Petass Petass komentáře u knih

Pohádky skřítka Medovníčka Pohádky skřítka Medovníčka Jan Lebeda

Krásné laskavé a poučné příběhy. Máme ji z knihovny a dětem se moc líbí. Čteme před spaním, pohádky jsou tak akorát dlouhé, aby syna (2 roky) bavily, delší text je pro něj zatím náročný a neudrží pozornost, jak už je večer unavený. Zde navíc hezké ilustrace doplňující text, takže si u čtení i ukazujeme, co Medovníček zažívá. Doporučuji.

02.06.2018 4 z 5

Muž, který naslouchá koním Muž, který naslouchá koním Monty Roberts

Podnětná kniha, i když nejste koňák, tak velmi zajímavá. Neuvěřitelné, co všechno Monty za svůj život stihl prožít. Nejpodnětnější však je popis jeho metody... Je úplně jedno, jestli jezdíte, nebo nejezdíte... Prostě jde o to, že tenhle člověk vnímal zvíře a naučil se s ním spolupracovat. V dnešní době, kdy matky neumí mluvit se svými dětmi poměrně poučné! Hodně mě oslovilo i to, jak si "šel za svým" nehledě na posměch a nepochopení. Nakonec to dotáhl až ke královně a to už je, co obdivovat. Četla jsem knihu na základce a dodnes si ji pamatuji. Nedávno jsem ji přečetla znovu, jen tak pro oživení. Už to nebylo ono, protože prostě vím, co přijde... jak to skončí... ale i tak zůstává dál v mojí knihovně a nebudu to měnit :) Doporučuji.

27.05.2018 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Autorka umí psát, její knihy přímo hltáte, nemůžete je odložit... ale pro mě jsou o protivných hrdinkách, které žijí v stereotypech, jsou neschopné něco změnit a prostě žít... Na facku jsou zde snad všichni, děti jsou chudáci, matky neschopné, o chlapech radši nemluvit... Nebudu už další knihy autorky zkoušet, prostě to nemám zapotřebí. Mám zcela jiný přístup k životu a hrdinky Petry Soukupové mě akorát otravují a rozčilují. Pokud se Vám líbí R. Třeštíková, tohle přečtete s chutí také, pokud ne, tak vynechte, nic se nestane...

20.04.2018 2 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Přečetla jsem ji jedním dechem (tedy nakolik mi to moje děti umožnily). Zasmála jsem se, ale neubránila jsem se ani slzám. Překvapilo mě, jak moc autor v knize odkrývá svoje soukromí, nebo to tak alespoň působí. Backman je můj nový oblíbený autor, četla jsem Muže jménem Ove a Babičku. Tuhle knihu jsem si pořídila "pro zasmání", ale našla jsem v ní spoustu pravdy o životě, citu a lásce. Taky si myslím, že kdo nemá děti, nemůže ho kniha plně oslovit...

16.01.2018 3 z 5

Hraničářův učeň 1-12 Hraničářův učeň 1-12 John Flanagan

Nová srdcovka! Miluji pohádky... Hraničáře jsem objevila v knihovně až ve třiceti a je to prostě krásné oddechové čtení, nejen pro teenagery... Hrdinové představují "správné hodnoty" a bojují proti zlu, nic víc jsem ani neočekávala. Až budu "velká" pořídím si vlastní kolekci všech dvanácti dílů a jednou ji hrdě předám svým dvěma dětem :) Málokterou knihu si koupím až po přečtení...

12.01.2018 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Zajímavé prostředí, dramatická doba ale nepřesvědčilo mě to, k postavám jsem si nevytvořila vztah, pořád jsem zvláštně klouzala po povrchu. Nic nebylo skutečné, jako bych celou dobu koukala zpoza kulis na amatérské divadelní představení. Přečtěte si, ale nečekejte nic převratného.

13.11.2023 3 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Autorka už opakuje motiv i konkrétní situace, ale i tak jsem se bavila. Zvlášť rozhovory s Colinem jsem si užila. Byla to sranda. Po čínském trilleru jsem potřebovala něco na odlehčení. Splnilo očekávání.

17.02.2023 3 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Chtěla jsem si ji koupit, tolik nadšených recenzí, pak se objevila v naší knihovně, no ještě že tak... Naprosto se ztotožňuji s komentářem od Prazskanaplava: autor hezky pomaloval papír a doplnil ho citáty ala Malý princ a Medvídek Pú bez ladu a skladu. Nemá to ovšem děj a poselství Exupéryho, ani dětskou naivitu a roztomilost Pua. Zbyl jen osamělý Kryštůfek Robin s nenažraným krtkem, němou liškou (proč tam vůbec byla) a koněm, který všechny veze, aby se vůbec někam pohnuli.

Půjčila jsem ji s nadšením, že ji přečteme s dcerou druhačkou. Po otevření jsem se mírně vyděsila, protože použitý font je šílený a pro mladého čtenáře nevhodný. Dcera se do ní nakonec pustila sama a pak mi řekla: "Jsem ji už přečetla... Ale vůbec jsem to nepochopila, jen ten krtek chtěl pořád zákusek, pak ho snědl... Ale nevím, kde ho vzal..." Takže tak. Ilustrace jsou dechbroucí... Dokud nezjistíme, že jsou na jedno brdo, furt dokola... Jedna hvězda za snahu a i to mi přijde až moc.

edit: za přečtení stojí i komentáře od čtenářů Aykiru a Padfoot

14.05.2022 1 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Miluju fantasy a tady jsem se bála, že to bude spíš červená knihovna... Moje obavy se potvrdily, ale ve výsledku mi to nevadilo. Poslední dobou podobné předvídatelné a naivní romantické příběhy potřebuju. Na dramata, distopie a filozofickou klasiku bude prostě čas jindy. Autorka nepřišla s ničím novým, spíš čtivě zpracovala ohraný motiv: chudá hrdinka, zakletý princ, říše víl, zlá královna... atd. Fungování světa má navíc určité mezery. Přečetla jsem za víkend a nemůžu se dočkat až si přinesu "dvojku". Dala bych dvě hvězdy, ale ten Tam s drápky... Hvězda na víc za něj :)

08.05.2022 3 z 5

Slaná vůně přílivu Slaná vůně přílivu Joanne Harris

Jsem příjemně překvapená. Čekala jsem úplně jednoduchou červenou knihovnu, tu jsem sice dostala, ale bylo to mnohem poutavější, než jsem očekávala. Sice jsem měla celou dobu zmatek ve vedlejších postavách, ale vlastně to ničemu nevadilo. Užila jsem si ji. Na dovolenou, či na dlouhý zimní karanténní večer doporučuji!

16.01.2021 3 z 5

Ledový dech Ledový dech Diana Gabaldon

Nikdy jsem nepřečetla tolik dílů červené knihovny, natož tak tlustých, jako je píše Diana. To mluví za vše... Stále mě to baví. Postavy jsou stále zajímavé, prostředí barvitě popsané a došlo i na nečekané zvraty. Konec podzimního kovidu v nedohlednu... Jdu si objednat další díl.

31.10.2020 4 z 5

Ostrov, kde rostou housle Ostrov, kde rostou housle Josef Brukner

Kolem knihy jsem chodila celé dětství a ta zubatá obálka, mě vždy jen odradila. Knížku jsem vzala na milost až teď. Ve srovnání s dnešními knihami je neuvěřitelně pečlivě zpracovaná. Od úvodu, přes obrazovou stránku až po přehled autorů a překladatele. Nonsensová poezie není můj šálek čaje. Četla jsem postupně po pár stránkách, když byla chuť. Básně jsou pečlivě rozděleny do oddílů, většina mě bavila. Kniha je prezentována jako "pro děti". Moje děti (4a6 let) vůbec nezaujala. Navíc si myslím, že moderní umění děti neocení a ani se jim nelíbí. Beru to spíš jako "alibi", jak v nepříznivé době vydat západní autory. Překvapilo mě, že báseň "Kdyby" není Petra Skoumala, vůbec jsem to netušila. Nejvíce se mi líbily "hravé" básně. Titulní "Ostrov kde rostou housle" a třeba "Žirafa u fotografa". Určitě stojí za to vzít knihu do ruky, i když ji třeba jen prolistujete.

11.04.2020 4 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Atmosféra se stále drží, postavy z předchozích dvou dílů se prolínají a propojují v jeden příběh. Knížku jsem si užila, četla se mi dobře. Přes to všechno mi tento díl připadá uspěchaný, málo propracovaný... Spíš mi Nebeský vězeň připomíná takové intermezzo, než přijde "šokující" závěr. Určitě si počkám na další díl, jsem prostě zvědavá, jak to dopadne.

30.08.2019 3 z 5

Napsat hodnocení této knihy pro mě není vůbec lehké. Nevyhnu se lehkým SPOILERŮM.

Líbil se mi humor a snaha autorky poukázat na chování společnosti vůči přírodě. Příběh pro mě byl ale utrpením. Přistihla jsem se, jak po přečtení 3 stran, nevím, co se odehrálo. Nechápala jsem přátelství hlavní postavy s Dionem. Na to jak radikálně postava jednala, zůstaly environmentální otázky jen na povrchu, zjednodušené, černobílé. Astrologie mě vyloženě nebavila.

Podivínství postavy mi připomínalo Annu z knihy Do tmy, ta mi přišla mnohem propracovanější, přesvědčivější.

SPOILERY
Rozuzlení a závěr mi přišel náhlý, uspěchaný a vlastně jsem ho celou dobu čekala. Jednání kamarádů už nerozumím vůbec. Když jednám v zájmu vyššího dobra, tak pro mě neplatí zákony?

Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale všeobecnému nadšení nerozumím. Četla jsem lepší knihy.

26.08.2019 3 z 5

Ve znamení Štíra Ve znamení Štíra Maggie Stiefvater

Krása! Přesně to jsem potřebovala. Učarovali mi vodní koně i hlavní hrdina. Jak je možné, že to nemá pokračování?! Bez Seana nemůžu žít!

13.05.2019 5 z 5

Kdo pije potmě víno Kdo pije potmě víno Jan Skácel

I když ho stále zcela nechápu, při čtení těchto veršů se mi svírá srdce a hrdlo...

20.08.2018 4 z 5

Jak katolická církev budovala západní civilizaci Jak katolická církev budovala západní civilizaci Thomas E. Woods

Nedočetla jsem, nebudu hodnotit hvězdami, nemám chuť pokračovat, autor církev idealizuje a nepřipouští žádná negativa. Souhlasím s Candide a Stilico.
Hned v první kapitole autor uvádí, že knihu napsal, protože ostatní autoři o církvi píší jen negativně jako o zkažené instituci. Následně pak uvádí, že to není pravda např. zde: "Přesto nejnovější věděcká práce zásadně zrevidovala některé historické epizody, jež se uvádějí jako doklad zkaženosti Církve. Tak například dnes víme, že inkvizice nebyla zdaleka tak přísná, jak se dříve tvrdilo, a že počet těch, kdo před ní stanuli, byl řádově nižší než dříve přijímané přehnané odhady..." Citace mluví za vše... Byli jste někdy ve Velkých Losinách? Ještě dnes je tam cítit na každém kroku tíseň. I kdyby před inkvizicí stanul jen jeden člověk, nelze to takto bagatelizovat.

Dále už pokračuje popis kladných vlivů církve vytržených z celkového kontextu.
Neubírám církvi její vliv, naše kultura stojí na jejích základech, ale to jakým způsobem to autor předkládá... Každá strana má dvě mince a ukazovat jen jednu je vždycky špatně.
Pokud chce někdo popularizovat církev, měl by raději ukazovat činy, než psát podobné publikace. U nás je zářným příkladem např. pater Josef Suchár a Neratovské společenství. Měla jsem možnost se s ním osobně setkat a byl to jeden ze zásadních okamžiků mého života. Místo čtení této nešťastně sestavené knihy si raději udělejte výlet do Neratova, bude to mnohem přínosnější.

01.08.2018

Uspávanka s plavčíkem a velrybou Uspávanka s plavčíkem a velrybou Jan Skácel

Spojení dvou úžasných tvůrců, krásná báseň s nádhernými ilustracemi. Moc se mi líbí, děti zatím až tak nezaujala, ale snad to přijde :)

28.07.2018 4 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Přečteno během pár dní s mužem na rybách, splnilo účel, pobavilo, zaplnilo čas, ale jinak nic. Kvalita knih s každou další klesá... Bylo to složité, zamotané, moc dvojníků, masek, jmen, dost nepřehledné... Knihy z počátku série jsou určitě zajímavější a to jak příběhem, tak jazykem. Chtělo by to zpomalit tempo psaní, nebo nechat Oldřicha úplně chvíli u ledu... Do další "nové" knihy teď nepůjdu. Spíš se třeba vrátím na dovolené k některé ze začátku série.

20.06.2018 2 z 5

O zahradnictví O zahradnictví Walahfrid Strabo

Ač drobná kniha, tak plná krásných slov a zcela profesionálně zpracovaná. Překlad básně Walahfrida Straba spolu s originálním latinským zněním navíc doplněno o výklad básně - vazby na další autory, poznámky k léčivým účinkům apod. Prostě skvělé! Pohled na vlastní autorovu zahradu v 9. století jen dokazuje, že vše už jsme jednou uměli a věděli, jen jsme to zapomněli... a teď to znovu objevujeme. Krásný počin pro všechny milovníky zahrad, léčivých rostlin a zahradního umění. Zaujme i grafické zpracování. Pokud se zajímáte o latinu, ideální text pro ověření znalostí. Rozhodně doporučuji!

19.05.2018 5 z 5