Petass Petass komentáře u knih

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Bavilo mě to, přečteno za víkend. Zajímavý svět, spousta postav, zvyků, až duchařské momenty. Dá se tomu hodně vytknout, od občasné zmatenosti, přes nevyjasněné vlastnosti a pohnutky postav, až po červenou knihovnu, ale nakonec mi nic z toho nevadilo. Nejvíc mě vytáčely překlepy. Už dávno nejsem cílová skupina, ale podobná JA fantasy občas neuškodí. Pokud bude pokračování, s chutí si ho přečtu.

30.10.2023 4 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Skvělé prostředí, Giverny nemůžou zklamat, Monetovy obrazy, zahrada krajina... Kdysi jsem je navštívila a jsou kouzelné. I tak mám pocit, že tady se nějak zvláštně odděloval děj právě od popisů, místo aby mě vtáhly do děje. Nevím... Detektivní linka mě nebavila a ani rozuzlení mě neohromilo. Zbylo jen to prostředí. Zklamaní. Bussi asi nebude můj autor.

Naprosto souzním s komentářem SBH.

20.08.2023 1 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Čínská série má spoustu "ale". Ať už je to obhajování čínské politiky, ne úplně uvěřitelná policejní praxe, šablonovitost, no a pak ta milostná linka, která je jak kolovrátek... V nechutnostech se Peter tentokrát vyloženě rochnil. Už jsem si u něj zvykla na minimálně jednu detailní pitvu na každou knihu, ale tohle si mohl odpustit. I tak mě to celkem bavilo a další díl si přečtu. Snad už přijde autor v dalším díle s něčím novým.

16.02.2023 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Nemůžu se od knížky odtrhnout, ale je tam tolik bílých míst... Nemůžu se zbavit dojmu, že všechno funguje, jak autorka potřebuje. Trošku se nám to začalo měnit v hon za záhadou jako v Šifře Mistra Leonarda, což mě taky moc nenadchlo. Další díl si přečtu, ale knížky pošlu dál, srdcovka z toho prostě nebude.

Musím opět pochválit obálku, mapku atd. Kniha je prostě krásná!

17.08.2022 3 z 5

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

První díl se mi líbil, ale tady jsem se trápila. Rozvláčnost prvního dílu se ještě rozšířila, děj se ještě více zpomalil, o detektivce nemůže být vůbec řeč. Více než kancelář, dostal tentokrát prostor osobní vztah paní Ramotswe. Je to milé, ale nedokážu si představit, proč bych měla přečíst 17 dílů... Dočetla jsem jen kvůli výzvě. Obálka je krásná!

09.08.2022 2 z 5

Odnáším si informaci, že Dánové jsou nejšťastnější lidé na světě, protože si umí zapálit svíčku, vychutnat svařák a hrát s přáteli karty. Tahle kniha je "nic" v krásném obalu. Pujčte si ji v knihovně, přečtěte úvod, zbytek prolistujte a nemusíte se víc zdržovat. U mě měla přesně opačný efekt, než autor zamýšlel... Otrávila mi moje hygge-čtenářské chvilky svoji nudností a zbytečností. Navíc mám pocit, že i některé fotografie mohly být kvalitnější.

Chtěla jsem si ji přidat do výzvy jako "literaturu faktu" no ale to bych se musela hanbou propadnout... Ač autor vědec, tohle za výsledek vědecké práce nepovažuji.

02.08.2022 1 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

No teda! Druhý díl mě příjemně překvapil. Z laciné červené knihovny se nám vylouplo zajímavé fantasy pro holky s romantickým zapletencem. Špičkování hlavních postav mě moc bavilo, někomu možná přijde sexuálních scén moc, ale mě to nevadilo :D Napsané to bylo velmi čtivě a těch "cože!!" okamžiků kolik nám autorka připravila! Těším se na další díl. Hlavní hrdinka se do toho v tomhle díle docela opřela. Kdo ví, čeho bude schopná v tom dalším. A nabízí se hned několik nových romantických linek. Uvidíme, které předpovědi se mi potvrdí. Jestli chcete vypnout, čtěte. Pro chlapy to teda ale moc není :)

13.06.2022 5 z 5

Keltský stromový kalendář Keltský stromový kalendář Michael Vescoli

Prolistováno a odloženo. Nehodnotím hvězdami. Šokující prozření, která autor uvádí v úvodu k novému vydání se u mě nekonalo. Zpracování tématu mě nezaujalo, ani překlad není žádný zázrak. Obrazová příloha je katastrofa. Dát jako referenční obrázek fotku proschlého sloupovitého cypřiše, o němž autor navíc sám v textu uvádí, že to není základní druh, s kterým Kelti pracovali, je diletantství. Ostatní fotografie stromů na tom nejsou o moc lépe. Špatně zpracované jinak zajímavé téma.

16.03.2021

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Krásná kniha! Ze začátku mi dost vadilo, že není vyznačena přímá řeč, ale pak jsem si zvykla a vzala to jako součást jazyka knihy. Skvělý zážitek, doporučuji!

16.06.2020 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Chtěla jsem číst v karanténě něco jednoduchého ( omezena také možnostmi místní knihovny těsně před uzavřením). Dočetla jsem se k stránce 225 a těsně před koncem si položila otázku "proč to čteš?". Každý večer otvírám knihu s nechutí, usínám u ní... "Jen chci vědět, kdo to byl". A víte co? Já to vědět nepotřebuju. Knihu zavírám, nehodnotím hvězdami a definitivně končím s panem Vondruškou. Historickou detektivku musí v téhle republice někdo umět lépe...

29.04.2020

Kámasútra - Posilování v ložnici Kámasútra - Posilování v ložnici neznámý - neuveden

Hledala jsem pro manžela dárek k narozeninám... Pořád se chce "udržovat v kondici". Chtěla jsem, aby to nebral tak váženě a napadlo mě koupit mu místo knížky s jógou, kamasútru... Když už jsem konečně našla v knihkupectví tento velmi utajovaný a pro jistotu neoznačený regál, prohlédla jsem i ostatní "knihy na trhu". Musím říct, že mi všechny připadaly jako z béčkového německého porna a na začátku byla klasická omáčka o vztazích, romantice, "pochopení duše ženy" a podobné "chytré rady". Tato je ilustrovaná, obrázky jsou jasné, popis "cviku" krátký, jasný, výstižný, názvy pozic vtipné, náročnost označována hvězdičkami 1-3, bez zbytečných úvodů a řečí kolem. Zatím jsme se u prohlížení knihy jen hodně nasmáli. Manžel je ale moc spokojený. Doporučuji pro páry, co berou život s humorem a chtějí si zkusit něco nového.

A teď si říkám, že by se hodila i do letošní výzvy 2020 a to hned k několika tématům!!! :D

13.01.2020 5 z 5

Drobné "krimi" příběhy jedné sympatické černošky s fortelnou postavou. Nečekejte žádný obrovský dramatický případ. Přesto to bylo moc příjemných pár večerů strávených se sympatickými postavami. Čtení jak dělané pro letní noci, doporucuji a jdu si sehnat pokračování.

23.07.2019 3 z 5

Dívka s jahodami Dívka s jahodami Lisa Stromme

Bylo to tak... Intenzivní... Je to správné slovo. Plné emocí, obraznosti, života. Styl autorky mi sedl, těšila jsem se až knihu zase otevřu a neustále na ni myslela. To, co jsem nedokázala uvěřit knize Na větrné hůrce jsem zcela nečekaně nalezla zde... Vášně, zničující lásku, rozdrasaná srdce i mysl. Jediné, co mi vadilo bylo ohýbání skutečné historie tak, jak se autorce hodilo. Ale zase mě to donutilo si o Munchovi zjistit skutečná fakta, knize by se hodila obrazová příloha. Určitě si ji přečtu znovu. Nebude to ale kniha pro každého.

Ještě doplním, že překlad je povedený (tedy z pohledu příjemnosti čtení, originál si bohužel přečíst neumím) až na to že Johanne trhá lesní jahody z "keřů", což mě dost zarazilo a kazilo mi to dojem. Sem tam se objeví překlep, ale není to nic strašného.

21.10.2018 4 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Dlouho jsem se k němu odhodlávala a až čtenářská výzva mě ke knize konečně přivedla. Krásná romantická středověká pohádka. Četla jsem dlouho, ale ne proto že by se četla špatně, spíš únava mi nedovolila knihu zhltnout. Čte se dobře, těšila jsem se na další stránky, zvraty a rozuzlení. Chválím překlad. Není to kniha dnešní uspěchané doby a tak je k ní třeba přistupovat.

14.10.2018 5 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Prostě ho miluju, opět nezklamal. Povídky o životě, o tom jací jsme, jací bychom mohli být... Věřím, že jsem "hráč" a občas se snažím strhnout ostatní, jinak by život vůbec nebyl sranda :) Doporučuji, ideální jako vsuvka mezi jiné knihy, můžete odkládat a číst po částech. Jako vždy Fulghum baví i nutí k zamyšlení.

18.08.2018 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Zatím nejlepší kniha ze ságy, příběh se rozběhl a zaplétá se a zaplétá... Nevím, o koho se bát dříve :) Nové postavy, nové příběhy, nové podněty k přemýšlení... Trošku mi vadilo, že autor začal najednou měnit styl a místy se objevuje popis události z pohledu různých postav, což dosud nepoužíval, nebo to nebylo tak výrazné... Pak jsem to hodila za hlavu a užila si zbytek knihy.

29.04.2018 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

No páni! Geralta jsem si v tomto díle moc neužila, ale bylo to skvělé! Jsem moc zvědavá, kam až se Zaklínač rozvine. Pletichy jsou opravdu spletité a abych řekla pravdu, absolutně nemám přehled kdo koho podporuje, nebo jen špehuje, nebo jen využívá... A i tak je to všechno uvěřitelné, "reálné". V kouzelnickém světě jsem měla trochu problém s orientací v postavách, jména jsou komplikovaná, ale časem jsem si to srovnala. S doslovem o propracovanosti postav nelze než souhlasit. Knihy mám zatím půjčené z knihovny, ale tahle série se časem určitě objeví i v mojí knihovně. Geralta a Ciri prostě musím mít nablízku ;)

10.04.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák byla moje první kniha od Nesba... Mám ráda chytré detektivky, tak když je to takový bestseller, nemůže to přece být blbý... Blbý to je, ale výborně napsaný... Prostě Vás to nutí číst dál, ale... Souhlasím s komentem Marek 2800 a AdMirary níže. Vraha jsem odhalila už někde v půlce, neschopnost policie byla trapná, sadistické vraždy nechutné a ta scéna se záchranou na konci ... "už ať to dočtu". Dala jsem Nesbovi šanci a zkusila ještě jeden díl se stejným výsledkem... Nemám důvod to dál zkoušet, nadšeným čtenářům autora neberu, jim se zase nemusí líbit moji oblíbenci... Doufám, že dětské knihy jdou autorovi líp, na ty se teprve chystám :)

14.03.2018 2 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Cílka velmi obdivuji za jeho široký rozhled a umění spojit vše navzájem do souvislostí. Přečetla jsem už hodně z jeho díla a tato kniha je moje nejoblíbenější. Doporučuji každému, kdo chce zpomalit, zamyslet se nad tím, kde žije a proč. Přes monitory PC dnes do krajiny málem ani nedohlédneme, natož dojdeme... Přitom je to náš domov. Klidně si knihu nadávkujte po částech, určitě to nebude na škodu, spíše naopak... A třeba si pak při každém výletu k některým z našich sousedů stejně jako já vzpomenete na Areál jablkového štrúdlu.

12.03.2018 5 z 5

Lákadlo "zažít znovu" bylo moc velké. Kniha ale zklamala na všech frontách... Rowlingová měla raději napsat román. Klidně z kouzelného světa s úplně jinou postavou, příběhem... Mohla se vrátit do doby před Voldemortem, nebo k Harryho rodičům... Forma neposkytuje rozvoj postav ani využití popisů kouzelného světa. Scénář ke hře, na kterou bych nikdy nešla...

16.01.2018 odpad!