy o matematice Alfred Rényi

nejedná se jen o čtení, ale o přemýšlení. Tisícileté otázky.

05.07.2018 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Četla jsem kdysi dávno ve škole, učili jsme se tím číst. Podobná dobrodružství jsme na venkově také zažívali. Hodně dávná vzpomínka na třetí třídu.

02.07.2018 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

V komentářích je jasně vidět střet generací. Pro mne Hrabalovsky podané téma války, lásky, dospívání, odvahy. Pro o padesát let mladší čtenáře nuda, nuda, nuda. Škoda

02.07.2018 5 z 5

Co láká poškoláka Co láká poškoláka Rudolf Křesťan